Tachykardia - co to jest? Jak przyspieszone bicie serca wpływa na organizm. Co oznacza przyspieszone bicie serca? Co robić, kiedy serce bije za szybko? Tachykardia (częstoskurcz, kołatanie serca)

Tachykardia - co to jest? Jak przyspieszone bicie serca wpływa na organizm. Co oznacza przyspieszone bicie serca? Co robić, kiedy serce bije za szybko? Tachykardia (częstoskurcz, kołatanie serca)

Sprawdź czym jest tachykardia i jak przyspieszone bicie serca wpływa na organizm

Czym jest tachykardia?

Częstą dolegliwością, z którą boryka się coraz więcej osób, jest przyspieszone bicie serca. Tachykardia to stan, w którym rytm serca przekracza 100 uderzeń na minutę. W tym artykule omówimy tachykardię, jej przyczyny, wpływ na organizm oraz sposoby jej zapobiegania.

Tachykardia - co to jest?

Tachykardia to bezobjawowa lub wywołująca specyficzne objawy choroba serca, w której serce bije szybciej niż 100 uderzeń na minutę. Tachykardia może występować u ludzi w każdym wieku i może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami.

Jakie są przyczyny tachykardii?

Tachykardia może być spowodowana przez różne czynniki, w tym przez stres, intensywny wysiłek fizyczny, picie kawy lub innych źródeł pobudzenia, nadużywanie substancji psychoaktywnych, jak również choroby serca lub innych narządów. Inne przyczyny tachykardii to: niskie ciśnienie krwi, hipoglikemia, hiper tyreoza, infekcje, choroby dróg oddechowych, niedobór selenu i potasu.

Tachykardia zatokowa: Co to jest i jak wpływa na organizm?

Tachykardia zatokowa jest rodzajem przyspieszonego rytmu serca, który powstaje w obrębie węzła zatokowego. Wynika z nieprawidłowego działania węzła przedsionkowo-komorowego. Zwykle tachykardia zatokowa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jest łatwa do leczenia.

Tachykardia: W jaki sposób organizm reaguje na przyspieszony rytm serca

Gdy serce bije zbyt szybko, zmniejsza się ilość krwi, która jest pompowana do ciała. To może prowadzić do duszności i uczucia zmęczenia. Ponadto, tachykardia może prowadzić do skurczów serca, kołatania serca i podskakiwania serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co to jest tachykardia serca?

Tachykardia serca to zaburzenia rytmu serca, które dotyczy komór serca. W tym stanie, komory serca zaczynają bić prawie dwukrotnie szybciej niż normalnie. Tachykardia serca może być objawem chorób serca, a także wynikać z dziedzicznych zaburzeń rytmu serca.

Tachykardia u dzieci - jak wygląda?

Tachykardia to problem, który nie omija dzieci. W przypadku dzieci tachykardia może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresującymi sytuacjami, a także chorobami, takimi jak gorączka czy infekcja. Gdy dziecko ma zdiagnozowaną tachykardię, dobrze jest skonsultować się z lekarzem w celu określenia przyczyny, jak również doboru najlepszego sposobu leczenia.

Jak zapobiegać tachykardii? Profilaktyka

Istnieje kilka sposobów, aby pomóc zapobiec tachykardii. Do najważniejszych należą zmniejszenie spożycia kofeiny, ograniczenie spożycia substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki i alkohol, realizacja regularnej aktywności fizycznej, dbanie o zdrową dietę i unikanie stresujących sytuacji. W przypadku wystąpienia objawów tachykardii, takich jak duszność i kołatanie serca, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby dokonać odpowiedniej diagnozy i postawić skuteczną diagnozę.

Tachykardia oznacza przyśpieszone bicie serca

Tak, tachykardia jest terminem medycznym oznaczającym przyspieszone bicie serca. To sytuacja, w której serce bije szybciej niż zwykle w spoczynku. Normalna czynność serca to zazwyczaj tętno między 60 a 100 uderzeń na minutę w spoczynku u dorosłych. Tachykardia występuje, gdy tętno przekracza te wartości.

Tachykardia może mieć różne przyczyny, w tym:

 1. Stres lub emocje.
 2. Wysiłek fizyczny.
 3. Gorączka.
 4. Anemia (niedokrwistość).
 5. Problemy z tarczycą.
 6. Palenie tytoniu lub spożywanie dużych ilości kofeiny.
 7. Niektóre leki.
 8. Problemy z sercem, takie jak migotanie przedsionków lub częstoskurcz komorowy.

Niektóre rodzaje tachykardii mogą być poważne i wymagać leczenia. Przyspieszone bicie serca może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania serca, zmniejszenia wydolności fizycznej, uczucia duszności, zawrotów głowy czy innych objawów. W przypadku utrzymującej się tachykardii lub wystąpienia poważnych objawów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zdiagnozować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca