bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ajurweda - test na doszę

Blog healthcare

Ajurweda - test na doszę

Ajurweda jest nauką, która powstała około 5000 lat temu w Indiach. Indyjscy lekarze i naukowcy przez tysiąclecia lat badali jak funkcjonuje ludzkie ciało oraz umysł. Dzięki temu opracowali szczegółowe metody utrzymania równowagi, sprawności fizycznej i pełnej energii w naszym organizmie. Sprawdzili, że niezbędna do tego jest dieta, zioła, masaże, a także terapie olejowe, które pomagają na liczne dolegliwości. Główną koncepcją ajurwedy jest to, że każdy z nas jest inny, a poznając swoja unikalną naturę na poziomie ciała oraz umysłu możemy dobrać taki styl życia, który pomoże nam w zapewnieniu zdrowia. Obecnie ayurveda staje coraz bardziej popularna, ponieważ wiele osób docenia holistyczne podejście do zdrowia swojego i swoich bliskich. Ponadto medycyna konwencjonalna również docenia całościowe patrzenie na pacjenta. Zauważyć, więc możemy pozytywną tendencje do wzrostu zainteresowania medycyną naturalną.

Spis treści

 1. Ajurweda – test na dosze
 2. Jakie są dosze?
 3. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 4. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Ajurweda – test na dosze


W Ajurwedzie szczególne miejsce znajduje autodiagnoza. Jest ona niezwykle ważna w celu lepszego poznania siebie. Ponadto pomaga w radzeniu sobie z różnymi okolicznościami życiowymi.

Te różne okoliczności oznaczają, że czasami w naszym życiu jest czas dobrobytu, a kiedy indziej czas trudniejszy kiedy możemy napotkać różne przeciwności losu, choroby, wyzwania. W sytuacji natomiast kiedy znamy swoją doszę łatwiej nam jest dopasować się do tego co przyniesie nam życie.

Na pytanie "jaką doszą jestem?", " jaka konstytucja we mnie dominuje" ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Według ajurwedyjskiej koncepcji każdy z nas jest Vatą, Pittą i Kaphą jednocześnie. 

Posiadamy, więc w sobie wszystkie trzy dosze. Składamy się z 5 żywiołów, które łączą się i manifestują jako Vata, Pitta oraz Kapha. Różnią nas jednak proporcje naszej konstytucji i u każdej osoby, czy zwierzęcia inna dosza dominuje. Z tego powodu mówi się, że ktoś jest typu kapha, ktoś typu pitta, a jeszcze inna osoba typu vata. Zdarza się również, że u kogoś mogą przeważać dwie dosze.

W celu dowiedzenia się jaką dosze u nas przeważają (np. pitta i kapha) można wykonać test. Znaleźć można go w ineternecie, jest on całkowicie bezpłatny. Pamiętaj, że nie masz czego się obawiać i, że nie ma złych odpowiedzi. Wybierz tę którą uważasz za zgodną w pełni z Tobą i poznaj Twoją doszę dominującą.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że dokładną oceną i ustaleniem typu konstytucyjnego zajmuje się lekarz ajurwedyjski.


Jakie są dosze?

Jak już wiadomo w naszym organizmie dominuje jedna z trzech dosh. Warto, więc dowiedzieć się która to jest i poznać jej pewne cechy.


 • Vata jest jedną z trzech doszy i charakteryzuje ją wysoka wrażliwość oraz podatność na zmiany. To natomiast sprawia że, łatwo ulega pobudzeniu, szybko czuje się wyczerpana. Z tego powodu osoba z tą konstytucją powinna prowadzić regularny tryb życia, spać oraz jeść o stałych porach, a także regularnie ćwiczyć. Ponadto to dosza, która jest sucha i zimna z natury, dlatego ważne jest, aby dobrze nawilżała i rozgrzewała ciało. Jest ona również osobą szczupła.
 • Pitty są natomiast osobami inteligentnymi, bystrymi, ambitnymi, a także lubiącymi wyzwania. Bywają jednak agresywne. Nie trudno u nich o irytacje i zniecierpliwienie. Doceniają jednak porządek oraz efektywne gospodarowanie. To także dobrzy mówcy. Z łatwością przychodzi im wyrażanie się dokładnie oraz jasno. Posiadają również zdolności przywódcze. Kluczem do ich zrównoważenia jest umiarkowanie. Dom Pitty powinien być oazą spokoju. Zalecane jest aby te osoby nie przynosiły pracy do domu.
 • Kaphy to natomiast osoby spokojne, opanowane, a także zadowolone z życia. Zazwyczaj są powolne, jedzą powolnie, mówią wolno, a decyzje podejmują z namysłem. Ponadto często są domatorami, nie lubią zmian, a na stres reagują wycofaniem, czy niepokojem.

Osoby kapha przede wszystkim powinny się pobudzać i nie popadać w stagnację. Bardzo ważne są również dla nich zmiany i szykanie nowych doświadczeń.


Jeżeli szukasz ciekawych szkoleń z tematyki medycyny naturalnej, w tym ajurwedy zapraszamy Cię do dołączenia do platformy BezTabletek.pl. Co miesiąc subskrybenci platformy otrzymują nowe materiały szkoleniowe w postaci video, czy Ebooków.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia z ajurwedy to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN