dr n. o zdr. Anna Rudnicka
autor artykułuAromaterapia - co to jest?
Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej. Stosuje się w niej olejki eteryczne (np. olejek lawendowy, olejek różany) w celu oddziaływania na nasz nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze. Poza olejkami w aromaterapii używa się także zioła, kadzidła, hydrozole, oleje kosmetyczne oraz inne substancje. To metoda aromaterapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm.
Pierwsze wzmianki o właściwościach olejków eterycznych pochodzą z Egiptu, Indii, Persji oraz Chin, gdzie już kilka tysięcy lat temu uzyskiwano aromatyczne zapachy podczas destylacji. Do czego Egipcjanie wykorzystywali olejki eteryczne? Na przykład do dezynfekcji, aromatyzowania ubrań, czy też pielęgnacji ciała. Rzymianie i Grecy stosowali je także podczas obrzędów religijnych. Aktualnie aromaterapia bardzo szybko zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Europie Zachodniej.
Wdychanie silnie skoncentrowanych wyciągów z roślin nie tylko poprawia kondycję ludzkiego organizmu, ale też wpływa na jego równowagę i pobudza naturalne siły odpornościowe. Zmysł powonienia jest o wiele silniejszy od pozostałych, a zapachy szybko przenikają do mózgu, dzięki czemu dany olejek może zacząć działać już natychmiast. Aromaterapia wykorzystuje więc zmysł węchu do poprawy naszego samopoczucia i wpływa tym samym na cały organizm.
Na co działa aromaterapia?
Aromaterapia cieszy się zainteresowaniem z kilku względów. Po pierwsze wykazuje działanie lecznicze, łagodzi dolegliwości fizyczne i psychiczne. Po drugie przywraca równowagę ciała oraz umysłu. Po trzecie, aromaterapię można nazwać antidotum na występujące napięcia i stres, będące wynikiem tempa współczesnego stylu życia. Ponadto przyniesie ona ulgę osobom cierpiącym na bóle głowy. Co ważne, aromaterapię można stosować samodzielnie, ale może ona też uzupełniać inne metody leczenia. Przed jej rozpoczęciem warto jednak skonsultować się z lekarzem, aby przyniosła ona jak najlepsze terapeutyczne rezultaty.
Olejkami eterycznymi nazywa się wysoko skoncentrowane wyciągi roślinne, które można stosować samodzielnie, ale też łączyć. Występują one we wszystkich częściach rośliny, czyli kwiatach, liściach korzeniach oraz nasionach. Olejki eteryczne wykorzystywane do aromaterapii zwalczają bakterie, wirusy, a także grzyby. Najpopularniejsze i najbardziej znane są olejki, które poprawiają samopoczucie, również podczas przeziębień. Olejki poprawiające nastrój to m.in. te z lawendy, paczuli, rumianku i kadzidłowca, a olejki na stres pozyskiwane są m.in. z płatków róży, melisy oraz bazylii. Aromaterapia pomaga też w zasypianiu, uspokojeniu, odprężeniu się. Można więc zastosować ją przed położeniem się spać. Osoby cierpiące na bóle migrenowe korzystają też z olejków miętowych, ale i eukaliptusowych (należy tylko wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach olejek może intensyfikować migrenę). Podczas aromaterapii energetyzującej doskonale sprawdzą się olejki cytrusowe, np. pomarańczowe, cytrynowe oraz grejpfrutowe.
Olejki można wąchać, wdychać, stosować do inhalacji. Wykorzystuje się je także podczas kąpieli, masażu, stanowią również składnik wielu kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Co istotne, w aromaterapii wykorzystuje się głównie wspomniane olejki eteryczne, ale również kadzidła, zioła, czy hydrozole.
Aromaterapia w domu - co warto wiedzieć o tej metodzie
Przeprowadzenie aromaterapii w domu jest niezwykle proste. Wyróżniamy dwa główne sposoby: inhalację oraz dawkowanie miejscowo na skórę. Na samym początku należy jednak jasno określić cel aromaterapii i dobrać olejek odpowiedni do potrzeb.
Kilka kropel olejku eterycznego można nanieść na kawałek materiału. Można też wdychać zapach po prostu z buteleczki (z odpowiedniej odległości) albo dodać jego kilka kropel do miski z gorącą wodą, przeprowadzając w ten sposób inhalację. Olejek możemy też rozpylić, wykorzystując do tego dyfuzor. Popularne jest także wykorzystywanie kominka do aromaterapii oraz patyczków zapachowych, które nasącza się olejkami eterycznymi. Dla lepszego snu, piżamy oraz poduszki również można skropić olejkiem.
W przypadku aplikacji olejku na skórę wystarczy po prostu nanieść kilka kropel na wybrane miejsce. Trzeba jedynie dodać, że tylko olejki eteryczne z lawendy, róży i drzewa herbacianego mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, pozostałe wymagają rozcieńczenia.
Właściwości olejków eterycznych do aromaterapii
Naturalne olejki eteryczne pomagające na stres, nerwicę to: lawendowy, rumiankowy, bergamotki, ylang-ylang, z bazylii, melisy, szałwii, neroli.
Na poprawę nastroju warto stosować natomiast: olejek wanilii, geranium, jaśminowy, z grejpfruta, kadzidłowca, nero, paczuli. Mają one właściwości kojące.
Działanie wykrztuśne (polega ono na drażnieniu błony śluzowej oskrzeli i wzmaganie wydzielania zalegającego śluzu) pomocne przy katarze, zalegającym śluzie w oskrzelach i wpływające na poprawne funkcjonowanie dróg oddechowych wykazują olejek: eukaliptusowy, sosnowy, jodłowy, anyżowy.
Na zapalenie oskrzeli polecany jest natomiast olejek z eukaliptusa.
Dobroczynne właściwości wpływające pozytywnie na układ pokarmowy wykazują olejki z mięty, kopru, kminku, melisy, kopru.
Właściwości antybakteryjne posiadają natomiast olejki z rozmarynu, lawendowe, czy miętowe.
Działanie bakteriobójcze wykazuje również cynamon. Olejek cynamonowy polecany jest przez aromaterapeutów w celu zwalczania niekorzystnych dla organizmu bakterii.
Istnieje bardzo wiele leczniczych olejków. W zależności od preferencji można je stosować w różny sposób np. robiąc inhalację. Należy pamiętać jednak, że mają one często intensywny zapach, co może nie wszystkim osobom odpowiadać.
Szczególną ostrożność przed użyciem olejków eterycznych powinny zachować kobiety w ciąży. Mogą one wpływać na ukrwienie macicy i jej skurcze. Ponadto nie powinny ich stosować osoby uczulone na substancje lotne znajdujące w się w olejkach.
Należy również pamiętać, że olejki eteryczne przygotowane w niewłaściwy sposób mogą podrażnić np. drogi oddechowe, śluzówkę.