Autofagia – na czym polega i jak ją stymulować?
Autofagia nazywana jest również autofagocytozą. To naturalny proces oczyszczania organizmu z uszkodzonych części komórek. Polega on głównie na tym, że fragmenty komórek i organelli są rozkładane przez same komórki organizmu. Komórki ciała i występujące w nich lizosomy, czy mitochondria w trakcie całego swojego życia magazynują niepotrzebne produkty przemiany materii. Autofagia zapewnia pozbycie się zużytych albo uszkodzonych części komórek bez konieczności uśmiercania ich. Wewnątrzkomórkowy rozkład związków chemicznych na elementy składowe można zaobserwować u wszystkich organizmów, posiadających komórki zawierające jądra komórkowe (eukarionty). Należą do nich zarówno bakterie, gady, płazy jak i ssaki.
Proces autofagii dzieli się na takie grupy jak:
- autofagia zależna od białek opiekuńczych,
- mikroautofagia,
- makroautofagia.
Należy wiedzieć, że autofagocytoza zachodzi w komórkach zdrowych, ale także zmienionych chorobowo. Ten proces jest wykorzystywany w celach niszczenia uszkodzonych fragmentów komórek. Możliwe jest jednak usuwanie ich uszkodzonych części, a nie komórek w całości.
Pierwsze wzmianki o autofagii można odnaleźć w badaniach, które zostały przeprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia. Bardziej dokładniej badania nad autofagią przeprowadził profesor Yoshinori Ohsumi i w 2016 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny oraz fizjologii.
Jak stymulowa autofagie?
Autofagia ("samozjadanie") jest aktywowana przez takie czynniki jak m.in stres oksydacyjny, uszkodzenia spowodowane działaniem toksyn, pojawienie się w organizmie niedoborów ważnych substancji odżywczych, mutacje i patologiczne DNA albo infekcje o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym. Na zaburzenia autofagii mogą również wpływać niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, czy otyłość.
Proces autofagocytozy nie jest efektywny w momencie, kiedy dochodzi do nadmiernego obciążenia komórek organizmu toksynami. To natomiast może skutkować ich obumieraniem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby stymulować autofagię i pobudzać organizm do samoleczenia. Zauważyć można również wtedy przyspieszenie metabolizmu. Co warto, więc robić? Do metod wspierania autofagii oraz pobudzania organizmu do odnowy komórkowej należą:
- aktywność fizyczna,
- głodówka,
- dieta.
Intermittent Fasting
Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki
Intermittent Fasting - post przerywany
Intermittent Fasting, nazywane także „oknem żywieniowym” jest inną, mniej drastyczną metodą wywołania autofagii. Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki. Należy jednak pamiętać, żeby Interittent Fasting łączył się z deficytem kalorycznym. Ma on na celu poprawić funkcjonowanie organizmu, zachowanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Dzięki temu uzyska się nie tylko wymarzoną sylwetkę, ale i uniknie się zachorowania na różne choroby, czy wirusy.
Podsumowując w warunkach fizjologicznych, przy jednocześnie prawidłowym poziomie składników odżywczych, autofagia zachodzi w większości tkanek i przyczynia się do stałego obiegu białek w komórce. To natomiast wpływa na utrzymanie jej homeostazy. Autofagię można jednak stymulować oraz wspierać.
Warto wiedzieć, że naukowcy uważają, że aktywując autofagię można skutecznie leczyć choroby neurodegeneracyjne, do których należy choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Wynika to z tego, iż proces autofagii w sposób naturalny usuwa szkodliwe białka.
Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia i dowiedzieć się jakie znaczenie dla zdrowego stylu życia mają różne modele żywienia oraz autofagia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj procesy kataboliczne zachodzące w naszym organizmie, dowiedz się jak naprawić uszkodzone elementy w naszym organizmie. Zapoznaj się z tajnikami zdrowego stylu życia i zdobądź wiedzę dotyczącą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedna płatność = dożywotni dostęp.