Jak skutecznie nawodnić organizm?

Jak skutecznie nawodnić organizm?

W jaki sposób nawodnić organizm? Jak pić więcej wody? Nawodnienie jest ważne dla dobrego zdrowia. Pomaga utrzymać prawidłową wagę, wspomaga trawienie i sprawia, że skóra wygląda świetnie! Nawadnianie organizmu wodą nie musi być nudne. Oto kilka wskazówek na temat tego, ile wody należy pić każdego dnia, a także kilka zabawnych sposobów na dodanie smaku do codziennej szklanki H20. Sprawdź jak uzupełniać nawodnienie organizmu nie tylko podczas upałów. 

Prawidłowe nawodnienie organizmu. Ile wody powinien pić? 

Ilość potrzebnej wody zależy od wieku, płci i poziomu aktywności. Ogólne zalecenie dotyczące dziennego spożycia wynosi od 6 do 8 szklanek (1,5 litra) dla mężczyzn i od 4 do 7 szklanek (1 litr wody) dla kobiet. Jeśli jesteś aktywny lub mieszkasz w gorącym klimacie, ważne jest, aby pić jeszcze więcej - około 17 uncji (500 ml) na godzinę podczas ćwiczeń lub uprawiania sportu. Należy również zwiększyć ilość wypijanych płynów w przypadku choroby, przyjmowania leków lub w przypadku wystąpienia którejkolwiek z poniższych sytuacji:

 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią * Masz cukrzycę * Chorujesz na serce * Lub jeśli jedno z Twoich rodziców miało raka pęcherza moczowego przed ukończeniem 50 roku życia.

Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest woda.

Inne opcje obejmują soki, napoje dla sportowców, elektrolity i mleko. Jednak napoje te nie oferują żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych w porównaniu z wodą, a także zawierają kalorie, które mogą się sumować, jeśli spożywasz je regularnie. Jeśli wolisz pić coś innego niż zwykłą wodę, gdy jesteś spragniony, wybierz jedną z poniższych opcji:

 • świeży sok owocowy (nie z koncentratu) - 1 mała szklanka dziennie
 • niskotłuszczowe mleko na bazie nabiału - 1 szklanka dziennie

Organizm potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin, aby wchłonąć całą wodę zawartą w jednej szklance H20. I chociaż ważne jest, aby pić wodę przez cały dzień, istnieją również inne sposoby na utrzymanie nawodnienia:

 • jedz owoce i warzywa, które zawierają duże ilości wody (ogórek, seler, sałata, arbuz). 
 • picie herbaty (wytwarzanej z roślin) zamiast kawy lub napojów gazowanych.

Odwodnienie organizmu można rozpoznać po pragnieniu. Jeśli jesteś spragniony, prawdopodobnie nadszedł czas, aby napić się wody!

Możesz również czuć się bardziej zmęczony niż zwykle i zauważyć, że Twój mocz jest ciemnożółty lub pomarańczowy. Może się tak zdarzyć, ponieważ gdy nasze ciała stają się odwodnione, oddajemy mocz rzadziej, ale produkujemy bardziej skoncentrowany mocz. Spada również stężenie minerałów we krwi, co powoduje bóle głowy, zaparcia i brak energii.

Podsumowując, woda jest najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na nawodnienie organizmu. Pij od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, a będziesz na dobrej drodze do utrzymania nawodnienia. Część dziennego spożycia wody można również uzyskać z owoców i warzyw, które również zawierają duże ilości wody!

Jaki jest najlepszy sposób nawodnienia organizmu? 

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na nawodnienie organizmu, woda jest odpowiedzią. Ludzkie ciało składa się w około 60% z wody, a wszystkie nasze narządy potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Picie od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie zapewni odpowiednie nawodnienie i pomoże zapobiec odwodnieniu.

Część dziennego spożycia wody powinna pochodzić z owoców i warzyw - zawierają one naturalne płyny, które wliczają się do zalecanej dziennej ilości spożycia płynów przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA)..

 • Pij więcej wody, jeśli ćwiczysz.
 • Pij więcej wody, jeśli jesteś chory.
 • Pij więcej wody, jeśli przebywasz w gorącym klimacie, zwłaszcza jeśli klimatyzacja w Twoim biurze lub domu działa na pełnych obrotach.
 • Pij więcej wody, jeśli przyjmujesz leki (takie jak leki na ciśnienie krwi), które utrudniają zatrzymywanie płynów w organizmie, co może powodować odwodnienie i inne problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, nudności i zmęczenie.

Część dziennego spożycia wody można również uzyskać z owoców i warzyw. Soki owocowe i warzywne mogą być dobrym źródłem wody, ale najlepiej jest spożywać całe owoce i warzywa. Chociaż niektóre soki owocowe i warzywne mogą być niskokaloryczne, zazwyczaj zawierają dużo cukru. Może to powodować przybieranie na wadze, jeśli będziesz pić ich zbyt dużo przez dłuższy czas.

 • Woda nawadnia szybciej niż inne płyny, więc jest najlepszym rozwiązaniem, gdy jesteś spragniony i potrzebujesz szybko uzupełnić płyny.
 • Jeśli nie jesteś fanem zwykłej wody, spróbuj dodać do niej plasterki cytryny lub limonki, aby uzyskać dodatkowy smak.

Picie wody przez cały dzień pomaga utrzymać nawodnienie organizmu.

Ciało potrzebuje około sześciu godzin, aby wchłonąć całą wodę z jednej szklanki H20, więc ważne jest, aby pić więcej niż jedną szklankę na raz, jeśli chcesz, aby twoje ciało pozostało nawodnione.

Jeśli pijesz wystarczającą ilość wody, Twój mocz powinien być jasnożółty lub bezbarwny. Jeśli jest ciemnożółty lub brązowy, oznacza to odwodnienie.

Aby nawodnić organizm:

 • Pij co najmniej 8 szklanek czystej wody dziennie (czyli około 2 litrów). Jeśli to możliwe, staraj się pić więcej niż ta ilość - do 10 szklanek dziennie (2,5 litra).
 • Unikaj picia napojów gazowanych i innych słodkich napojów, ponieważ mogą one wzmagać pragnienie i zwiększać ilość płynów w organizmie, które nie są wodą!

Istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na dzienne zapotrzebowanie na wodę, takie jak klimat, poziom aktywności, stan zdrowia, przyjmowane leki i choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co wpływa na dzienne zapotrzebowanie na wodę? 

Ilość wody, jaką należy wypijać każdego dnia, zależy od kilku czynników, w tym

 • Klimatu, w którym mieszkasz (gorący lub zimny) oraz pory roku (lato lub zima). Jeśli na zewnątrz jest gorąco lub jeśli w powietrzu jest dużo wilgoci, organizm potrzebuje więcej płynów niż zwykle, ponieważ musi ciężej pracować, aby się ochłodzić poprzez pocenie się. Zimą organizm nie musi tak ciężko pracować, aby utrzymać ciepło, więc potrzeba mniej płynów.
 • Poziom aktywności fizycznej - niezależnie od tego, czy są to treningi o wysokiej intensywności, takie jak codzienne bieganie w maratonach, czy po prostu chodzenie po mieście i załatwianie sprawunków raz w tygodniu, będzie miało wpływ na to, ile płynów zostanie zużytych przez produkcję potu podczas takich poziomów aktywności, więc należy o tym pamiętać, planując, ile H20 należy spożywać w ciągu danego dnia!

Słyszałeś to już wcześniej: nawodnienie jest ważne dla dobrego zdrowia. Ale ile tak naprawdę wiesz o roli wody w organizmie?

Oto, co powinieneś wiedzieć:

 • Nawodnienie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Bez wystarczającej ilości wody komórki nie mogą wchłaniać składników odżywczych ani eliminować produktów odpadowych z organizmu. Może to powodować bóle głowy, zmęczenie, skurcze mięśni i zaparcia.
 • Zapobiega chorobom spowodowanym odwodnieniem, takim jak wyczerpanie cieplne lub udar cieplny - które mogą być śmiertelne, jeśli nie są leczone!

Nawodnienie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ciała. Woda jest niezbędna dla każdej komórki ciała i pomaga regulować temperaturę, trawić pokarm i eliminować odpady. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody każdego dnia, może to prowadzić do odwodnienia - a to nigdy nie jest przyjemne! Upewnij się więc, że pijesz i pozostajesz nawodniony! Nie zapominaj również o dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawodnienia organizmu, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jakie warzywa i owoce zawierają najwięcej wody. Sprawdź jak przygotować domowe napoje izotoniczne. Wspomóż pracę swojego układu trawiennego i zobacz co warto spożywać. Dowiedz się dlaczego tak ważny jest odpowiedni poziom magnezu, potasu, sodu i wapnia w organizmie. 

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowej suplementacji i sporcie ?

Dowiedz się więcej ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Już od kilkunastu złotych miesięcznie !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca