Borderline – czym jest osobowość borderline
Czym jest osobowość borderline? Przed odpowiedzeniem na to pytanie trzeba podkreślić, że borderilne nie jest chorobą i nie należy traktować jej w takich kategoriach. Jest ona zaburzeniem osobowości, często niesłusznie mylona z zaburzeniami psychicznymi, których pojęcie jest nadużywane. Inne określenia na osobowość borderline to m.in: pograniczne zaburzenia osobowości, osobowość chwiejna emocjonalnie typu pogranicznego, czy osobowość z pogranicza.
Ten termin po raz pierwszy został użyty i wprowadzony w połowie XX wieku przez psychoterapeutę i psychiatrę Roberta Knight'a. Użył on tego określenia w celu bardziej precyzyjnego scharakteryzowania zdrowia psychicznego specyficznych pacjentów. Przede wszystkim chodziło o pacjentów, którzy zmagali się z problemami z pogranicza zaburzeń neurotycznych, a zaburzeń psychotycznych. Borderline cechuje szereg objawów, jadnak nie zawsze łatwo jest ją zdiagnozować.
Jakie są objawy i przyczyny charakterystyczne dla osobowości borderline?
Przyczyny występowania osobowości borderline nie zostały jeszcze dokładnie zbadane oraz jednoznacznie określone. Duża część naukowców wskazuje na czynniki biologiczne oraz rolę genów w rozwijaniu się osobowości borderline.
Ponadto na jej powstanie mają wpływ czynniki rodzinne oraz środowiskowe. Na występowanie zaburzenia wpłynąć może traumatyczne przeżycie (np. śmierć rodzica albo porzucenie przez rodzica). Do charakterystycznej dla osobowości borderline, niestabilności emocjonalnej oraz lęku przed porzuceniem może doprowadzić również rodzic z zaburzeniami osobowości, czy intensywne związki prowadzące do przeżywania skrajnych emocji.
Zaburzenia borderline przejawiają się szeregiem charakterystycznych cech. Objawy borderline (bpd) charakteryzują się:
- niestabilnym obrazem samego siebie, zaburzoną oceną osobowości
- niestabilnym obrazem otoczenia
- impulsywnością
- częstymi napadami gniewu
- wahania nastroju, zaburzenia nastroju
- skłonnością do samookaleczania, próbami samobójczymi
- wyidealizowanym obrazem partnera
- konfliktowością w relacjach z innymi ludźmi
- krytykowaniem innych
- skłonnością do popadania w zaburzenia odżywiania
- skłonnością do zachowań ryzykownych
- tendencjami do manipulowania innymi
- czarno-białym obrazem świata
- popadanie z euforii w załamanie, czy brakiem stanów pośrednich
- objawami psychotycznymi
- zaburzeniami lękowymi
- objawami dysocjacyjnymi
Objawy zaburzenia osobowości typu borderline nasilić może nadużywanie substancji psychoaktywnych. Osoby, u których przejawiają się zaburzenia osobowości (bpd) powinny, więc unikać wszelkich używek oraz starać się prowadzić zdrowy tryb życia.
Metody leczenia i diagnostyki
W diagnostyce zaburzeń borderline korzysta się przede wszystkim ze specjalnie skonstruowanego dla oceny zaburzeń osobowości wywiadu klinicznego i kwestionariuszy do oceny osobowości. Psychiatra na podstawie pytań ułożonych dla tego wywiadu klinicznego przeprowadza rozmowę z osobą, u której podejrzewa się zaburzenia osobowości typu borderline.
Pomimo tego diagnostyka zaburzeń typu borderline jest niezwykle trudna. Wynika to z tego, że część symptomów jest podobna do innych zaburzeń klinicznych. Z tego powodu borderline często bywa niezauważona, a jej objawy są przypisywane innym problemom, czy zaburzeniom.
Ponadto jak większość osób z zaburzeniami osobowości, osoby z borderline, uważają swoje zachowania oraz różnorodne symptomy za błahe i rzadko występujące. Temat zaburzenia często jest dla nich nie komfortowy.
W przypadku metod leczenia najczęściej zaleca się psychoterapię. Bardzo często jest ona błędnie mylona z pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Osoby z bpd na oddział psychiatrii trafiają jednak bardzo rzadko i ma to najczęściej miejsce w przypadku prób samobójczych. Ponadto czasami oprócz psychoterapii lekarz decyduje o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego.
Równie niezwykle istotnym aspektem w procesie leczenia odgrywa wsparcie ze strony bliskich osób. Należy jednak pamiętać, że żeby stworzyć zdrową oraz stabilną relację z osobą zaburzoną warto skorzystać z psychoedukacji. Zrozumienie jak najwięcej o charakterze zaburzenia borderline umożliwi lepsze zrozumienie drugiej osoby.
Inną ważną kwestią jest zrozumienie drugiej strony. Osoba z objawami osobowości borderline może zachowywać się niezwykle specyficzne, ważne jest, więc zrozumienie jej intencji. Jej poczynania nie są bowiem nastawione na to, aby krzywdzić drugą osobę.
Jeśli zainteresował Cię temat borderline i chcesz dowiedzieć się co sprzyja rozwojowi zaburzenia zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jak pracują najlepsi terapeuci. Jedna płatność = dożywotni dostęp.