bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medycyna chińska w codziennej diecie

Blog healthcare

Medycyna chińska w codziennej diecie

Zalecenia żywieniowe medycyny chińskiej. Rola diety w podstawach medycyny chińskiej.Tradycyjna medycyna chińska obejmuje różnorodne metody leczenia. Należy do nich m.in akupunktura, ziołolecznictwo, masaż, nastawianie kości, dieta, czy ćwiczenia mające na celu poprawę zdrowia i lepszego funkcjonowania organizmu.Za filozoficzne i duchowe filary tego nurtu odpowiadają nauki mistrzów Loazi, Konfucjusza i Buddy.

To również teoria yin – yang, która przedstawia orientalną wizję świata. Różni się ona od zachodniego modelu jego postrzegania. Na Zachodzie od czasów starożytnych króluje pogląd zestawiania zjawisk przeciwnych. Wschodnie podejście dostrzega przeciwieństwa występujące w naturze, ale podkreśla, że stawiane są one w opozycji, uzupełniają się oraz nie mogłyby istnieć bez siebie.

Spis treści

 1. Medycyna chińska w codziennej diecie
 2. Znaczenie roślin leczniczych w medycynie chińskiej
 3. Uniwersalne zalecenia żywieniowe
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna chińska w codziennej diecie

Kształtowanie nawyków żywieniowych to podstawa tradycyjnej medycyny chińskiej. Przede wszystkim opiera się ona na koncepcjach pięciu elementów, czyli przemian (drewna, ognia, ziemi, metalu, wody), a także dwóch pierwiastków (jin i jang). Produkty spożywcze rozważa się natomiast pod kątem ich trzech głównych własności, do których należą: jakość termiczna, smaku i obszaru oddziaływania.

Przez pojęcie jakości termicznej rozumieć można efekt działania danego produktu (gorący, ciepły, neutralny, chłodny, albo zimny). Do smaku podchodzi się inaczej niż w klasycznym rozumowaniu. Poza odczuciem sensorycznym odczuwalnym konwencjonalnie (słodki, kwaśny, gorzki, słony, ostry), dany smak posiada konkretne właściwości. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi tego nurtu, chłodna, słodko-kwaśna gruszka ma znaczący wpływ na płuca oraz żołądek poprzez oczyszczenie z gorąca, śluzu, a także nawilżenie.

Jadłospis dietetyki chińskiej opiera się głównie na zasadach:

 • 40% produktów spożywanych w ciągu dnia powinny stanowić świeże warzywa i owoce np. sałata, marchew, kapusta, szparagi, winogrona, arbuz, ogórki, koper
 • 40% z produktów zbożowych np. kasza, ryż, otręby
 • 20% produktów mięsnych, nabiału, cukrów np. mięso kaczki, produkty mleczne

Znaczenie roślin leczniczych w medycynie chińskiej


Przyprawy i zioła lecznicze w podstawach medycyny chińskiej odgrywają bardzo ważną rolę. Medycyna konwencjonalna również korzysta z ziół leczniczych jednak stawia głównie na wykorzystywanie naparów czy ekstraktów ziołowych. Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej bardzo ważną rolę w odpowiednim odżywianiu odgrywa przetwarzanie ziół.

Poszczególne rośliny wykazują różne działanie na organizm. Ma ono związek z  obszarami kanału akupunkturowego, związanych z nim tkanek, narządów zmysłów oraz emocji. Działanie terapeutyczne ma na przykład świeży imbir, który charakteryzuje się ostrym smakiem, ciepłą temperaturą, działaniem rozgrzewającym. Przypisuje się mu działanie na płuca, śledzionę i układ pokarmowy (jelito grube).

Ponadto imbir wpływa korzystnie na mdłości i wymioty.

Uniwersalne zalecenia żywieniowe

Zalecenia dietetyczne tradycyjnej chińskiej diety mają na celu m.in przywrócić równowagę w organizmie, polepszyć pracę układu trawiennego, żołądka i śledziony. Zaleca się spożywanie jak na najmniej przetworzonych produktów i unikać produktów z grupy fastfoodów. Uniwersalne zalecenia żywieniowe przywracające witalność i pomagające zachować równowagę w organizmie to:

 • Jedz z radością w cichej i przyjemnej atmosferze

Chińczycy mawiają: “ Kiedy doświadczasz silnych emocji, zaleca się przełożenie czynności jedzenia, aż znikną. (…) Podczas, gdy dobre trawienie uwalnia człowieka od zmartwień, złe przysparza dodatkowych problemów.”

 • Spożywaj posiłki o stałych porach każdego dnia

Osoby przestrzegające te zasady żywieniowe powinny spożywać trzy główne posiłki uzupełniane np. dwiema mniejszymi przekąskami.

 • “Przestań jeść, kiedy smakuje ci najlepiej”

Ta zasada dotyczy momentu w którym została już przyjęta właściwa ilość pokarmu. Jeśli po jedzeniu pojawia się ospałość, czy uczucie ciężkości oznacza to, że posiłek był zbyt obfity.

 • Jedz śniadanie jak cesarz, a kolację jak żebrak

Według zaleceń tradycyjnej diety śniadanie powinno być obfite oraz przygotowane na ciepło. Kolacje natomiast należy zjeść skromna i ubogą w produkty wysokobiałkowe.

 • Spożywaj produkty występujące sezonowo oraz dostępne lokalnie

Wiele procesów wewnętrznych powiązanych jest z zewnętrznymi zmianami, m.in związanymi ze zmianami pór roku. Zaleca się, więc integrowanie z rytmem natury. Powinno się dobierać produkty dostępne lokalnie w konkretnych porach roku.

Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii medycyny naturalnej i ziołolecznictwa to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek. W przeciwieństwie do innych tego typu platform nie musisz się martwić o dokonywanie co miesięcznych opłat. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli chcesz zostać podnieść swoje kompetencję lub po prostu interesujesz się zdrowiem to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN