Zalecenia żywieniowe medycyny chińskiej. Rola diety w podstawach medycyny chińskiej.Tradycyjna medycyna chińska obejmuje różnorodne metody leczenia. Należy do nich m.in akupunktura, ziołolecznictwo, masaż, nastawianie kości, dieta, czy ćwiczenia mające na celu poprawę zdrowia i lepszego funkcjonowania organizmu.Za filozoficzne i duchowe filary tego nurtu odpowiadają nauki mistrzów Loazi, Konfucjusza i Buddy.
To również teoria yin – yang, która przedstawia orientalną wizję świata. Różni się ona od zachodniego modelu jego postrzegania. Na Zachodzie od czasów starożytnych króluje pogląd zestawiania zjawisk przeciwnych. Wschodnie podejście dostrzega przeciwieństwa występujące w naturze, ale podkreśla, że stawiane są one w opozycji, uzupełniają się oraz nie mogłyby istnieć bez siebie.
Kształtowanie nawyków żywieniowych to podstawa tradycyjnej medycyny chińskiej. Przede wszystkim opiera się ona na koncepcjach pięciu elementów, czyli przemian (drewna, ognia, ziemi, metalu, wody), a także dwóch pierwiastków (jin i jang). Produkty spożywcze rozważa się natomiast pod kątem ich trzech głównych własności, do których należą: jakość termiczna, smaku i obszaru oddziaływania.
Przez pojęcie jakości termicznej rozumieć można efekt działania danego produktu (gorący, ciepły, neutralny, chłodny, albo zimny). Do smaku podchodzi się inaczej niż w klasycznym rozumowaniu. Poza odczuciem sensorycznym odczuwalnym konwencjonalnie (słodki, kwaśny, gorzki, słony, ostry), dany smak posiada konkretne właściwości. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi tego nurtu, chłodna, słodko-kwaśna gruszka ma znaczący wpływ na płuca oraz żołądek poprzez oczyszczenie z gorąca, śluzu, a także nawilżenie.
Jadłospis dietetyki chińskiej opiera się głównie na zasadach:
Przyprawy i zioła lecznicze w podstawach medycyny chińskiej odgrywają bardzo ważną rolę. Medycyna konwencjonalna również korzysta z ziół leczniczych jednak stawia głównie na wykorzystywanie naparów czy ekstraktów ziołowych. Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej bardzo ważną rolę w odpowiednim odżywianiu odgrywa przetwarzanie ziół.
Poszczególne rośliny wykazują różne działanie na organizm. Ma ono związek z obszarami kanału akupunkturowego, związanych z nim tkanek, narządów zmysłów oraz emocji. Działanie terapeutyczne ma na przykład świeży imbir, który charakteryzuje się ostrym smakiem, ciepłą temperaturą, działaniem rozgrzewającym. Przypisuje się mu działanie na płuca, śledzionę i układ pokarmowy (jelito grube).
Ponadto imbir wpływa korzystnie na mdłości i wymioty.
Zalecenia dietetyczne tradycyjnej chińskiej diety mają na celu m.in przywrócić równowagę w organizmie, polepszyć pracę układu trawiennego, żołądka i śledziony. Zaleca się spożywanie jak na najmniej przetworzonych produktów i unikać produktów z grupy fastfoodów. Uniwersalne zalecenia żywieniowe przywracające witalność i pomagające zachować równowagę w organizmie to:
Chińczycy mawiają: “ Kiedy doświadczasz silnych emocji, zaleca się przełożenie czynności jedzenia, aż znikną. (…) Podczas, gdy dobre trawienie uwalnia człowieka od zmartwień, złe przysparza dodatkowych problemów.”
Osoby przestrzegające te zasady żywieniowe powinny spożywać trzy główne posiłki uzupełniane np. dwiema mniejszymi przekąskami.
Ta zasada dotyczy momentu w którym została już przyjęta właściwa ilość pokarmu. Jeśli po jedzeniu pojawia się ospałość, czy uczucie ciężkości oznacza to, że posiłek był zbyt obfity.
Według zaleceń tradycyjnej diety śniadanie powinno być obfite oraz przygotowane na ciepło. Kolacje natomiast należy zjeść skromna i ubogą w produkty wysokobiałkowe.
Wiele procesów wewnętrznych powiązanych jest z zewnętrznymi zmianami, m.in związanymi ze zmianami pór roku. Zaleca się, więc integrowanie z rytmem natury. Powinno się dobierać produkty dostępne lokalnie w konkretnych porach roku.
Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii medycyny naturalnej i ziołolecznictwa to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek. W przeciwieństwie do innych tego typu platform nie musisz się martwić o dokonywanie co miesięcznych opłat. Jedna płatność = dożywotni dostęp.
Sprawdź czym jest helioterapia i dla kogo będzie korzystna
Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy
jednorazowa płatność
Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !
miesięcznie
Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !
rocznie