bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medycyna holistyczna - naturalne metody leczenia

Blog healthcare

Medycyna holistyczna - naturalne metody leczenia

Medycyna holistyczna - kompleksowe podejście do pacjenta.Zgodnie z zasadami medycyny holistycznej podczas leczenia pacjenta, nie należy się skupiać tylko i wyłącznie na chorym narządzie albo zdiagnozowanym schorzeniu. Ważne jest znalezienie przyczyny choroby. To system medyczny charakteryzujący się całościowym, holistycznym podejściem do pacjenta. Jego głównym celem jest przywracanie życiowej energii, także duchowej i emocjonalnej. Warto wiedzieć, że medycyna holistyczna zyskuje coraz większą popularność, a do lekarzy medycyny naturalnej zgłasza się więcej osób. Jak się okazuje odpowiednio dobrana terapia jest kluczem do zachowania zdrowia i szczęścia.


Spis treści

 1. Medycyna holistyczna – na czym polega?
 2. Metody leczenia stosowane w medycynie holistycznej
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Czy warto korzystać z medycyny holistycznej?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna holistyczna – na czym polega?

Medycyna holistyczna to podejście i teoria zakładające, że wszystkie zjawiska na ziemi pozostają ze sobą we wzajemnych zależnościach. Z tego powodu nie należy rozpatrywać poszczególnych części organizmu oddzielnie, ale jako całość. Tylko wtedy będzie możliwe przywrócenie harmonii we wszystkich obszarach życia. Medycyny holistycznej nie należy jednak mylić z medycyną alternatywną, chociaż wobec każdego pacjenta stosują naturalne metody leczenia. Terapia holistyczna to połączenie metod medycyny naturalnej z metodami medycyny klinicznej, akademickiej.

Dla specjalistów medycyny holistycznej ważne są wszystkie zewnętrzne czynniki, mogące mieć wpływ na pacjenta. Należy do nich m.in: dieta, sen, psychika, warunki życia, pracy, klimat, otoczenie, czynniki wewnętrzne (emocje, myśli, odczucia, czy przeżycia).

Czynniki, które wpływają na nasze zdrowie:

 • jedzenie

To, co jemy ma ogromy wpływ na nasze zdrowie. Lekarz specjalizujący się w medycynie holistycznej zawsze przeprowadzaja analizę zwyczajów żywieniowych pacjenta. Modyfikacja codziennej diety może być lekarstwem na wiele chorób.

 • sen oraz odpoczynek

Zapewnienie dobrostanu człowieka w holistycznym podejściu to także sen i odpoczynek. Nie każdy zadaje sobie sprawę, że to filary zdrowia. Zadbanie o odpowiednią higienę snu jest ważne również dla sprawności umysłowej.

 • otoczenie

W medycynie holistycznej ważną rolę odgrywa także nasze otoczenie, czyli powietrze i klimat. Jednym z czynników sprzyjających wzrostowi różnych chorób jest zanieczyszczenie smogiem, ponieważ znajdujące się w nim substancje uszkadzają nabłonek rzęskowy śluzówki dróg oddechowych.

 • emocje

W medycynie niekonwencjonalnej pod uwagę zawsze jest brana kondycja psychiczna pacjenta. Jest to zgodne z zasadą, że choruje nie tylko ciało, ale cały organizm.

Metody leczenia stosowane w medycynie holistycznej

W medycynie holistycznej stosowane są róże metody leczenia. Mają one za zadanie przywrócić harmonię w organizmie. Lekarz medycyny naturalnej po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem decyduje jaka kuracja będzie dla niego najlepsza. Medycyna holistyczne korzysta z takich metod jak m.in:

 • ziołolecznictwo - to inaczej mówiąc nauka o farmakognozji oraz stosowaniu roślin leczniczych. Już wieki temu zioła były podstawą leczenia. Warto wiedzieć, że współczesna medycyna wykorzystuje różne związki pochodzenia roślinnego, które są podstawą leków farmaceutycznych
 • aromaterapia - to wykorzystanie substancji aromatycznych, czyli olejków eterycznych i innych związków aromatycznych, w celach poprawy samopoczucia psychicznego albo fizycznego
 • masaż - to praktyka polegająca na nacisku, napięcia, ruchu, czy wibracji. Wykonuje się go ręcznie albo za pomocą środków mechanicznych
 • techniki relaksacyjne (relaksacja) - to różne metody, procesy, procedury, czy czynności, mające na celu zrelaksować się, osiągnąć stan spokoju, zmniejszyć poziom bólu, stresu. Techniki relaksacyjne wykorzystywane są jako jeden z elementów zarządzania stresem oraz mogą zmniejszyć napięcie mięśni, obniżyć ciśnienie krwi, a także zwolnić częstość akcji serca orz oddechu.
 • homeopatia - wykorzystuje substancje naturalne w celach leczniczych
 • ajurweda - jej celem jest zachowanie pierwotnej równowagi organizmu


Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy warto korzystać z medycyny holistycznej?

Tradycja medycyny holistycznej liczy bardzo wiele lat i jest polecana w leczeniu różnych schorzeń, dolegliwości, czy chorób. To podejście opierające się na założeniu, że aby przywrócić harmonię w tych sferach życia (intelektualna, fizyczna, emocjonalna, duchowa) należy spojrzeć na człowieka w sposób kompleksowy. Holistyczne podejście polecane jest w leczeniu np.:

 • depresji
 • niepokoju
 • dolegliwości somatycznych
 • stresu
 • traumy

Terapie holistyczne są często stosowane w obszarach terapii profilaktycznej, nazywane także praktykami odnowy biologicznej. Tradycyjna medycyna naturalna przybiera formę wielu alternatywnych praktyk, do których należy np. medytacja, joga, akupunktura oraz masaż. Terapeuta jest natomiast skoncentrowany na dobrym samopoczuciu pacjenta i traktuje go jako układ całościowy.

Medycyna holistyczna traktuje człowieka jako całość. Lekarz pamięta natomiast o dostosowywaniu terapii do pacjenta oraz o jego komforcie. Te praktyki lecznicze są dobierane indywidualnie do pacjenta, a każda metoda ma na celu przywrócenie utraconej energii i powrót do zdrowia. Każde chodzenie wymaga odpowiedniego leczenia, dlatego terapia obejmuje szereg czynności. Najważniejszą zasadą takiego podejścia jest doprowadzenie do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta, a poprzedzone jest dokładnym wywiadem biorącym pod uwagę każde schorzenie. Działanie medycyny holistycznej jest udowodnione naukowo i można znaleźć na ten temat wiele badań naukowych. Należy jednak pamiętać, aby wybrać sprawdzonego specjalistę, ponieważ podjęcie leczenia przez osobę niewykwalifikowaną może być szczególnie niebezpieczne i doprowadzić do poważnych chorób.


Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega medycyna holistyczna, dlaczego jest warta praktykowania, to dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Ze szkoleń znajdujących się tam, dowiesz się również o medycynie chińskiej, medycynie akademickiej, czy w jaki sposób można leczyć przewlekłe choroby. Jeśli chcesz poszerzyć swoją specjalizację zawodową i podnieść kwalifikacje to BezTabletek.pl jest właśnie miejsce dla Ciebie!

Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie holistycznej ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych praktyków medycyny holistycznej dołączając do platformy Bez Tabletek.


Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN