Kalendarz szczepień dziecka - kiedy i na co szczepić? Kalendarz szczepień obowiązkowych 

Kalendarz szczepień dziecka - kiedy i na co szczepić? Kalendarz szczepień obowiązkowych 

Szczepienia są jednym z największych osiągnięć medycznych ostatniego stulecia. Współczesna medycyna oferuje rodzicom wiele możliwości zabezpieczenia dziecka przed chorobami zakaźnymi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogły mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Szczepienia są jednym z najlepszych sposobów na ochronę dziecka przed chorobami zakaźnymi, a kalendarz szczepień jest narzędziem, które pomaga zaplanować i dostosować harmonogram szczepień w zależności od wieku dziecka i zagrożeń w środowisku.

Kalendarz szczepień – co to jest?

Kalendarz szczepień jest dokumentem zawierającym informacje o zalecanych terminach szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, które występują w populacji, w zależności od wieku dziecka. Kalendarz ten jest dostosowany do polskiej rzeczywistości i zawiera szczepienia zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Światowy Program Szczepień (WPS). W Polsce kalendarz szczepień obowiązujący w 2021 roku został oficjalnie zatwierdzony przez Ministra Zdrowia i obejmuje szczepienia przed 14. rokiem życia.

Jakie szczepienia w jakim wieku?

Kalendarz szczepień u dzieci jest dostosowany do wieku dziecka i okresu, w którym rozwija się jego system odpornościowy. Pierwsze szczepienia przeciw chorobom zakaźnym wykonywane są w okresie noworodkowym i trwają do 14 roku życia. W zależności od wieku, dzieci powinny zostać zaszczepione przeciwko chorobom, takim jak:

Wiek 0-2 miesiące:

 • WZW typu B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • Haemophilus influenzae typu B (Hib)
 • grypa typu B (HBV)
 • zapalenie opon mózgowych

Wiek 2-5 miesięcy:

 • błonica, tężec, krztusiec
 • polio
 • pneumokoki (PCV)

Wiek 6-12 miesięcy:

 • WZW typu B
 • odrę, świnkę, różyczkę (MMR)
 • pneumokoki (PCV)

Wiek 1-2 lata:

 • ospa wietrzna (VAR)

Wiek 2-3 lata:

Nie ma obowiązkowych szczepień

Wiek 3-5 lat:

 • ospa wietrzna (VAR)
 • Błonica, tężec, krztusiec (DTP)
 • Polio (OPV/IPV)
 • grypa sezonowa (w sezonie jesienno-zimowym)

Wiek 6-13 lat:

 • Błonica, tężec, krztusiec (DTP)
 • Polio (OPV/IPV)
 • grypa sezonowa (w sezonie jesienno-zimowym)

Wiek 14 lat:

 • Błonica, tężec (Td) - przypominające

Obowiązkowe szczepienia dzieci

W Polsce obowiązkowe szczepienia dla dzieci zostały wprowadzone zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Dzieci muszą być zaszczepione przeciwko następującym chorobom:

Błonica, tężec i krztusiec (DTP)

To trzy w jednym szczepienie zapewniające ochronę przed trzema chorobami zakaźnymi: błonicą, tężcem i krztuścem. Szczepienie to jest podawane w okresie noworodkowym, a następnie wymaga przypominania co kilka lat.

Polio (OPV/IPV)

Szczepienie przeciwko polio zapewnia ochronę przed chorobą Heinego-Medina. Powinno być podawane w okresie noworodkowym i przypominane co kilka lat.

WZW Typ B

To szczepienie zapobiega infekcji Haemophilus influenzae typu B, która może prowadzić do poważnych chorób, takich jak zapalenie płuc czy meningokokowe zapalenie mózgu. Szczepienie to jest podawane w okresie noworodkowym.

Grypa sezonowa (w sezonie jesienno-zimowym)

Szczepienie przeciwko grypie może pomóc w zapobieganiu chorobie u dzieci, zwłaszcza tych zwiększonego ryzyka powikłań.

Jakie są szczepienia dodatkowe?

Oprócz obowiązkowych szczepień, istnieją też szczepienia dodatkowe, które dzieci mogą otrzymać. Istnieją na przykład szczepienia przeciwko rotawirusom, które są przyczyną chorób żołądkowo-jelitowych u niemowląt i dzieci. Warto także wziąć pod uwagę szczepienia przygotowujące do wyjazdów za granicę do krajów o wysokim ryzyku chorób zakaźnych, takich jak malarii, żółta febra itp.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pierwsze szczepienie dziecka – jak się przygotować?

Przede wszystkim należy skonsultować harmonogram szczepień z pediatrą i zwrócić uwagę na daty szczepień, rodzaj szczepienia, a także rodzaj preparatu i dawkę. Ważne, aby dziecko przed szczepieniem było zdrowe i nie przejawiało objawów infekcji. W dniu szczepienia należy przynieść ze sobą książeczkę szczepień dziecka, która wzbogacana jest o kolejne szczepienia. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na szczepienia - ważne, aby zachować spokój oraz pocieszające słowa i gesty dla dziecka.

Wprowadzenie do kalendarza szczepień dziecka, to proces, który wymaga czasu i uporządkowanej procedury. Wraz z postępem diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych, kalendarz ten ulega zmianie, należy więc śledzić jego aktualizacje. Dobrym kierunkiem jest skonsultowanie planu szczepień z pediatrą, który prowadzi stałą opiekę nad dzieckiem.

Szczepienie obowiązkowe (bezpłatne)

Przepisy dotyczące szczepień obowiązkowych różnią się w zależności od kraju i zmieniają się z czasem. Co więcej, obowiązkowe szczepienia mogą różnić się w zależności od grupy wiekowej, stanu zdrowia i innych czynników. Dlatego ważne jest, aby zawsze sprawdzić aktualne przepisy dotyczące szczepień w swoim kraju lub regionie.

Ogólnie rzecz biorąc, w wielu krajach istnieją obowiązkowe szczepienia dla dzieci, które są finansowane przez państwo i dostępne bezpłatnie. Przykłady takich szczepień obejmują ochronę przed chorobami takimi jak:

 1. Dziewięć szczepień przeciwko różnym chorobom zakaźnym, w tym odrze, śwince i różyczce (MMR), błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa), oraz innym chorobom, takim jak polio i wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV).
 2. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) dla dziewcząt i chłopców w celu ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami związanymi z HPV.
 3. Szczepienia przeciwko grypie dla pewnych grup ryzyka, takich jak osoby starsze, dzieci i osoby z chorobami przewlekłymi.
 4. Szczepienia przeciwko pneumokokom dla niemowląt i osób starszych w celu ochrony przed infekcjami układu oddechowego.
 5. Szczepienia przeciwko ospie wietrznej dla dzieci.

Jednak przepisy dotyczące szczepień obowiązkowych mogą się zmieniać, a dostępność i zakres bezpłatnych szczepień mogą różnić się w zależności od regionu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lokalnymi organami zdrowia publicznego lub lekarzem, aby uzyskać najświeższe informacje dotyczące obowiązkowych szczepień i dowiedzieć się, które z nich są dostępne bezpłatnie.

Warto podkreślić, że szczepienia są ważnym narzędziem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i ochronie zdrowia publicznego, dlatego rząd często zachęca do ich podawania i podejmuje środki, aby uczynić je dostępnymi dla jak największej liczby osób.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca