Tradycyjna medycyna chińska - holistyczne leczenie człowieka
Lekarze medycyny chińskiej twierdzą, że pacjenta należy postrzegać jako całość psycho-fizyczną. Właściwa terapia to m.in. harmonizowanie przepływów energii w narządach oraz całym organizmie.
Specjaliści medycyny chińskiej wierzą, że źródłem wszystkich zaburzeń jest zachwianie równowagi energetycznej organizmu. W celu uniknięcia tych chorób należy zmienić styl życia i diety, a także sposób pojmowania świata. Zarówno w zakresie dobrego snu, pogody ducha jak i prawidłowego odżywiania powinno się równomiernie skupić. Holistyczne leczenie, czyli medycyna chińska w praktyce powinna dotyczyć wszystkich sfer życia, w tym także sfery emocjonalnej.
Leczenie medycyną chińską uwzględnia takie praktyki medyczne jak detoksykacja, czy np. terapie regulujące trawienie. Ponadto według chińskiej tradycji bardzo ważna jest medytacja.
Terapeuta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem ustala najlepsze dla niego metody leczenia, pamiętając o tym, że balans jest bardzo ważny i do terapii należy podchodzić holistycznie.
Medycyna chińska w praktyce - teoria
Naturalna medycyna chińska dużą uwagę przykłada do odpowiednich proporcji w diecie. Poprawnie przygotowany jadłospis zawiera:
- 40% z warzyw i owoców (lekko obgotowanych i gorących) - buraki, sałata, rzodkiewki, brokuły, szparagi, groch, ananasy, arbuzy, brzoskwinie, rodzynki,
- 40% z produktów zbożowych – kasza, brązowy ryż, otręby
- 20% produktów mięsnych (mięso kaczki, wołowina, , nabiału, cukrów
Ponadto należy zachować kolejność dodawania składników na podstawie obiegu pięciu elementów. To współzależność pomiędzy narządami, barwą, smakiem, żywiołem oraz porą roku przedstawione przez liczne tabele i rysunki. Dzięki temu poprawia się nie tylko trawienie, ale wpływa to terapeutycznie na cały organizm.
Według lekarzy medycyny chińskiej bardzo ważna jest również umiejętność słuchania własnego organizmu. Pielęgnowanie strefy emocjonalnej to podstawa do zachowania zdrowa psychicznego, który stanowi nieodłączny element holistycznego podejścia do człowieka.
Medycyna Chińska - nauka leczenia ziołami. Kiedy można ją stosować?
Diagnostyka i terapia w rozumieniu tej medycyny to także ziołolecznictwo. Najważniejsze z nich to m.in : imbir, żeń-szeń, kurkuma. W tych ziołach znajduje się bogactwo witamin i minerałów.
Odpowiednio dobrane receptury ziołowe mogą pomóc w leczeniu wielu chorób. Wpływają pozytywnie na trawienie i pracę wielu narządów, takich jak np. żołądek i śledziona.
Metody leczenia chińskiej medycyny naturalnej przeciwdziałają powstaniu wielu chorób (np. raka jelita grubego, chorób pęcherzyka żółciowego). Ponadto wspomaga ona procesy odchudzania oraz pomaga pozbyć się nadmiaru wody i toksyn z organizmu.
Medycyna chińska - akupunktura
Tradycyjna medycyna chińska czyli TCM uwzględnia również stosowanie w diagnozie i terapii akupunktury (nakłuwanie specjalnymi igłami odpowiednich punktów na ciele), moksy, masażu, baniek, akupresury, gua sha - czyli kamieni wykorzystwnach w masażu.
Medycyna chińska uznaje akupunkturą jako nieodłączny element leczenia. Wykorzystuje ona również techniki masażu jako część terapii.
Zrozumieć podstawy holistycznego podejścia do zdrowia pomaga w swoich doktor Hamid Montakab. Jest on lekarzem wykształconym zarówno w zakresie medycyny konwencjonalnej, medycyny zachodniej jak i medycyny orientalnej, znanej nie tylko na wschodzie.
W Polsce specjalistką z zakresu tej medycyny jest natomiast lekarz Yi Liu - Kończak.
Medycyna chińska , a feng shui
Korzenie feng shui sięgają 206 p.n.e - 220 r.n.e. To starożytna chińska sztuka planowania, organizowania oraz aranżowania wnętrz w taki sposób, aby osiągnąć w nich harmonię z energią krążącą w przyrodzie. Ma ona wiele wspólnego z systemem medycyny chin, ponieważ ma ona za zadanie utrzymywanie człowieka w zdrowiu, a feng shui dbałość o jego środowisko. Według tajników tej medycyny człowiek i środowisko to części jednego systemu, które wzajemnie na siebie napływają.