Depresja a otyłość

Depresja a otyłość

Depresja a otyłość - czyli czy zaburzenia odżywiania mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na tą chorobę? 

Według najnowszych danych depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Za jej powstanie odpowiada wiele czynników. Zauważyć można również związek pomiędzy otyłością a depresją. W dzisiejszych czasach panuje kult zgrabnej, szczupłej i idealnej sylwetki co może mieć nadmierny wpływ na zaburzenia na tle psychicznym.

Wpływ otyłości na depresję

Osoby cierpiący na nadwagę i otyłość mogą mieć problemy z sercem, zaburzenia hormonalne, osłabioną wytrzymałość, duszności, osłabioną koncentrację, a także zmagać się z niską pewnością siebie. Ponadto w dzisiejszych czasach wygląd może wpływać również na kontakty międzyludzkie.

Człowiek zmagający się z najprogramowanymi kilogramami (dla którego jest to istotnym problemem) nie zawsze potrafi stworzyć pozytywny wizerunek własnej osoby. Wystąpić może, więc u niego mniejsza pewność siebie, niższą samoocenę, pojawiające się negatywne myśli, że życie traci sens.

Osoby, (a w szczególności dzieci) otyłe bywają wyśmiewane. Docinki słowne, śmianie się wyzywanie przez rówieśników może zwiększyć m.in. zaburzenia odżywiania, brak pewności siebie. uczucie lęku i niepokoju. Prowadzić to może do wystąpienia depresji, dlatego warto porozmawiać na ten temat z dziećmi, żeby szanowały wszystkie osoby i zamiast sprawiać komuś przykrość poprawiały samopoczucie swoich koleżanek oraz kolegów.

Od nadwagi do depresji i odwrotnie

Ponadto zaburzenia depresyjne mogą także prowadzić problemów z nadmierną masą ciała. Na powstanie nadwagi lub otyłości znaczący wpływają mają medykamenty przyjmowane w leczeniu zaburzeń afektywnych. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą nieść za sobą skutki uboczne i powodować nasilenie zaburzeń odżywiania, czyli m.in związanych z otyłością. Związek pomiędzy depresją, a otyłością jest, więc bardzo wiążący.

Zaobserwować możemy tutaj tzw. błędne koło. Depresja i otyłość często jest czynnikiem odpowiedzialnym za powstanie depresji. Zbyt wysokie i nie prawidłowe bmi dla dużej części ludzi jest istotnym problem powodującym wycofanie z życia społecznego, frustrację zmieniającą się w poczucie winy, a to z kolei prowadzić może do zaburzeń na tle psychicznym.

Depresja może prowadzić do rozwoju zarówno otyłości jak i innych zaburzeń odżywiania. Wynikać to może m.in z przyjmowania leków.

Czynniki odpowiedzialne za współwystępowanie otyłości i depresji

Za współwystępowanie otyłości, depresji, zaburzeń nastroju odpowiedzialnych jest wiele czynników. Pierwszym z nich są niektóre z przyjmowanych leków przeciwdepresyjnych, których skutkiem ubocznym jest zwiększenie masy ciała. Część z leków wykorzystywanych w terapii chorób związanych z otyłością może natomiast wywoływać objawy depresji.

Ponadto warto wiedzieć o wspólnych dla otyłości oraz depresjii wzorców współwystępowania z innymi problemami medycznymi taki jak np.: zaburzenia jedzenia, czy pewne grupy chorób somatycznych. Do zaburzeń jedzenia powiązanych często z otyłością oraz depresją zaliczają się: bulimia i zespół gwałtownego objadania się. Choroby ogólnomedyczne stanowiące główne przyczyny zgonów u osób z depresją i otyłością to: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca typu 2. Biologiczne podstawy otyłości i depresji to natomiast między innymi zaburzenia czynności osi podwzgórze podwzgórze – przysadka – nadnercza, a także ośrodkowego przekaźnictwa serotoninergicznego, noradrenergicznego, czy dopaminergicznego.

Osoba otyła często nie potrafi wygrać walki ze swoją chorobą, a negatywne oceny ze strony otoczenia, presja, i brak wiary w siebie prowadzą do poważnych chorób psychicznych. Problemy z nadwagą mogą mieć podłoże genetyczne, i pomimo wszelkich starań, aktywności fizycznej, zdrowych nawyków żywieniowych walka z nadprogramowymi kilogramami wydaje się nie mieć końca. Nie zadawalające nas ciało powoduje zmiany w myśleniu i brak poprawy samopoczucia. Następuje wtedy frustracja i w sferze psychicznej psychicznej otyłej osoby zachodzą niepokojące zmiany.

Bardzo ważna jest, więc profilaktyka i świadomość problemów związanych z otyłością i depresją. Obie te choroby są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia. Niezwykle istotne jest wykrycie objawów w początkowej fazie tych schorzeń i udanie się do odpowiednich specjalistów. Przeprowadzą oni pacjenta przez najlepsze dla niego leczenie oraz pomogą wrócić do zdrowia.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej na temat psychologii ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe unikalne materiały

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
10Godzin
10Minut
58Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca