bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Blog healthcare

Jak zostać dietetykiem bez studiów?

Jak zostać dietetykiem bez studiów kierunkowych? Czy zawód dietetyka jest opłacalny? W dzisiejszych czasach zauważyć możemy rosnące zagrożenie chorobami związanymi z nieodpowiednim żywieniem. Ponadto obecnie panuje trend na posiadanie wysportowanej oraz szczupłej sylwetki. Powoduje to wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez dietetyków i chęci zdobycia zawodu dietetyka.

Spis treści

 1. Dietetyk – zbiór informacji o zawodzie
 2. Czy studia są potrzebne żeby być dietetykiem?
 3. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 4. Praca po dietetyce - czy jest zapotrzebowanie na ten zawód ?
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Dietetyk – zbiór informacji o zawodzie

Już w 1967 „dietetyk” jako zawód został wpisany do International Standard Classification of Occupations (ISCO). Zdefiniowano również wtedy, że jest on osobą do której obowiązków należy m.in planowanie i nadzór sporządzania diet leczniczych dla pacjentów indywidualnych, grup w szpitalach, a także zakładach żywienia zbiorowego. 

W Polce za rozwój nauk o żywności odpowiedzialny jest prof. A. Szczygieł, a za pioniera polskiej dietetyki uznano prof. J. Rutkowskiego. Przyczynił się on do powstania pierwszego Wojewódzkiego Ośrodka Dietetycznego (przy AM Poznań) i Komisji Żywienia Człowieka PAN.


Co, zatem należy do zadań wykonywanych w pracy dietetyka? Przede wszystkim do jego obowiązków należy:

 • planowanie, nadzór oraz stosowanie w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego, czy zbiorowego grup ludności
 • wykorzystanie żywienia klinicznego przy zastosowaniu produktów naturalnych i leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu oraz profilaktyce chorób
 • tworzenie jadłospisów wchodzących w skład różnych rodzajów diet
 • nadzór nad jakością surowców oraz produktów żywnościowych, a także warunków, w których są przechowywane
 • ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia
 • uczestnictwo w terapii otyłości i niedożywienia
 • udzielanie porad żywieniowych dotyczących racjonalnego odżywiania się


Obecnie nie ma regulacji ustawowych dotyczących wpisu do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu dietetyka. Z tego powodu nie trzeba mieć ukończonych studiów, szkoły policealnej tytułu magistra, czy posiadać licencjat. Niezwykle ważne jest jednak aby osoba zamierzająca pracować w tym zawodzie posiadała odpowiednia wiedzę, taką jak np. oferuje platforma edukacyjna BeztTabletek.pl. Szkolenia w niej zawarte gwarantują zdobycie najnowszej wiedzy z zakresu dietetyki i medycyny naturalnej.


Ponadto dietetyk to specjalista, który:

 • powinien na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na konferencjach, kursach oraz śledzić wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie dietetyki
 • podczas konsultacji z pacjentem przeprowadzał dokładny oraz szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny z uwzględnieniem dotychczasowego sposobu żywienia, aktualnych wyników badań laboratoryjnych
 • powinien do każdego przypadka podchodzić indywidualnie, a dietę układać dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, płci, wzrostu, anatomii, masy ciała, aktywności fizycznej, trybu życia, stanu zdrowia oraz możliwości finansowych pacjenta
 • przygotowywać jadłospis bazujący na zdrowych, zbilansowanych oraz różnorodnych posiłkach
 • bez podstaw zdrowotnych u podopiecznego nie zalecał diet eliminacyjnych
 • powinien regularnie kontrolować masę ciała pacjenta, obwody ciała, grubość fałdów skórno-tłuszczowych i dokonywał analizę składu ciała
 • w przystępny, a także zrozumiały sposób tłumaczył podstawowe kwestie żywieniowe, a dzięki temu odpowiednio edukował pacjenta pod względem dietetycznym
 • posiadał wiedzę dotyczącą biochemii człowieka

Czy studia są potrzebne żeby być dietetykiem?

Droga dla osób pragnących zostać dietetykiem wciąż pozostaje otwarta. Wystarczy zdobyć odpowiednie kompetencje i można zostać specjalistą z dziedziny żywienia. Ułatwia to również aktualne Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Kursy dietetyczne znajdujące się na platformie BezTabletek.pl przeprowadzone zdalnie (online) umożliwiają zdobycie kompleksowej i ogromnej wiedzy z zakresu m.in:

 • wpływu żywienia na zdrowie człowieka
 • zdrowej żywności
 • żywności i żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób (np. cukrzycy)
 • prawidłowych nawyków żywieniowych
 • fizjologii żywienia
 • technologii żywności


Odbywają się one w formie e-learningowych szkoleń. Dzięki tej innowacyjnej formie można zdobyć niezbędną wiedzę podnoszącą kwalifikacje w zawodzie, pomagającą w otworzeniu gabinetu, czy po prostu poszerzaniu swojej wiedzy bez wychodzenia z domu. Nie jest to jednak możliwe w przypadku programów studiów, czy szkoleń realizowanych stacjonarnie. Ten rodzaj kształcenia umożliwia kursantom zdobywanie wiedzy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Powiedzenie "chcieć to móc" nabiera tutaj podwójnego znaczenia. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat - dyplom potwierdzający otrzymanie odpowiednich umiejętności.

Praca po dietetyce - czy jest zapotrzebowanie na ten zawód ?

Dietetyka to bardzo prężnie rozwijającą się dziedzina nauki. Wymaga ona jednak ciągłego dokształcania się. Zaobserwować można, że dietetyk stał się jednym z najbardziej popularnych i pożądanych zawodów. Coraz więcej osób pragnie zostać dietetykim, pomagać innym w zmianie trybu życia i otworzyć własna placówkę dietetyczną. To bardzo perspektywiczny kierunek rozwoju, a posiadanie własnego gabinetu gwarantuje większe zarobki niż praca u kogoś.

To branża nieustanie rozwijająca się. Zapotrzebowanie na dietetyków stale wzrasta, a pracy w zawodzie przybywa. Jest to, więc niezwykle interesująca specjalność. Ponadto należy pamiętać, że wybierając odpowiedni kurs dietetyka można zostać np. dietetykiem klinicznym, co daje o wiele większe możliwości rozwoju i pozwala więcej zarobić dietetykowi.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako dietetyk? 


Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych dietetyków dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN