Analiza składu ciała - na czym polega i gdzie ją wykonać? Analiza składu ciała metodą bioimpedancji. Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała? 

Analiza składu ciała - na czym polega i gdzie ją wykonać? Analiza składu ciała metodą bioimpedancji. Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dokładnie składa się na twoją masę ciała? Czy wiesz, że nie tylko tkanka tłuszczowa i mięśnie wpływają na twoją wagę? Analiza składu ciała to badanie, które pozwala na dokładny pomiar procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym polega ta analiza oraz gdzie można ją wykonać.

Analiza składu ciała - na czym polega?

Analiza składu ciała to badanie, które pozwala na dokładne określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie. Istnieje wiele metod pomiaru składu ciała, ale najczęściej stosowane to: bioimpedancja elektryczna, skanowanie DEXA, plethysmografia, analiza impedancji spektralnej czy też analiza składu ciała przy użyciu pomiarów antropometrycznych.

Bioimpedancja elektryczna

Bioimpedancja elektryczna to jedna z najpopularniejszych metod pomiaru składu ciała, polegająca na zastosowaniu niewielkiego prądu elektrycznego. Badanie to przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia, które umieszcza się na dłoniach i stopach. Prąd elektryczny, którym urządzenie jest w stanie przepłynąć przez ciało, jest zależny od składu tkankowego organizmu. Na podstawie tej zależności, program oblicza procentową zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody.Jednym z bardziej popularnych urządzeń tego typu wśród dietetyków czy kosmetologów w Polsce jest model Mezator Quantum

Skanowanie DEXA

Skanowanie DEXA to badanie, które polega na zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego. Jest to bezpieczna metoda i nie ma potrzeby wykonywania specjalnych przygotowań przed badaniem. W trakcie badania pacjent leży na specjalnej leżance, a urządzenie skanuje ciało wzdłuż osi. Skanowanie DEXA pozwala nie tylko na dokładne określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody, ale także na analizę gęstości kości.

Analiza impedancji spektralnej

Analiza impedancji spektralnej polega na zastosowaniu prądu elektrycznego o niskiej częstotliwości. Urządzenie jest w stanie dokładnie zmierzyć opór, jaki daje ludzkie ciało wobec przepływającego przez nie prądu elektrycznego. Na tej podstawie, program oblicza procentową zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody.

Czy skład masy ciała jest ważny?

Skład masy ciała odgrywa ważną rolę w zdrowiu oraz w określeniu poziomu tłuszczu w organizmie. Osoby, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej, narażone są na ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, chorób stawów czy problemów z układem oddechowym. Z drugiej strony, zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i innych problemów zdrowotnych. Dlatego analiza składu ciała to nie tylko sposób na kontrolowanie wagi, ale także na dbanie o zdrowie swojego organizmu.

Analiza składu ciała - dla kogo?

Analiza składu ciała to badanie, które może wykonać każdy. W szczególności, osoby, które chcą kontrolować swoją wagę lub poprawić swoją sylwetkę, powinny poddać się temu badaniu. Badanie to pozwala na dokładne określenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie, co umożliwia indywidualne dopasowanie diety i planu treningowego.

Gdzie wykonać analizę składu ciała?

Analizę składu ciała można wykonać zarówno w prywatnych klinikach, jak i w niektórych publicznych placówkach medycznych. Ważne jest jednak, aby wybrać placówkę, która dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz doświadczonym personelem. Warto również zwrócić uwagę na ceny badania oraz na opinię innych pacjentów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pomiar składu ciała - normy

Po przeprowadzeniu badania składu ciała otrzymujemy informacje dotyczące procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody. Istnieją jednak różnice w procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w zależności od płci, wieku oraz trybu życia pacjenta. Poniżej przedstawiamy orientacyjne normy składu ciała dla kobiet i mężczyzn.

Kobiety:

Tkanka tłuszczowa:

 • Bardzo niska: do 16%
 • Niska: 16-23%
 • Średnia: 23-30%
 • Wysoka: 30-40%
 • Bardzo wysoka: powyżej 40%

Mięśnie:

 • Bardzo niskie: do 24%
 • Niskie: 24-30%
 • Średnie: 30-36%
 • Wysokie: 36-42%
 • Bardzo wysokie: powyżej 42%

Woda:

 • Bardzo niska: poniżej 45%
 • Niska: 45-50%
 • Średnia: 50-55%
 • Wysoka: 55-60%
 • Bardzo wysoka: powyżej 60%

Mężczyźni:

Tkanka tłuszczowa:

 • Bardzo niska: do 10%
 • Niska: 10-18%
 • Średnia: 18-25%
 • Wysoka: 25-35%
 • Bardzo wysoka: powyżej 35%

Mięśnie:

 • Bardzo niskie: do 18%
 • Niskie: 18-24%
 • Średnie: 24-33%
 • Wysokie: 33-40%
 • Bardzo wysokie: powyżej 40%

Woda:

 • Bardzo niska: poniżej 40%
 • Niska: 40-45%
 • Średnia: 45-50%
 • Wysoka: 50-55%
 • Bardzo wysoka: powyżej 55%

Analiza składu ciała to badanie, które pozwala na dokładny pomiar procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie. Korzystając z tej metody, możemy lepiej zrozumieć swoje ciało i dbać o nie w sposób indywidualny. Pamiętaj jednak, aby wybierać sprawdzone placówki, które dysponują specjalistycznym sprzętem oraz doświadczonymi technikami.

Badanie składu ciała – jak przebiega?

Badanie składu ciała jest procesem oceny, który pozwala określić procentową zawartość tkanek tłuszczowej, mięśniowej i innych składników ciała. Istnieje kilka różnych metod pomiaru składu ciała, z których każda ma swoje zalety i ograniczenia. Oto kilka popularnych metod pomiaru składu ciała:

 1. Skalpel i miarka (pomiar kaliperowy): Ta tradycyjna metoda polega na pomiarze grubości fałdu skórnego w różnych miejscach ciała za pomocą kalipera (specjalnego narzędzia do pomiaru składu ciała). Wyniki pomiarów pozwalają oszacować procentową zawartość tkanek tłuszczowej.
 2. Bioimpedancja elektryczna (BIA): BIA jest metodą, która mierzy opór elektryczny organizmu. Elektryczność przemieszcza się inaczej przez tkanki tłuszczowe i mięśniowe, co umożliwia oszacowanie zawartości tłuszczu i masy mięśniowej. Ten rodzaj pomiaru składu ciała można wykonać za pomocą specjalnych wag lub urządzeń.
 3. DXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry): Jest to zaawansowana metoda, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, aby dokładnie określić skład ciała, w tym zawartość tkanek tłuszczowej, masy mięśniowej i gęstość kości. DXA jest często używane w badaniach osteoporozy i może być stosowane do analizy składu ciała.
 4. Pomiar obwodów ciała: W tej metodzie mierzy się obwody różnych części ciała, takie jak obwód talii, bioder, ramion itp. Te pomiary mogą pomóc w określeniu zmian w rozmiarach ciała i strukturze tkanki tłuszczowej w różnych obszarach.
 5. Podwodne ważenie (pomiar hydrostatyczny): Ta metoda polega na zanurzeniu osoby w wodzie i pomiarze wyporu wody. Na podstawie tej informacji można obliczyć całkowitą zawartość tkanek tłuszczowej.
 6. Pomiar składu ciała za pomocą skanera MRI: Ta zaawansowana metoda wykorzystuje rezonans magnetyczny do dokładnego pomiaru składu ciała, w tym ilości tkanek tłuszczowej i mięśniowej.

Procedura badania składu ciała może się różnić w zależności od wybranej metody. W każdym przypadku istotne jest dostarczenie dokładnych informacji przed badaniem, takich jak masa ciała, wiek, płeć i poziom aktywności fizycznej, aby wyniki były jak najdokładniejsze. Badania składu ciała są przydatne w monitorowaniu postępów w treningu, ocenie zdrowia i planowaniu programów odchudzania lub zwiększania masy mięśniowej. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od żywienia, aby wybrać odpowiednią metodę i interpretować wyniki. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca