Nadciśnienie tętnicze - jak kontrolować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca? Ciśnienie krwi. Pomiar ciśnienia tętniczego. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi 

Nadciśnienie tętnicze - jak kontrolować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca? Ciśnienie krwi. Pomiar ciśnienia tętniczego. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi 

Sprawdź jak kontrolować ciśnienie tętnicze 

Co to jest ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew oddziałuje na ściany tętnic. Jest to jedno z najważniejszych wskaźników stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Pomiar ciśnienia tętniczego składa się z dwóch wartości: skurczowego i rozkurczowego. Wartość skurczowa oznacza ciśnienie, które występuje w momencie skurczu serca, czyli gdy serce pompuje krew do tętnic. Wartość rozkurczowa natomiast oznacza ciśnienie, które występuje w momencie rozkurczu serca, czyli gdy serce odpoczywa i zalewa się krwią przed kolejnym skurczem. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego waha się od 120/80 mmHg do 140/90 mmHg. Wysokie ciśnienie tętnicze, zwane również nadciśnieniem, może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy uszkodzenie nerek. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego i utrzymanie go na odpowiednim poziomie. 

Co to jest nadciśnienie tętnicze? 

Nadciśnienie tętnicze, nazywane również wysokim ciśnieniem krwi, to stan, w którym siła krążenia krwi przez nasze tętnice jest wyższa niż normalne wartości. Jest to często określane jako "ciche zabójstwo", ponieważ większość osób nie ma żadnych objawów, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu i niewydolność nerek.

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego. Jednym z głównych czynników ryzyka jest styl życia. Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i sól, otyłość, brak aktywności fizycznej i nadużywanie alkoholu mogą przyczynić się do podwyższenia ciśnienia krwi. Dodatkowo, czynniki genetyczne mogą predysponować do nadciśnienia tętniczego. W przypadku niektórych osób, choroba jest spowodowana przez choroby nerek, problemów hormonalnych lub skutków ubocznych niektórych leków.

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Wczesne stadium nadciśnienia tętniczego często nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia krwi. W dalszym przebiegu choroby, mogą pojawić się objawy takie jak:

 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Zaburzenia widzenia
 • Puchnięcie nóg i kostek

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów lub podejrzewasz, że masz nadciśnienie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Nadciśnienie tętnicze - leczenie

Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zarówno zmiany stylu życia, jak i farmakoterapię. Jeśli masz nadciśnienie, lekarz zaleci Ci pewne kroki, aby obniżyć ciśnienie krwi. W przypadku nadciśnienia łagodnego, lekarz może zalecić zmiany stylu życia, takie jak:

 • Regularna aktywność fizyczna, np. chodzenie, pływanie, joga.
 • Zdrowa dieta z ograniczoną ilością soli i tłuszczu, bogata w owoce, warzywa i pełne ziarna.
 • Ograniczenie spożycia alkoholu.
 • Wyeliminowanie używek, takich jak palenie papierosów.
 • Zmniejszenie stresu poprzez techniki relaksacyjne.

W przypadku nadciśnienia umiarkowanego i ciężkiego, lekarz może zalecić również farmakoterapię, aby obniżyć ciśnienie krwi. Pamiętaj, że regularne kontrole i przestrzeganie zaleceń lekarza są niezbędne, aby kontrolować swoje ciśnienie krwi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia serca i ogólnego samopoczucia. Przykładowe środki profilaktyczne:

 • Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna i produkty o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Regularna aktywność fizyczna, min. 30 minut dziennie umiarkowanej lub 15 minut intensywnej aktywności.
 • Ograniczenie spożycia soli.
 • Unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu.
 • Zaprzestanie palenia papierosów.
 • Skuteczne radzenie sobie ze stresem.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

Dieta odgrywa kluczową rolę w kontroli nadciśnienia tętniczego. Ważne jest, aby spożywać zdrowe i zrównoważone posiłki. Oto kilka wskazówek dotyczących diety przy nadciśnieniu tętniczym:

 • Ogranicz spożycie soli, najlepiej nie przekraczając 5g soli dziennie.
 • Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak chude mięso, ryby, chude mleko i jogurty.
 • Spożywaj dużo owoców i warzyw, które są bogate w składniki odżywcze.
 • Wybieraj produkty pełnoziarniste, takie jak pełnoziarnisty chleb i makarony.
 • Unikaj przetworzonych i fast foodów, które są często bogate w tłuszcze trans i sól.

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze, jeśli pozostaje nieleczone, może prowadzić do poważnych powikłań. Niekontrolowane nadciśnienie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, retinopatii, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych w oczach. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować ciśnienie krwi, a w przypadku stwierdzenia nadciśnienia, rozpocząć odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca