Kinezjologia - ćwiczenia

Kinezjologia - ćwiczenia

Kinezjologia - co to jest? Kinezjologia jest metodą pracy z ciałem oraz energią. Łączy w sobie naukę z zakresu medycyny akademickiej z holistycznym podejściem do człowieka i mądrością Dalekiego Wschodu. To połączenie wiedzy z dziedziny fizyki, biologii, chemii, psychologii, socjologii, neurologii i naturopatii. Dzięki temu sprawniej wspomaga organizm w powrocie do zdrowia.

Kinezjologia - charakterystyka, rodzaje, sposób działania, ćwiczenia

Kinezjologia to nauka podchodząca do człowieka jako do istoty wielowymiarowej. Zakłada, że stan równowagi (zdrowia), jest możliwy w momencie zachowana harmonii w sferze fizycznej, emocjonalnej oraz biochemicznej. Z tego powodu dla kinezjologów, diagnostyki i odpowiedniej terapii tak samo jest ważna każda ze sfer dotyczących człowieka, czyli:

  • sfera fizyczna i motoryczna : kości, mięśnie, ścięgna, organy, biochemia
  • sfera psychoemocjonalna: to w jaki sposób postrzegamy świat, jak reagujemy na pojawiające się sytuacje stresowe
  • sfera energetyczna: system kanałów energetycznych - meridianów, miejsca koncentracji energii w ciele (czakry). Ważne jest to czy nie ma blokad w przepływie energii

Ćwiczenia kinezjologiczne mają potwierdzone terapeutyczne działanie. Na całym świecie kinezjologia od wielu lat odgrywa ważną rolę w leczeniu różnych dolegliwości (np. pomaga w poprawie chodu, zaburzonych ruchów ciała, jest także niezastąpiona po intensywnym wysiłku fizycznym). Zauważyć można mnogość metod oraz różny stopień ich zaawansowania, co sprawia, że z tej metody z korzystają tacy specjaliści jak: lekarze, terapeuci, fizjoterapeuci, rehabilitanci, dietetycy, czy masażyści, a także osoby chcące pomóc sobie oraz swoim bliskim w zachowaniu albo powrocie do zdrowia.

Tak jak już zostało wspomniane zgodnie z etymologią, kinezjologia to nauka o ruchu. Odnosi się to do jednego z najbardziej oczywistego ruchu, czyli pracy naszych mięśni, ale również dotyczy ruchu treści pokarmowej, powietrza w naszych płucach, cyrkulacji limfy, krwi w żyłach, przepływu myśli, emocji i naszej energii w meridianach. Należy wiedzieć, że zatrzymanie ruchu na jednym z tych poziomów powoduje zastój, czyli inaczej mówiąc chorobę.

Do czynników powodujących takie blokady w organizmie należy przede wszystkim stres. W momencie kiedy nasz mózg odbiera informację o zagrożeniu skupia wszystkie siły na przetrwaniu, a tym samym blokuje dopływ energii życiowej do organów nie będących zaangażowanych w te zmagania, czyli np. do układu pokarmowego. Bardzo ważna jest dlatego gimnastyka mózgu, ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, czy kształtowanie umiejętności motorycznych. Stresem może być nie tylko tylko sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu, ale także konflikty w pracy i w domu. Ponadto dla mózgu stresem jest nadmiar informacji, bodźców zewnętrznych. Należy zdać sobie sprawę z tego, że wszystko odciska piętno na naszym organizmie, pomimo tego, że w krótkiej perspektywie możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

Kinezjologia stosowana

Kinezjologia stosowana to system oceniający strukturalne i psychiczne aspekty zdrowotne organizmu (psychologiczne) z wykorzystaniem metod diagnozowania. Należą do nich manualne testy funkcjonalne i testy mięśniowe, które skupiają się na wpływie funkcjonowania połączeń mięśniowych z układem nerwowym obwodowym oraz mózgiem. Kinezjologia stosowana wykorzystywana jest szczególnie w pracy fizjoterapeutów i psychologów. Zajmuje się ona głównie wykrywaniem zaburzeń funkcjonalności narządów ruchu, narządów wewnętrznych, procesów biochemicznych, czy sfery psycho-emocjonalnej człowieka. Ponadto bada reakcje organizmu na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Znajduje ona również zastosowanie w alergologii, toksykologii, masażu, dietetyce i suplementacji. Do kinezjologii stosowanej zaliczyć można m.in. metodę diagnozowania i terapii Vojty określanej jako neurokinezjologia. Tego typu kinezjologia przede wszystkim bazuje na wiedzy z zakresu rozwoju układu nerwowego, a także funkcjonowania mózgu i stymulacji mechanizmów rozwojowych z użyciem technik sensoryczno-motorycznych, które optymalizują pracę układu nerwowego.

Kinezjologia dla dzieci. Kinezjologia edukacyjna

Kinezjologia edukacyjna została stworzona przez Paula Dennisona i jego żonę Gail. Wykorzystywana jest szczególnie w pracy z dziećmi. To stosunkowo nowa nauką, zajmująca się ruchami oraz ich wpływem na uczenie się. Wspiera także naturalne zasoby człowieka i wykorzystuje wzajemne zależności rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego. Jej zastosowanie polecane jest, więc jako wstęp do zajęć lekcyjnych.

Kinezjologia edukacyjna powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie i badania nad swoistymi trudnościami w uczeniu się i tym jak je niwelować te trudności oraz im zapobiegać. Badacze skupiali się przede wszystkim na powiązaniach pomiędzy rozwojem ruchowym, fizycznym i umysłowym.

Na potrzeby treningów ćwiczenia fizyczne zostały odpowiednio scharakteryzowane, a następnie podzielone na trzy grupy:

  • ćwiczenia na przekroczenie linii środkowej. Odgrywają one niezastąpioną rolę przy wspomaganiu małej oraz dużej motoryki dziecka. Usprawniają również koordynację na polach góra-dół i prawo-lewo.
  • ćwiczenia wydłużające. Ich celem jest rozluźnienie napięcia mięśniowego. Uwalniają dziecko od napięć.
  • ćwiczenia pogłębiające postawę i energetyzujące. Mają one na celu uzyskanie lepszego przepływu energii elektromagnetycznej i wspomaganie tworzenia połączeń nerwowych

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kinezjologii i holistycznego podejścia do zdrowia zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Jeśli interesują Cię szkolenia z kinezjologii jak również z kategorii medycyny akademickiej to zapraszamy cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Zyskujesz dostęp do wszystkich naszych zasobów od razu a w każdym kolejnym miesiącu nowe materiały edukacyjne.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca