bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości borderline?

Blog healthcare

Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości borderline?

Na czym polega zaburzenie osobowości borderline? Osobowość borderline jest zaliczana do zaburzeń osobowości. Określenie „borderline” przetłumaczyć można jako „z pogranicza”. Osoby z zaburzeniami osobowości borderline są niestabilne emocjonalnie, impulsywne, często zmagają się z silnym uczucie pustki, ogólnego niespełnienia, czy zmagają się z zaburzenia własnej osoby, tożsamości. Cechy osobowości "borderline personality disorder" silnie wpływają na ludzkie życie. Poznaj objawy i metody leczenia osób z osobowością borderline.

Spis treści

 1. Borderline – czym jest osobowość borderline
 2. Jakie są objawy i przyczyny charakterystyczne dla osobowości borderline?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Metody leczenia i diagnostyki
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Borderline – czym jest osobowość borderline

Czym jest osobowość borderline? Przed odpowiedzeniem na to pytanie trzeba podkreślić, że borderilne nie jest chorobą i nie należy traktować jej w takich kategoriach. Jest ona zaburzeniem osobowości, często niesłusznie mylona z zaburzeniami psychicznymi, których pojęcie jest nadużywane. Inne określenia na osobowość borderline to m.in: pograniczne zaburzenia osobowości, osobowość chwiejna emocjonalnie typu pogranicznego, czy osobowość z pogranicza.

Ten termin po raz pierwszy został użyty i wprowadzony w połowie XX wieku przez psychoterapeutę i psychiatrę Roberta Knight'a. Użył on tego określenia w celu bardziej precyzyjnego scharakteryzowania zdrowia psychicznego specyficznych pacjentów. Przede wszystkim chodziło o pacjentów, którzy zmagali się z problemami z pogranicza zaburzeń neurotycznych, a zaburzeń psychotycznych. Borderline cechuje szereg objawów, jadnak nie zawsze łatwo jest ją zdiagnozować.

Jakie są objawy i przyczyny charakterystyczne dla osobowości borderline?

Przyczyny występowania osobowości borderline nie zostały jeszcze dokładnie zbadane oraz jednoznacznie określone. Duża część naukowców wskazuje na czynniki biologiczne oraz rolę genów w rozwijaniu się osobowości borderline.

Ponadto na jej powstanie mają wpływ czynniki rodzinne oraz środowiskowe. Na występowanie zaburzenia wpłynąć może traumatyczne przeżycie (np. śmierć rodzica albo porzucenie przez rodzica). Do charakterystycznej dla osobowości borderline, niestabilności emocjonalnej oraz lęku przed porzuceniem może doprowadzić również rodzic z zaburzeniami osobowości, czy intensywne związki prowadzące do przeżywania skrajnych emocji.

Zaburzenia borderline przejawiają się szeregiem charakterystycznych cech. Objawy borderline (bpd) charakteryzują się:

 • niestabilnym obrazem samego siebie, zaburzoną oceną osobowości
 • niestabilnym obrazem otoczenia
 • impulsywnością
 • częstymi napadami gniewu
 • wahania nastroju, zaburzenia nastroju
 • skłonnością do samookaleczania, próbami samobójczymi
 • wyidealizowanym obrazem partnera
 • konfliktowością w relacjach z innymi ludźmi
 • krytykowaniem innych
 • skłonnością do popadania w zaburzenia odżywiania
 • skłonnością do zachowań ryzykownych
 • tendencjami do manipulowania innymi
 • czarno-białym obrazem świata
 • popadanie z euforii w załamanie, czy brakiem stanów pośrednich
 • objawami psychotycznymi
 • zaburzeniami lękowymi
 • objawami dysocjacyjnymi


Objawy zaburzenia osobowości typu borderline nasilić może nadużywanie substancji psychoaktywnych. Osoby, u których przejawiają się zaburzenia osobowości (bpd) powinny, więc unikać wszelkich używek oraz starać się prowadzić zdrowy tryb życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Metody leczenia i diagnostyki

W diagnostyce zaburzeń borderline korzysta się przede wszystkim ze specjalnie skonstruowanego dla oceny zaburzeń osobowości wywiadu klinicznego i kwestionariuszy do oceny osobowości. Psychiatra na podstawie pytań ułożonych dla tego wywiadu klinicznego przeprowadza rozmowę z osobą, u której podejrzewa się zaburzenia osobowości typu borderline.

Pomimo tego diagnostyka zaburzeń typu borderline jest niezwykle trudna. Wynika to z tego, że część symptomów jest podobna do innych zaburzeń klinicznych. Z tego powodu borderline często bywa niezauważona, a jej objawy są przypisywane innym problemom, czy zaburzeniom.

Ponadto jak większość osób z zaburzeniami osobowości, osoby z borderline, uważają swoje zachowania oraz różnorodne symptomy za błahe i rzadko występujące. Temat zaburzenia często jest dla nich nie komfortowy.

W przypadku metod leczenia najczęściej zaleca się psychoterapię. Bardzo często jest ona błędnie mylona z pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Osoby z bpd na oddział psychiatrii trafiają jednak bardzo rzadko i ma to najczęściej miejsce w przypadku prób samobójczych. Ponadto czasami oprócz psychoterapii lekarz decyduje o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego.

Równie niezwykle istotnym aspektem w procesie leczenia odgrywa wsparcie ze strony bliskich osób. Należy jednak pamiętać, że żeby stworzyć zdrową oraz stabilną relację z osobą zaburzoną warto skorzystać z psychoedukacji. Zrozumienie jak najwięcej o charakterze zaburzenia borderline umożliwi lepsze zrozumienie drugiej osoby.

Inną ważną kwestią jest zrozumienie drugiej strony. Osoba z objawami osobowości borderline może zachowywać się niezwykle specyficzne, ważne jest, więc zrozumienie jej intencji. Jej poczynania nie są bowiem nastawione na to, aby krzywdzić drugą osobę.

Jeśli zainteresował Cię temat borderline i chcesz dowiedzieć się co sprzyja rozwojowi zaburzenia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jak pracują najlepsi terapeuci. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia psychicznego? Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu, twoim zdrowiu i twoich pacjentów.Zyskaj dostęp do unikalnych szkoleń w formie video/e-booków czy podcastów.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
16Godzin
48Minut
17Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN