Znaczenie tłuszczów w diecie i jak wybierać te zdrowe? Zdrowe tłuszcze w diecie. Jak i ile spożywać? Rola w organizmie. Tłuszcz roślinny i zwierzęcy 

Znaczenie tłuszczów w diecie i jak wybierać te zdrowe? Zdrowe tłuszcze w diecie. Jak i ile spożywać? Rola w organizmie. Tłuszcz roślinny i zwierzęcy 

Sprawdź jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze 

Tłuszcze w diecie - dlaczego są tak ważne?

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem naszej diety, zapewniającym energię, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz pomagającym wchłaniać pewne składniki odżywcze. Tłuszcze są również niezbędne do budowy komórek, regulacji hormonów i izolacji organów.

Co się dzieje, kiedy masz za mało tluszczu w diecie?

Brak odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie może prowadzić do deficytu energetycznego, powodującego uczucie zmęczenia i spowolnienie metabolizmu. Ograniczenie tłuszczu może również prowadzić do niedoboru niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Za dużo tłuszczu w diecie - co się może stać?

Spożywanie nadmiaru tłuszczu w diecie, zwłaszcza tłuszczów nasyconych i trans, może prowadzić do nadwagi, otyłości, podwyższonego poziomu cholesterolu, chorób serca i problemów z układem krążenia. Wysoki poziom trans tłuszczów w diecie jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko chorób serca i miażdżycy.

Zapotrzebowanie na tłuszcze w różnym wieku

W zależności od wieku, różni się zapotrzebowanie organizmu na tłuszcze:

 • Dzieci do 2. roku życia powinny otrzymywać odpowiednią ilość tłuszczu, ponieważ jest on niezbędny dla rozwoju mózgu i układu nerwowego.
 • Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym potrzebują mniej tłuszczu, ale nadal muszą go otrzymać dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.
 • Osoby dorosłe powinny spożywać zdrowe tłuszcze, takie jak tłuszcze niezawierające cholesterolu, które dostarczają niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
 • Osoby starsze powinny ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i trans, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

Żródła tłuszczu w diecie

Gdy planujemy swoją dietę, warto wybierać tłuszcze pochodzenia roślinnego, które są bogate w tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, takie jak:

 • Awokado
 • Orzechy i nasiona (np. migdały, siemię lniane, nasiona chia)
 • Olej oliwkowy, rzepakowy, orzechowy
 • Ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (np. łosoś, sardynki, makrela)

Ważne jest również ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych pochodzących z mięsa czerwonego, pełnotłustych produktów mlecznych i tłustych przekąsek. W przypadku tłuszczów trans, najlepiej ograniczyć spożycie do minimum, unikając przetworzonych żywności, fast foodów i słodyczy.

Właściwy dobór tłuszczów w diecie jest istotny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj, aby stosować zasady zdrowego odżywiania, zrównoważonego spożywania tłuszczów i dostosowywać swoją dietę do indywidualnych potrzeb.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone to rodzaj kwasów tłuszczowych, które mają wiele wiązań podwójnych między atomami węgla w swojej cząsteczce. Dwa główne rodzaje kwasów tłuszczowych wielonienasyconych to kwasy omega-3 i kwasy omega-6. Są one istotne dla zdrowia organizmu, ponieważ pełnią wiele funkcji biologicznych i wpływają na różne procesy metaboliczne.

 1. Kwasy omega-3: Należą do nich m.in. kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Kwasy omega-3 są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, układu nerwowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych, zdolności regulowania ciśnienia krwi i wpływu na poziom cholesterolu. Są obecne w rybach tłustych, nasionach lnu, orzechach włoskich i innych źródłach.
 2. Kwasy omega-6: W skład kwasów omega-6 wchodzą m.in. kwas linolowy (LA) i kwas arachidonowy (AA). Kwasy te są również niezbędne dla organizmu, ale ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między kwasami omega-3 a omega-6. Kwasy omega-6 mają wpływ na reakcje zapalne, regulację hormonalną oraz zdolność krzepnięcia krwi. Są obecne w olejach roślinnych, takich jak olej słonecznikowy, kukurydziany i sojowy.

Właściwa równowaga między kwasami omega-3 a omega-6 jest kluczowa dla zdrowia organizmu. Współczesna dieta często jest bogata w kwasy omega-6 (na przykład ze względu na duże spożycie olejów roślinnych w przetworzonych produktach spożywczych), podczas gdy spożycie kwasów omega-3 jest często niewystarczające. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co jemy, i starać się osiągnąć właściwą równowagę między tymi dwoma rodzajami kwasów tłuszczowych.

Należy jednak pamiętać, że dieta i suplementacja związane z kwasami tłuszczowymi powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. W celu uzyskania konkretnych zaleceń zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Jakie tłuszcze wybierać?

Czy tłuszcze zwierzęce są niezdrowe, a roślinne dobre? Wybór tłuszczów jest istotnym elementem zdrowej diety. Czy jednak tłuszcze zwierzęce są naprawdę niezdrowe, a roślinne dobre? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Tłuszcze zwierzęce, takie jak tłuszcz wieprzowy czy masło, zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca i układu krążenia. Z tego powodu zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i wybieranie zdrowszych alternatyw. Natomiast tłuszcze roślinne, takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla organizmu i mogą pomagać w obniżaniu poziomu "złego" cholesterolu. Ważne jest jednak spożywanie ich w umiarkowanych ilościach, ponieważ wszystkie tłuszcze są bardzo kaloryczne. W przypadku dietetyków zaleca się również uwzględnianie innych alternatyw niż samo roślinne tłuszcze, takich jak orzechy, awokado czy pestki słonecznika, które dostarczają różnych rodzajów tłuszczów i innych ważnych składników odżywczych. Wszystko sprowadza się do zrównoważonego podejścia do żywienia i rozsądnego wyboru tłuszczów w diecie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca