mgr Bożena Heller
autor artykułuJak uregulować układ hormonalny bez tabletek? Zaburzenia hormonalne u kobiet i zbyt wysoki poziom hormonów. Ureguluj gospodarkę hormonalną!
Wiesz, że zachowanie równowagi jest ważne dla Twojego zdrowia. Wiesz, że hormony mają ogromny wpływ na to, jak się czujesz, myślisz i działasz. A jednak większość z nas nie jest nawet bliska równowagi hormonalnej. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na regulację hormonów bez przyjmowania tabletek - i zaczynają się one od jedzenia!
Za zaburzenia hormonalne odpowiadają też inne czynniki. Są to: schorzenia narządów odpowiedzialnych za produkcję danego hormonu (na przykład jajników, nadnerczy, tarczycy); nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów; naturalnie zachodzące procesy takie jak menopauza; niezdrowa dieta i nieodpowiedni styl życia oraz geny. Kobiece hormony - jakie badania robić? Pakiet badań hormonalnych dla kobiet obejmuje analizę wskaźników takich jak prolaktyna, estriadiol, progesteron, TSH, FSH, LH, DHEA-S, testosteron oraz SHBG.
Hormony wydzielane przez tarczycę wpływają na procesy metaboliczne w organizmie, czyli na tak zwaną przemianę materii. Ich niedobór skutkuje zwolnieniem tempa przemiany materii, a co za tym idzie – tyciem. Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę.
Jedz zdrową żywność o wysokiej gęstości odżywczej - zadbaj o układ hormonalny
Jak powinna wyglądać dieta w przypadku pojawienia się określonych zaburzeń hormonalnych?
Jedz zdrową żywność o wysokiej gęstości odżywczej. Pokarmy bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze pomagają regulować poziom hormonów, ponieważ zmniejszają stres oksydacyjny w organizmie.
- Spożywaj pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa, aby utrzymać zdrowy mikrobiom jelitowy (bakterie żyjące w naszym układzie pokarmowym).
- Spożywaj pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, sardynki lub nasiona chia, aby zmniejszyć stan zapalny.
- Unikaj cukru i rafinowanych węglowodanów, wybierając pełne ziarna zamiast białych węglowodanów, które powodują skoki poziomu cukru we krwi, co z czasem może prowadzić do przyrostu masy ciała, jeśli nie spalisz tych dodatkowych kalorii poprzez ćwiczenia lub inną aktywność fizyczną.
Ponadto badania naukowe pokazują, że białko może wpływać na uwalnianie hormonów kontrolujących apetyt i przyjmowanie pokarmu. Badania wykazały, że jedzenie białka obniża poziom greliny „hormonu głodu” i stymuluje produkcję hormonów, które pomagają czuć się sytym. Dlatego pamiętaj, aby wzbogacać dietę w produkty będące źródłem białka, mogą być to mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych, nabiał i jaja.
Uważaj na poziom stresu - objawy zaburzeń hormonalnych
Stres może siać spustoszenie w gospodarce hormonalnej organizmu.
Stres może wpływać na poziom hormonów i zaburzać ich równowagę. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie czynników stresogennych w swoim życiu, które powodują dyskomfort fizyczny lub emocjonalny, i opracowanie planu radzenia sobie z nimi. Na przykład, jeśli masz zbliżającą się prezentację w pracy i czujesz się zdenerwowany, poświęć trochę czasu na przećwiczenie przemówienia z przyjacielem lub kolegą, aby mogli pomóc ci zachować spokój podczas słuchania. Jeśli to możliwe, staraj się nie dopuścić do tego, by jedna sytuacja stała się przytłaczająca - nie ma nic złego w tym, że coś nie pójdzie zgodnie z planem!
Kolejną rzeczą jest ustalenie, co pomaga uspokoić się pod presją: medytacja została wykazana w wielu badaniach (takich jak to) ____(wstaw link tutaj)__, które pokazują, jak skutecznie reguluje hormony bez tabletek
Więcej snu - może to wspomóc obniżyć nadmierny napływ hormonów
Zdrowa ilość snu jest ważna dla regulacji hormonalnej. Potrzebna ilość snu zależy od wieku i płci, ale National Sleep Foundation zaleca 7-9 godzin na dobę dla dorosłych powyżej 18 roku życia.
Sen pomaga regulować hormony, umożliwiając organizmowi naturalną produkcję niektórych hormonów w nocy, takich jak melatonina (która reguluje nasz wewnętrzny zegar) lub hormon wzrostu (który promuje naprawę tkanek). Daje nam również czas na odpoczynek od stresów dnia codziennego, dzięki czemu możemy czuć się wypoczęci następnego dnia - a to ułatwia nam również regulowanie naszych emocji!
Pij wystarczającą ilość wody
Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby wyregulować swoje hormony, jest picie wystarczającej ilości wody. Tak, to takie proste! Zgodnie z ogólną zasadą, powinieneś dążyć do wypijania połowy swojej masy ciała w uncjach wody każdego dnia (na przykład: jeśli ważysz 150 funtów, wypij 75 uncji).
Pij przed i w trakcie ćwiczeń, aby pozostać nawodnionym podczas treningu - i nie zapomnij o nawodnieniu po treningu! Jeśli jesteś spragniony lub obficie się pocisz w dowolnym momencie intensywnego treningu lub innej aktywności fizycznej (np. gorącej jogi), zwróć uwagę: może to oznaczać, że twoje ciało potrzebuje więcej płynów niż zwykle. Więc pij!
Wreszcie, pamiętaj, że picie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do odwodnienia, powodując produkcję moczu i zwiększając pragnienie z powodu działania moczopędnego na nerki
Spróbuj medytacji - dla równowagi hormonalnej
Medytacja to sposób na relaks i redukcję stresu. Może być wykonywana z aplikacją lub bez niej i może być wykonywana w dowolnej wygodnej pozycji. Medytacja nie musi zajmować dużo czasu - możesz poświęcić 5 minut na medytację każdego dnia lub godzinę lub więcej tygodniowo, jeśli chcesz.
Ćwicz regularnie i świadomie - wpływa to na zaburzenia cyklu miesiączkowego
Ćwicz regularnie i świadomie.
Regularne ćwiczenia pomagają regulować hormony, lepiej spać, radzić sobie ze stresem, zdrowiej się odżywiać i relaksować. Jeśli nie wiesz od czego zacząć lub potrzebujesz motywacji, spróbuj wybrać się na spacer po okolicy lub pobiegać wokół bloku (lub nawet tylko wokół domu). Możesz także zapisać się na siłownię lub znaleźć interesujące Cię zajęcia online.
Hormony można regulować bez przyjmowania tabletek! Najpierw zrób badania hormonalne
Hormony są odpowiedzialne za wiele funkcji w organizmie. Regulują nastrój, metabolizm i przyrost lub utratę wagi, poziom energii i libido. Hormony odgrywają również rolę w regulacji naszego układu odpornościowego i reakcji zapalnych.
Nic dziwnego, że brak równowagi hormonalnej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przyrost lub utrata masy ciała (i inne objawy). I chociaż dostępne są leki, które mogą pomóc w tych kwestiach - z których wiele ma swoje własne skutki uboczne - istnieje również wiele sposobów na naturalną regulację hormonów bez uciekania się do tabletek!
Hormony są ogromną częścią naszego zdrowia, ale nie jest konieczne przyjmowanie tabletek, aby je regulować. Zamiast tego wypróbuj niektóre z poniższych wskazówek, aby naturalnie utrzymać hormony w ryzach!
Jeśli jednak mimo podanych wskazówek odczuwasz negatywne skutki nadmiaru hormonów - otyłość brzuszną, zmienny apetyt, może to wskazywać na zaburzenia hormonalne w naszym organizmie. Zbyt podwyższony poziom może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie i należy udać się do lekarza.