Konizacja i elektrokonizacja szyjki macicy

Konizacja i elektrokonizacja szyjki macicy

Co to jest konizacja szyjki macicy i na czym polega elektrokonizacja szyjki macicy. ? 

Konizacja - Definicja i cel procedury

Konizacja to operacja ginekologiczna mająca na celu usunięcie stożka tkanki ze zmienionej w wyniku choroby lub podejrzenia choroby szyjki macicy. Szyjka macicy to dolna część macicy, która łączy ją z pochwą. Procedura konizacji jest stosowana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Głównym celem zabiegu jest usunięcie zmienionej tkanki w celu wykrycia lub leczenia potencjalnego raka szyjki macicy.

Konizacja szyjki macicy - Zabieg i wskazania do wykonania

Zabieg konizacji szyjki macicy przeprowadzany jest przez ginekologa w warunkach szpitalnych. Procedura najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Polega na usunięciu stożka tkanki ze zdolnością obejmującą wszystkie zmienione komórki. Następnie przesłane zostają pobrane w celu dalszej analizy pod mikroskopem.

Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia konizacji szyjki macicy. Najważniejszymi z nich są obecność zmian przedrakowych lub rakowych, które mogą nie być zauważalne w tradycyjnych badaniach cytologicznych (Pap test). Innymi wskazaniami mogą być podejrzenie raka szyjki macicy na podstawie wyników badań, nieprawidłowe wyniki Pap testu, nieodpowiednie wyniki badań kolposkopowych lub obecność nieprawidłowych zmian na szyjce macicy.

Przebieg konizacji szyjki macicy - Jakie są etapy zabiegu?

Konizacja szyjki macicy składa się z kilku etapów, które obejmują:

 1. Przygotowanie do zabiegu: pacjentka powinna zgłosić się na zabieg na czczo, a wcześniej dokładnie omówić wszelkie kwestie z lekarzem. Przygotowanie może obejmować polecenia dotyczące zatrzymania przyjmowania niektórych leków.
 2. Znieczulenie: przed rozpoczęciem zabiegu lekarz poda pacjentce znieczulenie ogólne lub miejscowe. Wybór zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki oraz preferencji lekarza.
 3. Usunięcie stożka tkanki: lekarz usunie stożek tkanki ze zmienionego obszaru szyjki macicy. Zabieg można przeprowadzić za pomocą skalpela, lasera lub elektrody wykorzystującej prąd elektryczny. Usunięty fragment zostanie wysłany do dalszej analizy.
 4. Zabezpieczenie krwawienia: w czasie konizacji lekarz może zastosować różne metody, aby zabezpieczyć krwawienie, takie jak zastosowanie szwów lub elektrokauteryzacja (wykorzystanie prądu elektrycznego do zatrzymania krwawienia).
 5. Rekonwalescencja: po zabiegu pacjentka może czuć ból, śladowe krwawienie lub upławy przez kilka dni lub tygodni. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie przeciwbólowe i pomoże w monitorowaniu procesu gojenia.

Powikłania po konizacji - Ryzyko i sposoby minimalizacji

Chociaż konizacja jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, istnieje ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Najczęstszymi powikłaniami są krwawienie i infekcja. Istnieje także ryzyko uszkodzenia szyjki macicy, co może mieć wpływ na zdolność do zajścia w ciążę w przyszłości.

Aby zminimalizować ryzyko powikłań, lekarz będzie przestrzegał odpowiednich protokołów bezpieczeństwa i dokładnie oceni sytuację pacjentki przed wykonaniem zabiegu. Przed i po konizacji mogą być przepisane leki przeciwbakteryjne, aby zapobiec infekcjom. Opiekować się miejscem operowanym, stosować higienę osobistą i unikać stosunków płciowych przez określony czas również może pomóc w minimalizacji ryzyka.

Powrót do zdrowia po konizacji - Co pacjentka powinna wiedzieć?

Po konizacji pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać informacje na temat dalszej opieki i monitorowania. Zazwyczaj wymaga się regularnych wizyt kontrolnych i badań cytologicznych w celu monitorowania zdrowia i wykluczenia nawrotu choroby.

Pacjentka powinna również stosować się do zaleceń lekarza dotyczących higieny osobistej, unikać stosunków płciowych przez określony czas, stosować odpowiednie metody kontroli urodzeń i regularnie przyjmować przepisane leki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Miesiączka po konizacji - Jak wpływa na cykl menstruacyjny?

Po konizacji niektóre kobiety mogą zauważyć pewne zmiany w cyklu menstruacyjnym. Niektóre z nich mogą doświadczać krwawienia lub upławów przez kilka dni lub tygodni po zabiegu. Inne mogą zauważyć zmiany w regularności, intensywności lub długości miesiączki. Wielu pacjentkom wraca do normalności po kilku cyklach menstruacyjnych, ale w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czas krwawienia po konizacji - Co jest normalne, a kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Po konizacji pacjentka może doświadczać krwawienia przez kilka dni lub tygodni. W przypadku większych operacji lub większych fragmentów usuniętych z szyjki macicy, krwawienie może być bardziej obfite. Ważne jest, aby śledzić to krwawienie i zauważyć wszelkie nieprawidłowe objawy. Jeśli pacjentka ma silne krwawienie, które nie ustaje, gorączkę, ból brzucha lub inne niepokojące objawy, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, konizacja to operacja usunięcia stożka tkanki z szyjki macicy. Jest stosowana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Zabieg polega na usunięciu stożka tkanki ze zmienionego obszaru szyjki macicy, a następnie wysłanie go do dalszej analizy. Konizacja może mieć pewne powikłania, ale zastosowanie odpowiednich procedur i środków zapobiegawczych minimalizuje ryzyko. Rekonwalescencja po konizacji zwykle trwa kilka dni lub tygodni, a powrót do normalności związany jest z regularnymi kontrolami i monitorowaniem zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca