Szczepienia obowiązkowe - czym są i kiedy je wykonać? Program Szczepień Ochronnych – szczepienia zalecane i szczepienia obowiązkowe 

Szczepienia obowiązkowe - czym są i kiedy je wykonać? Program Szczepień Ochronnych – szczepienia zalecane i szczepienia obowiązkowe 

Rząd Polski, w celu ochrony zdrowia publicznego, wymaga przestrzegania zasad szczepień obowiązkowych. Szczepienia to jedna z najskuteczniejszych metod prewencji, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. W tym artykule omówimy, czym są szczepienia obowiązkowe, które szczepienia są wymagane w Polsce oraz jakie są konsekwencje odmowy ich wykonania.

Szczepienia obowiązkowe - czym są?

Szczepienia obowiązkowe to szczepienia, które są wymagane prawnie w celu zapewnienia ochrony przed chorobami zakaźnymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wykonanie tych szczepień jest uwarunkowane przepisami prawa i jest obowiązkowe dla osób w określonym wieku.

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

W Polsce obowiązkowe szczepienia są regulowane przez Ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W ramach tej ustawy Ministerstwo Zdrowia wydaje Narodowy Program Szczepień Ochronnych, w którym określone są szczepienia obowiązkowe dla różnych grup wiekowych.

Obowiązkowe szczepienia w zależności od wieku

W Polsce istnieje lista szczepień obowiązkowych, które są wymagane dla dzieci i młodzieży. Obejmują one takie choroby jak błonica, tężec, krztusiec, polio, gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, pneumokoki, wirusowe zapalenie wątroby typu A, zakażenie Haemophilus influenzae typu b oraz odry, świnka i różyczka. Dla dorosłych szczepienia obowiązkowe obejmują błonicę, tężec, krztusiec i polio. Ponadto dla niektórych grup zawodowych, takich jak personel medyczny czy pracownicy służb porządkowych, mogą istnieć dodatkowe wymogi dotyczące szczepień.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Odmowa szczepienia obowiązkowego

Odmowa wykonania szczepienia obowiązkowego może mieć konsekwencje prawne. Osoba odmawiająca szczepienia może zostać ukarana grzywną lub zakazem wykonywania określonej działalności zawodowej. Odmowa szczepienia może również prowadzić do ograniczenia dostępu do niektórych miejsc, takich jak szkoły czy przedszkola. W przypadku niektórych szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych, odmowa szczepienia może nawet prowadzić do kwarantanny lub izolacji.

Szczepienia przeciwko grypie – fakty i mity

Szczepienia przeciwko grypie są ważnym narzędziem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tej choroby i ochronie zdrowia publicznego. Jednak istnieje wiele mitów i dezinformacji na temat szczepień przeciwko grypie. Oto kilka faktów i mitów na ten temat:

Fakty na temat szczepień przeciwko grypie:

 1. Szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna: Szczepionki przeciwko grypie zostały opracowane w celu ochrony przed różnymi szczepami wirusa grypy. Choć ich skuteczność może się różnić w zależności od sezonu i szczepu wirusa, szczepionki są nadal skutecznym narzędziem w zapobieganiu chorobie i jej powikłaniom.
 2. Szczepienia przeciwko grypie są bezpieczne: Szczepienia przeciwko grypie przechodzą rygorystyczne badania kliniczne, aby potwierdzić ich bezpieczeństwo. W większości przypadków skutki uboczne są łagodne i przemijające, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia lub lekkie dolegliwości.
 3. Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka: Osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, osoby z osłabionym układem odpornościowym i osoby z przewlekłymi chorobami są bardziej narażone na poważne powikłania po grypie. Dlatego szczepienia są szczególnie zalecane dla tych grup.
 4. Szczepienia przeciwko grypie pomagają w ochronie zdrowia publicznego: Poprzez szczepienia przeciwko grypie możemy zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa grypy w społeczeństwie, co pomaga chronić osoby najbardziej narażone na powikłania, takie jak hospitalizacje i zgon.

Mity na temat szczepień przeciwko grypie:

 1. Szczepienia przeciwko grypie powodują grypę: To jedno z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Szczepionka przeciwko grypie nie zawiera aktywnego wirusa i nie jest w stanie spowodować zachorowania na grypę. Możesz odczuć łagodne objawy, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia, ale to normalna reakcja organizmu na szczepienie.
 2. Nie ma potrzeby szczepić się co roku: Wirus grypy jest zmienny, a nowe szczepy pojawiają się co roku. Dlatego zaleca się szczepienie przeciwko grypie każdej jesieni lub zimą, aby zapewnić aktualną ochronę przed aktualnymi szczepami.
 3. Szczepienia przeciwko grypie są nieskuteczne: Skuteczność szczepień przeciwko grypie może się różnić w zależności od sezonu i szczepu wirusa, ale nadal pomagają one w zapobieganiu chorobie i jej powikłaniom. Nawet jeśli zachorujesz po szczepieniu, objawy mogą być łagodniejsze.
 4. Szczepienia przeciwko grypie są niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży: Szczepienia przeciwko grypie są bezpieczne i zalecane dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia oraz dla kobiet w ciąży. W rzeczywistości szczepienie w ciąży pomaga chronić zarówno matkę, jak i dziecko przed powikłaniami grypy.

Warto zdobywać informacje na temat szczepień przeciwko grypie od wiarygodnych źródeł, takich jak lekarze, organizacje zdrowia publicznego i instytucje naukowe. Szczepienia przeciwko grypie są ważnym narzędziem w ochronie zdrowia własnego i społeczności, dlatego warto korzystać z nich w odpowiednich sezonach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca