bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Na czym polegają ćwiczenia izometryczne? Przykłady ćwiczeń na mięśnie ud i kręgosłupa. Trening izometryczny, jak wykonywać. Czym są ćwiczenia izometryczne, co wzmacniają i jakie są przwciwwskazania? 

Blog healthcare

Na czym polegają ćwiczenia izometryczne? Przykłady ćwiczeń na mięśnie ud i kręgosłupa. Trening izometryczny, jak wykonywać. Czym są ćwiczenia izometryczne, co wzmacniają i jakie są przwciwwskazania? 

Czy wiesz, że istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni i poprawie postawy ciała? Jednym z takich rodzajów ćwiczeń są ćwiczenia izometryczne. W tym artykule dowiesz się, czym są ćwiczenia izometryczne i jakie są ich korzyści dla mięśni ud i kręgosłupa. Przedstawimy również kilka przykładów skutecznych i bezpiecznych ćwiczeń izometrycznych, które można wykonywać w domu.

Spis treści

 1. Jakie są skuteczne ćwiczenia izometryczne kolana? Przykłady ćwiczeń 
 2. Co to są izometryczne ćwiczenia i jakie są ich korzyści? Na czym polegają? Czym są ćwiczenia izometryczne 
 3. Jakie są bezpieczne i skuteczne ćwiczenia izometryczne na kręgosłup?
 4. Jakie są przykłady izometrycznych ćwiczeń mięśnia czworogłowego uda?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jakie są rekomendowane ćwiczenia izometryczne na kręgosłup lędźwiowy?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Ćwiczenia izometryczne – wskazania i przeciwwskazania do gimnastyki izometrycznej

Jakie są skuteczne ćwiczenia izometryczne kolana? Przykłady ćwiczeń 

Ćwiczenia izometryczne kolana polegają na napinaniu mięśni ud przy nieruchomym stawie kolanowym. Są one skutecznym sposobem na wzmocnienie mięśni ud oraz stabilizację stawu kolanowego. Oto kilka przykładów skutecznych ćwiczeń izometrycznych na kolano:

 1. Stałe napinanie ud: Stań prosto, a następnie napnij mięśnie ud przez około 10 sekund. Ważne jest, aby skupić się na napinaniu mięśni ud, a nie na ruchu stawu kolanowego. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

 2. Napinanie mięśni ud przy użyciu piłki: Usiądź na krześle lub ławce z piłką pod stopami. Naciśnij stopami na piłkę i napnij mięśnie ud przez kilka sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

 3. Napinanie mięśni ud podczas unoszenia nogi: Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Powoli unieś jedną nogę do góry, napinając jednocześnie mięśnie ud. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie opuść nogę. Powtórz to ćwiczenie na drugą nogę.

Co to są izometryczne ćwiczenia i jakie są ich korzyści? Na czym polegają? Czym są ćwiczenia izometryczne 

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj treningu siłowego, w którym mięśnie pracują bez zmiany długości. Podczas takich ćwiczeń  mięśnie są napięte, ale nie wykonuje się pełnego ruchu. Istnieje wiele korzyści z regularnego wykonywania ćwiczeń izometrycznych, takich jak:

 • Wzmocnienie mięśni: Ćwiczenia izometryczne pomagają w wzmocnieniu mięśni, poprzez pobudzanie wzrostu i adaptacji mięśniowego układu nerwowego.
 • Poprawa stabilności stawów: Ćwiczenia izometryczne pomagają w poprawie stabilności stawów, ponieważ wzmacniają mięśnie wokół stawów.
 • Poprawa postawy ciała: Regularne wykonywanie ćwiczeń izometrycznych może pomóc w poprawie postawy ciała i zapobieganiu bólom pleców.
 • Zwiększenie siły mięśniowej: Ćwiczenia izometryczne pomagają w zwiększeniu siły mięśniowej poprzez aktywację większej liczby jednostek motorycznych.

Jakie są bezpieczne i skuteczne ćwiczenia izometryczne na kręgosłup?

Ćwiczenia izometryczne na kręgosłup są ważne dla utrzymania silnych mięśni pleców i zapobiegania bólom kręgosłupa. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla każdej osoby. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny treningowej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Oto kilka bezpiecznych i skutecznych ćwiczeń izometrycznych na kręgosłup:

 1. Ściskanie piłki: Usiądź na krześle i trzymaj piłkę między plecami a oparciem krzesła. Naciśnij plecami na piłkę i napnij mięśnie pleców przez kilka sekund, a następnie odpuść. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

 2. Plank izometryczny: Połóż się na brzuchu, podpierając się na przedramionach i palcach stóp. Napnij mięśnie brzucha i pleców, utrzymując prostą linię od głowy do stóp. Trzymaj tę pozycję przez 30 sekund, a następnie odpocznij. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

 3. Napinanie mięśni grzbietu: Stań prosto, przenieś wagi ciała na jedną nogę, a drugą unieś do góry. Napnij mięśnie grzbietu, jakbyś chciał zepchnąć nogę do tyłu. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie zrób to samo na drugą nogę. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Jakie są przykłady izometrycznych ćwiczeń mięśnia czworogłowego uda?

Mięsień czworogłowy uda jest ważnym mięśniem odpowiedzialnym za stabilizację i unoszenie kończyny dolnej. Oto kilka przykładów skutecznych izometrycznych ćwiczeń na mięsień czworogłowy uda:

 1. Wzmocnienie mięśnia czworogłowego przy napiętym kolanie: Usiądź na krześle z kolana lekko ugiętym. Napnij mięśnie przedniej strony uda, jakbyś chciał unieść kolano. Trzymaj napięcie przez kilka sekund, a następnie odpuść. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.
 2. Napinanie mięśnia czworogłowego przy użyciu piłki: Stań prosto, z piłką między plecami a ścianą. Naciśnij plecami na piłkę i napnij mięśnie przedniej strony uda przez kilka sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.
 3. Squat izometryczny: Stań prosto, rozstawiając nogi na szerokość bioder. Schyl się w pozycji przysiadu, jakbyś chciał usiąść na krześle. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, napinając mięśnie czworogłowego uda. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są rekomendowane ćwiczenia izometryczne na kręgosłup lędźwiowy?

Kręgosłup lędźwiowy to często występujące miejsce bólu i kontuzji. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego stabilizację.

Ćwiczenia izometryczne – wskazania i przeciwwskazania do gimnastyki izometrycznej

Ćwiczenia izometryczne są rodzajem treningu, który polega na wykonywaniu ruchów mięśniowych bez zmiany długości mięśni. Mają one na celu wzmacnianie siły mięśniowej oraz poprawę wytrzymałości. Wskazaniami do gimnastyki izometrycznej są przede wszystkim kontuzje stawów i mięśni, które uniemożliwiają wykonywanie normalnych, dynamicznych ćwiczeń. Ćwiczenia izometryczne są również polecane dla osób starszych, które nie mogą obciążać swoich stawów zbyt dużą siłą. Przeciwwskazaniami do gimnastyki izometrycznej są natomiast schorzenia układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Ponadto, nie zaleca się wykonywania ćwiczeń izometrycznych osobom z nadwagą, ze względu na dużą presję, jaką generują na stawy. W przypadku wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tego rodzaju treningu. Gimnastyka izometryczna może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, ale tylko wtedy, gdy jest wykonywana odpowiednio i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz