Potówki u dzieci i dorosłych - jak je leczyć? Potówki – przyczyny, objawy, leczenie. Czym są potówki? 

Potówki u dzieci i dorosłych - jak je leczyć? Potówki – przyczyny, objawy, leczenie. Czym są potówki? 

Potówki, prawidłowo określane jako łojotokowe zapalenie skóry, to powszechny problem, zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych. Choć potówki mogą być nieprzyjemne i powodować dyskomfort, istnieją skuteczne sposoby leczenia i zapobiegania temu schorzeniu. Przedstawimy przyczyny, objawy oraz domowe sposoby na potówki, aby pomóc Ci w radzeniu sobie z tym problemem.

Potówki u niemowlaka - Przyczyny i sposoby leczenia

Potówki u niemowlaka często występują, ponieważ u dzieci w tym wieku gruczoły potowe jeszcze się rozwijają i mogą przekształcać się w ciasno zamknięte kanały. Gruczoły te mogą łatwo zapchać się, co prowadzi do pojawienia się potówek. Dodatkowo, niemowlęta często są owinięte w ciepłe ubranka, co sprzyja powstawaniu wilgoci na skórze.

Leczenie potówek u niemowlaków jest zwykle proste i polega na utrzymaniu skóry suchej i chłodnej. Ważne jest, aby ubierać dziecko w luźne i przewiewne ubranka oraz unikać nadmiernego ogrzewania pomieszczenia. Można również spróbować stosować chłodne kompresy na obszary dotknięte potówkami. Jeśli objawy nie ustępują lub pogarszają się, warto skonsultować się z pediatrą.

Potówki u dorosłych - Przyczyny i skuteczne rozwiązania

U dorosłych potówki często są wynikiem nadmiernej potliwości, szczególnie w gorące dni. Przyczyną mogą być także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub ubrań, które nie pozwalają skórze oddychać. Inne czynniki, takie jak otyłość, choroby serca, stres czy nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych, mogą również sprzyjać potówkom u dorosłych.

Najważniejszym rozwiązaniem w przypadku potówek u dorosłych jest utrzymywanie skóry w suchym i chłodnym stanie. Unikaj noszenia ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, które mogą zatrzymywać wilgoć. Zamiast tego, wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać. Regularne kąpiele i osuszanie skóry są również ważne w zapobieganiu i leczeniu potówek u dorosłych.

Jak wyglądają potówki? Charakterystyka i objawy

Potówki charakteryzują się występowaniem małych, czerwonych kropel lub pęcherzyków na skórze, które są zazwyczaj otoczone odczynem zapalnym. Mogą występować pojedynczo lub w grupach, a ich lokalizacja zależy od obszarów, które są bardziej podatne na potliwość.

Objawy potówek mogą obejmować swędzenie, pieczenie, uczucie dyskomfortu oraz czasem ból. Jeśli skóra jest podrażniona, potówki mogą również wywoływać wysypkę krostkową. Ważne jest, aby nie drapać potówek, ponieważ może to prowadzić do infekcji i pogorszenia objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Potówki na twarzy - Jak zapobiegać i leczyć ten problem?

Potówki na twarzy często występują u niemowląt, ale mogą również dotyczyć dorosłych. Aby zapobiegać potówkom na twarzy, ważne jest utrzymywanie skóry suchej i chłodnej. Unikaj stosowania tłustych balsamów lub kremów na twarzy, które mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania potówek. Wybieraj produkty, które nie zatykają porów i pozwalają skórze oddychać.

W przypadku pojawienia się potówek na twarzy, delikatnie oczyść skórę i unikaj stosowania produktów, które mogą podrażniać skórę. Ważne jest, aby nie próbować przebijać bądź wyciskać potówek, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Jeśli objawy się nasilają lub utrzymują, warto skonsultować się z dermatologiem.

Co pomaga na potówki? Skuteczne domowe sposoby i środki łagodzące objawy

Podczas leczenia potówek, istnieje kilka skutecznych domowych sposobów łagodzących objawy:

  • Trzymaj skórę suchą i chłodną - unikaj noszenia ciasnych i nieodpowiednich ubrań, szczególnie w upalne dni.
  • Stosuj chłodne kompresy - przykładaj delikatnie chłodne kompresy na obszary dotknięte potówkami, aby złagodzić dyskomfort i zaczerwienienie.
  • Używaj talku lub pudru - aplikuj talk lub puder na podrażnione obszary skóry, aby wchłonąć nadmiar wilgoci i utrzymać skórę suchą.
  • Unikaj drażniących substancji - unikaj używania kosmetyków lub środków, które mogą podrażniać skórę i pogarszać objawy potówek.

Ważne jest, aby pamiętać, że domowe sposoby mogą łagodzić objawy, ale jeśli potówki utrzymują się lub pogarszają, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca