bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości borderline?

Blog healthcare

Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości borderline?

Na czym polega zaburzenie osobowości borderline? Osobowość borderline jest zaliczana do zaburzeń osobowości. Określenie „borderline” przetłumaczyć można jako „z pogranicza”. Osoby z zaburzeniami osobowości borderline są niestabilne emocjonalnie, impulsywne, często zmagają się z silnym uczucie pustki, ogólnego niespełnienia, czy zmagają się z zaburzenia własnej osoby, tożsamości. Cechy osobowości "borderline personality disorder" silnie wpływają na ludzkie życie. Poznaj objawy i metody leczenia osób z osobowością borderline.

Spis treści

 1. Borderline – czym jest osobowość borderline
 2. Jakie są objawy i przyczyny charakterystyczne dla osobowości borderline?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Metody leczenia i diagnostyki
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Borderline – czym jest osobowość borderline

Czym jest osobowość borderline? Przed odpowiedzeniem na to pytanie trzeba podkreślić, że borderilne nie jest chorobą i nie należy traktować jej w takich kategoriach. Jest ona zaburzeniem osobowości, często niesłusznie mylona z zaburzeniami psychicznymi, których pojęcie jest nadużywane. Inne określenia na osobowość borderline to m.in: pograniczne zaburzenia osobowości, osobowość chwiejna emocjonalnie typu pogranicznego, czy osobowość z pogranicza.

Ten termin po raz pierwszy został użyty i wprowadzony w połowie XX wieku przez psychoterapeutę i psychiatrę Roberta Knight'a. Użył on tego określenia w celu bardziej precyzyjnego scharakteryzowania zdrowia psychicznego specyficznych pacjentów. Przede wszystkim chodziło o pacjentów, którzy zmagali się z problemami z pogranicza zaburzeń neurotycznych, a zaburzeń psychotycznych. Borderline cechuje szereg objawów, jadnak nie zawsze łatwo jest ją zdiagnozować.

Jakie są objawy i przyczyny charakterystyczne dla osobowości borderline?

Przyczyny występowania osobowości borderline nie zostały jeszcze dokładnie zbadane oraz jednoznacznie określone. Duża część naukowców wskazuje na czynniki biologiczne oraz rolę genów w rozwijaniu się osobowości borderline.

Ponadto na jej powstanie mają wpływ czynniki rodzinne oraz środowiskowe. Na występowanie zaburzenia wpłynąć może traumatyczne przeżycie (np. śmierć rodzica albo porzucenie przez rodzica). Do charakterystycznej dla osobowości borderline, niestabilności emocjonalnej oraz lęku przed porzuceniem może doprowadzić również rodzic z zaburzeniami osobowości, czy intensywne związki prowadzące do przeżywania skrajnych emocji.

Zaburzenia borderline przejawiają się szeregiem charakterystycznych cech. Objawy borderline (bpd) charakteryzują się:

 • niestabilnym obrazem samego siebie, zaburzoną oceną osobowości
 • niestabilnym obrazem otoczenia
 • impulsywnością
 • częstymi napadami gniewu
 • wahania nastroju, zaburzenia nastroju
 • skłonnością do samookaleczania, próbami samobójczymi
 • wyidealizowanym obrazem partnera
 • konfliktowością w relacjach z innymi ludźmi
 • krytykowaniem innych
 • skłonnością do popadania w zaburzenia odżywiania
 • skłonnością do zachowań ryzykownych
 • tendencjami do manipulowania innymi
 • czarno-białym obrazem świata
 • popadanie z euforii w załamanie, czy brakiem stanów pośrednich
 • objawami psychotycznymi
 • zaburzeniami lękowymi
 • objawami dysocjacyjnymi


Objawy zaburzenia osobowości typu borderline nasilić może nadużywanie substancji psychoaktywnych. Osoby, u których przejawiają się zaburzenia osobowości (bpd) powinny, więc unikać wszelkich używek oraz starać się prowadzić zdrowy tryb życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Metody leczenia i diagnostyki

W diagnostyce zaburzeń borderline korzysta się przede wszystkim ze specjalnie skonstruowanego dla oceny zaburzeń osobowości wywiadu klinicznego i kwestionariuszy do oceny osobowości. Psychiatra na podstawie pytań ułożonych dla tego wywiadu klinicznego przeprowadza rozmowę z osobą, u której podejrzewa się zaburzenia osobowości typu borderline.

Pomimo tego diagnostyka zaburzeń typu borderline jest niezwykle trudna. Wynika to z tego, że część symptomów jest podobna do innych zaburzeń klinicznych. Z tego powodu borderline często bywa niezauważona, a jej objawy są przypisywane innym problemom, czy zaburzeniom.

Ponadto jak większość osób z zaburzeniami osobowości, osoby z borderline, uważają swoje zachowania oraz różnorodne symptomy za błahe i rzadko występujące. Temat zaburzenia często jest dla nich nie komfortowy.

W przypadku metod leczenia najczęściej zaleca się psychoterapię. Bardzo często jest ona błędnie mylona z pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Osoby z bpd na oddział psychiatrii trafiają jednak bardzo rzadko i ma to najczęściej miejsce w przypadku prób samobójczych. Ponadto czasami oprócz psychoterapii lekarz decyduje o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego.

Równie niezwykle istotnym aspektem w procesie leczenia odgrywa wsparcie ze strony bliskich osób. Należy jednak pamiętać, że żeby stworzyć zdrową oraz stabilną relację z osobą zaburzoną warto skorzystać z psychoedukacji. Zrozumienie jak najwięcej o charakterze zaburzenia borderline umożliwi lepsze zrozumienie drugiej osoby.

Inną ważną kwestią jest zrozumienie drugiej strony. Osoba z objawami osobowości borderline może zachowywać się niezwykle specyficzne, ważne jest, więc zrozumienie jej intencji. Jej poczynania nie są bowiem nastawione na to, aby krzywdzić drugą osobę.

Jeśli zainteresował Cię temat borderline i chcesz dowiedzieć się co sprzyja rozwojowi zaburzenia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jak pracują najlepsi terapeuci. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia psychicznego? Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu, twoim zdrowiu i twoich pacjentów.Zyskaj dostęp do unikalnych szkoleń w formie video/e-booków czy podcastów.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi poprawia funkcjonowanie całego organizmu i zawiera wiele wartości odżywczych i polecany jest profilaktyce chorób.Sprawdź w czym pomoże picie soku z tego warzywa ?Sok z marchwi – dlaczego warto go pić ?Sok z marchwi to doskonały wybór dla tych, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Marchew jest bogata w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na organizm. Wystarczy wypić szklankę soku dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty dla zdrowia.

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy określany eliksirem życia posiadający właściwości prozdrowotne używany często w medycynie naturalnej.Sok z brzozyto napój, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Sok brzozowy to naturalne źródło witamin i minerałów, które może wspomagać zdrowie na różne sposoby. W tym artykule przedstawimy cztery ważne korzyści płynące z regularnego spożywania soku z brzozy.

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Jeśli zaciekawił cię specjalny odcinek milionerów i chcesz sprawdzić co to facetektomia kręgosłupa to zapraszamy cię do tego artykułu.Facetektomia - wszystko, co musisz wiedzieć o zabieguFacetektomia to jedna z metod leczenia bólu kręgosłupa, która polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Często stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, facetektomia może pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia.Fraza ta stała się popularna po wyemitowaniu odcinka specjalnego w tvn programu milionerzy gdzie Magdalena Cielecka i Marta Kuligowska grały o milion złotych.W tym artykule omówimy dokładnie, czym jest facetektomia, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania, jak przebiega zabieg i jakie są możliwe skutki uboczne.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Zapłać raz - uzyskaj dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

194PLN

jednorazowa płatność

Cena regularna: 1188

Dołącz i wygraj Mezator M1

01Dni
13Godzin
00Minut
42Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Uzyskaj dostęp do platformy dzięki niskiej miesięcznej opłacie.Rezygnujesz kiedy chcesz

  10PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierz subskrypcję z coroczną płatnością

  95PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz