Tachykardia - co to jest? Jak przyspieszone bicie serca wpływa na organizm. Co oznacza przyspieszone bicie serca? Co robić, kiedy serce bije za szybko? Tachykardia (częstoskurcz, kołatanie serca)

Tachykardia - co to jest? Jak przyspieszone bicie serca wpływa na organizm. Co oznacza przyspieszone bicie serca? Co robić, kiedy serce bije za szybko? Tachykardia (częstoskurcz, kołatanie serca)

Sprawdź czym jest tachykardia i jak przyspieszone bicie serca wpływa na organizm

Czym jest tachykardia?

Częstą dolegliwością, z którą boryka się coraz więcej osób, jest przyspieszone bicie serca. Tachykardia to stan, w którym rytm serca przekracza 100 uderzeń na minutę. W tym artykule omówimy tachykardię, jej przyczyny, wpływ na organizm oraz sposoby jej zapobiegania.

Tachykardia - co to jest?

Tachykardia to bezobjawowa lub wywołująca specyficzne objawy choroba serca, w której serce bije szybciej niż 100 uderzeń na minutę. Tachykardia może występować u ludzi w każdym wieku i może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami.

Jakie są przyczyny tachykardii?

Tachykardia może być spowodowana przez różne czynniki, w tym przez stres, intensywny wysiłek fizyczny, picie kawy lub innych źródeł pobudzenia, nadużywanie substancji psychoaktywnych, jak również choroby serca lub innych narządów. Inne przyczyny tachykardii to: niskie ciśnienie krwi, hipoglikemia, hiper tyreoza, infekcje, choroby dróg oddechowych, niedobór selenu i potasu.

Tachykardia zatokowa: Co to jest i jak wpływa na organizm?

Tachykardia zatokowa jest rodzajem przyspieszonego rytmu serca, który powstaje w obrębie węzła zatokowego. Wynika z nieprawidłowego działania węzła przedsionkowo-komorowego. Zwykle tachykardia zatokowa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jest łatwa do leczenia.

Tachykardia: W jaki sposób organizm reaguje na przyspieszony rytm serca

Gdy serce bije zbyt szybko, zmniejsza się ilość krwi, która jest pompowana do ciała. To może prowadzić do duszności i uczucia zmęczenia. Ponadto, tachykardia może prowadzić do skurczów serca, kołatania serca i podskakiwania serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co to jest tachykardia serca?

Tachykardia serca to zaburzenia rytmu serca, które dotyczy komór serca. W tym stanie, komory serca zaczynają bić prawie dwukrotnie szybciej niż normalnie. Tachykardia serca może być objawem chorób serca, a także wynikać z dziedzicznych zaburzeń rytmu serca.

Tachykardia u dzieci - jak wygląda?

Tachykardia to problem, który nie omija dzieci. W przypadku dzieci tachykardia może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresującymi sytuacjami, a także chorobami, takimi jak gorączka czy infekcja. Gdy dziecko ma zdiagnozowaną tachykardię, dobrze jest skonsultować się z lekarzem w celu określenia przyczyny, jak również doboru najlepszego sposobu leczenia.

Jak zapobiegać tachykardii? Profilaktyka

Istnieje kilka sposobów, aby pomóc zapobiec tachykardii. Do najważniejszych należą zmniejszenie spożycia kofeiny, ograniczenie spożycia substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki i alkohol, realizacja regularnej aktywności fizycznej, dbanie o zdrową dietę i unikanie stresujących sytuacji. W przypadku wystąpienia objawów tachykardii, takich jak duszność i kołatanie serca, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby dokonać odpowiedniej diagnozy i postawić skuteczną diagnozę.

Tachykardia oznacza przyśpieszone bicie serca

Tak, tachykardia jest terminem medycznym oznaczającym przyspieszone bicie serca. To sytuacja, w której serce bije szybciej niż zwykle w spoczynku. Normalna czynność serca to zazwyczaj tętno między 60 a 100 uderzeń na minutę w spoczynku u dorosłych. Tachykardia występuje, gdy tętno przekracza te wartości.

Tachykardia może mieć różne przyczyny, w tym:

 1. Stres lub emocje.
 2. Wysiłek fizyczny.
 3. Gorączka.
 4. Anemia (niedokrwistość).
 5. Problemy z tarczycą.
 6. Palenie tytoniu lub spożywanie dużych ilości kofeiny.
 7. Niektóre leki.
 8. Problemy z sercem, takie jak migotanie przedsionków lub częstoskurcz komorowy.

Niektóre rodzaje tachykardii mogą być poważne i wymagać leczenia. Przyspieszone bicie serca może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania serca, zmniejszenia wydolności fizycznej, uczucia duszności, zawrotów głowy czy innych objawów. W przypadku utrzymującej się tachykardii lub wystąpienia poważnych objawów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zdiagnozować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca