Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów kierunkowych? Czy zawód dietetyka jest opłacalny? W dzisiejszych czasach zauważyć możemy rosnące zagrożenie chorobami związanymi z nieodpowiednim żywieniem. Ponadto obecnie panuje trend na posiadanie wysportowanej oraz szczupłej sylwetki. Powoduje to wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez dietetyków i chęci zdobycia zawodu dietetyka.

Dietetyk – zbiór informacji o zawodzie

Już w 1967 „dietetyk” jako zawód został wpisany do International Standard Classification of Occupations (ISCO). Zdefiniowano również wtedy, że jest on osobą do której obowiązków należy m.in planowanie i nadzór sporządzania diet leczniczych dla pacjentów indywidualnych, grup w szpitalach, a także zakładach żywienia zbiorowego. 

W Polce za rozwój nauk o żywności odpowiedzialny jest prof. A. Szczygieł, a za pioniera polskiej dietetyki uznano prof. J. Rutkowskiego. Przyczynił się on do powstania pierwszego Wojewódzkiego Ośrodka Dietetycznego (przy AM Poznań) i Komisji Żywienia Człowieka PAN.


Co, zatem należy do zadań wykonywanych w pracy dietetyka? Przede wszystkim do jego obowiązków należy:

 • planowanie, nadzór oraz stosowanie w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego, czy zbiorowego grup ludności
 • wykorzystanie żywienia klinicznego przy zastosowaniu produktów naturalnych i leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu oraz profilaktyce chorób
 • tworzenie jadłospisów wchodzących w skład różnych rodzajów diet
 • nadzór nad jakością surowców oraz produktów żywnościowych, a także warunków, w których są przechowywane
 • ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia
 • uczestnictwo w terapii otyłości i niedożywienia
 • udzielanie porad żywieniowych dotyczących racjonalnego odżywiania się


Obecnie nie ma regulacji ustawowych dotyczących wpisu do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu dietetyka. Z tego powodu nie trzeba mieć ukończonych studiów, szkoły policealnej tytułu magistra, czy posiadać licencjat. Niezwykle ważne jest jednak aby osoba zamierzająca pracować w tym zawodzie posiadała odpowiednia wiedzę, taką jak np. oferuje platforma edukacyjna BeztTabletek.pl. Szkolenia w niej zawarte gwarantują zdobycie najnowszej wiedzy z zakresu dietetyki i medycyny naturalnej.


Ponadto dietetyk to specjalista, który:

 • powinien na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na konferencjach, kursach oraz śledzić wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie dietetyki
 • podczas konsultacji z pacjentem przeprowadzał dokładny oraz szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny z uwzględnieniem dotychczasowego sposobu żywienia, aktualnych wyników badań laboratoryjnych
 • powinien do każdego przypadka podchodzić indywidualnie, a dietę układać dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, płci, wzrostu, anatomii, masy ciała, aktywności fizycznej, trybu życia, stanu zdrowia oraz możliwości finansowych pacjenta
 • przygotowywać jadłospis bazujący na zdrowych, zbilansowanych oraz różnorodnych posiłkach
 • bez podstaw zdrowotnych u podopiecznego nie zalecał diet eliminacyjnych
 • powinien regularnie kontrolować masę ciała pacjenta, obwody ciała, grubość fałdów skórno-tłuszczowych i dokonywał analizę składu ciała
 • w przystępny, a także zrozumiały sposób tłumaczył podstawowe kwestie żywieniowe, a dzięki temu odpowiednio edukował pacjenta pod względem dietetycznym
 • posiadał wiedzę dotyczącą biochemii człowieka

Czy studia są potrzebne żeby być dietetykiem?

Droga dla osób pragnących zostać dietetykiem wciąż pozostaje otwarta. Wystarczy zdobyć odpowiednie kompetencje i można zostać specjalistą z dziedziny żywienia. Ułatwia to również aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Kursy dietetyczne znajdujące się na platformie BezTabletek.pl przeprowadzone zdalnie (online) umożliwiają zdobycie kompleksowej i ogromnej wiedzy z zakresu m.in:

 • wpływu żywienia na zdrowie człowieka
 • zdrowej żywności
 • żywności i żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób (np. cukrzycy)
 • prawidłowych nawyków żywieniowych
 • fizjologii żywienia
 • technologii żywności


Odbywają się one w formie e-learningowych szkoleń. Dzięki tej innowacyjnej formie można zdobyć niezbędną wiedzę podnoszącą kwalifikacje w zawodzie, pomagającą w otworzeniu gabinetu, czy po prostu poszerzaniu swojej wiedzy bez wychodzenia z domu. Nie jest to jednak możliwe w przypadku programów studiów, czy szkoleń realizowanych stacjonarnie. Ten rodzaj kształcenia umożliwia kursantom zdobywanie wiedzy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Powiedzenie "chcieć to móc" nabiera tutaj podwójnego znaczenia. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat - dyplom potwierdzający otrzymanie odpowiednich umiejętności.

Praca po dietetyce - czy jest zapotrzebowanie na ten zawód ?

Dietetyka to bardzo prężnie rozwijającą się dziedzina nauki. Wymaga ona jednak ciągłego dokształcania się. Zaobserwować można, że dietetyk stał się jednym z najbardziej popularnych i pożądanych zawodów. Coraz więcej osób pragnie zostać dietetykim, pomagać innym w zmianie trybu życia i otworzyć własna placówkę dietetyczną. To bardzo perspektywiczny kierunek rozwoju, a posiadanie własnego gabinetu gwarantuje większe zarobki niż praca u kogoś.

To branża nieustanie rozwijająca się. Zapotrzebowanie na dietetyków stale wzrasta, a pracy w zawodzie przybywa. Jest to, więc niezwykle interesująca specjalność. Ponadto należy pamiętać, że wybierając odpowiedni kurs dietetyka można zostać np. dietetykiem klinicznym, co daje o wiele większe możliwości rozwoju i pozwala więcej zarobić dietetykowi.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako dietetyk? 


Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych dietetyków dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca