Choroby tarczycy - leczenie i przyczyny

Choroby tarczycy - leczenie i przyczyny

Niedoczynność i nadczynność tarczycy - najczęstszymi chorobami hormonu tarczycy? Wśród chorób tarczycy wyróżnić można przede wszystkim: niedoczynność tarczycy, nadczynność, zapalenie tarczycy typu Hashimoto, wole tarczycowe oraz guzki tarczycy (nie muszą one jednak oznaczać raka tarczycy). Większość z tych zaburzeń jest związana z nieprawidłowościami w wydzielaniu hormonów tarczycowych. Jakie są najczęstsze objawy chorób tarczycy?

Objawy chorej tarczycy, czyli za co odpowiadają hormony tarczycowe?

Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego. Gruczoł tarczycy występuje w przednio-dolnej części szyi. Jest on zbudowany z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią. Praca tarczycy polega na wytwarzaniu hormonów takich jak trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4), wpływających na przemianę materii i gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Regulacja wytwarzania hormonów tarczycy uzależniona jest od przysadki mózgowej, a także podwzgórza, tych się w mózgu. Podwzgórze wytwarza hormon, który nazywana tyreoliberyną i pobudza przysadkę mózgową do wydzielania innego hormonu, czyli tyreotropiny (TSH). TSH wpływa bezpośrednio na komórki tarczycy i tym samym wzmaga produkcję docelowych hormonów (T3 i T4).

Hormony tarczycy są odpowiedzialne za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przede wszystkim wpływają na metabolizm i hamują wydzielanie hormonu TSH oraz tyreoliberyny. Ten mechanizm wewnętrznej regulacji poziomu hormonów tarczycy to tzw. sprzężenie zwrotne. Dzięki niemu możliwa jest odpowiednia praca tarczycy, a tym samym optymalną ilość jej hormonów.

Choroby tarczycy - rodzaje

Wyróżnić możemy następujące choroby narządu tarczycy:

  • nadczynność tarczycy, czyli hipertyreoza (łac. hyperthyreosis albo hyperthyreoidismus) - występuje, kiedy tarczyca wydziela zbyt dużą ilość hormonów: tyroksyny (T4), kalcytoniny oraz trijodotyroniny (T3). Te hormony są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na funkcjonowanie większości tkanek znajdujących się w ciele człowieka. Wpływają np.: na produkcję ciepła, czy metabolizm
  • niedoczynności tarczycy - ma miejsce, kiedy hormonów jest zbyt mało. Jej objawy również są dość charakterystyczne i zazwyczaj odwrotne od tych pojawiających się przy nadczynności
  • Hashimoto - to choroba, które związana jest z niedoczynnością tarczycy. Jest ona jednak chorobą autoimmunologiczną. Jej przebieg jest inny, chociaż objawy przypominają niedoczynność. W przypadku choroby Hashimoto przeciwciała wykrywają stany zapalne w obrębie tarczycy, a następnie zaczynają atakować własne tkanki. W wyniku tego "tarczyca sama się zjada", a to prowadzi do wielu poważnych dolegliwości
  • Choroba Gravesa-Basedowa - jest chorobą gruczołu tarczowego o podłożu autoimmunologicznym. To jedna z najgęstszych przyczyn nadczynności tarczycy. Dużą rolę w zachorowalności odgrywa tutaj predyspozycja dziedziczna. W tym przypadku zauważyć możemy powiększenie tarczycy.


Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie i diagnostyka

Najważniejsze badania tarczycy to przede wszystkim sprawdzenie poziomu TSH, fT3 i fT4. Ponadto przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak (choroba Basedowa, czy choroba Hashimoto) są badane przeciwciała. Bardzo często lekarz zaleca wyłącznie badanie stężenia TSH. W większości przypadków jest to jednak nie wystarczające. Ustalony bowiem zakres normy do 4,0 mU/l bywa jednak często zbyt wysoki. U dużej części pacjentów z chorobą Hashimoto oraz niedoczynnością tarczycy poziom TSH przekracza 2,5 mU/l.

Przy objawach niedoczynności i nadczynności tarczycy bardzo ważne jest również wykonanie usg tarczycy. Dzięki niemu można także wykluczyć nowotwór. Okazać się może także, że konieczne będzie usunięcie tarczycy.

Zazwyczaj leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na przyjmowaniu przez chorego lewotyroksyny, a także okresowej kontroli TSH przez całe życie. W niektórych przypadkach może natomiast dojść do samoistnego wyzdrowienia, czy ustąpienia niedoczynności tarczycy.

W przypadku guzków tarczycy często wykonuje się leczenie jodem. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. W wyniku wybiórczej działalności jodu radioaktywnego na komórki tarczycy, ta terapia jest bezpieczna i u pacjenta nie pojawiają się niepożądane skutki uboczne.

W przypadku nadczynności tarczycy przyjmuje się odpowiednio dobrane leki hormonalnych. Ich celem jest hamowanie produkcji hormonów tarczycy. 

Warto wiedzieć, że w trosce o naszą tarczycę powinniśmy zadbać o podaż odpowiedniej ilości jodu. Jego niedobory mogą skutkować w upośledzenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz produkcji jej hormonów. Ponadto powstać mogą guzki tarczycy, wole, czy niedoczynność tarczycy (objawiająca się m.in wzrostem masy ciała, uczuciem zimna, suchą skórą, zmęczeniem, zaburzeniami koncentracji). Warto zapoznać się z przykładowym jadłospisem przy diecie w chorobach tarczycy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów niedoczynności tarczycy, przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, objawów nadczynności tarczycy, czy regulacji produkcji hormonów dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl Dowiedz się na czym polega choroba Gravesa i Basedowa oraz co jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Zdobądź najnowszą wiedzę o produkcji hormonów tarczycy i jeszcze lepiej pomagaj pacjentom z chorobami tarczycy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat problemów z tarczycą?

Szkolenia w formie video/-ebooka, w którym rozwinięty został temat żywienia w chorobach tarczycy jak i chorób tarczycy, znajduje się na platformie Bez Tabletek. Dołącz do niej!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
18Godzin
52Minut
47Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca