Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów kierunkowych? Czy zawód dietetyka jest opłacalny? W dzisiejszych czasach zauważyć możemy rosnące zagrożenie chorobami związanymi z nieodpowiednim żywieniem. Ponadto obecnie panuje trend na posiadanie wysportowanej oraz szczupłej sylwetki. Powoduje to wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez dietetyków i chęci zdobycia zawodu dietetyka.

Dietetyk – zbiór informacji o zawodzie

Już w 1967 „dietetyk” jako zawód został wpisany do International Standard Classification of Occupations (ISCO). Zdefiniowano również wtedy, że jest on osobą do której obowiązków należy m.in planowanie i nadzór sporządzania diet leczniczych dla pacjentów indywidualnych, grup w szpitalach, a także zakładach żywienia zbiorowego. 

W Polce za rozwój nauk o żywności odpowiedzialny jest prof. A. Szczygieł, a za pioniera polskiej dietetyki uznano prof. J. Rutkowskiego. Przyczynił się on do powstania pierwszego Wojewódzkiego Ośrodka Dietetycznego (przy AM Poznań) i Komisji Żywienia Człowieka PAN.


Co, zatem należy do zadań wykonywanych w pracy dietetyka? Przede wszystkim do jego obowiązków należy:

  • planowanie, nadzór oraz stosowanie w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego, czy zbiorowego grup ludności
  • wykorzystanie żywienia klinicznego przy zastosowaniu produktów naturalnych i leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu oraz profilaktyce chorób
  • tworzenie jadłospisów wchodzących w skład różnych rodzajów diet
  • nadzór nad jakością surowców oraz produktów żywnościowych, a także warunków, w których są przechowywane
  • ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia
  • uczestnictwo w terapii otyłości i niedożywienia
  • udzielanie porad żywieniowych dotyczących racjonalnego odżywiania się


Obecnie nie ma regulacji ustawowych dotyczących wpisu do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu dietetyka. Z tego powodu nie trzeba mieć ukończonych studiów, szkoły policealnej tytułu magistra, czy posiadać licencjat. Niezwykle ważne jest jednak aby osoba zamierzająca pracować w tym zawodzie posiadała odpowiednia wiedzę, taką jak np. oferuje platforma edukacyjna BeztTabletek.pl. Szkolenia w niej zawarte gwarantują zdobycie najnowszej wiedzy z zakresu dietetyki i medycyny naturalnej.


Ponadto dietetyk to specjalista, który:

  • powinien na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na konferencjach, kursach oraz śledzić wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie dietetyki
  • podczas konsultacji z pacjentem przeprowadzał dokładny oraz szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny z uwzględnieniem dotychczasowego sposobu żywienia, aktualnych wyników badań laboratoryjnych
  • powinien do każdego przypadka podchodzić indywidualnie, a dietę układać dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, płci, wzrostu, anatomii, masy ciała, aktywności fizycznej, trybu życia, stanu zdrowia oraz możliwości finansowych pacjenta
  • przygotowywać jadłospis bazujący na zdrowych, zbilansowanych oraz różnorodnych posiłkach
  • bez podstaw zdrowotnych u podopiecznego nie zalecał diet eliminacyjnych
  • powinien regularnie kontrolować masę ciała pacjenta, obwody ciała, grubość fałdów skórno-tłuszczowych i dokonywał analizę składu ciała
  • w przystępny, a także zrozumiały sposób tłumaczył podstawowe kwestie żywieniowe, a dzięki temu odpowiednio edukował pacjenta pod względem dietetycznym
  • posiadał wiedzę dotyczącą biochemii człowieka

Czy studia są potrzebne żeby być dietetykiem?

Droga dla osób pragnących zostać dietetykiem wciąż pozostaje otwarta. Wystarczy zdobyć odpowiednie kompetencje i można zostać specjalistą z dziedziny żywienia. Ułatwia to również aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Kursy dietetyczne znajdujące się na platformie BezTabletek.pl przeprowadzone zdalnie (online) umożliwiają zdobycie kompleksowej i ogromnej wiedzy z zakresu m.in:

  • wpływu żywienia na zdrowie człowieka
  • zdrowej żywności
  • żywności i żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób (np. cukrzycy)
  • prawidłowych nawyków żywieniowych
  • fizjologii żywienia
  • technologii żywności


Odbywają się one w formie e-learningowych szkoleń. Dzięki tej innowacyjnej formie można zdobyć niezbędną wiedzę podnoszącą kwalifikacje w zawodzie, pomagającą w otworzeniu gabinetu, czy po prostu poszerzaniu swojej wiedzy bez wychodzenia z domu. Nie jest to jednak możliwe w przypadku programów studiów, czy szkoleń realizowanych stacjonarnie. Ten rodzaj kształcenia umożliwia kursantom zdobywanie wiedzy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Powiedzenie "chcieć to móc" nabiera tutaj podwójnego znaczenia. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat - dyplom potwierdzający otrzymanie odpowiednich umiejętności.

Praca po dietetyce - czy jest zapotrzebowanie na ten zawód ?

Dietetyka to bardzo prężnie rozwijającą się dziedzina nauki. Wymaga ona jednak ciągłego dokształcania się. Zaobserwować można, że dietetyk stał się jednym z najbardziej popularnych i pożądanych zawodów. Coraz więcej osób pragnie zostać dietetykim, pomagać innym w zmianie trybu życia i otworzyć własna placówkę dietetyczną. To bardzo perspektywiczny kierunek rozwoju, a posiadanie własnego gabinetu gwarantuje większe zarobki niż praca u kogoś.

To branża nieustanie rozwijająca się. Zapotrzebowanie na dietetyków stale wzrasta, a pracy w zawodzie przybywa. Jest to, więc niezwykle interesująca specjalność. Ponadto należy pamiętać, że wybierając odpowiedni kurs dietetyka można zostać np. dietetykiem klinicznym, co daje o wiele większe możliwości rozwoju i pozwala więcej zarobić dietetykowi.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako dietetyk? 


Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych dietetyków dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
22Godzin
04Minut
53Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca