Drenaż limfatyczny nóg - jak wykonać? Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić samemu? Dla kogo drenaż limfatyczny kończyn dolnych? Jak wykonać drenaż limfatyczny nóg?

Drenaż limfatyczny nóg - jak wykonać? Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić samemu? Dla kogo drenaż limfatyczny kończyn dolnych? Jak wykonać drenaż limfatyczny nóg?

Codzienne życie, w dużej mierze siedzące i stojące, wpływa na nasze nogi niszcząco. Nierzadko skutkują bolesnością, obrzękami, ciężkością nóg oraz zgrubieniami skórnymi. Dobra propozycją jest drenaż limfatyczny, który może pomóc wyeliminować objawy zmęczonych nóg i zadbać o ich zdrowie.

Drenaż limfatyczny nóg: korzyści i efekty tej techniki

Drenaż limfatyczny nóg to zabieg, który sprzyja usuwaniu nagromadzonej w tkankach płynnej limfy. Może być wykonywany u osób z przewlekłymi bólami, wywołanymi problemami z krążeniem w nogach oraz u tych, które mają ciężkości, opuchnięcia, obrzęki lub trądzik. Przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest ziajająka choroba nowotworowa, niewyrównana miażdżyca lub zatorowość.

Technika ta ma wiele korzyści: poprawia ukrwienie tkanek miękkich, łagodzi ból, zmniejsza obrzęki, likwiduje cellulit, a także wzmacnia odporność.

Drenaż można wykonać w gabinecie masażu, albo w warunkach domowych. Przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i wybrać odpowiedni rodzaj drenażu - manualny lub za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Jak wykonać drenaż limfatyczny nóg: kroki i techniki

Drenaż limfatyczny powinien być wykonywany przez osobę, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Przed przystąpieniem do zabiegu należy upewnić się, że osoba przeprowadzająca drenaż jest wykwalifikowana.

Przygotowanie do zabiegu:

 • Zdjąć skarpetki i buty
 • Ustawić się wygodnie
 • Umiarowo nawilżyć skórę

Technika masażu:

 • Zaczynamy od stóp, wykonując kilka powierzchniowych pociągnięć od kostek do kolan
 • Następnie, przeprowadzamy masaż pachwin, gdzie znajdują się węzły chłonne
 • Kolejnym krokiem jest pozbycie się nagromadzonej limfy z okolic kolan poprzez profilaktyczny masaż okolic ud i pośladków
 • Na końcu wykonuje się finalne pociągnięcia z nadgarstków w kierunku ramion

Drenaż limfatyczny nóg krok po kroku: skuteczne metody i techniki masażu

Istnieje wiele metod i technik masażu, które są skuteczne i mogą pomóc w drenażu limfatycznym nóg. Najważniejsze z nich to:

 • Masaż manualny
 • Masaż podwodny
 • Masaż nowoczesny
 • Masaż ciśnieniowy

W przypadku drenażu limfatycznego, najczęściej stosowane są pierwsze dwie metody. Oba rodzaje masażu wymagają doświadczonego specjalisty i to od niego zależy, jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza.

Drenaż limfatyczny nóg w domu: samodzielne wykonywanie zabiegu

Drenaż limfatyczny nóg można również wykonywać w domu. Istnieje kilka sposobów na samodzielne przeprowadzenie takiego zabiegu.

 • Wykonanie masażu od stóp do pachwin, w kierunku serca
 • Wykonanie specjalnych ćwiczeń fizycznych, które również pomagają w drenażu limfatycznym
 • Używanie specjalnych preparatów kosmetycznych takich jak balsamy, kremy oraz olejki.

Przed przystąpieniem do zabiegu domowego radzimy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak często wykonywać drenaż limfatyczny nóg: optymalna częstotliwość zabiegów

Częstotliwość drenażu limfatycznego zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby. Zazwyczaj w przypadku osób z piętrzącą się limfą zabieg powinien być wykonywany kilka razy w tygodniu. Warto nadmienić, że nie powinno się przeprowadzać tego rodzaju zabiegów jednorazowo, efekt nie będzie widoczny. Regularny drenaż natomiast pomoże zmniejszyć obrzęki, zredukować ból i ułatwić funkcjonowanie nóg.

Jakie są efekty drenażu limfatycznego nóg?

Efekty drenażu limfatycznego nóg mogą być bardzo korzystne dla zdrowia. Podczas zabiegu, odpowiedni masaż powoduje poprawę krążenia limfatycznego w nogach. Dzięki temu, zatrzymywane w organizmie toksyny i inne szkodliwe substancje są bardziej skutecznie usuwane. Dodatkowo, drenaż limfatyczny może pomóc w redukcji obrzęków nóg, które mogą być spowodowane zastojem limfy. Poprawia również elastyczność naczyń limfatycznych, co może z kolei wpływać na zmniejszenie cellulitu. Regularne stosowanie drenażu limfatycznego nóg może również przynieść ukojenie i ulgę osobom cierpiącym na dolegliwości związane z niewydolnością limfatyczną, takie jak ciężkość nóg czy uczucie zmęczenia. Warto jednak pamiętać, że efekty drenażu limfatycznego mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. W celu uzyskania najlepszych rezultatów, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą specjalizującym się w tej dziedzinie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca