Otyłość brzuszna hormonalna a jej przyczyny

Otyłość brzuszna hormonalna a jej przyczyny

Otyłość hormonalna, jakie są jej przyczyny powodujące nadwagę i otyłość ? Niedobór jakiego hormonu powoduje przyczyny otyłości ? Sprawdź w poniższym artykule.

Otyłość brzuszna hormonalna

Hormonalna otyłość brzuszna to rodzaj otyłości, który występuje, gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się w jamie brzusznej z powodu zmian hormonalnych. Może być również nazywana syndromem "brzucha piwnego", ponieważ ten rodzaj tłuszczu często sprawia, że wyglądasz, jakbyś miał brzuch, nawet jeśli nie pijesz piwa.

Hormonalna otyłość brzuszna

Hormonalna otyłość brzuszna występuje, gdy w organizmie następuje zbyt duże stężenie tłuszczu w okolicy brzucha. Jest ona spowodowana brakiem równowagi hormonalnej, którą można leczyć za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HRT).

Hormonalna otyłość brzuszna może być również określana jako:

 • Otyłość hormonalna - stan, który wynika z nadmiernego poziomu estrogenu, progesteronu i testosteronu; hormony te są odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczu w okolicy brzucha.
 • PCOS - zaburzenie charakteryzujące się nieregularnymi cyklami miesiączkowymi lub brakiem miesiączki; często powoduje niepłodność z powodu wyższego poziomu męskich hormonów zwanych androgenami wytwarzanych przez jajniki (jądra również je wytwarzają).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czym jest nadwaga i otyłość hormonalna ?

Hormonalna otyłość brzuszna jest wynikiem braku równowagi hormonalnej w organizmie. Hormony to substancje chemiczne uwalniane przez różne gruczoły w organizmie, takie jak tarczyca i nadnercza. Gdy te substancje chemiczne nie funkcjonują prawidłowo, mogą powodować zmiany nastroju i metabolizmu, które prowadzą do przyrostu masy ciała w okolicy brzucha.

Otyłość hormonalna może być spowodowana różnymi czynnikami: genetyką; stresem; złą dietą; brakiem snu; nawykami ćwiczeń (lub ich brakiem); schorzeniami, takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS), cukrzyca typu 2 (DM2), nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Jaki hormon wpływa na przyczyny otyłości ?

 • Hormony to przekaźniki chemiczne, które regulują procesy zachodzące w organizmie. Są one wydzielane przez gruczoły, a następnie transportowane do określonych tkanek lub narządów, gdzie wywierają swoje działanie.
 • Na przykład insulina kontroluje poziom cukru we krwi, zachęcając organizm do magazynowania nadmiaru kalorii w postaci tłuszczu lub glikogenu mięśniowego (forma zmagazynowanych węglowodanów).
 • Inne hormony odgrywają rolę w kontroli apetytu i sytości: grelina stymuluje głód; leptyna sygnalizuje sytość po jedzeniu; peptyd YY promuje sytość; cholecystokinina zmniejsza spożycie pokarmu poprzez spowolnienie trawienia; glukagonopodobny peptyd-1 hamuje apetyt i zwiększa wydatek energetyczny (spalanie kalorii w postaci tkanki tłuszczowej).

Jak leczyć hormonalną otyłość brzuszną?

 • Po prostu schudnąć - najbardziej efektywne leczenie otyłości dla naszego organizmu
 • Zdrowo się odżywiać, w tym spożywać więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Unikaj napojów słodzonych cukrem; są one powiązane z wyższym poziomem tłuszczu w jamie brzusznej u kobiet.
 • Regularne ćwiczenia fizyczne - co najmniej 30 minut dziennie przez większość dni - pomoże to w zatrzymaniu rozwoju otyłości jak również w redukcji trzewnej tkanki tłuszczowej, jednocześnie poprawiając wrażliwość na insulinę.
 • Spożywać większą ilość probiotyków: żywność probiotyczna, taka jak jogurt, może poprawić zdrowie jelit poprzez zwiększenie liczby dobrych bakterii w jelitach. Jeśli jednak zdiagnozowano u ciebie zespół jelita drażliwego (IBS), najlepiej nie spożywać produktów mlecznych zawierających laktozę, ponieważ mogą one nasilać objawy, takie jak wzdęcia lub biegunka.Unikaj także sztucznych słodzików, takich jak sacharyna, które, jak wykazano, zwiększają poziom cukru we krwi po spożyciu zawierających je produktów.

Hormonalna otyłość brzuszna a masa ciała ?

Hormonalna otyłość brzuszna to rodzaj tłuszczu, który może występować u niektórych osób z wysokim poziomem niektórych hormonów. Jeśli obawiasz się, że masz ten stan, istnieją testy, które lekarz może wykonać, aby to sprawdzić. W przypadku jej wystąpienia dostępne są metody leczenia, które pomagają zmniejszyć lub odwrócić jej wpływ na zdrowie.

Hormonalna otyłość brzuszna występuje, gdy występuje niedobór między niektórymi hormonami powoduje, że komórki tłuszczowe organizmu gromadzą więcej tłuszczu niż powinny.Jednym z często pomijanych jest informacja dotycząca hormonu wzrostu, który u dzieci powoduje karłowatość przysadkową, natomiast u dorosłych niekorzystnie wpływ na skład masy ciała. 

W proces ten zaangażowanych jest kilka różnych rodzajów hormonów: insulina, glukagon i kortyzol (które wpływają na poziom glukozy we krwi), testosteron/estrogen (steroidy płciowe), układ renina-angiotensyna (RAS), hormon przytarczyc (PTH) i układ greliny/leptyny (peptydy jelitowe). Układy te współpracują ze sobą w celu regulacji metabolizmu; gdy są one niezrównoważone z powodu genetyki lub czynników środowiskowych, takich jak zbyt intensywna dieta przy zbyt małej aktywności fizycznej, możemy rozwinąć hormonalną otyłość brzuszną pomimo spożywania zdrowej żywności!

Podsumowanie

Hormonalna otyłość brzuszna jest częstym schorzeniem, które można leczyć (sprawdź nasze kursy medycyny akademickiej). Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na tę chorobę, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o możliwościach leczenia. Leczenie może obejmować zmianę stylu życia, przyjmowanie leków i/lub zabieg chirurgiczny, w zależności od nasilenia objawów występujących u danego pacjenta/Nie lekceważ pierwszych objawów gdyż nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko wielki chorób i nie leczone może prowadzić do śmierci.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego i bezpiecznego odchudzania?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca