Program dla dietetyków do układania jadłospisów
Praca dietetyka przede wszystkim polega na tworzeniu planów żywieniowych dla swoich podopiecznych. Rozwój technologii sprawił, że powstało wiele programów dietetycznych ułatwiających komponowanie diet. Dzięki temu tworzenie jadłospisów stało się o wiele prostsze.
Przed powstaniem programów do układania jadłospisów dietetyk musiał włożyć duża ilość powtarzalnej pracy w przygotowanie jadłospisu dla swojego pacjenta. Ponadto prowadzenie karty pacjenta, przeprowadzenie wywiadu, dobór produktów, obliczenie odpowiedniej wartości odżywczej posiłków bez zapisywane w tradycyjnej formie, na "papierze" jest niezwykle czasochłonne i mało kompleksowy. Oprogramowania do tworzenia diet bardzo to ułatwiają, usprawniają i dzięki nim można mieć wszystkie niezbędne informacje pod ręką.
Dostępnych jest wiele platform z dietetycznymi programami posiadającymi liczne funkcje oraz udogodnienia. Każdy, więc znajdzie program idealny i odpowiedni dla siebie. Na wybór profesjonalnego programu online do planowania diety dietetyk powinien jednak poświęcić trochę czasu.
Wynika to m.in z tego, że dietetyka bardzo szybko się rozwija, a społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome wpływu sposobu żywienia na stan zdrowia, a także samopoczucie. Ponadto szybko rośnie liczba pacjentów. Najlepszy program do tworzenia diet i jadłospisów powinien posiadać wszystkie niezbędne funkcje, ogromną bazę produktów spożywczych oraz zaawansowane technologie, a dzięki temu przyspieszać oraz ułatwiać pracę i być jak najprostszy w obsłudze.
Zwróć uwagę
Decydując się na wybór nowoczesnego programu i kalkulatora do układania diet należy również zwrócić uwagę, czy posiada on bogatą bazę przepisów, produktów, albo pozwala na szybsze tworzenie oraz dodawanie zbilansowanych jadłospisów do szablonu i otrzymanie wydruku.
Jak wybrać program do układania diet?
Jedna z najważniejszych cech programu dla dietetyka jest bycie intuicyjnym, przejrzystym i łatwym w obsłudze. Oznacza to, że takie oprogramowanie ma przede wszystkim ułatwiać oraz skracać czas tworzenia planu żywieniowego. W przypadku kiedy to narzędzie będzie skomplikowane w obsłudze to mogą pojawić się trudność w odnalezieniu w nim podstawowych funkcji, a to mija się z celem funkcjonalności. Warto wiedzieć, że wiele programów oferuje darmowy okres próbny. Dzięki temu zanim podejmie się ostateczną decyzję o wyborze jednego z nich można przetestować kilka oraz sprawdzić, które będzie najlepszy.
Decydując się na wybór nowoczesnego programu i kalkulatora do układania diet należy również zwrócić uwagę, czy posiada on bogatą bazę przepisów, produktów, albo pozwala na szybsze tworzenie oraz dodawanie zbilansowanych jadłospisów do szablonu i otrzymanie wydruku. Taka baza produktów powinna jednak przede wszystkim zawierać dane ze sprawdzonych źródeł, takich jakimi jest baza danych Instytutu Żywności i Żywienia. Duża baza przepisów oraz produktów niezwykle ułatwi pracę dietetykowi, czy trenerowi.
Z punktu widzenia pacjenta ważną rolę odgrywa natomiast dostępność aplikacji mobilnej, dzięki której będzie mógł sprawdzić menu na dzień, przepis na dany posiłek, wygenerować listę zakupów, normę spożytych kalorii, wartość odżywczą produktów spożywczych. To narzędzie pracy dietetyka, ale ułatwi pracę również trenerom personalnym i pomoże pacjentom realizować plan diety. Dodatkowy plus aplikacji dla profesjonalnych dietetyków to możliwość tagowania przepisów, a tym samym grupowania ich pod kątem konkretnych zapotrzebowań na wartości odżywcze i przypisania konkretnej diety, np. przepisy dla diety o niskim IG.
Warto również wybrać ten program, który będzie umożliwiał wygenerowania listy zakupów w programie. Dzięki tej funkcji dieta jest bardziej przejrzysta, a to skraca proces przygotowania posiłków.
Chcesz wiedzieć jak zostać dietetykiem bez studiów ?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programów do układania diet, zawodu dietetyka, czy tematyki związanej ze zdrowiem i holistycznym podejściem do pacjenta zapraszamy Cię do platformy edukacyjnej o zdrowiu BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp