Pranajama a praktyka oddechem

Pranajama a praktyka oddechem

Czym jest pranajama czyli dlaczego same asany nie wystarczą.Dowiedź się jak pracować z oddechem i mieć spokojny umysł.Oddech a długość życia ?

Indyjska Pranajama

Praktyka pranajamy istnieje od wieków i nadal jest popularna. Najbardziej podstawową definicją pranajamy jest "kontrola oddechu". Może być używana do kontrolowania wzorca oddychania, co z kolei może pomóc zmniejszyć stres, niepokój i zmęczenie. Pranajama pomaga również wzmocnić ważne narządy wraz z układem nerwowym i mięśniami ciała poprzez zwiększenie pojemności płuc i poprawę krążenia krwi w całym ciele.Co najważniejsze prana oznacza w hinduizmie i teozofii powszechną życiową siłę, która utrzymuje przy życiu wszystkie istoty żywe.

Czy pranajama to joga ?

Pranajamę można praktykować jako ćwiczenia oddechowe. Jest to ważna część jogi i może pomóc uspokoić umysł i ciało, zrelaksować się, lepiej spać i skupić się.Inaczej mówiąc jest to jakże ważna dla naszego ciała forma medytacji i zwiększania energii życiowej.

W pranajamie ważnie jest nie tylko kontrolowanie oddechu - to kontrolowanie przepływu energii przez ciało. Może to być przydatne w radzeniu sobie ze stresem lub niepokojem, ponieważ kiedy jesteśmy zestresowani, nasza energia zatrzymuje się w niektórych częściach ciała (takich jak ramiona). Regularnie wykonując pranajamę z czasem uczymy się, jak poruszać i spowalniać tą zablokowaną energią, dzięki czemu czujemy się mniej zestresowani!

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie ćwiczenia oddechowe ?

 • Znajdź spokojne miejsce do ćwiczenia pranajamy.
 • Usiądź wygodnie na krześle lub na podłodze, z wyprostowanymi plecami i zamkniętymi oczami.
 • Rozluźnij ciało, pozbywając się wszelkich napięć, które mogą w nim występować.
 • Weź głęboki wdech przez nos i zrób powolny wydech przez zaciśnięte usta, nie wydając przy tym żadnego dźwięku. Nazywa się to oddychaniem "ujjayi", ponieważ prawidłowo wykonane brzmi jak fale oceanu rozbijające się o brzeg!


Główne techniki pranajamy !

Być może słyszałeś o niektórych z tych technik, ale jest ich znacznie więcej. Oto kilka, o których powinieneś wiedzieć:

 • Khechari Mudra: Technika ta polega na umieszczeniu języka na dachu jamy ustnej i kontrolowaniu jego ruchu tak, aby lekko dotykał podniebienia. Celem jest spowolnienie oddechu przy jednoczesnym stymulowaniu różnych punktów na twarzy, które są połączone z różnymi czakrami lub centrami energetycznymi w ciele.

Uważa się, że Khechari Mudra pomaga poprawić pamięć i koncentrację, a także zwiększa przepływ krwi w obszarach takich jak płuca i nerki. Mówi się również, że ta technika pranajamy pomaga złagodzić stres poprzez uspokojenie nerwów w naszym ciele, gdy ćwiczymy ją regularnie przez długi czas.

Techniki oddechowe

Khechari Mudra

Khechari Mudra to technika polegająca na umieszczeniu języka na dachu jamy ustnej, za zębami. Jest używana od tysięcy lat, aby pomóc skupić energię i wzmocnić koncentrację. Język powinien być zwinięty jak najdalej do tyłu, utrzymując go prosto, a następnie dociśnięty do podniebienia. Można to również zrobić, siedząc w pozycji wyprostowanej i kładąc jedną rękę na drugiej (aby wytworzyć większy nacisk) lub po prostu naciskając na własny palec wskazujący obiema rękami mocno skrzyżowanymi nad sobą.

Moola Bandha i Nadi Shodhanam: Te dwie techniki są używane razem jako część praktyki Kundalini Pranayama - która koncentruje się na przebudzeniu naszej energii kundalini poprzez pracę z oddechem - i polegają na kurczeniu mięśni wokół naszych genitaliów i odbytu podczas wydechu; pomaga to zestroić energię seksualną z życiem duchowym, kierując ją w górę w kierunku wyższych czakr zamiast w dół w kierunku niższych. Bhastrika Pranayama jest innym rodzajem techniki oddychania Kundalini, w której wykonuje się głęboki wdech przez nos, a następnie mocny wydech przez zaciśnięte usta, tak aby powietrze gwałtownie wypływało spomiędzy nich jak para ulatniająca się z przegrzanego garnka!

Pranajama przynosi ulgę w łagodzeniu stresu i napięcia poprzez rozluźnienie ciała i umysłu

 • Pranajama to świetny sposób na rozładowanie stresu i napięcia mięśni.
 • Pranajama pomaga rozluźnić mięśnie, promuje lepszy sen, obniża ciśnienie krwi, zwiększa zawartość tlenu we krwi, poprawia trawienie, pomaga zmniejszyć stres i niepokój, zwiększa poziom energii.


Podsumowanie

Pranajama przynosi wiele korzyści, w tym zmniejszenie stresu i napięcia w ciele. Jest to również skuteczny sposób na spowolnienie oddechu, co może pomóc zachować spokój pod presją lub w chwilach niepokoju. Jeśli czujesz się zestresowany pracą lub obowiązkami szkolnymi, spróbuj poćwiczyć niektóre z tych technik w domu! Techniki prezentowane w tym artykule z pewnością poprawiają samopoczucie a długotrwała praktyka poprawi naszą witalność.

Chcesz wiedzieć więcej na ten i podobne tematy?

Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia dotyczące zdrowia i samorozwoju to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Miesięczny dostęp bez limitów i rezygnujesz kiedy chcesz

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca