Jak prawidłowo suplementować potas? Zasady i wskazówki. Niedobór i nadmiar potasu. Czy suplementacja potasu w diecie jest potrzeba? Potas - źródła i dzienne zapotrzebowanie. Objawy niedoboru potasu. Jak pokryć zapotrzebowanie na potas, czyli najlepsze źródła potasu w diecie Polaka

Jak prawidłowo suplementować potas? Zasady i wskazówki. Niedobór i nadmiar potasu. Czy suplementacja potasu w diecie jest potrzeba? Potas - źródła i dzienne zapotrzebowanie. Objawy niedoboru potasu. Jak pokryć zapotrzebowanie na potas, czyli najlepsze źródła potasu w diecie Polaka


Czy wiesz, jak ważną rolę odgrywa potas w naszym organizmie? To niezwykle istotny minerał, który pełni wiele funkcji, m.in. reguluje ciśnienie krwi, utrzymuje równowagę płynów w organizmie i wspomaga pracę mięśni, w tym serca. W niektórych przypadkach może być konieczna suplementacja potasu, ale jak to robić prawidłowo? Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, kiedy i jak suplementować potas, ile brać dziennie oraz z czym ewentualnie łączyć ten składnik.

Potas - jaką pełni funkcję?

Potas jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni szereg ważnych funkcji, w tym:

 • Reguluje ciśnienie krwi: Potas działa przeciwnie do sodu, pomagając obniżyć ciśnienie krwi i ograniczając ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
 • Utrzymuje równowagę płynów: Potas jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi wodnej w organizmie, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i narządów.
 • Wspomaga pracę mięśni: Potas jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, w tym serca. Pomaga utrzymać rytm serca i zapobiegać skurczom mięśniowym.
 • Wspiera pracę nerwów: Ten minerał jest również istotny dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych w organizmie, co ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Kiedy brać potas? Wskazania. Czy należy suplementować potas?

Suplementację potasu można rozważyć w przypadku wystąpienia niedoboru tego mikroelementu. Niedobór potasu może prowadzić do takich objawów jak osłabienie mięśni, nieregularny rytm serca, zmęczenie czy skurcze mięśni. Najczęstsze wskazania do suplementacji potasu to:

 • Niedobór potasu w diecie: Dieta uboga w produkty bogate w potas może prowadzić do niedoboru tego minerału.
 • Zwiększone wydalanie potasu: Niektóre choroby, leki moczopędne czy intensywny wysiłek fizyczny mogą prowadzić do nadmiernej utraty potasu z organizmu.

W przypadku wystąpienia objawów niedoboru potasu lub obecności czynników ryzyka, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Suplementacja potasu - rano czy wieczorem?

Kiedy jest najlepszy moment na zażywanie suplementu z potasem? Rekomenduje się przyjmowanie suplementu z potasem rano, wraz z pierwszym posiłkiem. Potas jest lepiej wchłaniany, gdy jest spożywany wraz z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać odpowiednie zalecenia dotyczące czasu i dawki suplementu z potasem.

Ile potasu brać dziennie? Jakie jest dobowe zapotrzebowanie na potas?

Zalecana dzienna dawka potasu dla przeciętnej osoby wynosi około 2000-3000 mg. W przypadku suplementacji potasu, dawkę najlepiej ustalić indywidualnie pod nadzorem lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki potasu, ponieważ nadmiar tego minerału może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Z czym łączyć, a z czym nie łączyć potasu?

Podczas suplementacji potasu należy pamiętać o pewnych zasadach dotyczących łączenia z innymi substancjami:

Z czym łączyć:

 • Magnez: suplementacja potasu jest często łączona z magnezem, ponieważ oba składniki działają synergistycznie i wzajemnie się uzupełniają.
 • Witamina C: witamina C pomaga w lepszym wchłanianiu potasu i jego utrzymaniu w organizmie.

Z czym unikać łączenia:

 • Leki moczopędne: suplementacja potasu powinna być szczególnie ostrożna u osób stosujących leki moczopędne, w celu uniknięcia nadmiaru tego minerału.
 • Suplementy z magnezem w dużych dawkach: nadmiar magnezu w połączeniu z nadmiarem potasu może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania serca.

Przed rozpoczęciem suplementacji potasu warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących łączenia z innymi substancjami.

Rola potasu w organizmie

Potas jest jednym z najważniejszych mikroelementów występujących w organizmie człowieka. Pełni wiele istotnych funkcji, dlatego niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tego składnika. Potas wpływa na wydzielanie insuliny, co ma kluczowe znaczenie w regulacji poziomu cukru we krwi. Ponadto, jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni oraz serca. Potas odgrywa również rolę w równowadze wodno-elektrolitowej organizmu, wpływając na kontrolę ciśnienia krwi. Niski poziom potasu może prowadzić do takich objawów jak osłabienie, senność, zaburzenia rytmu serca i skurcze mięśni. Z kolei nadmiar potasu może prowadzić do hiperkaliemii, która może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w produkty, które dostarczają odpowiednią ilość potasu. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zawierających potas.

Źródła potasu w produktach spożywczych

Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka. Jego głównym źródłem są produkty spożywcze, zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Najbogatsze w ten składnik są owoce, warzywa, orzechy, nasiona oraz mięso. Banany są szczególnie znane z wysokiej zawartości potasu. Oprócz tego, doskonałym źródłem potasu są również pomidory, ziemniaki, brokuły, awokado, szpinak i dynia. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby i nabiał, również dostarczają organizmowi potasu. Ważne jest, aby dbać o różnorodność w diecie i spożywać różne produkty, aby zapewnić odpowiednią ilość tego składnika. Regularne spożywanie produktów bogatych w potas może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia, regulację ciśnienia krwi, a także poprawę funkcji mięśni i nerwów. 

Urozmaicona dieta bazująca na świeżych i jak najmniej przetworzonych produktach powinna dostarczyć odpowiednich ilości potasu dla zdrowej osoby. Nieco inaczej przedstawia się zapotrzebowanie na potas u osób dotkniętych chorobami przewlekłymi – wtedy nietrudno o niedobory.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca