Czy ogórki kiszone są zdrowe ?

Czy ogórki kiszone są zdrowe ?

Ogórki kiszone należą do najpopularniejszych w naszym kraju kiszonek. Cieszą się one popularnością na terenie całej Polski i spożywane mogą być na wiele różnych sposobów - jako dodatek do kanapki, obiadu, czy też po prostu samodzielnie. Dużą popularność posiada też pozyskiwany z nich sok. Jak jednak prezentują się walory zdrowotne ogórków kiszonych? 

Najważniejsze właściwości prozdrowotne kiszonych ogórków

Ogórki kiszone są produktem, który zawiera bardzo dużą ilość błonnika. Sam ten fakt sprawia już, że w bardzo korzystny sposób wpływają one na nasz metabolizm, pozwalając chociażby pozbyć się dokuczliwych zaparć. Kiszone ogórki są także naturalny probiotykiem - zawierają bowiem spore ilości bakterii kwasu mlekowego.

Nie można również zapominać o fakcie, iż ogórki kiszone zawierają dwa razy więcej witaminy C, niż ich zwykłe odpowiedniki - jest to związane z faktem, iż poddane zostały one zjawisku fermentacji. Oprócz witaminy C posiadają one także całe mnóstwo innych witamin - między innymi:

  • witaminy K, która reguluje gospodarkę wapniową w organizmie
  • witaminy A, która korzystnie wpływa na wzrok
  • witaminy E, która ogranicza gromadzenie się tłuszczu i zapobiega chorobom metabolicznym

Oprócz tego kiszone ogórki są prawdziwym skarbem, jeśli chodzi o składniki mineralne. W ich składzie znajdziemy bowiem między innymi wapń, potas, sód, magnez, czy też fosfor Odpowiedź na pytanie “czy ogórki kiszone są zdrowe” jest więc jak najbardziej pozytywna. Ich regularne spożywanie wspomożę organizm w sposób kompleksowy. Mają one bowiem zarówno właściwości probiotyczne, dzięki czemu korzystnie wpływają na układ odpornościowy, jak również oczyszczające organizm z toksyn.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Sok z kiszonych ogórków - napój pyszny, ale czy zdrowy?

Warto także wiedzieć, że korzystnymi właściwościami zdrowotnymi cechują się nie tylko kiszone ogórki, ale również pozyskiwany z nich sok. Jest to nie tylko smaczny napój, który doskonale gasi pragnienie.

Sok z ogórków kiszonych jest bowiem, podobnie jak same ogórki, bardzo bogatym źródłem bakterii kwasu mlekowego. Jego właściwości przyczyniają się także do poprawienia równowagi elektrolitycznej - dostarcza on bowiem organizmowi odpowiednie ilości potasu oraz sodu. Warto także wspomnieć o fakcie, że sok z kiszonych ogórków korzystnie wpływa na przemianę tłuszczów oraz węglowodanów. Co więcej, sok pozyskany z takich ogórków wykazuje również działanie moczopędne i przeciwzapalne, a ponadto poprawia stężenie lipidów we krwi.

Sok z kiszonych ogórków jest wręcz wysoce zalecany osobom z nietolerancją laktozy, a ponadto przeciwdziała on między innym chorobom wrzodowym, czy też zespołowi niespokojnych nóg. Jego zastosowania są więc bardzo zróżnicowane, a korzyści, jakie daje jego przyjmowanie - bardzo wymierne.

Ogórki kiszone a ogórki kwaszone - jaka różnica ?

Wbrew pozorom, ogórki kwaszone NIE są tym samym produktem, co ogórki kiszone. Jest to dość częsta pomyłka, dlatego warto pokrótce opisać różnice między nimi. Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że ogórki kiszone są produktem znacznie zdrowszym, niż te kwaszone. Kwaszenie nie jest bowiem produktem, który następuje w sposób naturalny, w przeciwieństwie do kiszenia. Jest to pierwsza i podstawowa różnica, niemniej jednak jest ich jeszcze kilka.

W celu przyspieszenia produkcji ogórków kwaszonych bardzo często podczas tego procesu zastosowanie znajdują produkty takie, jak chociażby ocet. Sprawia to także, że również w smaku wyraźne będą pewne różnice między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi - te drugie będą mniej soczyste, a także cechował będzie je nienaturalny, kwaskowy posmak. Ich kolor będzie także prawdopodobnie dużo bledszy, niż kolor naturalnie kiszonych ogórków. 

Czy naprawdę tak zdrowe ?

Ogórki kiszone są produktem o bardzo silnych właściwościach prozdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni się nimi cieszyć, należy sięgnąć po produkt wysokiej jakości, lub - co jest najlepszą opcją - przygotować je na własną rękę. Gorszym wyborem będą ogórki kwaszone. Proces ten jest sztucznie przyspieszany, a w jego trakcie wykorzystuje się składniki, które mogą znacząco obniżyć jakość ogórków. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

02Dni
13Godzin
40Minut
28Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca