Choroby tarczycy - leczenie i przyczyny

Choroby tarczycy - leczenie i przyczyny

Niedoczynność i nadczynność tarczycy - najczęstszymi chorobami hormonu tarczycy? Wśród chorób tarczycy wyróżnić można przede wszystkim: niedoczynność tarczycy, nadczynność, zapalenie tarczycy typu Hashimoto, wole tarczycowe oraz guzki tarczycy (nie muszą one jednak oznaczać raka tarczycy). Większość z tych zaburzeń jest związana z nieprawidłowościami w wydzielaniu hormonów tarczycowych. Jakie są najczęstsze objawy chorób tarczycy?

Objawy chorej tarczycy, czyli za co odpowiadają hormony tarczycowe?

Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego. Gruczoł tarczycy występuje w przednio-dolnej części szyi. Jest on zbudowany z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią. Praca tarczycy polega na wytwarzaniu hormonów takich jak trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4), wpływających na przemianę materii i gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Regulacja wytwarzania hormonów tarczycy uzależniona jest od przysadki mózgowej, a także podwzgórza, tych się w mózgu. Podwzgórze wytwarza hormon, który nazywana tyreoliberyną i pobudza przysadkę mózgową do wydzielania innego hormonu, czyli tyreotropiny (TSH). TSH wpływa bezpośrednio na komórki tarczycy i tym samym wzmaga produkcję docelowych hormonów (T3 i T4).

Hormony tarczycy są odpowiedzialne za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przede wszystkim wpływają na metabolizm i hamują wydzielanie hormonu TSH oraz tyreoliberyny. Ten mechanizm wewnętrznej regulacji poziomu hormonów tarczycy to tzw. sprzężenie zwrotne. Dzięki niemu możliwa jest odpowiednia praca tarczycy, a tym samym optymalną ilość jej hormonów.

Choroby tarczycy - rodzaje

Wyróżnić możemy następujące choroby narządu tarczycy:

  • nadczynność tarczycy, czyli hipertyreoza (łac. hyperthyreosis albo hyperthyreoidismus) - występuje, kiedy tarczyca wydziela zbyt dużą ilość hormonów: tyroksyny (T4), kalcytoniny oraz trijodotyroniny (T3). Te hormony są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na funkcjonowanie większości tkanek znajdujących się w ciele człowieka. Wpływają np.: na produkcję ciepła, czy metabolizm
  • niedoczynności tarczycy - ma miejsce, kiedy hormonów jest zbyt mało. Jej objawy również są dość charakterystyczne i zazwyczaj odwrotne od tych pojawiających się przy nadczynności
  • Hashimoto - to choroba, które związana jest z niedoczynnością tarczycy. Jest ona jednak chorobą autoimmunologiczną. Jej przebieg jest inny, chociaż objawy przypominają niedoczynność. W przypadku choroby Hashimoto przeciwciała wykrywają stany zapalne w obrębie tarczycy, a następnie zaczynają atakować własne tkanki. W wyniku tego "tarczyca sama się zjada", a to prowadzi do wielu poważnych dolegliwości
  • Choroba Gravesa-Basedowa - jest chorobą gruczołu tarczowego o podłożu autoimmunologicznym. To jedna z najgęstszych przyczyn nadczynności tarczycy. Dużą rolę w zachorowalności odgrywa tutaj predyspozycja dziedziczna. W tym przypadku zauważyć możemy powiększenie tarczycy.


Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie i diagnostyka

Najważniejsze badania tarczycy to przede wszystkim sprawdzenie poziomu TSH, fT3 i fT4. Ponadto przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak (choroba Basedowa, czy choroba Hashimoto) są badane przeciwciała. Bardzo często lekarz zaleca wyłącznie badanie stężenia TSH. W większości przypadków jest to jednak nie wystarczające. Ustalony bowiem zakres normy do 4,0 mU/l bywa jednak często zbyt wysoki. U dużej części pacjentów z chorobą Hashimoto oraz niedoczynnością tarczycy poziom TSH przekracza 2,5 mU/l.

Przy objawach niedoczynności i nadczynności tarczycy bardzo ważne jest również wykonanie usg tarczycy. Dzięki niemu można także wykluczyć nowotwór. Okazać się może także, że konieczne będzie usunięcie tarczycy.

Zazwyczaj leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na przyjmowaniu przez chorego lewotyroksyny, a także okresowej kontroli TSH przez całe życie. W niektórych przypadkach może natomiast dojść do samoistnego wyzdrowienia, czy ustąpienia niedoczynności tarczycy.

W przypadku guzków tarczycy często wykonuje się leczenie jodem. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. W wyniku wybiórczej działalności jodu radioaktywnego na komórki tarczycy, ta terapia jest bezpieczna i u pacjenta nie pojawiają się niepożądane skutki uboczne.

W przypadku nadczynności tarczycy przyjmuje się odpowiednio dobrane leki hormonalnych. Ich celem jest hamowanie produkcji hormonów tarczycy. 

Warto wiedzieć, że w trosce o naszą tarczycę powinniśmy zadbać o podaż odpowiedniej ilości jodu. Jego niedobory mogą skutkować w upośledzenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz produkcji jej hormonów. Ponadto powstać mogą guzki tarczycy, wole, czy niedoczynność tarczycy (objawiająca się m.in wzrostem masy ciała, uczuciem zimna, suchą skórą, zmęczeniem, zaburzeniami koncentracji). Warto zapoznać się z przykładowym jadłospisem przy diecie w chorobach tarczycy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów niedoczynności tarczycy, przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, objawów nadczynności tarczycy, czy regulacji produkcji hormonów dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl Dowiedz się na czym polega choroba Gravesa i Basedowa oraz co jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Zdobądź najnowszą wiedzę o produkcji hormonów tarczycy i jeszcze lepiej pomagaj pacjentom z chorobami tarczycy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat problemów z tarczycą?

Szkolenia w formie video/-ebooka, w którym rozwinięty został temat żywienia w chorobach tarczycy jak i chorób tarczycy, znajduje się na platformie Bez Tabletek. Dołącz do niej!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

06Dni
23Godzin
08Minut
02Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca