Leki na alergię

Leki na alergię

Leki na alergię dostępne na receptę.Alergia jest niezwykle popularną przypadłością. Uczulenie wywołują alergeny, czyli różne substancje powodujące nadwrażliwość organizmu. W przypadku objawów alergicznych należy skonsultować się z lekarzem. Ustali on odpowiednie leczenie, przepisze leki łagodzące objawy alergii (takie jak np. swędzenie, kichanie, czy łzawienie). Ponadto dostępne są leki na alergię bez recepty, jednak preparatów na alergię nie powinno się stosować bez konsultacji ze specjalistą. Warto wiedzieć, że bez względu na rodzaj alergii dostępne są syropy, aerozole, czy tabletki.


Leki oraz tabletki na alergię

Preparaty które łagodzą objawy uczulenia (przeciwhistaminowe, np. loratadynę) kupić można w różnej formie. Dostępne są one m.in w formie:

 • tabletek
 • sprayów do nosa
 • tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie
 • syropów
 • kropli doustnych
 • kropli do oczu

Formę preparatu jaką się wybierze zależy od naszej wygody oraz preferencji. Najbardziej popularne leki na alergię bez recepty dostępne są formie tabletek. Do ich największych zalet należy niska cena i skuteczne działanie. W przypadku alergii powodujących problemy z oddychaniem, czy katar sienny najczęściej stosowane są preparaty w aerozolu skutecznie nawilżające śluzówkę. Kupić można także płyny do prania neutralizujące alergeny wziewne znajdujące w tkaninach.

Leki na alergie dla dzieci również kupić można w aptekach internetowych, czy stacjonarnych. W większości są one dostępne bez recepty. Konsultacja z lekarzem odgrywa jednak w tym przypadku niezwykle ważną rolę. Spowodowane jest to tym, że niektóre z leków przeciwhistaminowych powoduje senność i mogą okazać się niebezpieczne dla codzienne funkcjonowania dziecka. Poradzić się można również farmaceuty oraz poprosić o sprawdzone leki i tabletki na alergię bez recepty.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czemu warto stosować leki i tabletki na alergię?

Leki przeciwalergiczne warto stosować, ponieważ łagodzą katar, swędzenie, łzawienie oczu, pokrzywkę, obrzęk, a także inne dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że część z nich może powodować senność oraz zmęczenie. Powinno się, więc przed zastosowanie leków antyhistaminowych skonsultować z lekarzem i sprawdzić, czy nam nie zaszkodzą.

Ponadto w przypadku alergii (w szczególności alergii pokarmowej) dużą rolę odgrywa unikanie alergenów. Nawet ich niewielka ilość może spowodować pojawienie się reakcji alergicznej. Do takich sytuacji może dojść w przypadku kiedy talerz, z którego jemy nie zostanie całkowicie umyty, a pozostałe na nim resztki z posiłku wołają reakcję alergiczną. W momencie jeśli idziemy do restauracji należy powiadomić personel o ciężkiej alergii.

Co na alergiczny nieżyt nosa?

Katar sienny to inaczej mówiąc alergiczny nieżyt nosa. Jest najczęściej stwierdzaną chorobą alergiczną na świecie. W Polsce zmaga się z nim ponad 30% społeczeństwa. Jego istotą jest stan zapalny błony śluzowej nosa. Powstaje w efekcie IgE, czyli zależnej reakcji alergicznej, która została wywołana kontaktem błony śluzowej nosa z alergenem.

Uczulające alergeny wziewne to najczęściej:  

 • roztocza kurzu domowego
 • zarodniki grzybów pleśniowych
 • pyłki roślin wiatropylnych
 • alergeny zwierzęce
 • alergeny zawodowe, które są związane ze specyfiką danej pracy

Za rozwój alergicznego nieżytu nosa odpowiada nadwrażliwość układu immunologicznego chorej osoby, a nie jak w przypadku zwykłego kataru patogeny (wirusy oraz bakterie). Katar sienny nie jest zaraźliwy, więc nie można go przenieść na inną zdrową osobę.

Jak chronić się przed nasileniem się objawów występujących przy katarze siennym? Przede wszystkim:

 • ogranicz czas spędzany na świeżym powietrzu w momencie, kiedy stężenie problematycznych alergenów jest wysokie
 • przepłukuj nozdrza roztworem soli fizjologicznej albo wodą morską
 • ogranicz wietrzenia mieszkania, a także suszenia prania na zewnątrz (zapobiega to osiadaniu pyłków na tkaninach)
 • stosuj filtry powietrza dedykowanym alergikom 
 • dbaj o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w mieszkaniu

Pragniesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczą profilaktyki zdrowia? Zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej na temat alergii ?

Szkolenie dotyczące alergii czy terapii oczyszczania organizmu znajdziesz na platformie Bez Tabletek w postaci video.Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej dla osób interesujących się zdrowiem.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca