Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów kierunkowych? Czy zawód dietetyka jest opłacalny? W dzisiejszych czasach zauważyć możemy rosnące zagrożenie chorobami związanymi z nieodpowiednim żywieniem. Ponadto obecnie panuje trend na posiadanie wysportowanej oraz szczupłej sylwetki. Powoduje to wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez dietetyków i chęci zdobycia zawodu dietetyka.

Dietetyk – zbiór informacji o zawodzie

Już w 1967 „dietetyk” jako zawód został wpisany do International Standard Classification of Occupations (ISCO). Zdefiniowano również wtedy, że jest on osobą do której obowiązków należy m.in planowanie i nadzór sporządzania diet leczniczych dla pacjentów indywidualnych, grup w szpitalach, a także zakładach żywienia zbiorowego. 

W Polce za rozwój nauk o żywności odpowiedzialny jest prof. A. Szczygieł, a za pioniera polskiej dietetyki uznano prof. J. Rutkowskiego. Przyczynił się on do powstania pierwszego Wojewódzkiego Ośrodka Dietetycznego (przy AM Poznań) i Komisji Żywienia Człowieka PAN.


Co, zatem należy do zadań wykonywanych w pracy dietetyka? Przede wszystkim do jego obowiązków należy:

 • planowanie, nadzór oraz stosowanie w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego, czy zbiorowego grup ludności
 • wykorzystanie żywienia klinicznego przy zastosowaniu produktów naturalnych i leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu oraz profilaktyce chorób
 • tworzenie jadłospisów wchodzących w skład różnych rodzajów diet
 • nadzór nad jakością surowców oraz produktów żywnościowych, a także warunków, w których są przechowywane
 • ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia
 • uczestnictwo w terapii otyłości i niedożywienia
 • udzielanie porad żywieniowych dotyczących racjonalnego odżywiania się


Obecnie nie ma regulacji ustawowych dotyczących wpisu do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu dietetyka. Z tego powodu nie trzeba mieć ukończonych studiów, szkoły policealnej tytułu magistra, czy posiadać licencjat. Niezwykle ważne jest jednak aby osoba zamierzająca pracować w tym zawodzie posiadała odpowiednia wiedzę, taką jak np. oferuje platforma edukacyjna BeztTabletek.pl. Szkolenia w niej zawarte gwarantują zdobycie najnowszej wiedzy z zakresu dietetyki i medycyny naturalnej.


Ponadto dietetyk to specjalista, który:

 • powinien na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na konferencjach, kursach oraz śledzić wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie dietetyki
 • podczas konsultacji z pacjentem przeprowadzał dokładny oraz szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny z uwzględnieniem dotychczasowego sposobu żywienia, aktualnych wyników badań laboratoryjnych
 • powinien do każdego przypadka podchodzić indywidualnie, a dietę układać dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, płci, wzrostu, anatomii, masy ciała, aktywności fizycznej, trybu życia, stanu zdrowia oraz możliwości finansowych pacjenta
 • przygotowywać jadłospis bazujący na zdrowych, zbilansowanych oraz różnorodnych posiłkach
 • bez podstaw zdrowotnych u podopiecznego nie zalecał diet eliminacyjnych
 • powinien regularnie kontrolować masę ciała pacjenta, obwody ciała, grubość fałdów skórno-tłuszczowych i dokonywał analizę składu ciała
 • w przystępny, a także zrozumiały sposób tłumaczył podstawowe kwestie żywieniowe, a dzięki temu odpowiednio edukował pacjenta pod względem dietetycznym
 • posiadał wiedzę dotyczącą biochemii człowieka

Czy studia są potrzebne żeby być dietetykiem?

Droga dla osób pragnących zostać dietetykiem wciąż pozostaje otwarta. Wystarczy zdobyć odpowiednie kompetencje i można zostać specjalistą z dziedziny żywienia. Ułatwia to również aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Kursy dietetyczne znajdujące się na platformie BezTabletek.pl przeprowadzone zdalnie (online) umożliwiają zdobycie kompleksowej i ogromnej wiedzy z zakresu m.in:

 • wpływu żywienia na zdrowie człowieka
 • zdrowej żywności
 • żywności i żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób (np. cukrzycy)
 • prawidłowych nawyków żywieniowych
 • fizjologii żywienia
 • technologii żywności


Odbywają się one w formie e-learningowych szkoleń. Dzięki tej innowacyjnej formie można zdobyć niezbędną wiedzę podnoszącą kwalifikacje w zawodzie, pomagającą w otworzeniu gabinetu, czy po prostu poszerzaniu swojej wiedzy bez wychodzenia z domu. Nie jest to jednak możliwe w przypadku programów studiów, czy szkoleń realizowanych stacjonarnie. Ten rodzaj kształcenia umożliwia kursantom zdobywanie wiedzy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Powiedzenie "chcieć to móc" nabiera tutaj podwójnego znaczenia. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat - dyplom potwierdzający otrzymanie odpowiednich umiejętności.

Praca po dietetyce - czy jest zapotrzebowanie na ten zawód ?

Dietetyka to bardzo prężnie rozwijającą się dziedzina nauki. Wymaga ona jednak ciągłego dokształcania się. Zaobserwować można, że dietetyk stał się jednym z najbardziej popularnych i pożądanych zawodów. Coraz więcej osób pragnie zostać dietetykim, pomagać innym w zmianie trybu życia i otworzyć własna placówkę dietetyczną. To bardzo perspektywiczny kierunek rozwoju, a posiadanie własnego gabinetu gwarantuje większe zarobki niż praca u kogoś.

To branża nieustanie rozwijająca się. Zapotrzebowanie na dietetyków stale wzrasta, a pracy w zawodzie przybywa. Jest to, więc niezwykle interesująca specjalność. Ponadto należy pamiętać, że wybierając odpowiedni kurs dietetyka można zostać np. dietetykiem klinicznym, co daje o wiele większe możliwości rozwoju i pozwala więcej zarobić dietetykowi.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako dietetyk? 


Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych dietetyków dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca