Fatfobia - czym jest i jak na nią reagować? O dyskryminacji otyłych ludzi i fatfobii

Fatfobia - czym jest i jak na nią reagować? O dyskryminacji otyłych ludzi i fatfobii

Fatfobia jest rodzajem uprzedzenia i dyskryminacji osób otyłych. To niestety powszechny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Fatfobia ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne osób otyłych oraz utrudnia im pełne uczestnictwo w społeczeństwie. W tym poradniku specjalistycznym dowiesz się, czym dokładnie jest fatfobia, dlaczego się pojawia i jak na nią reagować.

Co to jest fatfobia?

Fatfobia to forma uprzedzenia i dyskryminacji związana z otyłością lub nadwagą. Polega na negatywnym podejściu i stygmatyzacji osób o większych rozmiarach ciała. Osoby otyłe mogą być narażone na wyszydzanie, wyśmiewanie, poniżanie, a także lekceważenie ze względu na swoją wagę. Fatfobia może mieć różne formy, w tym fat shaming (publiczne upokarzanie otyłych osób), ograniczanie dostępu do pewnych usług lub miejsc, a także negatywne stereotypy na temat osób o większych rozmiarach ciała.

Niechęć do osób otyłych - skąd się bierze?

Fatfobia wynika z wielu czynników, takich jak społeczne normy piękna, stereotypy, media oraz niewłaściwe przekonania i edukacja. Społeczne standardy urody często promują cienką sylwetkę jako ideał piękna, co prowadzi do negatywnego spojrzenia na osoby o większych rozmiarach ciała. Media również często przedstawiają otyłość w negatywnym świetle, umacniając tym samym fatfobię w społeczeństwie. Niewystarczająca edukacja na temat różnorodności cielesnej i wpływu genetyki na wagę również przyczynia się do utrzymywania fatfobii.

Fatfobia - jak się objawia?

Fatfobia objawia się na wiele różnych sposobów, zarówno w sferze indywidualnej, jak i społecznej. Może to być publiczne wyśmiewanie, wyrażanie negatywnych komentarzy na temat wyglądu, lekceważenie czy dyskryminacja w miejscu pracy, szkole czy służbie zdrowia. Fatfobia może prowadzić do utraty pewności siebie, obniżonej samooceny, izolacji społecznej i problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Długotrwałe doświadczanie fatfobii może wpływać na rozwój depresji, lęku, zaburzeń odżywiania oraz innych problemów zdrowotnych.

Jak reagować na fatfobię?

 1. Zacznij od edukacji: Edukacja na temat fatfobii i nauki o różnorodności ciała może pomóc w radzeniu sobie z uprzedzeniami oraz zmniejszeniu wpływu fatfobii na swoje życie. Warto poznać różne perspektywy i doświadczenia osób otyłych oraz przeciwdziałać stereotypom.
 2. Określ swoje granice: Jeśli jesteś świadkiem fatfobicznych komentarzy czy zachowań, określ swoje granice i przemów w obronie osób dotkniętych fatfobią. Możesz wyrazić dezaprobatę wobec takich postaw i stanowczo przeciwstawić się dyskryminacji.
 3. Rozmawiaj o problemie: Porozmawiaj o fatfobii z bliskimi osobami, znajomymi czy profesjonalistami, którzy mogą ci pomóc. Podziel się swoimi doświadczeniami, pytaj o perspektywę innych osób i szukaj wsparcia.
 4. Promuj pozytywne spojrzenie na różnorodność cielesną: Podziwiaj różnorodność ciał i promuj akceptację i szacunek dla wszystkich rozmiarów ciała. Głosuj na marki i media, które uwzględniają różnorodność cielesną i działają na rzecz zmniejszenia fatfobii.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Fat shaming - jaki ma wpływ na ludzi?

Fat shaming, czyli publiczne upokarzanie osób otyłych, ma głęboki i negatywny wpływ na ludzi. Może prowadzić do obniżonej samooceny, depresji, lęku i innych problemów zdrowotnych. Fat shaming nie tylko wywołuje ból emocjonalny, ale również może wpłynąć na zdrowie fizyczne poprzez spowodowanie chronicznego stresu, zakłócenia w odżywianiu oraz unikania aktywności fizycznej. Jest istotne, aby zrozumieć, że fat shaming nie jest akceptowalne i że wszyscy zasługujemy na szacunek i przyjęcie bez względu na naszą wagę.Sprawdź jaki wpływ ma fat shaming na depresje u ludzi otyłych.

Pozytywne spojrzenie na różnorodność cielesną i walka z fatfobią są niezwykle ważne dla tworzenia bardziej sprawiedliwego, tolerancyjnego i zdrowszego społeczeństwa.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca