Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości borderline?

Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości borderline?

Na czym polega zaburzenie osobowości borderline? Osobowość borderline jest zaliczana do zaburzeń osobowości. Określenie „borderline” przetłumaczyć można jako „z pogranicza”. Osoby z zaburzeniami osobowości borderline są niestabilne emocjonalnie, impulsywne, często zmagają się z silnym uczucie pustki, ogólnego niespełnienia, czy zmagają się z zaburzenia własnej osoby, tożsamości. Cechy osobowości "borderline personality disorder" silnie wpływają na ludzkie życie. Poznaj objawy i metody leczenia osób z osobowością borderline.

Borderline – czym jest osobowość borderline

Czym jest osobowość borderline? Przed odpowiedzeniem na to pytanie trzeba podkreślić, że borderilne nie jest chorobą i nie należy traktować jej w takich kategoriach. Jest ona zaburzeniem osobowości, często niesłusznie mylona z zaburzeniami psychicznymi, których pojęcie jest nadużywane. Inne określenia na osobowość borderline to m.in: pograniczne zaburzenia osobowości, osobowość chwiejna emocjonalnie typu pogranicznego, czy osobowość z pogranicza.

Ten termin po raz pierwszy został użyty i wprowadzony w połowie XX wieku przez psychoterapeutę i psychiatrę Roberta Knight'a. Użył on tego określenia w celu bardziej precyzyjnego scharakteryzowania zdrowia psychicznego specyficznych pacjentów. Przede wszystkim chodziło o pacjentów, którzy zmagali się z problemami z pogranicza zaburzeń neurotycznych, a zaburzeń psychotycznych. Borderline cechuje szereg objawów, jadnak nie zawsze łatwo jest ją zdiagnozować.

Jakie są objawy i przyczyny charakterystyczne dla osobowości borderline?

Przyczyny występowania osobowości borderline nie zostały jeszcze dokładnie zbadane oraz jednoznacznie określone. Duża część naukowców wskazuje na czynniki biologiczne oraz rolę genów w rozwijaniu się osobowości borderline.

Ponadto na jej powstanie mają wpływ czynniki rodzinne oraz środowiskowe. Na występowanie zaburzenia wpłynąć może traumatyczne przeżycie (np. śmierć rodzica albo porzucenie przez rodzica). Do charakterystycznej dla osobowości borderline, niestabilności emocjonalnej oraz lęku przed porzuceniem może doprowadzić również rodzic z zaburzeniami osobowości, czy intensywne związki prowadzące do przeżywania skrajnych emocji.

Zaburzenia borderline przejawiają się szeregiem charakterystycznych cech. Objawy borderline (bpd) charakteryzują się:

 • niestabilnym obrazem samego siebie, zaburzoną oceną osobowości
 • niestabilnym obrazem otoczenia
 • impulsywnością
 • częstymi napadami gniewu
 • wahania nastroju, zaburzenia nastroju
 • skłonnością do samookaleczania, próbami samobójczymi
 • wyidealizowanym obrazem partnera
 • konfliktowością w relacjach z innymi ludźmi
 • krytykowaniem innych
 • skłonnością do popadania w zaburzenia odżywiania
 • skłonnością do zachowań ryzykownych
 • tendencjami do manipulowania innymi
 • czarno-białym obrazem świata
 • popadanie z euforii w załamanie, czy brakiem stanów pośrednich
 • objawami psychotycznymi
 • zaburzeniami lękowymi
 • objawami dysocjacyjnymi


Objawy zaburzenia osobowości typu borderline nasilić może nadużywanie substancji psychoaktywnych. Osoby, u których przejawiają się zaburzenia osobowości (bpd) powinny, więc unikać wszelkich używek oraz starać się prowadzić zdrowy tryb życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Metody leczenia i diagnostyki

W diagnostyce zaburzeń borderline korzysta się przede wszystkim ze specjalnie skonstruowanego dla oceny zaburzeń osobowości wywiadu klinicznego i kwestionariuszy do oceny osobowości. Psychiatra na podstawie pytań ułożonych dla tego wywiadu klinicznego przeprowadza rozmowę z osobą, u której podejrzewa się zaburzenia osobowości typu borderline.

Pomimo tego diagnostyka zaburzeń typu borderline jest niezwykle trudna. Wynika to z tego, że część symptomów jest podobna do innych zaburzeń klinicznych. Z tego powodu borderline często bywa niezauważona, a jej objawy są przypisywane innym problemom, czy zaburzeniom.

Ponadto jak większość osób z zaburzeniami osobowości, osoby z borderline, uważają swoje zachowania oraz różnorodne symptomy za błahe i rzadko występujące. Temat zaburzenia często jest dla nich nie komfortowy.

W przypadku metod leczenia najczęściej zaleca się psychoterapię. Bardzo często jest ona błędnie mylona z pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Osoby z bpd na oddział psychiatrii trafiają jednak bardzo rzadko i ma to najczęściej miejsce w przypadku prób samobójczych. Ponadto czasami oprócz psychoterapii lekarz decyduje o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego.

Równie niezwykle istotnym aspektem w procesie leczenia odgrywa wsparcie ze strony bliskich osób. Należy jednak pamiętać, że żeby stworzyć zdrową oraz stabilną relację z osobą zaburzoną warto skorzystać z psychoedukacji. Zrozumienie jak najwięcej o charakterze zaburzenia borderline umożliwi lepsze zrozumienie drugiej osoby.

Inną ważną kwestią jest zrozumienie drugiej strony. Osoba z objawami osobowości borderline może zachowywać się niezwykle specyficzne, ważne jest, więc zrozumienie jej intencji. Jej poczynania nie są bowiem nastawione na to, aby krzywdzić drugą osobę.

Jeśli zainteresował Cię temat borderline i chcesz dowiedzieć się co sprzyja rozwojowi zaburzenia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jak pracują najlepsi terapeuci. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia psychicznego? Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu, twoim zdrowiu i twoich pacjentów.Zyskaj dostęp do unikalnych szkoleń w formie video/e-booków czy podcastów.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca