bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czym jest autofagia i jak ją aktywować?

Blog healthcare

Czym jest autofagia i jak ją aktywować?

Czym jest autofagia i jak ją aktywować? Na czym polega proces autofagii? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest autofagia. Autofagia to proces biologiczny. Mówiąc potocznie polega ona na "samozjadaniu" przez organizm uszkodzonych albo martwych komórek. Jej głównym celem jest ich wychwytywanie, a także eliminowanie. Ma to duże znaczenie dla zachowania zdrowia oraz zapobiegania chorobom. W jaki, więc sposób możemy stymulować autofagię i pobudzić organizm do samoleczenia?

Spis treści

 1. Autofagia – na czym polega i jak ją stymulować?
 2. Jak stymulowa autofagie?
 3. Intermittent Fasting
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Intermittent Fasting - post przerywany
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Autofagia – na czym polega i jak ją stymulować?

Autofagia nazywana jest również autofagocytozą. To naturalny proces oczyszczania organizmu z uszkodzonych części komórek. Polega on głównie na tym, że fragmenty komórek i organelli są rozkładane przez same komórki organizmu. Komórki ciała i występujące w nich lizosomy, czy mitochondria w trakcie całego swojego życia magazynują niepotrzebne produkty przemiany materii. Autofagia zapewnia pozbycie się zużytych albo uszkodzonych części komórek bez konieczności uśmiercania ich. Wewnątrzkomórkowy rozkład związków chemicznych na elementy składowe można zaobserwować u wszystkich organizmów, posiadających komórki zawierające jądra komórkowe (eukarionty). Należą do nich zarówno bakterie, gady, płazy jak i ssaki.

Proces autofagii dzieli się na takie grupy jak:

 • autofagia zależna od białek opiekuńczych,
 • mikroautofagia,
 • makroautofagia.

Należy wiedzieć, że autofagocytoza zachodzi w komórkach zdrowych, ale także zmienionych chorobowo. Ten proces jest wykorzystywany w celach niszczenia uszkodzonych fragmentów komórek. Możliwe jest jednak usuwanie ich uszkodzonych części, a nie komórek w całości.

Pierwsze wzmianki o autofagii można odnaleźć w badaniach, które zostały przeprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia. Bardziej dokładniej badania nad autofagią przeprowadził profesor Yoshinori Ohsumi i w 2016 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny oraz fizjologii.

Jak stymulowa autofagie?

Autofagia ("samozjadanie") jest aktywowana przez takie czynniki jak m.in stres oksydacyjny, uszkodzenia spowodowane działaniem toksyn, pojawienie się w organizmie niedoborów ważnych substancji odżywczych, mutacje i patologiczne DNA albo infekcje o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym. Na zaburzenia autofagii mogą również wpływać niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, czy otyłość.

Proces autofagocytozy nie jest efektywny w momencie, kiedy dochodzi do nadmiernego obciążenia komórek organizmu toksynami. To natomiast może skutkować ich obumieraniem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby stymulować autofagię i pobudzać organizm do samoleczenia. Zauważyć można również wtedy przyspieszenie metabolizmu. Co warto, więc robić? Do metod wspierania autofagii oraz pobudzania organizmu do odnowy komórkowej należą:

 • aktywność fizyczna,
 • głodówka,
 • dieta.


Intermittent Fasting

Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Intermittent Fasting - post przerywany

Intermittent Fasting, nazywane także „oknem żywieniowym” jest inną, mniej drastyczną metodą wywołania autofagii. Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki. Należy jednak pamiętać, żeby Interittent Fasting łączył się z deficytem kalorycznym. Ma on na celu poprawić funkcjonowanie organizmu, zachowanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Dzięki temu uzyska się nie tylko wymarzoną sylwetkę, ale i uniknie się zachorowania na różne choroby, czy wirusy.

Podsumowując w warunkach fizjologicznych, przy jednocześnie prawidłowym poziomie składników odżywczych, autofagia zachodzi w większości tkanek i przyczynia się do stałego obiegu białek w komórce. To natomiast wpływa na utrzymanie jej homeostazy. Autofagię można jednak stymulować oraz wspierać.

Warto wiedzieć, że naukowcy uważają, że aktywując autofagię można skutecznie leczyć choroby neurodegeneracyjne, do których należy choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Wynika to z tego, iż proces autofagii w sposób naturalny usuwa szkodliwe białka.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia i dowiedzieć się jakie znaczenie dla zdrowego stylu życia mają różne modele żywienia oraz autofagia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj procesy kataboliczne zachodzące w naszym organizmie, dowiedz się jak naprawić uszkodzone elementy w naszym organizmie. Zapoznaj się z tajnikami zdrowego stylu życia i zdobądź wiedzę dotyczącą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzania w zdrowy sposób ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN