Otyłość brzuszna - czym grozi i jak się jej pozbyć? Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki. Jak zapobiegać otyłości brzusznej? 

Otyłość brzuszna - czym grozi i jak się jej pozbyć? Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki. Jak zapobiegać otyłości brzusznej? 

Otyłość brzuszna to stan, w którym ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się wokół brzucha i narządów wewnętrznych. Jest to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie, i to nie tylko tych, którzy są zdecydowanie z nadwagą. Otyłość brzuszna grozi poważnymi chorobami i stanami zapalnymi, takimi jak choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca, czy problemy z ciśnieniem krwi. W tym artykule dowiesz się, co to jest otyłość brzuszna, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak można pozbyć się tego problemu.

Otyłość brzuszna - co to jest?

Otyłość brzuszna to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się wokół brzucha. Otyłość ta nazywana jest również centralną otyłością lub otyłością typu jabłko. W odróżnieniu od innych form otyłości, otyłość brzuszna jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ tkanka tłuszczowa jest skłonna do narastania wokół narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, serce i trzustka.

Przyczyny otyłości brzusznej - co ją powoduje?

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do otyłości brzusznej. Obejmują one czynniki genetyczne, niezdrowy styl życia, brak aktywności fizycznej, nadmiar kalorii w diecie oraz stres.

Jednym z największych czynników ryzyka jest dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry. Spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonych pokarmów, słodyczy, fast foodów i alkoholu zwiększa ryzyko otyłości brzusznej. Zbyt małe spożycie błonnika, witamin i składników mineralnych również może powodować otyłość brzuszną.

Jak rozpoznać otyłość brzuszną? - objawy

Rozpoznanie otyłości brzusznej nie jest trudne, ponieważ jej objawy są zauważalne. Najczęstszym objawem jest zwiększenie obwodu w talii. Standardowe obwody dla mężczyzn wynoszą powyżej 101 cm, dla kobiet powyżej 89 cm. Innymi objawami są bóle brzucha, trudności w trawieniu, zgaga, problemy z oddawaniem moczu oraz problemy z oddychaniem.

Skutki otyłości brzusznej

Otyłość brzuszna wiąże się z wieloma poważnymi skutkami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem choroby serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, zwiększeniem poziomu cholesterolu, nadciśnieniem, a także rakiem układu trawiennego. Ponadto, nadmierne ilości tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej powodują problemy z trawieniem, bóle brzucha i wzdęcia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej?

Pozbycie się otyłości brzusznej wymaga łączenia kilku skutecznych strategii, w tym zwiększenia aktywności fizycznej, zmiany diety i zmniejszenia stresu.

Ćwiczenia na otyłość brzuszną

Regularna aktywność fizyczna, w szczególności ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, jogging czy jazda na rowerze, mogą pomóc w redukcji otyłości brzusznej. Ćwiczenia siłowe na mięśnie brzucha, takie jak planki, podnoszenie nóg i skręty torsu również są skuteczne.

Otyłość brzuszna - dieta

Dieta jest również kluczowa w redukcji otyłości brzusznej. Dieta powinna być bogata w błonnik, składniki mineralne, witaminy, białka i zdrowe tłuszcze. Produkty pełnoziarniste, takie jak chleb pełnoziarnisty, płatki owsiane, owoce i warzywa powinny stanowić podstawę diety. Należy unikać wysoko przetworzonych pokarmów, tłuszczów nasyconych i cukrów.

Powiekszenie spożycia wody i ograniczenie spożycia alkoholu także pomaga w redukcji otyłości brzusznej.

Ćwiczenia na otyłość brzuszną

Otyłość brzuszna, znana również jako otyłość centralna lub otyłość typu jabłko, polega na gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jest to rodzaj otyłości, który może wiązać się z większym ryzykiem problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i inne choroby metaboliczne. Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem zarządzania otyłością brzuszną, ale nie wystarczą same w sobie. Ważne jest również utrzymanie zdrowej diety i ogólnego stylu życia. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha:

 1. Ćwiczenia kardio: Ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy chodzenie, są skuteczne w spalaniu kalorii i zmniejszaniu tkanki tłuszczowej w całym ciele, w tym w okolicach brzucha. Staraj się regularnie wykonywać ćwiczenia kardio przez co najmniej 150 minut w tygodniu.
 2. Ćwiczenia na mięśnie brzucha: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, takie jak brzuszki, plank czy podciąganie nóg do klatki piersiowej, mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni i ukształtowaniu brzucha. Ćwiczenia te nie tylko pomogą w spaleniu tkanki tłuszczowej, ale także poprawią wytrzymałość mięśni.
 3. Ćwiczenia na całe ciało: Ćwiczenia obejmujące wiele grup mięśniowych, takie jak przysiady, martwy ciąg czy wiosłowanie, pomogą w spalaniu kalorii i ogólnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej.
 4. Yoga: Joga może być skuteczną formą ćwiczeń do redukcji otyłości brzusznej, ponieważ pomaga w redukcji stresu, a nadmierny stres może przyczyniać się do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
 5. Pilates: Ćwiczenia pilates kładą duży nacisk na wzmocnienie mięśni brzucha i tułowia, co może pomóc w ukształtowaniu brzucha i poprawie postawy.
 6. Zdrowa dieta: Ćwiczenia są ważne, ale równie istotna jest zdrowa dieta. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, bogatej w tłuszcze nasycone i cukry. Zamiast tego skoncentruj się na diecie bogatej w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i białko.
 7. Odpowiedni sen: Brak snu może wpływać na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiedni sen.
 8. Unikanie nadmiernego alkoholu i palenia tytoniu: Alkohol i tytoń mogą przyczyniać się do otyłości brzusznej. Staraj się ograniczać ich spożycie lub zaprzestać ich używania.

Warto pamiętać, że redukcja tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może wymagać czasu i wysiłku. Zawsze warto konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia i fitnessu przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń, szczególnie jeśli masz istniejące problemy zdrowotne. Regularna aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są kluczowe dla zarządzania otyłością brzuszną i ogólnym zdrowiem. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca