Leki oraz tabletki na alergię
Preparaty które łagodzą objawy uczulenia (przeciwhistaminowe, np. loratadynę) kupić można w różnej formie. Dostępne są one m.in w formie:
- tabletek
- sprayów do nosa
- tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie
- syropów
- kropli doustnych
- kropli do oczu
Formę preparatu jaką się wybierze zależy od naszej wygody oraz preferencji. Najbardziej popularne leki na alergię bez recepty dostępne są formie tabletek. Do ich największych zalet należy niska cena i skuteczne działanie. W przypadku alergii powodujących problemy z oddychaniem, czy katar sienny najczęściej stosowane są preparaty w aerozolu skutecznie nawilżające śluzówkę. Kupić można także płyny do prania neutralizujące alergeny wziewne znajdujące w tkaninach.
Leki na alergie dla dzieci również kupić można w aptekach internetowych, czy stacjonarnych. W większości są one dostępne bez recepty. Konsultacja z lekarzem odgrywa jednak w tym przypadku niezwykle ważną rolę. Spowodowane jest to tym, że niektóre z leków przeciwhistaminowych powoduje senność i mogą okazać się niebezpieczne dla codzienne funkcjonowania dziecka. Poradzić się można również farmaceuty oraz poprosić o sprawdzone leki i tabletki na alergię bez recepty.
Czemu warto stosować leki i tabletki na alergię?
Leki przeciwalergiczne warto stosować, ponieważ łagodzą katar, swędzenie, łzawienie oczu, pokrzywkę, obrzęk, a także inne dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że część z nich może powodować senność oraz zmęczenie. Powinno się, więc przed zastosowanie leków antyhistaminowych skonsultować z lekarzem i sprawdzić, czy nam nie zaszkodzą.
Ponadto w przypadku alergii (w szczególności alergii pokarmowej) dużą rolę odgrywa unikanie alergenów. Nawet ich niewielka ilość może spowodować pojawienie się reakcji alergicznej. Do takich sytuacji może dojść w przypadku kiedy talerz, z którego jemy nie zostanie całkowicie umyty, a pozostałe na nim resztki z posiłku wołają reakcję alergiczną. W momencie jeśli idziemy do restauracji należy powiadomić personel o ciężkiej alergii.
Co na alergiczny nieżyt nosa?
Katar sienny to inaczej mówiąc alergiczny nieżyt nosa. Jest najczęściej stwierdzaną chorobą alergiczną na świecie. W Polsce zmaga się z nim ponad 30% społeczeństwa. Jego istotą jest stan zapalny błony śluzowej nosa. Powstaje w efekcie IgE, czyli zależnej reakcji alergicznej, która została wywołana kontaktem błony śluzowej nosa z alergenem.
Uczulające alergeny wziewne to najczęściej:
- roztocza kurzu domowego
- zarodniki grzybów pleśniowych
- pyłki roślin wiatropylnych
- alergeny zwierzęce
- alergeny zawodowe, które są związane ze specyfiką danej pracy
Za rozwój alergicznego nieżytu nosa odpowiada nadwrażliwość układu immunologicznego chorej osoby, a nie jak w przypadku zwykłego kataru patogeny (wirusy oraz bakterie). Katar sienny nie jest zaraźliwy, więc nie można go przenieść na inną zdrową osobę.
Jak chronić się przed nasileniem się objawów występujących przy katarze siennym? Przede wszystkim:
- ogranicz czas spędzany na świeżym powietrzu w momencie, kiedy stężenie problematycznych alergenów jest wysokie
- przepłukuj nozdrza roztworem soli fizjologicznej albo wodą morską
- ogranicz wietrzenia mieszkania, a także suszenia prania na zewnątrz (zapobiega to osiadaniu pyłków na tkaninach)
- stosuj filtry powietrza dedykowanym alergikom
- dbaj o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w mieszkaniu
Pragniesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczą profilaktyki zdrowia? Zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp