bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak prawidłowo suplementować potas? Zasady i wskazówki. Niedobór i nadmiar potasu. Czy suplementacja potasu w diecie jest potrzeba? Potas - źródła i dzienne zapotrzebowanie. Objawy niedoboru potasu. Jak pokryć zapotrzebowanie na potas, czyli najlepsze źródła potasu w diecie Polaka

Blog healthcare

Jak prawidłowo suplementować potas? Zasady i wskazówki. Niedobór i nadmiar potasu. Czy suplementacja potasu w diecie jest potrzeba? Potas - źródła i dzienne zapotrzebowanie. Objawy niedoboru potasu. Jak pokryć zapotrzebowanie na potas, czyli najlepsze źródła potasu w diecie Polaka


Czy wiesz, jak ważną rolę odgrywa potas w naszym organizmie? To niezwykle istotny minerał, który pełni wiele funkcji, m.in. reguluje ciśnienie krwi, utrzymuje równowagę płynów w organizmie i wspomaga pracę mięśni, w tym serca. W niektórych przypadkach może być konieczna suplementacja potasu, ale jak to robić prawidłowo? Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, kiedy i jak suplementować potas, ile brać dziennie oraz z czym ewentualnie łączyć ten składnik.

Spis treści

 1. Potas - jaką pełni funkcję?
 2. Kiedy brać potas? Wskazania. Czy należy suplementować potas?
 3. Suplementacja potasu - rano czy wieczorem?
 4. Ile potasu brać dziennie? Jakie jest dobowe zapotrzebowanie na potas?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Z czym łączyć, a z czym nie łączyć potasu?
 7. Rola potasu w organizmie
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Źródła potasu w produktach spożywczych

Potas - jaką pełni funkcję?

Potas jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni szereg ważnych funkcji, w tym:

 • Reguluje ciśnienie krwi: Potas działa przeciwnie do sodu, pomagając obniżyć ciśnienie krwi i ograniczając ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
 • Utrzymuje równowagę płynów: Potas jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi wodnej w organizmie, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i narządów.
 • Wspomaga pracę mięśni: Potas jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, w tym serca. Pomaga utrzymać rytm serca i zapobiegać skurczom mięśniowym.
 • Wspiera pracę nerwów: Ten minerał jest również istotny dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych w organizmie, co ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Kiedy brać potas? Wskazania. Czy należy suplementować potas?

Suplementację potasu można rozważyć w przypadku wystąpienia niedoboru tego mikroelementu. Niedobór potasu może prowadzić do takich objawów jak osłabienie mięśni, nieregularny rytm serca, zmęczenie czy skurcze mięśni. Najczęstsze wskazania do suplementacji potasu to:

 • Niedobór potasu w diecie: Dieta uboga w produkty bogate w potas może prowadzić do niedoboru tego minerału.
 • Zwiększone wydalanie potasu: Niektóre choroby, leki moczopędne czy intensywny wysiłek fizyczny mogą prowadzić do nadmiernej utraty potasu z organizmu.

W przypadku wystąpienia objawów niedoboru potasu lub obecności czynników ryzyka, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Suplementacja potasu - rano czy wieczorem?

Kiedy jest najlepszy moment na zażywanie suplementu z potasem? Rekomenduje się przyjmowanie suplementu z potasem rano, wraz z pierwszym posiłkiem. Potas jest lepiej wchłaniany, gdy jest spożywany wraz z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać odpowiednie zalecenia dotyczące czasu i dawki suplementu z potasem.

Ile potasu brać dziennie? Jakie jest dobowe zapotrzebowanie na potas?

Zalecana dzienna dawka potasu dla przeciętnej osoby wynosi około 2000-3000 mg. W przypadku suplementacji potasu, dawkę najlepiej ustalić indywidualnie pod nadzorem lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki potasu, ponieważ nadmiar tego minerału może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Z czym łączyć, a z czym nie łączyć potasu?

Podczas suplementacji potasu należy pamiętać o pewnych zasadach dotyczących łączenia z innymi substancjami:

Z czym łączyć:

 • Magnez: suplementacja potasu jest często łączona z magnezem, ponieważ oba składniki działają synergistycznie i wzajemnie się uzupełniają.
 • Witamina C: witamina C pomaga w lepszym wchłanianiu potasu i jego utrzymaniu w organizmie.

Z czym unikać łączenia:

 • Leki moczopędne: suplementacja potasu powinna być szczególnie ostrożna u osób stosujących leki moczopędne, w celu uniknięcia nadmiaru tego minerału.
 • Suplementy z magnezem w dużych dawkach: nadmiar magnezu w połączeniu z nadmiarem potasu może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania serca.

Przed rozpoczęciem suplementacji potasu warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących łączenia z innymi substancjami.

Rola potasu w organizmie

Potas jest jednym z najważniejszych mikroelementów występujących w organizmie człowieka. Pełni wiele istotnych funkcji, dlatego niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tego składnika. Potas wpływa na wydzielanie insuliny, co ma kluczowe znaczenie w regulacji poziomu cukru we krwi. Ponadto, jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni oraz serca. Potas odgrywa również rolę w równowadze wodno-elektrolitowej organizmu, wpływając na kontrolę ciśnienia krwi. Niski poziom potasu może prowadzić do takich objawów jak osłabienie, senność, zaburzenia rytmu serca i skurcze mięśni. Z kolei nadmiar potasu może prowadzić do hiperkaliemii, która może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w produkty, które dostarczają odpowiednią ilość potasu. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zawierających potas.

Źródła potasu w produktach spożywczych

Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka. Jego głównym źródłem są produkty spożywcze, zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Najbogatsze w ten składnik są owoce, warzywa, orzechy, nasiona oraz mięso. Banany są szczególnie znane z wysokiej zawartości potasu. Oprócz tego, doskonałym źródłem potasu są również pomidory, ziemniaki, brokuły, awokado, szpinak i dynia. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby i nabiał, również dostarczają organizmowi potasu. Ważne jest, aby dbać o różnorodność w diecie i spożywać różne produkty, aby zapewnić odpowiednią ilość tego składnika. Regularne spożywanie produktów bogatych w potas może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia, regulację ciśnienia krwi, a także poprawę funkcji mięśni i nerwów. 

Urozmaicona dieta bazująca na świeżych i jak najmniej przetworzonych produktach powinna dostarczyć odpowiednich ilości potasu dla zdrowej osoby. Nieco inaczej przedstawia się zapotrzebowanie na potas u osób dotkniętych chorobami przewlekłymi – wtedy nietrudno o niedobory.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz