Kac a treningi ?

Kac a treningi ?

Czy na kacu można ćwiczyć ? Co sądzą na ten temat trenerzy personalni i dlaczego alkohol niweczy nasze działania ?

Kac a treningi sportowe ?

Czy kiedykolwiek obudziłeś się z uczuciem śmierci? Kiedy pijemy alkohol, nasz organizm przetwarza go przez wątrobę, co może powodować duży stres. Może to skutkować objawami kaca: nudnościami, wymiotami, bólem głowy i zmęczeniem. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec!

Trening na kacu może być niebezpieczny dla wątroby

Pamiętajmy że alkohol wypłukuje elektrolity z naszego organizmu jak również potas dlatego należy je uzupełnić po zakrapianej imprezie.Alkohol obciąża również bardzo mocno wątrobę, która jest największym organem w organizmie i pełni wiele ważnych funkcji. Pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie, kontroluje poziom cukru we krwi, pomaga w trawieniu i produkuje żółć.

Aby wykonać wszystkie te zadania, potrzebuje dużo energii. Kiedy pijemy alkohol lub jemy tłuste potrawy, dodatkowo obciążamy wątrobę, co może prowadzić do kaca, jeśli nie damy sobie wystarczająco dużo czasu na regenerację przed ponownymi ćwiczeniami.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skutki kaca

Najczęstsze objawy kaca obejmują:

 • ból głowy
 • nudności i wymioty
 • zawroty głowy
 • suchość w ustach
 • zmęczenie

Kac może również powodować depresję, rozdrażnienie, gorączkę i/lub problemy z koncentracją.

Aktywność fizyczna na kacu a zawał

Warto wiedzieć, że alkohol jest trucizną. Może powodować poważne uszkodzenia ciała i mózgu, w tym choroby wątroby, wysokie ciśnienie krwi i nowotwory. Oprócz tych zagrożeń, alkohol wpływa również na zdolność jasnego myślenia i szybkiego reagowania podczas uprawiania sportu.

Wiele osób uważa, że kac oznacza, że wypili za dużo, ale to nieprawda - wiele osób, które piją dużo, w ogóle nie ma kaca! Co więc je powoduje? Odpowiedź leży w tym, jak nasze ciała przetwarzają alkohol.

Dlatego jeśli uprawiamy jakikolwiek sport, czy to na siłowni czy trenujemy nordic walking zdecydowanie odradzamy spożywanie alkoholu.

Ćwiczenia a odwodnienie ?

Odwodnienie jest częstym efektem ubocznym ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza jeśli nie jesteś do nich przyzwyczajony lub nie pijesz wystarczającej ilości wody. Kiedy się pocisz, tracisz sód (sól), który pomaga organizmowi regulować ciśnienie krwi i skurcze mięśni. Napoje dla sportowców zawierające sód są niezbędne podczas i po treningach sportowych, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Sód jest tracony, gdy się pocimy

Sód jest tracony, gdy się pocimy, więc napoje sportowe zawierające sód są potrzebne podczas i po treningu sportowym.

Sód jest ważny dla organizmu, ponieważ utrzymuje ciśnienie krwi i pomaga mięśniom się kurczyć. Na przykład, jeśli nie masz wystarczającej ilości sodu w organizmie, twoje serce nie będzie w stanie pompować krwi tak skutecznie, co może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdlenia, a także odwodnienia, które może prowadzić do wyczerpania cieplnego, jeśli nie jest leczone.

Co na kaca ?

Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest picie w sposób odpowiedzialny. Jeśli jednak czujesz, że Twoje picie stało się zbyt intensywne, istnieje wiele dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc Ci wyleczyć się z kaca.

Po wystąpieniu objawów należy jak najszybciej zgłosić się na leczenie, ponieważ pozwoli to zmniejszyć nasilenie i czas trwania bólu głowy lub nudności. Możesz na przykład zażyć tabletkę na kaca, która zawiera składniki takie jak aspiryna lub ibuprofen, które pomagają złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Picie dużej ilości wody w ciągu dnia może również pomóc w zapobieganiu odwodnieniu spowodowanemu spożyciem alkoholu - jest to więc ważne nie tylko podczas regeneracji po wieczornym wyjściu! Spożywanie zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa i orzechy, pozwoli dostarczyć składniki odżywcze z powrotem do naszego organizmu po ich utracie w wyniku wymiotów lub biegunki (bardziej powszechne problemy). Dużo odpoczynku podczas odpoczynku w domu to kolejny dobry pomysł, ponieważ daje to czas na szybszą regenerację naszego organizmu; wzięcie wolnego może być również pomocne w zależności od rodzaju pracy. Wreszcie, wzięcie prysznica przed powrotem do miejsc publicznych, takich jak praca, wydaje się oczywiste, ale czasami ludzie zapominają o podstawowych zasadach higieny, gdy są zbyt zajęci myśleniem o innych rzeczach.

Podsumowanie

Czego możemy się z tego nauczyć? Ważne jest, aby pić odpowiedzialnie, ale także pamiętać, że kac może wpływać na wydajność podczas treningu sportowego. Upewnijmy się, że pijemy dużo wody przed, w trakcie i po sesjach treningowych - nie tylko piwo! Pamiętajmy że picie alkoholu i treningi sportowe są zaprzeczeniem samym w sobie gdyż alkohol jest źródłem pustych kalorii i spożywając go naprawdę odnosimy niewiele korzyści.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego życia ?

Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia dotyczące zdrowia i samorozwoju to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Miesięczny dostęp bez limitów i rezygnujesz kiedy chcesz

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca