mgr Weronika Morawska
autor artykułuNajważniejsze właściwości prozdrowotne kiszonych ogórków
Ogórki kiszone są produktem, który zawiera bardzo dużą ilość błonnika. Sam ten fakt sprawia już, że w bardzo korzystny sposób wpływają one na nasz metabolizm, pozwalając chociażby pozbyć się dokuczliwych zaparć. Kiszone ogórki są także naturalny probiotykiem - zawierają bowiem spore ilości bakterii kwasu mlekowego.
Nie można również zapominać o fakcie, iż ogórki kiszone zawierają dwa razy więcej witaminy C, niż ich zwykłe odpowiedniki - jest to związane z faktem, iż poddane zostały one zjawisku fermentacji. Oprócz witaminy C posiadają one także całe mnóstwo innych witamin - między innymi:
- witaminy K, która reguluje gospodarkę wapniową w organizmie
- witaminy A, która korzystnie wpływa na wzrok
- witaminy E, która ogranicza gromadzenie się tłuszczu i zapobiega chorobom metabolicznym
Oprócz tego kiszone ogórki są prawdziwym skarbem, jeśli chodzi o składniki mineralne. W ich składzie znajdziemy bowiem między innymi wapń, potas, sód, magnez, czy też fosfor Odpowiedź na pytanie “czy ogórki kiszone są zdrowe” jest więc jak najbardziej pozytywna. Ich regularne spożywanie wspomożę organizm w sposób kompleksowy. Mają one bowiem zarówno właściwości probiotyczne, dzięki czemu korzystnie wpływają na układ odpornościowy, jak również oczyszczające organizm z toksyn.
Sok z kiszonych ogórków - napój pyszny, ale czy zdrowy?
Warto także wiedzieć, że korzystnymi właściwościami zdrowotnymi cechują się nie tylko kiszone ogórki, ale również pozyskiwany z nich sok. Jest to nie tylko smaczny napój, który doskonale gasi pragnienie.
Sok z ogórków kiszonych jest bowiem, podobnie jak same ogórki, bardzo bogatym źródłem bakterii kwasu mlekowego. Jego właściwości przyczyniają się także do poprawienia równowagi elektrolitycznej - dostarcza on bowiem organizmowi odpowiednie ilości potasu oraz sodu. Warto także wspomnieć o fakcie, że sok z kiszonych ogórków korzystnie wpływa na przemianę tłuszczów oraz węglowodanów. Co więcej, sok pozyskany z takich ogórków wykazuje również działanie moczopędne i przeciwzapalne, a ponadto poprawia stężenie lipidów we krwi.
Sok z kiszonych ogórków jest wręcz wysoce zalecany osobom z nietolerancją laktozy, a ponadto przeciwdziała on między innym chorobom wrzodowym, czy też zespołowi niespokojnych nóg. Jego zastosowania są więc bardzo zróżnicowane, a korzyści, jakie daje jego przyjmowanie - bardzo wymierne.
Ogórki kiszone a ogórki kwaszone - jaka różnica ?
Wbrew pozorom, ogórki kwaszone NIE są tym samym produktem, co ogórki kiszone. Jest to dość częsta pomyłka, dlatego warto pokrótce opisać różnice między nimi. Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że ogórki kiszone są produktem znacznie zdrowszym, niż te kwaszone. Kwaszenie nie jest bowiem produktem, który następuje w sposób naturalny, w przeciwieństwie do kiszenia. Jest to pierwsza i podstawowa różnica, niemniej jednak jest ich jeszcze kilka.
W celu przyspieszenia produkcji ogórków kwaszonych bardzo często podczas tego procesu zastosowanie znajdują produkty takie, jak chociażby ocet. Sprawia to także, że również w smaku wyraźne będą pewne różnice między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi - te drugie będą mniej soczyste, a także cechował będzie je nienaturalny, kwaskowy posmak. Ich kolor będzie także prawdopodobnie dużo bledszy, niż kolor naturalnie kiszonych ogórków.
Czy naprawdę tak zdrowe ?
Ogórki kiszone są produktem o bardzo silnych właściwościach prozdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni się nimi cieszyć, należy sięgnąć po produkt wysokiej jakości, lub - co jest najlepszą opcją - przygotować je na własną rękę. Gorszym wyborem będą ogórki kwaszone. Proces ten jest sztucznie przyspieszany, a w jego trakcie wykorzystuje się składniki, które mogą znacząco obniżyć jakość ogórków.