Czy woda gazowana jest zdrowa? Fakty i mity o wodzie gazowanej. Woda gazowana czy niegazowana – na którą się zdecydować? 

Czy woda gazowana jest zdrowa? Fakty i mity o wodzie gazowanej. Woda gazowana czy niegazowana – na którą się zdecydować? 

Znakomitym sposobem na ugaszenie pragnienia i orzeźwienie jest picie wody. Dochodząc jednak do sklepowych półek z wodą, możemy się spotkać z różnymi rodzajami wody, w tym z wodą gazowaną. Czy woda gazowana jest jednak zdrowa? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, wyjaśnić fakty i mity dotyczące picia wody z bąbelkami, dobrać lepszą opcję między wodą gazowaną i niegazowaną, skomentować bezpieczeństwo picia wody gazowanej w ciąży, kwestionować wpływ picia wody gazowanej na utratę wagi oraz przybliżyć czy woda gazowana ma kalorie i jaki ma wpływ na wartość odżywczą wody.

Czy woda gazowana jest zdrowa? Fakty i mity dotyczące picia wody z bąbelkami

Pierwszą kwestią, jaką należy wyjaśnić, jest to, czy woda gazowana jest zdrowa. Woda gazowana zawiera dwutlenek węgla (CO2) pod ciśnieniem, dzięki czemu powstają bąbelki. Woda gazowana ma wspaniały smak i orzeźwiające działanie, ale czy jest dobra dla naszego zdrowia?

Mity o wodzie gazowanej

Jednym z mitów dotyczących wody gazowanej jest to, że powoduje ona osteoporozę. Istnieje hipoteza, że ​​nadmierna konsumpcja wody gazowanej może prowadzić do utraty masy kostnej, ale dowody naukowe są niejednoznaczne i nie przynoszą jednoznacznych wniosków. Inny mit dotyczy gazów w wodzie gazowanej, które są uważane za szkodliwe, ale w rzeczywistości związki te są bezpieczne w umiarkowanych ilościach.

Fakty o wodzie gazowanej

Woda gazowana, jak każdy inny napój, może wpłynąć na pH żołądka ze względu na obecność kwasu węglowego, ale nie powoduje chorób jelit, wrzodów czy chorób nerek. Woda gazowana nie negatywnie wpływa na zdrowie, ponieważ zawiera zwykłą wodę, a gazowanie nie powoduje, że woda traci swoje właściwości odżywcze.

Woda gazowana vs. woda niegazowana - którą wybrać dla swojego zdrowia?

Która woda jest lepsza dla naszego zdrowia - gazowana czy niegazowana? Odpowiedź zależy od sytuacji i preferencji osobistych. Woda niegazowana zawiera mniej lub w ogóle nie zawiera dwutlenku węgla i jest bezpieczniejsza dla wrażliwych żołądków i jelit. Z drugiej strony, woda gazowana może ułatwić trawienie i poprawić smak wody dla osób, które nie lubią jej bezsmakowego smaku.

Picie wody gazowanej w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Woda gazowana jest ogólnie uważana za bezpieczną dla kobiet w ciąży, ale należy spożywać ją z umiarem. Picie wody gazowanej może prowadzić do wzdęć i bólów brzucha u niektórych kobiet, a to może prowadzić do dyskomfortu i zwiększonego stresu, co może mieć wpływ na rozwój dziecka. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed spożyciem wody gazowanej w ciąży.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Woda gazowana a odchudzanie - czy może pomóc w utracie wagi?

Czy woda gazowana może pomóc w utracie wagi? Nie ma naukowych dowodów, że woda gazowana może samodzielnie pomóc w odchudzaniu, ale picie jej w miejsce innych napojów typu cola czy soki gazowane, może pomóc w zmniejszeniu ilości spożywanych kalorii. Z drugiej strony, zbyt duża konsumpcja wody gazowanej może wpłynąć na zwiększenie masy ciała ze względu na kwas węglowy, który może zwiększyć wydzielanie insuliny.

Czy woda gazowana ma kalorie? Wpływ gazowania na wartość odżywczą

Woda gazowana nie zawiera kalorii, ale gazowanie wody może wpłynąć na pewne właściwości odżywcze. Dzięki gazowaniu woda lepiej odświeża naszą buzię, pobudza układ trawienny i pomaga w szybszym wchłanianiu składników odżywczych. Gazowanie wody nie wpływa jednak na jej wartość odżywczą, ponieważ poziom składników mineralnych w wodzie gazowanej jest taki sam jak w wodzie mineralnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca