Ajurweda - test na doszę

Ajurweda - test na doszę

Ajurweda jest nauką, która powstała około 5000 lat temu w Indiach. Indyjscy lekarze i naukowcy przez tysiąclecia lat badali jak funkcjonuje ludzkie ciało oraz umysł. Dzięki temu opracowali szczegółowe metody utrzymania równowagi, sprawności fizycznej i pełnej energii w naszym organizmie. Sprawdzili, że niezbędna do tego jest dieta, zioła, masaże, a także terapie olejowe, które pomagają na liczne dolegliwości. Główną koncepcją ajurwedy jest to, że każdy z nas jest inny, a poznając swoja unikalną naturę na poziomie ciała oraz umysłu możemy dobrać taki styl życia, który pomoże nam w zapewnieniu zdrowia. Obecnie ayurveda staje coraz bardziej popularna, ponieważ wiele osób docenia holistyczne podejście do zdrowia swojego i swoich bliskich. Ponadto medycyna konwencjonalna również docenia całościowe patrzenie na pacjenta. Zauważyć, więc możemy pozytywną tendencje do wzrostu zainteresowania medycyną naturalną.

Ajurweda – test na dosze


W Ajurwedzie szczególne miejsce znajduje autodiagnoza. Jest ona niezwykle ważna w celu lepszego poznania siebie. Ponadto pomaga w radzeniu sobie z różnymi okolicznościami życiowymi.

Te różne okoliczności oznaczają, że czasami w naszym życiu jest czas dobrobytu, a kiedy indziej czas trudniejszy kiedy możemy napotkać różne przeciwności losu, choroby, wyzwania. W sytuacji natomiast kiedy znamy swoją doszę łatwiej nam jest dopasować się do tego co przyniesie nam życie.

Na pytanie "jaką doszą jestem?", " jaka konstytucja we mnie dominuje" ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Według ajurwedyjskiej koncepcji każdy z nas jest Vatą, Pittą i Kaphą jednocześnie. 

Posiadamy, więc w sobie wszystkie trzy dosze. Składamy się z 5 żywiołów, które łączą się i manifestują jako Vata, Pitta oraz Kapha. Różnią nas jednak proporcje naszej konstytucji i u każdej osoby, czy zwierzęcia inna dosza dominuje. Z tego powodu mówi się, że ktoś jest typu kapha, ktoś typu pitta, a jeszcze inna osoba typu vata. Zdarza się również, że u kogoś mogą przeważać dwie dosze.

W celu dowiedzenia się jaką dosze u nas przeważają (np. pitta i kapha) można wykonać test. Znaleźć można go w ineternecie, jest on całkowicie bezpłatny. Pamiętaj, że nie masz czego się obawiać i, że nie ma złych odpowiedzi. Wybierz tę którą uważasz za zgodną w pełni z Tobą i poznaj Twoją doszę dominującą.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że dokładną oceną i ustaleniem typu konstytucyjnego zajmuje się lekarz ajurwedyjski.


Jakie są dosze?

Jak już wiadomo w naszym organizmie dominuje jedna z trzech dosh. Warto, więc dowiedzieć się która to jest i poznać jej pewne cechy.


  • Vata jest jedną z trzech doszy i charakteryzuje ją wysoka wrażliwość oraz podatność na zmiany. To natomiast sprawia że, łatwo ulega pobudzeniu, szybko czuje się wyczerpana. Z tego powodu osoba z tą konstytucją powinna prowadzić regularny tryb życia, spać oraz jeść o stałych porach, a także regularnie ćwiczyć. Ponadto to dosza, która jest sucha i zimna z natury, dlatego ważne jest, aby dobrze nawilżała i rozgrzewała ciało. Jest ona również osobą szczupła.
  • Pitty są natomiast osobami inteligentnymi, bystrymi, ambitnymi, a także lubiącymi wyzwania. Bywają jednak agresywne. Nie trudno u nich o irytacje i zniecierpliwienie. Doceniają jednak porządek oraz efektywne gospodarowanie. To także dobrzy mówcy. Z łatwością przychodzi im wyrażanie się dokładnie oraz jasno. Posiadają również zdolności przywódcze. Kluczem do ich zrównoważenia jest umiarkowanie. Dom Pitty powinien być oazą spokoju. Zalecane jest aby te osoby nie przynosiły pracy do domu.
  • Kaphy to natomiast osoby spokojne, opanowane, a także zadowolone z życia. Zazwyczaj są powolne, jedzą powolnie, mówią wolno, a decyzje podejmują z namysłem. Ponadto często są domatorami, nie lubią zmian, a na stres reagują wycofaniem, czy niepokojem.

Osoby kapha przede wszystkim powinny się pobudzać i nie popadać w stagnację. Bardzo ważne są również dla nich zmiany i szykanie nowych doświadczeń.


Jeżeli szukasz ciekawych szkoleń z tematyki medycyny naturalnej, w tym ajurwedy zapraszamy Cię do dołączenia do platformy BezTabletek.pl. Co miesiąc subskrybenci platformy otrzymują nowe materiały szkoleniowe w postaci video, czy Ebooków.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia z ajurwedy to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca