Czy ogórki kiszone są zdrowe ?

Czy ogórki kiszone są zdrowe ?

Ogórki kiszone należą do najpopularniejszych w naszym kraju kiszonek. Cieszą się one popularnością na terenie całej Polski i spożywane mogą być na wiele różnych sposobów - jako dodatek do kanapki, obiadu, czy też po prostu samodzielnie. Dużą popularność posiada też pozyskiwany z nich sok. Jak jednak prezentują się walory zdrowotne ogórków kiszonych? 

Najważniejsze właściwości prozdrowotne kiszonych ogórków

Ogórki kiszone są produktem, który zawiera bardzo dużą ilość błonnika. Sam ten fakt sprawia już, że w bardzo korzystny sposób wpływają one na nasz metabolizm, pozwalając chociażby pozbyć się dokuczliwych zaparć. Kiszone ogórki są także naturalny probiotykiem - zawierają bowiem spore ilości bakterii kwasu mlekowego.

Nie można również zapominać o fakcie, iż ogórki kiszone zawierają dwa razy więcej witaminy C, niż ich zwykłe odpowiedniki - jest to związane z faktem, iż poddane zostały one zjawisku fermentacji. Oprócz witaminy C posiadają one także całe mnóstwo innych witamin - między innymi:

  • witaminy K, która reguluje gospodarkę wapniową w organizmie
  • witaminy A, która korzystnie wpływa na wzrok
  • witaminy E, która ogranicza gromadzenie się tłuszczu i zapobiega chorobom metabolicznym

Oprócz tego kiszone ogórki są prawdziwym skarbem, jeśli chodzi o składniki mineralne. W ich składzie znajdziemy bowiem między innymi wapń, potas, sód, magnez, czy też fosfor Odpowiedź na pytanie “czy ogórki kiszone są zdrowe” jest więc jak najbardziej pozytywna. Ich regularne spożywanie wspomożę organizm w sposób kompleksowy. Mają one bowiem zarówno właściwości probiotyczne, dzięki czemu korzystnie wpływają na układ odpornościowy, jak również oczyszczające organizm z toksyn.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Sok z kiszonych ogórków - napój pyszny, ale czy zdrowy?

Warto także wiedzieć, że korzystnymi właściwościami zdrowotnymi cechują się nie tylko kiszone ogórki, ale również pozyskiwany z nich sok. Jest to nie tylko smaczny napój, który doskonale gasi pragnienie.

Sok z ogórków kiszonych jest bowiem, podobnie jak same ogórki, bardzo bogatym źródłem bakterii kwasu mlekowego. Jego właściwości przyczyniają się także do poprawienia równowagi elektrolitycznej - dostarcza on bowiem organizmowi odpowiednie ilości potasu oraz sodu. Warto także wspomnieć o fakcie, że sok z kiszonych ogórków korzystnie wpływa na przemianę tłuszczów oraz węglowodanów. Co więcej, sok pozyskany z takich ogórków wykazuje również działanie moczopędne i przeciwzapalne, a ponadto poprawia stężenie lipidów we krwi.

Sok z kiszonych ogórków jest wręcz wysoce zalecany osobom z nietolerancją laktozy, a ponadto przeciwdziała on między innym chorobom wrzodowym, czy też zespołowi niespokojnych nóg. Jego zastosowania są więc bardzo zróżnicowane, a korzyści, jakie daje jego przyjmowanie - bardzo wymierne.

Ogórki kiszone a ogórki kwaszone - jaka różnica ?

Wbrew pozorom, ogórki kwaszone NIE są tym samym produktem, co ogórki kiszone. Jest to dość częsta pomyłka, dlatego warto pokrótce opisać różnice między nimi. Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że ogórki kiszone są produktem znacznie zdrowszym, niż te kwaszone. Kwaszenie nie jest bowiem produktem, który następuje w sposób naturalny, w przeciwieństwie do kiszenia. Jest to pierwsza i podstawowa różnica, niemniej jednak jest ich jeszcze kilka.

W celu przyspieszenia produkcji ogórków kwaszonych bardzo często podczas tego procesu zastosowanie znajdują produkty takie, jak chociażby ocet. Sprawia to także, że również w smaku wyraźne będą pewne różnice między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi - te drugie będą mniej soczyste, a także cechował będzie je nienaturalny, kwaskowy posmak. Ich kolor będzie także prawdopodobnie dużo bledszy, niż kolor naturalnie kiszonych ogórków. 

Czy naprawdę tak zdrowe ?

Ogórki kiszone są produktem o bardzo silnych właściwościach prozdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni się nimi cieszyć, należy sięgnąć po produkt wysokiej jakości, lub - co jest najlepszą opcją - przygotować je na własną rękę. Gorszym wyborem będą ogórki kwaszone. Proces ten jest sztucznie przyspieszany, a w jego trakcie wykorzystuje się składniki, które mogą znacząco obniżyć jakość ogórków. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
21Godzin
56Minut
48Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca