Jak obniżyć TSH dietą? Niedoczynność tarczycy jaka dieta - jadłospis i zalecenia na odpowiednie elementy diety

Jak obniżyć TSH dietą? Niedoczynność tarczycy jaka dieta - jadłospis i zalecenia na odpowiednie elementy diety

Sprawdź dobre sposoby na poradzenie sobie z wysokim poziomem tsh! Przeczytaj jaka dieta jest najlepsza na niedoczynność tarczycy!

Wysokie TSH - co oznacza? Niedoczynność tarczycy

TSH (hormon tyreotropowy) jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, który reguluje funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom TSH w organizmie może wskazywać na niedoczynność tarczycy - stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do różnych objawów, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, depresja, problemy z koncentracją i inne.

Jak obniżyć wysokie TSH naturalnie? jaka dieta aby obniżyć poziom TSH?

Aby obniżyć wysoki poziom hormonu TSH naturalnie, należy skupić się na zdrowym stylu życia i odpowiedniej diecie. Po pierwsze, ważne jest dbanie o równowagę hormonalną, co można osiągnąć przez regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu. Ruch fizyczny, takie jak codzienne spacery lub treningi cardio, może wpływać na regulację funkcji tarczycy i stabilizację poziomu TSH. Ważne jest również dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak jod, selen i witaminy z grupy B. Produkty bogate w jod, takie jak ryby morskie, algi morskie i jodowana sól, mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Wzbogacenie diety o orzechy brazylijskie i produkty z pełnego ziarna może wspomagać dostarczanie organizmowi selenu i witamin z grupy B. Wreszcie, unikanie stresu jest kluczowe, ponieważ może wpływać na działanie tarczycy. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja, mogą pomóc w redukcji stresu i obniżeniu poziomu TSH. Jednak przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek zmiany w diecie lub stylu życia zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Jak obniżyć TSH bez leków? Jak dietą obniżyć tsh? Czego unikać przy niedoczynności tarczycy?

Jeśli masz wysokie TSH i chcesz spróbować obniżyć go naturalnie, istnieje kilka metod, które możesz rozważyć. Przede wszystkim ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci ocenić Twoją sytuację i zalecić odpowiednie kroki.

1. Zmiana diety

Dieta może mieć wpływ na poziom TSH w organizmie. Istnieją pewne pokarmy, które można wyeliminować lub ograniczyć w diecie, aby pomóc obniżyć poziom TSH. Należy zrezygnować z produktów bogatych w soję, gdyż zawiera ona fitoestrogeny, które mogą hamować funkcjonowanie tarczycy. Ograniczenie spożycia glutenu może również wpływać korzystnie na poziom TSH, szczególnie u osób z nietolerancją glutenu. Warto zastanowić się również nad zwiększeniem spożycia produktów bogatych w jod, takich jak wodorosty czy ryby morskie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

2. Zarządzanie stresem

Stres może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i poziom TSH. Warto zatem szukać sposobów na redukcję stresu, takich jak medytacja, relaksacja, regularna aktywność fizyczna lub rozmowy terapeutyczne. Dbając o dobre samopoczucie psychiczne, możemy wpływać na równowagę hormonalną.

3. Regularne ćwiczenia fizyczne

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi i ogólnego zdrowia, co ma korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Wybierz aktywność, która Ci odpowiada, taką jak chodzenie, pływanie, joga czy inne formy ruchu. Warto jednak pamiętać o umiarze - zbyt intensywne treningi mogą być stresujące dla organizmu.

Czy da się obniżyć TSH dietą?

Choć dieta może mieć wpływ na poziom TSH, ważne jest zrozumienie, że najskuteczniejsze obniżenie TSH może wymagać stosowania leków przepisanych przez lekarza. Dieta może być jedynie uzupełnieniem terapii medycznej. Jeśli masz wysoki poziom TSH, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta a wysokie TSH - co jeść?

Podczas próby obniżenia TSH poprzez dietę, warto skupić się na spożywaniu zdrowych żywności. Oto lista produktów, które mogą mieć korzystny wpływ na poziom TSH:

 1. Produkty bogate w jod: Wodorosty morskie, ryby morskie (np. tuńczyk, łosoś) i inne owoce morza są dobrą naturalną półką jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

 2. Produkty z wysoką zawartością selenu: Brazylijskie orzechy, nasiona słonecznika i grzyby są bogate w selen, który jest ważnym składnikiem odżywczym dla tarczycy.

 3. Pokarmy bogate w witaminę D: Ryby tłuste (np. łosoś, śledź, sardynki) oraz jaja są naturalnymi źródłami witaminy D, która ma wpływ na funkcjonowanie tarczycy.

 4. Żywność bogata w błonnik: Spożywanie większych ilości błonnika może pomóc w regulacji poziomu TSH. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, strączkowe są dobrym źródłem błonnika.

Najważniejsze suplementy przy wysokim TSH. Wysoki poziom tsh 

Niektóre suplementy mogą wspomagać obniżanie poziomu TSH. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Oto kilka zalecanych suplementów:

 1. Jod: Jeśli Twój poziom TSH wynika z niedoboru jodu, suplementacja jodem może być pomocna. Jednak zbyt duża ilość jodu może przynieść niepożądane skutki, dlatego ważne jest, aby wybierać suplementy zgodnie z zaleceniem lekarza.
 2. Selen: Suplementacja selenem może wpływać korzystnie na tarczycę. Pamiętaj jednak, że suplementacja selenem powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Źródła:

 1. Stępniak A., et al. (2017). Wpływ diety na funkcję tarczycy. Endokrynologia Pediatryczna, 2(42), 83-88.
 2. Pearce S., Braverman L. (2019). Thyroid hormone metabolism and the role of selenium. Comprehensive Physiology, 6(4), 1849-1870.
 3. Leung A., Braverman L. (2014). Consequences of excess iodine. Nature Reviews Endocrinology, 10(3), 136-142.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca