bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medycyna Chińska

Blog healthcare

Medycyna Chińska

Medycyna chińska ( z ang. chinese medicine) doceniania jest przez wiele ludzi na całym świecie. Jej zadaniem jest przywrócenie harmonii ciała oraz umysłu poprzez zrównoważenie Yin i Yang, a także energii energii qi, chi. Osoby wykorzystujące terapie tradycyjną medycyną chińską uważają, że udoskonalając w naturalny sposób przepływ energii życiowej można zwiększyć odporność organizmu, wspomóc siły witalne, czy przedłużyć życie.

Niewłaściwy tryb życia osłabia natomiast organizm i pozbawia go życiodajnej energii.

Spis treści

 1. Tradycyjna medycyna chińska - holistyczne leczenie człowieka
 2. Medycyna chińska w praktyce - teoria
 3. Medycyna Chińska - nauka leczenia ziołami. Kiedy można ją stosować?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Medycyna chińska - akupunktura
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Tradycyjna medycyna chińska - holistyczne leczenie człowieka

Lekarze medycyny chińskiej twierdzą, że pacjenta należy postrzegać jako całość psycho-fizyczną. Właściwa terapia to m.in. harmonizowanie przepływów energii w narządach oraz całym organizmie.

Specjaliści medycyny chińskiej wierzą, że źródłem wszystkich zaburzeń jest zachwianie równowagi energetycznej organizmu. W celu uniknięcia tych chorób należy zmienić styl życia i diety, a także sposób pojmowania świata. Zarówno w zakresie dobrego snu, pogody ducha jak i prawidłowego odżywiania powinno się równomiernie skupić. Holistyczne leczenie, czyli medycyna chińska w praktyce powinna dotyczyć wszystkich sfer życia, w tym także sfery emocjonalnej.

Leczenie medycyną chińską uwzględnia takie praktyki medyczne jak detoksykacja, czy np. terapie regulujące trawienie. Ponadto według chińskiej tradycji bardzo ważna jest medytacja.

Terapeuta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem ustala najlepsze dla niego metody leczenia, pamiętając o tym, że balans jest bardzo ważny i do terapii należy podchodzić holistycznie.

Medycyna chińska w praktyce - teoria

Naturalna medycyna chińska dużą uwagę przykłada do odpowiednich proporcji w diecie. Poprawnie przygotowany jadłospis zawiera:

 • 40% z warzyw i owoców (lekko obgotowanych i gorących) - buraki, sałata, rzodkiewki, brokuły, szparagi, groch, ananasy, arbuzy, brzoskwinie, rodzynki,
 • 40% z produktów zbożowych – kasza, brązowy ryż, otręby
 • 20% produktów mięsnych (mięso kaczki, wołowina, , nabiału, cukrów

Ponadto należy zachować kolejność dodawania składników na podstawie obiegu pięciu elementów. To współzależność pomiędzy narządami, barwą, smakiem, żywiołem oraz porą roku przedstawione przez liczne tabele i rysunki. Dzięki temu poprawia się nie tylko trawienie, ale wpływa to terapeutycznie na cały organizm.

Według lekarzy medycyny chińskiej bardzo ważna jest również umiejętność słuchania własnego organizmu. Pielęgnowanie strefy emocjonalnej to podstawa do zachowania zdrowa psychicznego, który stanowi nieodłączny element holistycznego podejścia do człowieka.

Medycyna Chińska - nauka leczenia ziołami. Kiedy można ją stosować?

Diagnostyka i terapia w rozumieniu tej medycyny to także ziołolecznictwo. Najważniejsze z nich to m.in : imbir, żeń-szeń, kurkuma. W tych ziołach znajduje się bogactwo witamin i minerałów.

Odpowiednio dobrane receptury ziołowe mogą pomóc w leczeniu wielu chorób. Wpływają pozytywnie na trawienie i pracę wielu narządów, takich jak np. żołądek i śledziona.

Metody leczenia chińskiej medycyny naturalnej przeciwdziałają powstaniu wielu chorób (np. raka jelita grubego, chorób pęcherzyka żółciowego). Ponadto wspomaga ona procesy odchudzania oraz pomaga pozbyć się nadmiaru wody i toksyn z organizmu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Medycyna chińska - akupunktura

Tradycyjna medycyna chińska czyli TCM uwzględnia również stosowanie w diagnozie i terapii akupunktury (nakłuwanie specjalnymi igłami odpowiednich punktów na ciele), moksy, masażu, baniek, akupresury, gua sha - czyli kamieni wykorzystwnach w masażu.

Medycyna chińska uznaje akupunkturą jako nieodłączny element leczenia. Wykorzystuje ona również techniki masażu jako część terapii.

Zrozumieć podstawy holistycznego podejścia do zdrowia pomaga w swoich doktor Hamid Montakab. Jest on lekarzem wykształconym zarówno w zakresie medycyny konwencjonalnej, medycyny zachodniej jak i medycyny orientalnej, znanej nie tylko na wschodzie.


W Polsce specjalistką z zakresu tej medycyny jest natomiast lekarz Yi Liu - Kończak.


Medycyna chińska , a feng shui


Korzenie feng shui sięgają 206 p.n.e - 220 r.n.e. To starożytna chińska sztuka planowania, organizowania oraz aranżowania wnętrz w taki sposób, aby osiągnąć w nich harmonię z energią krążącą w przyrodzie. Ma ona wiele wspólnego z systemem medycyny chin, ponieważ ma ona za zadanie utrzymywanie człowieka w zdrowiu, a feng shui dbałość o jego środowisko. Według tajników tej medycyny człowiek i środowisko to części jednego systemu, które wzajemnie na siebie napływają.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii tradycyjnej medycyny chińskiej zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN