Czy warto pić soki z warzyw?
Warto wiedzieć, że soki warzywne stanowią zdrowszy wybór niż soki owocowe. Ich cechą jest to, że zawarte w nich prozdrowotne związki są bardziej biodostępne oraz lepiej przyswajalne w soku niż w całym warzywie. Bardzo ważne jest to, że warzywa są dostępne przez cały rok, dlatego bez ograniczeń można cieszyć się wspaniałym smakiem soku z marchwi, kapusty, czy buraka. Ponadto warzywa takie jak szpinak, pietruszka, czy seler naciowy zawierają bardzo małe ilości kcal.Dodaj sobie zastrzyku energii poprzez regularne picie soków warzywnych, będących źródłem witamin i minerałów.
Sprawdzone przepisy na zdrowe soki warzywne
Poznaj przepisy na soki warzywne:
1. Sok z selera korzeniowego
Wykazuje działanie moczopędnie oraz odtruwające. Sprawdzi się również w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak reumatyzm, nieżyt dróg oddechowych, a także katar.
Składniki: pół selera, pół zielonego ogórka oraz pół natki pietruszki. Warzywa pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do wyciskarki.
2. Sok z jarmużu - zielony sok
Jarmuż to jedne z najzdrowszych warzyw na świecie. Wpływa korzystnie na zdrowie oraz wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych, a także jest lekkostrawny.
Warto sięgnąć po niego, ponieważ jest cennym źródło karotenoidów. Zwalcza wolne rodniki.
Dodać można do niego odrobinę oleju (m.in z awokado albo lnianego). Obecność tłuszczu zwiększy bowiem biodostępność prozdrowotnych związków.
Składniki: 1 szklanka jarmużu, 2 szklanki młodego szpinaku, 2 łodygi selera naciowego, 0,5 długiego zielonego ogórka, 1/4-1/2 obranej cytryny. Składniki umyj, pokrój na małe kawałki oraz dodaj do wyciskarki wolnoobrotowej.
3. Sok pomidorowy
Jest bogaty w karotenoidy oraz likopen. Warto wiedzieć, że likopen z soku wchłania się o wiele lepiej niż z surowych pomidorów. Jego picie obniża ryzyko raka żołądka, przełyku, trzustki oraz prostaty. Sok pomidorowy to napój bogaty także w potas.
W celu jego przygotowania wrzuć umyte, pokrojone pomidory do wyciskarki wolnoobrotowej. Dodaj do soku odrobinę wody mineralnej, a na pewno przypadnie do gustu każdemu.
4. Sok z buraków
Jest skuteczny w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi. Chroni przed zawałem serca oraz poprawia krążenie krwi w mózgu. Sok z buraków wykazuje zdolność do odmładzania mózgu, a także zwiększania jego wydajności.
Składniki: dwa-trzy buraki. Umyj je oraz pokrój na mniejsze kawałki, a następnie daj do wyciskarki.
5. Sok z marchwi
Sok z marchwi to źródło beta-karotenu. Jego picie przyczynia się do wzrostu pojemności antyoksydacyjnej osocza.
Beta-karoten znajdujący się w soku z marchwi zapobiega również chorobie niedokrwiennej serca oraz chroni przed udarem mózgu.
Podobnie jak do soku z jarmużu warto dodać trochę oleju i tym samym zwiększyć biodostępność zawartych w nim składników.
Składniki: 4 marchewki, 2 buraki, 3 łodygi selera naciowego, 3 cm korzenia świeżego imbiru. Warzywa umyj, pokrój i daj do wyciskarki.
Dlaczego wyciskarka wolnoobrotowa?
Do przygotowania koktajli, soków z warzyw i owców zamiast blendera, czy sokowirówki lepsza będzie wyciskarka wolnoobrotowa. Jest ona wyposażona w specjalny wałek, który zamiast siekać, ostrożnie miażdży składniki. Dzięki temu nie narusza struktury komórkowej owoców oraz warzyw. Ponadto dzięki temu zwiększa się porcja cennych witaminy i mikroelementów, odgrywających kluczową rolę w organizmie. Uzyskany sok ma nasyconą barwę i naturalną gęstość. Uzyskać to można poprzez regulację manetek w niektórych urządzeniach.
Jeśli interesuje Cię zdrowe odżywianie, chcesz zgubić zbędne kilogramy, czy dowiedzieć się co oczyszcza organizm z toksyn, dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj przepisy na naturalne soki warzywne i najlepsze źródła witamin. Dowiedz się jakie owoce i warzywa regulują ciśnienie krwi, dobrze wpływają na trawienie oraz, które z nich będą najlepsze na odchudzanie. Jedna płatność = dożywotni dostęp.