Nadciśnienie tętnicze - jak kontrolować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca? Ciśnienie krwi. Pomiar ciśnienia tętniczego. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi 

Nadciśnienie tętnicze - jak kontrolować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca? Ciśnienie krwi. Pomiar ciśnienia tętniczego. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi 

Sprawdź jak kontrolować ciśnienie tętnicze 

Co to jest ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew oddziałuje na ściany tętnic. Jest to jedno z najważniejszych wskaźników stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Pomiar ciśnienia tętniczego składa się z dwóch wartości: skurczowego i rozkurczowego. Wartość skurczowa oznacza ciśnienie, które występuje w momencie skurczu serca, czyli gdy serce pompuje krew do tętnic. Wartość rozkurczowa natomiast oznacza ciśnienie, które występuje w momencie rozkurczu serca, czyli gdy serce odpoczywa i zalewa się krwią przed kolejnym skurczem. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego waha się od 120/80 mmHg do 140/90 mmHg. Wysokie ciśnienie tętnicze, zwane również nadciśnieniem, może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy uszkodzenie nerek. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego i utrzymanie go na odpowiednim poziomie. 

Co to jest nadciśnienie tętnicze? 

Nadciśnienie tętnicze, nazywane również wysokim ciśnieniem krwi, to stan, w którym siła krążenia krwi przez nasze tętnice jest wyższa niż normalne wartości. Jest to często określane jako "ciche zabójstwo", ponieważ większość osób nie ma żadnych objawów, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu i niewydolność nerek.

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego. Jednym z głównych czynników ryzyka jest styl życia. Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i sól, otyłość, brak aktywności fizycznej i nadużywanie alkoholu mogą przyczynić się do podwyższenia ciśnienia krwi. Dodatkowo, czynniki genetyczne mogą predysponować do nadciśnienia tętniczego. W przypadku niektórych osób, choroba jest spowodowana przez choroby nerek, problemów hormonalnych lub skutków ubocznych niektórych leków.

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Wczesne stadium nadciśnienia tętniczego często nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia krwi. W dalszym przebiegu choroby, mogą pojawić się objawy takie jak:

 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Zaburzenia widzenia
 • Puchnięcie nóg i kostek

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów lub podejrzewasz, że masz nadciśnienie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Nadciśnienie tętnicze - leczenie

Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zarówno zmiany stylu życia, jak i farmakoterapię. Jeśli masz nadciśnienie, lekarz zaleci Ci pewne kroki, aby obniżyć ciśnienie krwi. W przypadku nadciśnienia łagodnego, lekarz może zalecić zmiany stylu życia, takie jak:

 • Regularna aktywność fizyczna, np. chodzenie, pływanie, joga.
 • Zdrowa dieta z ograniczoną ilością soli i tłuszczu, bogata w owoce, warzywa i pełne ziarna.
 • Ograniczenie spożycia alkoholu.
 • Wyeliminowanie używek, takich jak palenie papierosów.
 • Zmniejszenie stresu poprzez techniki relaksacyjne.

W przypadku nadciśnienia umiarkowanego i ciężkiego, lekarz może zalecić również farmakoterapię, aby obniżyć ciśnienie krwi. Pamiętaj, że regularne kontrole i przestrzeganie zaleceń lekarza są niezbędne, aby kontrolować swoje ciśnienie krwi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia serca i ogólnego samopoczucia. Przykładowe środki profilaktyczne:

 • Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna i produkty o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Regularna aktywność fizyczna, min. 30 minut dziennie umiarkowanej lub 15 minut intensywnej aktywności.
 • Ograniczenie spożycia soli.
 • Unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu.
 • Zaprzestanie palenia papierosów.
 • Skuteczne radzenie sobie ze stresem.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

Dieta odgrywa kluczową rolę w kontroli nadciśnienia tętniczego. Ważne jest, aby spożywać zdrowe i zrównoważone posiłki. Oto kilka wskazówek dotyczących diety przy nadciśnieniu tętniczym:

 • Ogranicz spożycie soli, najlepiej nie przekraczając 5g soli dziennie.
 • Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak chude mięso, ryby, chude mleko i jogurty.
 • Spożywaj dużo owoców i warzyw, które są bogate w składniki odżywcze.
 • Wybieraj produkty pełnoziarniste, takie jak pełnoziarnisty chleb i makarony.
 • Unikaj przetworzonych i fast foodów, które są często bogate w tłuszcze trans i sól.

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze, jeśli pozostaje nieleczone, może prowadzić do poważnych powikłań. Niekontrolowane nadciśnienie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, retinopatii, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych w oczach. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować ciśnienie krwi, a w przypadku stwierdzenia nadciśnienia, rozpocząć odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca