Medycyna Chińska

Medycyna Chińska

Medycyna chińska ( z ang. chinese medicine) doceniania jest przez wiele ludzi na całym świecie. Jej zadaniem jest przywrócenie harmonii ciała oraz umysłu poprzez zrównoważenie Yin i Yang, a także energii energii qi, chi. Osoby wykorzystujące terapie tradycyjną medycyną chińską uważają, że udoskonalając w naturalny sposób przepływ energii życiowej można zwiększyć odporność organizmu, wspomóc siły witalne, czy przedłużyć życie.

Niewłaściwy tryb życia osłabia natomiast organizm i pozbawia go życiodajnej energii.

Tradycyjna medycyna chińska - holistyczne leczenie człowieka

Lekarze medycyny chińskiej twierdzą, że pacjenta należy postrzegać jako całość psycho-fizyczną. Właściwa terapia to m.in. harmonizowanie przepływów energii w narządach oraz całym organizmie.

Specjaliści medycyny chińskiej wierzą, że źródłem wszystkich zaburzeń jest zachwianie równowagi energetycznej organizmu. W celu uniknięcia tych chorób należy zmienić styl życia i diety, a także sposób pojmowania świata. Zarówno w zakresie dobrego snu, pogody ducha jak i prawidłowego odżywiania powinno się równomiernie skupić. Holistyczne leczenie, czyli medycyna chińska w praktyce powinna dotyczyć wszystkich sfer życia, w tym także sfery emocjonalnej.

Leczenie medycyną chińską uwzględnia takie praktyki medyczne jak detoksykacja, czy np. terapie regulujące trawienie. Ponadto według chińskiej tradycji bardzo ważna jest medytacja.

Terapeuta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem ustala najlepsze dla niego metody leczenia, pamiętając o tym, że balans jest bardzo ważny i do terapii należy podchodzić holistycznie.

Medycyna chińska w praktyce - teoria

Naturalna medycyna chińska dużą uwagę przykłada do odpowiednich proporcji w diecie. Poprawnie przygotowany jadłospis zawiera:

  • 40% z warzyw i owoców (lekko obgotowanych i gorących) - buraki, sałata, rzodkiewki, brokuły, szparagi, groch, ananasy, arbuzy, brzoskwinie, rodzynki,
  • 40% z produktów zbożowych – kasza, brązowy ryż, otręby
  • 20% produktów mięsnych (mięso kaczki, wołowina, , nabiału, cukrów

Ponadto należy zachować kolejność dodawania składników na podstawie obiegu pięciu elementów. To współzależność pomiędzy narządami, barwą, smakiem, żywiołem oraz porą roku przedstawione przez liczne tabele i rysunki. Dzięki temu poprawia się nie tylko trawienie, ale wpływa to terapeutycznie na cały organizm.

Według lekarzy medycyny chińskiej bardzo ważna jest również umiejętność słuchania własnego organizmu. Pielęgnowanie strefy emocjonalnej to podstawa do zachowania zdrowa psychicznego, który stanowi nieodłączny element holistycznego podejścia do człowieka.

Medycyna Chińska - nauka leczenia ziołami. Kiedy można ją stosować?

Diagnostyka i terapia w rozumieniu tej medycyny to także ziołolecznictwo. Najważniejsze z nich to m.in : imbir, żeń-szeń, kurkuma. W tych ziołach znajduje się bogactwo witamin i minerałów.

Odpowiednio dobrane receptury ziołowe mogą pomóc w leczeniu wielu chorób. Wpływają pozytywnie na trawienie i pracę wielu narządów, takich jak np. żołądek i śledziona.

Metody leczenia chińskiej medycyny naturalnej przeciwdziałają powstaniu wielu chorób (np. raka jelita grubego, chorób pęcherzyka żółciowego). Ponadto wspomaga ona procesy odchudzania oraz pomaga pozbyć się nadmiaru wody i toksyn z organizmu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Medycyna chińska - akupunktura

Tradycyjna medycyna chińska czyli TCM uwzględnia również stosowanie w diagnozie i terapii akupunktury (nakłuwanie specjalnymi igłami odpowiednich punktów na ciele), moksy, masażu, baniek, akupresury, gua sha - czyli kamieni wykorzystwnach w masażu.

Medycyna chińska uznaje akupunkturą jako nieodłączny element leczenia. Wykorzystuje ona również techniki masażu jako część terapii.

Zrozumieć podstawy holistycznego podejścia do zdrowia pomaga w swoich doktor Hamid Montakab. Jest on lekarzem wykształconym zarówno w zakresie medycyny konwencjonalnej, medycyny zachodniej jak i medycyny orientalnej, znanej nie tylko na wschodzie.


W Polsce specjalistką z zakresu tej medycyny jest natomiast lekarz Yi Liu - Kończak.


Medycyna chińska , a feng shui


Korzenie feng shui sięgają 206 p.n.e - 220 r.n.e. To starożytna chińska sztuka planowania, organizowania oraz aranżowania wnętrz w taki sposób, aby osiągnąć w nich harmonię z energią krążącą w przyrodzie. Ma ona wiele wspólnego z systemem medycyny chin, ponieważ ma ona za zadanie utrzymywanie człowieka w zdrowiu, a feng shui dbałość o jego środowisko. Według tajników tej medycyny człowiek i środowisko to części jednego systemu, które wzajemnie na siebie napływają.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii tradycyjnej medycyny chińskiej zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca