Medycyna holistyczna - naturalne metody leczenia

Medycyna holistyczna - naturalne metody leczenia

Medycyna holistyczna - kompleksowe podejście do pacjenta.Zgodnie z zasadami medycyny holistycznej podczas leczenia pacjenta, nie należy się skupiać tylko i wyłącznie na chorym narządzie albo zdiagnozowanym schorzeniu. Ważne jest znalezienie przyczyny choroby. To system medyczny charakteryzujący się całościowym, holistycznym podejściem do pacjenta. Jego głównym celem jest przywracanie życiowej energii, także duchowej i emocjonalnej. Warto wiedzieć, że medycyna holistyczna zyskuje coraz większą popularność, a do lekarzy medycyny naturalnej zgłasza się więcej osób. Jak się okazuje odpowiednio dobrana terapia jest kluczem do zachowania zdrowia i szczęścia.


Medycyna holistyczna – na czym polega?

Medycyna holistyczna to podejście i teoria zakładające, że wszystkie zjawiska na ziemi pozostają ze sobą we wzajemnych zależnościach. Z tego powodu nie należy rozpatrywać poszczególnych części organizmu oddzielnie, ale jako całość. Tylko wtedy będzie możliwe przywrócenie harmonii we wszystkich obszarach życia. Medycyny holistycznej nie należy jednak mylić z medycyną alternatywną, chociaż wobec każdego pacjenta stosują naturalne metody leczenia. Terapia holistyczna to połączenie metod medycyny naturalnej z metodami medycyny klinicznej, akademickiej.

Dla specjalistów medycyny holistycznej ważne są wszystkie zewnętrzne czynniki, mogące mieć wpływ na pacjenta. Należy do nich m.in: dieta, sen, psychika, warunki życia, pracy, klimat, otoczenie, czynniki wewnętrzne (emocje, myśli, odczucia, czy przeżycia).

Czynniki, które wpływają na nasze zdrowie:

 • jedzenie

To, co jemy ma ogromy wpływ na nasze zdrowie. Lekarz specjalizujący się w medycynie holistycznej zawsze przeprowadzaja analizę zwyczajów żywieniowych pacjenta. Modyfikacja codziennej diety może być lekarstwem na wiele chorób.

 • sen oraz odpoczynek

Zapewnienie dobrostanu człowieka w holistycznym podejściu to także sen i odpoczynek. Nie każdy zadaje sobie sprawę, że to filary zdrowia. Zadbanie o odpowiednią higienę snu jest ważne również dla sprawności umysłowej.

 • otoczenie

W medycynie holistycznej ważną rolę odgrywa także nasze otoczenie, czyli powietrze i klimat. Jednym z czynników sprzyjających wzrostowi różnych chorób jest zanieczyszczenie smogiem, ponieważ znajdujące się w nim substancje uszkadzają nabłonek rzęskowy śluzówki dróg oddechowych.

 • emocje

W medycynie niekonwencjonalnej pod uwagę zawsze jest brana kondycja psychiczna pacjenta. Jest to zgodne z zasadą, że choruje nie tylko ciało, ale cały organizm.

Metody leczenia stosowane w medycynie holistycznej

W medycynie holistycznej stosowane są róże metody leczenia. Mają one za zadanie przywrócić harmonię w organizmie. Lekarz medycyny naturalnej po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem decyduje jaka kuracja będzie dla niego najlepsza. Medycyna holistyczne korzysta z takich metod jak m.in:

 • ziołolecznictwo - to inaczej mówiąc nauka o farmakognozji oraz stosowaniu roślin leczniczych. Już wieki temu zioła były podstawą leczenia. Warto wiedzieć, że współczesna medycyna wykorzystuje różne związki pochodzenia roślinnego, które są podstawą leków farmaceutycznych
 • aromaterapia - to wykorzystanie substancji aromatycznych, czyli olejków eterycznych i innych związków aromatycznych, w celach poprawy samopoczucia psychicznego albo fizycznego
 • masaż - to praktyka polegająca na nacisku, napięcia, ruchu, czy wibracji. Wykonuje się go ręcznie albo za pomocą środków mechanicznych
 • techniki relaksacyjne (relaksacja) - to różne metody, procesy, procedury, czy czynności, mające na celu zrelaksować się, osiągnąć stan spokoju, zmniejszyć poziom bólu, stresu. Techniki relaksacyjne wykorzystywane są jako jeden z elementów zarządzania stresem oraz mogą zmniejszyć napięcie mięśni, obniżyć ciśnienie krwi, a także zwolnić częstość akcji serca orz oddechu.
 • homeopatia - wykorzystuje substancje naturalne w celach leczniczych
 • ajurweda - jej celem jest zachowanie pierwotnej równowagi organizmu


Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy warto korzystać z medycyny holistycznej?

Tradycja medycyny holistycznej liczy bardzo wiele lat i jest polecana w leczeniu różnych schorzeń, dolegliwości, czy chorób. To podejście opierające się na założeniu, że aby przywrócić harmonię w tych sferach życia (intelektualna, fizyczna, emocjonalna, duchowa) należy spojrzeć na człowieka w sposób kompleksowy. Holistyczne podejście polecane jest w leczeniu np.:

 • depresji
 • niepokoju
 • dolegliwości somatycznych
 • stresu
 • traumy

Terapie holistyczne są często stosowane w obszarach terapii profilaktycznej, nazywane także praktykami odnowy biologicznej. Tradycyjna medycyna naturalna przybiera formę wielu alternatywnych praktyk, do których należy np. medytacja, joga, akupunktura oraz masaż. Terapeuta jest natomiast skoncentrowany na dobrym samopoczuciu pacjenta i traktuje go jako układ całościowy.

Medycyna holistyczna traktuje człowieka jako całość. Lekarz pamięta natomiast o dostosowywaniu terapii do pacjenta oraz o jego komforcie. Te praktyki lecznicze są dobierane indywidualnie do pacjenta, a każda metoda ma na celu przywrócenie utraconej energii i powrót do zdrowia. Każde chodzenie wymaga odpowiedniego leczenia, dlatego terapia obejmuje szereg czynności. Najważniejszą zasadą takiego podejścia jest doprowadzenie do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta, a poprzedzone jest dokładnym wywiadem biorącym pod uwagę każde schorzenie. Działanie medycyny holistycznej jest udowodnione naukowo i można znaleźć na ten temat wiele badań naukowych. Należy jednak pamiętać, aby wybrać sprawdzonego specjalistę, ponieważ podjęcie leczenia przez osobę niewykwalifikowaną może być szczególnie niebezpieczne i doprowadzić do poważnych chorób.


Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega medycyna holistyczna, dlaczego jest warta praktykowania, to dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Ze szkoleń znajdujących się tam, dowiesz się również o medycynie chińskiej, medycynie akademickiej, czy w jaki sposób można leczyć przewlekłe choroby. Jeśli chcesz poszerzyć swoją specjalizację zawodową i podnieść kwalifikacje to BezTabletek.pl jest właśnie miejsce dla Ciebie!

Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie holistycznej ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych praktyków medycyny holistycznej dołączając do platformy Bez Tabletek.


Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca