bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kinezjologia - ćwiczenia

Blog healthcare

Kinezjologia - ćwiczenia

Kinezjologia - co to jest? Kinezjologia jest metodą pracy z ciałem oraz energią. Łączy w sobie naukę z zakresu medycyny akademickiej z holistycznym podejściem do człowieka i mądrością Dalekiego Wschodu. To połączenie wiedzy z dziedziny fizyki, biologii, chemii, psychologii, socjologii, neurologii i naturopatii. Dzięki temu sprawniej wspomaga organizm w powrocie do zdrowia.

Spis treści

 1. Kinezjologia - charakterystyka, rodzaje, sposób działania, ćwiczenia
 2. Kinezjologia stosowana
 3. Kinezjologia dla dzieci. Kinezjologia edukacyjna
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kinezjologia - charakterystyka, rodzaje, sposób działania, ćwiczenia

Kinezjologia to nauka podchodząca do człowieka jako do istoty wielowymiarowej. Zakłada, że stan równowagi (zdrowia), jest możliwy w momencie zachowana harmonii w sferze fizycznej, emocjonalnej oraz biochemicznej. Z tego powodu dla kinezjologów, diagnostyki i odpowiedniej terapii tak samo jest ważna każda ze sfer dotyczących człowieka, czyli:

 • sfera fizyczna i motoryczna : kości, mięśnie, ścięgna, organy, biochemia
 • sfera psychoemocjonalna: to w jaki sposób postrzegamy świat, jak reagujemy na pojawiające się sytuacje stresowe
 • sfera energetyczna: system kanałów energetycznych - meridianów, miejsca koncentracji energii w ciele (czakry). Ważne jest to czy nie ma blokad w przepływie energii

Ćwiczenia kinezjologiczne mają potwierdzone terapeutyczne działanie. Na całym świecie kinezjologia od wielu lat odgrywa ważną rolę w leczeniu różnych dolegliwości (np. pomaga w poprawie chodu, zaburzonych ruchów ciała, jest także niezastąpiona po intensywnym wysiłku fizycznym). Zauważyć można mnogość metod oraz różny stopień ich zaawansowania, co sprawia, że z tej metody z korzystają tacy specjaliści jak: lekarze, terapeuci, fizjoterapeuci, rehabilitanci, dietetycy, czy masażyści, a także osoby chcące pomóc sobie oraz swoim bliskim w zachowaniu albo powrocie do zdrowia.

Tak jak już zostało wspomniane zgodnie z etymologią, kinezjologia to nauka o ruchu. Odnosi się to do jednego z najbardziej oczywistego ruchu, czyli pracy naszych mięśni, ale również dotyczy ruchu treści pokarmowej, powietrza w naszych płucach, cyrkulacji limfy, krwi w żyłach, przepływu myśli, emocji i naszej energii w meridianach. Należy wiedzieć, że zatrzymanie ruchu na jednym z tych poziomów powoduje zastój, czyli inaczej mówiąc chorobę.

Do czynników powodujących takie blokady w organizmie należy przede wszystkim stres. W momencie kiedy nasz mózg odbiera informację o zagrożeniu skupia wszystkie siły na przetrwaniu, a tym samym blokuje dopływ energii życiowej do organów nie będących zaangażowanych w te zmagania, czyli np. do układu pokarmowego. Bardzo ważna jest dlatego gimnastyka mózgu, ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, czy kształtowanie umiejętności motorycznych. Stresem może być nie tylko tylko sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu, ale także konflikty w pracy i w domu. Ponadto dla mózgu stresem jest nadmiar informacji, bodźców zewnętrznych. Należy zdać sobie sprawę z tego, że wszystko odciska piętno na naszym organizmie, pomimo tego, że w krótkiej perspektywie możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

Kinezjologia stosowana

Kinezjologia stosowana to system oceniający strukturalne i psychiczne aspekty zdrowotne organizmu (psychologiczne) z wykorzystaniem metod diagnozowania. Należą do nich manualne testy funkcjonalne i testy mięśniowe, które skupiają się na wpływie funkcjonowania połączeń mięśniowych z układem nerwowym obwodowym oraz mózgiem. Kinezjologia stosowana wykorzystywana jest szczególnie w pracy fizjoterapeutów i psychologów. Zajmuje się ona głównie wykrywaniem zaburzeń funkcjonalności narządów ruchu, narządów wewnętrznych, procesów biochemicznych, czy sfery psycho-emocjonalnej człowieka. Ponadto bada reakcje organizmu na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Znajduje ona również zastosowanie w alergologii, toksykologii, masażu, dietetyce i suplementacji. Do kinezjologii stosowanej zaliczyć można m.in. metodę diagnozowania i terapii Vojty określanej jako neurokinezjologia. Tego typu kinezjologia przede wszystkim bazuje na wiedzy z zakresu rozwoju układu nerwowego, a także funkcjonowania mózgu i stymulacji mechanizmów rozwojowych z użyciem technik sensoryczno-motorycznych, które optymalizują pracę układu nerwowego.

Kinezjologia dla dzieci. Kinezjologia edukacyjna

Kinezjologia edukacyjna została stworzona przez Paula Dennisona i jego żonę Gail. Wykorzystywana jest szczególnie w pracy z dziećmi. To stosunkowo nowa nauką, zajmująca się ruchami oraz ich wpływem na uczenie się. Wspiera także naturalne zasoby człowieka i wykorzystuje wzajemne zależności rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego. Jej zastosowanie polecane jest, więc jako wstęp do zajęć lekcyjnych.

Kinezjologia edukacyjna powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie i badania nad swoistymi trudnościami w uczeniu się i tym jak je niwelować te trudności oraz im zapobiegać. Badacze skupiali się przede wszystkim na powiązaniach pomiędzy rozwojem ruchowym, fizycznym i umysłowym.

Na potrzeby treningów ćwiczenia fizyczne zostały odpowiednio scharakteryzowane, a następnie podzielone na trzy grupy:

 • ćwiczenia na przekroczenie linii środkowej. Odgrywają one niezastąpioną rolę przy wspomaganiu małej oraz dużej motoryki dziecka. Usprawniają również koordynację na polach góra-dół i prawo-lewo.
 • ćwiczenia wydłużające. Ich celem jest rozluźnienie napięcia mięśniowego. Uwalniają dziecko od napięć.
 • ćwiczenia pogłębiające postawę i energetyzujące. Mają one na celu uzyskanie lepszego przepływu energii elektromagnetycznej i wspomaganie tworzenia połączeń nerwowych

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kinezjologii i holistycznego podejścia do zdrowia zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Jeśli interesują Cię szkolenia z kinezjologii jak również z kategorii medycyny akademickiej to zapraszamy cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Zyskujesz dostęp do wszystkich naszych zasobów od razu a w każdym kolejnym miesiącu nowe materiały edukacyjne.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
04Godzin
35Minut
04Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN