Czym jest autofagia i jak ją aktywować?

Czym jest autofagia i jak ją aktywować?

Czym jest autofagia i jak ją aktywować? Na czym polega proces autofagii? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest autofagia. Autofagia to proces biologiczny. Mówiąc potocznie polega ona na "samozjadaniu" przez organizm uszkodzonych albo martwych komórek. Jej głównym celem jest ich wychwytywanie, a także eliminowanie. Ma to duże znaczenie dla zachowania zdrowia oraz zapobiegania chorobom. W jaki, więc sposób możemy stymulować autofagię i pobudzić organizm do samoleczenia?

Autofagia – na czym polega i jak ją stymulować?

Autofagia nazywana jest również autofagocytozą. To naturalny proces oczyszczania organizmu z uszkodzonych części komórek. Polega on głównie na tym, że fragmenty komórek i organelli są rozkładane przez same komórki organizmu. Komórki ciała i występujące w nich lizosomy, czy mitochondria w trakcie całego swojego życia magazynują niepotrzebne produkty przemiany materii. Autofagia zapewnia pozbycie się zużytych albo uszkodzonych części komórek bez konieczności uśmiercania ich. Wewnątrzkomórkowy rozkład związków chemicznych na elementy składowe można zaobserwować u wszystkich organizmów, posiadających komórki zawierające jądra komórkowe (eukarionty). Należą do nich zarówno bakterie, gady, płazy jak i ssaki.

Proces autofagii dzieli się na takie grupy jak:

 • autofagia zależna od białek opiekuńczych,
 • mikroautofagia,
 • makroautofagia.

Należy wiedzieć, że autofagocytoza zachodzi w komórkach zdrowych, ale także zmienionych chorobowo. Ten proces jest wykorzystywany w celach niszczenia uszkodzonych fragmentów komórek. Możliwe jest jednak usuwanie ich uszkodzonych części, a nie komórek w całości.

Pierwsze wzmianki o autofagii można odnaleźć w badaniach, które zostały przeprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia. Bardziej dokładniej badania nad autofagią przeprowadził profesor Yoshinori Ohsumi i w 2016 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny oraz fizjologii.

Jak stymulowa autofagie?

Autofagia ("samozjadanie") jest aktywowana przez takie czynniki jak m.in stres oksydacyjny, uszkodzenia spowodowane działaniem toksyn, pojawienie się w organizmie niedoborów ważnych substancji odżywczych, mutacje i patologiczne DNA albo infekcje o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym. Na zaburzenia autofagii mogą również wpływać niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, czy otyłość.

Proces autofagocytozy nie jest efektywny w momencie, kiedy dochodzi do nadmiernego obciążenia komórek organizmu toksynami. To natomiast może skutkować ich obumieraniem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby stymulować autofagię i pobudzać organizm do samoleczenia. Zauważyć można również wtedy przyspieszenie metabolizmu. Co warto, więc robić? Do metod wspierania autofagii oraz pobudzania organizmu do odnowy komórkowej należą:

 • aktywność fizyczna,
 • głodówka,
 • dieta.


Intermittent Fasting

Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Intermittent Fasting - post przerywany

Intermittent Fasting, nazywane także „oknem żywieniowym” jest inną, mniej drastyczną metodą wywołania autofagii. Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki. Należy jednak pamiętać, żeby Interittent Fasting łączył się z deficytem kalorycznym. Ma on na celu poprawić funkcjonowanie organizmu, zachowanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Dzięki temu uzyska się nie tylko wymarzoną sylwetkę, ale i uniknie się zachorowania na różne choroby, czy wirusy.

Podsumowując w warunkach fizjologicznych, przy jednocześnie prawidłowym poziomie składników odżywczych, autofagia zachodzi w większości tkanek i przyczynia się do stałego obiegu białek w komórce. To natomiast wpływa na utrzymanie jej homeostazy. Autofagię można jednak stymulować oraz wspierać.

Warto wiedzieć, że naukowcy uważają, że aktywując autofagię można skutecznie leczyć choroby neurodegeneracyjne, do których należy choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Wynika to z tego, iż proces autofagii w sposób naturalny usuwa szkodliwe białka.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia i dowiedzieć się jakie znaczenie dla zdrowego stylu życia mają różne modele żywienia oraz autofagia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj procesy kataboliczne zachodzące w naszym organizmie, dowiedz się jak naprawić uszkodzone elementy w naszym organizmie. Zapoznaj się z tajnikami zdrowego stylu życia i zdobądź wiedzę dotyczącą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzania w zdrowy sposób ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca