bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nieodpowiedni poziom cukru we krwi? Sprawdź jak szybko obniżyć cukier bez tabletek!

Blog healthcare

Nieodpowiedni poziom cukru we krwi? Sprawdź jak szybko obniżyć cukier bez tabletek!

Przeczytaj jak szybko obniżyć poziom cukru we krwi bez tabletek! Tylko sprawdzone sposoby na odpowiedni poziom glukozy we krwi!

Spis treści

 1. Uważaj na spożycie alkoholu - powoduje podwyższony poziom cukru we krwi. Może to utrudnić obniżenie cukru
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Jedz kolorowe produkty - obniża poziom cukru we krwi 
 4. Jedz pełnowartościowe pokarmy - nie posiadają wysokiego poziomu cukru
 5. Wybieraj pełne ziarna zamiast rafinowanych, aby zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi
 6. Popijaj szklankę wody do każdego posiłku i przekąski - dobry sposób na zbicie cukru
 7. Pomiń napoje gazowane, soki i inne słodzone napoje - mają wysoki indeks glikemiczny i powodują wysoki cukier we krwi
 8. Ogranicz słodkie przekąski i desery. Ograniczenie ich prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi 
 9. Możesz obniżyć poziom cukru bez tabletek, jedząc zdrową żywność i dbać o aktywność fizyczną
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Jak obniżyć poziom cukier we krwi bez tabletek? Sposoby jak szybko obniżyć cukier

Wszyscy wiemy, że cukier jest szkodliwy dla naszego zdrowia, ale nie zawsze wiemy, jak go unikać. Jeśli szukasz sposobów na ograniczenie spożycia cukru bez tabletek, ten post pomoże Ci dowiedzieć się, jak to zrobić.

Warto wiedzieć, co wpływa na poziom cukru we krwi, szczególnie gdy dotyka nas stan przed cukrzycowy albo poziom cukru w naszej krwi się waha.

Uważaj na spożycie alkoholu - powoduje podwyższony poziom cukru we krwi. Może to utrudnić obniżenie cukru

Alkohol jest bogaty w cukier, więc może podnosić poziom cukru we krwi. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również powodować przyrost masy ciała i zwiększać ryzyko chorób serca i cukrzycy. W rzeczywistości wykazano, że nadmierne spożycie alkoholu prowadzi do zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 2 u mężczyzn ze stanem przedcukrzycowym lub upośledzonym poziomem glukozy na czczo (IFG) w porównaniu z osobami pijącymi umiarkowanie z podobnymi wartościami wskaźnika masy ciała (BMI).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jedz kolorowe produkty - obniża poziom cukru we krwi 

Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie spożycia cukru jest spożywanie szerokiej gamy kolorowych owoców i warzyw. Są one nie tylko pełne witamin, minerałów i przeciwutleniaczy - które pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować - ale także świetnie smakują!

Istnieje tak wiele różnych rodzajów produktów, że z łatwością można znaleźć coś nowego do wypróbowania w każdym tygodniu. Oto kilka przykładów:

 • Papryka (czerwona)
 • Brokuły (zielone)
 • Winogrona (fioletowe)

Jedz pełnowartościowe pokarmy - nie posiadają wysokiego poziomu cukru

Staraj się jeść jak najwięcej pełnowartościowych pokarmów. Produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa są dobrym źródłem błonnika, który pomaga dłużej utrzymać uczucie sytości. Zawierają również mniej cukru niż żywność przetworzona.

Pełne ziarna obejmują:

 • płatki owsiane
 • brązowy ryż

Wybieraj pełne ziarna zamiast rafinowanych, aby zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie spożycia cukru jest wybór pełnych ziaren zamiast ziaren rafinowanych.

Pełne ziarna są zdrowsze niż rafinowane, ponieważ zawierają więcej błonnika, składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Mają również niższy indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że nie podnoszą poziomu cukru we krwi tak bardzo, jak przetworzone lub bogate w skrobię produkty, takie jak białe pieczywo czy makarony.

Rafinowane ziarna są przetwarzane i pozbawiane otrębów i zarodków - części, które zawierają większość błonnika, witamin, minerałów i fitochemikaliów (związków roślinnych). Kiedy jesz tego typu węglowodany zamiast pełnych, to tak, jakbyś jadł cukier: Twoje ciało szybko rozkłada skrobię na glukozę - co powoduje natychmiastowy wzrost poziomu insuliny, po którym następuje krach, gdy poziomy te ponownie spadają później poniżej poziomu, w którym powinny być w czasie odpoczynku w ciągu każdego dnia, bez konieczności dodatkowego spożywania pokarmu innego niż to, co zostało zjedzone wcześniej, aby organizm nie był w stanie prawidłowo funkcjonować, jeśli dany okres z dala od jedzenia nie występuje wystarczająco regularnie między posiłkami z powodu napiętych harmonogramów itp. ad infinitum ad nauseam!

Popijaj szklankę wody do każdego posiłku i przekąski - dobry sposób na zbicie cukru

Picie wody wraz z octem jabłkowym obniża poziom cukru we krwi i działa przeciwcukrzycowo.

Woda jest dla Ciebie najlepsza. Nie zawiera kalorii ani cukru, co oznacza, że nie podnosi poziomu cukru we krwi, tak jak słodkie napoje czy soki owocowe. Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie (to około 1/2 galona).

Pij wodę przed, w trakcie i po posiłkach:

 • Wypij szklankę przed jedzeniem, aby zapełnić żołądek i zjeść mniej jedzenia.
 • Popijaj więcej w trakcie posiłku, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.
 • Wypij kolejną szklankę po posiłku, aby nie pozostało miejsca na dodatkowe kalorie.

Pomiń napoje gazowane, soki i inne słodzone napoje - mają wysoki indeks glikemiczny i powodują wysoki cukier we krwi

Picie słodzonych napojów jest głównym źródłem cukrów dodanych w diecie. Są one pełne dodanych cukrów, co oznacza, że nie zawierają żadnych wartości odżywczych i mogą szkodzić zdrowiu.

Puszka napoju gazowanego o pojemności 12 uncji zawiera około 10 łyżeczek (40 gramów) cukru - to prawie tyle, co dwa pączki! I nie tylko napoje gazowane są pełne dodanych cukrów; soki owocowe również je zawierają.

Ogranicz słodkie przekąski i desery. Ograniczenie ich prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi 

 • Zmniejszenie ilości spożywanych słodkich przekąsek i deserów.
 • Sprawdź fakty żywieniowe na produktach spożywczych, aby dowiedzieć się, ile cukru zawierają, a następnie ogranicz spożycie tych produktów, które zawierają duże ilości cukru (takich jak ciastka, ciasta i lody).
 • W miarę możliwości wybieraj produkty pełnoziarniste zamiast rafinowanych. Produkty pełnoziarniste zawierają więcej błonnika niż ich odpowiedniki i zapewniają uczucie sytości na dłużej niż przetworzone węglowodany, ponieważ ich trawienie w organizmie trwa dłużej. Ziarna pełnoziarniste zawierają również mniej cukrów niż ziarna rafinowane - ale przed zakupem należy sprawdzić etykietę!
 • Ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ może on zwiększać poziom glukozy we krwi, powodując wzrost poziomu insuliny po wypiciu alkoholu, który może trwać do sześciu godzin po zaprzestaniu picia; efekt ten jest bardziej wyraźny w przypadku spożywania dużych ilości alkoholu w krótkich odstępach czasu, takich jak objadanie się na imprezach lub w barach, gdzie do drinków nie podaje się jedzenia.

Możesz obniżyć poziom cukru bez tabletek, jedząc zdrową żywność i dbać o aktywność fizyczną

Możesz obniżyć poziom cukru bez tabletek, jedząc zdrową żywność.

 • Jedz więcej owoców i warzyw. Zawierają one błonnik, który pomaga dłużej czuć się sytym, dzięki czemu ogólnie jesz mniej.
 • Unikaj rafinowanych zbóż (białego pieczywa i makaronów) na rzecz produktów pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż lub komosa ryżowa; i tak są dla ciebie lepsze!
 • Pij dużo wody - i tak jest dla ciebie dobra! A jeśli regularnie pijesz napoje gazowane lub inne słodkie napoje, przestawienie się na wodę pomoże zmniejszyć dzienne spożycie dodanych cukrów za jednym zamachem.
 • Unikaj słodkich przekąsek i deserów - nawet tych zdrowych, jak owocowe koktajle! Twoim celem powinno być zmniejszenie ilości cukru we wszystkich obszarach diety, aż stanie się to na tyle łatwe, że nie będziesz nawet myśleć o dodawaniu jakichkolwiek słodzików podczas gotowania w domu lub zamawiania w restauracjach.

Wiemy, że porzucenie słodyczy może być trudne. Ale jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek, będziesz w stanie obniżyć spożycie cukru bez konieczności polegania na tabletkach lub innych suplementach. I pamiętaj: nawet jeśli nie zawsze są one najlepszą opcją, istnieją pewne suplementy, które mogą również pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi!

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz