bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czym jest autofagia i jak ją aktywować?

Blog healthcare

Czym jest autofagia i jak ją aktywować?

Czym jest autofagia i jak ją aktywować? Na czym polega proces autofagii? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest autofagia. Autofagia to proces biologiczny. Mówiąc potocznie polega ona na "samozjadaniu" przez organizm uszkodzonych albo martwych komórek. Jej głównym celem jest ich wychwytywanie, a także eliminowanie. Ma to duże znaczenie dla zachowania zdrowia oraz zapobiegania chorobom. W jaki, więc sposób możemy stymulować autofagię i pobudzić organizm do samoleczenia?

Spis treści

 1. Autofagia – na czym polega i jak ją stymulować?
 2. Jak stymulowa autofagie?
 3. Intermittent Fasting
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Intermittent Fasting - post przerywany
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Autofagia – na czym polega i jak ją stymulować?

Autofagia nazywana jest również autofagocytozą. To naturalny proces oczyszczania organizmu z uszkodzonych części komórek. Polega on głównie na tym, że fragmenty komórek i organelli są rozkładane przez same komórki organizmu. Komórki ciała i występujące w nich lizosomy, czy mitochondria w trakcie całego swojego życia magazynują niepotrzebne produkty przemiany materii. Autofagia zapewnia pozbycie się zużytych albo uszkodzonych części komórek bez konieczności uśmiercania ich. Wewnątrzkomórkowy rozkład związków chemicznych na elementy składowe można zaobserwować u wszystkich organizmów, posiadających komórki zawierające jądra komórkowe (eukarionty). Należą do nich zarówno bakterie, gady, płazy jak i ssaki.

Proces autofagii dzieli się na takie grupy jak:

 • autofagia zależna od białek opiekuńczych,
 • mikroautofagia,
 • makroautofagia.

Należy wiedzieć, że autofagocytoza zachodzi w komórkach zdrowych, ale także zmienionych chorobowo. Ten proces jest wykorzystywany w celach niszczenia uszkodzonych fragmentów komórek. Możliwe jest jednak usuwanie ich uszkodzonych części, a nie komórek w całości.

Pierwsze wzmianki o autofagii można odnaleźć w badaniach, które zostały przeprowadzone w latach 60. ubiegłego stulecia. Bardziej dokładniej badania nad autofagią przeprowadził profesor Yoshinori Ohsumi i w 2016 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny oraz fizjologii.

Jak stymulowa autofagie?

Autofagia ("samozjadanie") jest aktywowana przez takie czynniki jak m.in stres oksydacyjny, uszkodzenia spowodowane działaniem toksyn, pojawienie się w organizmie niedoborów ważnych substancji odżywczych, mutacje i patologiczne DNA albo infekcje o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym. Na zaburzenia autofagii mogą również wpływać niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, czy otyłość.

Proces autofagocytozy nie jest efektywny w momencie, kiedy dochodzi do nadmiernego obciążenia komórek organizmu toksynami. To natomiast może skutkować ich obumieraniem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby stymulować autofagię i pobudzać organizm do samoleczenia. Zauważyć można również wtedy przyspieszenie metabolizmu. Co warto, więc robić? Do metod wspierania autofagii oraz pobudzania organizmu do odnowy komórkowej należą:

 • aktywność fizyczna,
 • głodówka,
 • dieta.


Intermittent Fasting

Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Intermittent Fasting - post przerywany

Intermittent Fasting, nazywane także „oknem żywieniowym” jest inną, mniej drastyczną metodą wywołania autofagii. Jest ona łatwiejsza, ponieważ post trwa, np. 18 godzin, a podczas trwania pozostałych 6 można spożywać posiłki. Należy jednak pamiętać, żeby Interittent Fasting łączył się z deficytem kalorycznym. Ma on na celu poprawić funkcjonowanie organizmu, zachowanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Dzięki temu uzyska się nie tylko wymarzoną sylwetkę, ale i uniknie się zachorowania na różne choroby, czy wirusy.

Podsumowując w warunkach fizjologicznych, przy jednocześnie prawidłowym poziomie składników odżywczych, autofagia zachodzi w większości tkanek i przyczynia się do stałego obiegu białek w komórce. To natomiast wpływa na utrzymanie jej homeostazy. Autofagię można jednak stymulować oraz wspierać.

Warto wiedzieć, że naukowcy uważają, że aktywując autofagię można skutecznie leczyć choroby neurodegeneracyjne, do których należy choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Wynika to z tego, iż proces autofagii w sposób naturalny usuwa szkodliwe białka.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia i dowiedzieć się jakie znaczenie dla zdrowego stylu życia mają różne modele żywienia oraz autofagia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj procesy kataboliczne zachodzące w naszym organizmie, dowiedz się jak naprawić uszkodzone elementy w naszym organizmie. Zapoznaj się z tajnikami zdrowego stylu życia i zdobądź wiedzę dotyczącą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzania w zdrowy sposób ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz