bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czakry - czym są i jak poznać, że należy poświęcić im uwagę?

Blog healthcare

Czakry - czym są i jak poznać, że należy poświęcić im uwagę?

Czym są czakry? Jak je rozpoznać i dlaczego należy poświęcić im naszą uwagę? Czakry określane są jako centra energetyczne ludzkiego organizmu. Słowo czakra oznacza "okrąg", "wir energii życiowej". Wyróżnić można 7 głównych czakr. Ich odpowiednie funkcjonowanie wspiera np. medytowanie.

Odpowiadają one za odbieranie i przetwarzanie bodźców z zewnątrz, a także uwalnianie energii z wnętrza. Tym samym wpływają na utrzymanie wewnętrznej równowagi i harmonii organizmu.

Przesyłają energię pomiędzy poszczególnymi organami, a jeśli jakikolwiek czynnik wpłynie na ich zablokowanie, mogą pojawić się pewne dolegliwości chorobowe czy też zaburzenia hormonalne. Czakry wpływają nie tylko na sprawne funkcjonowanie ciała fizycznego, ale także sfer duchowych, w tym poczucia własnej wartości.

Spis treści

 1. Co wiemy o czakrach?
 2. Czakry to sposób na lepsze życie - poznaj ich działanie
 3. Czakry w medycynie akademickiej
 4. Siedem czakr
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co wiemy o czakrach?

Czakry, choć niewidoczne, wpływają na dostrzegalne i mierzalne problemy zdrowotne. Gdy dowiemy się, która czakra odpowiada za konkretne zachowania, dolegliwości, odczucia czy reakcje - będzie nam łatwiej pracować nad konkretnym problemem/dolegliwością. W efekcie osiągniemy harmonię i wewnętrzny spokój, a fizyczne dolegliwości przestaną nam dokuczać.

Należy jednak wiedzieć, że praca z czakrami nie jest łatwym zadaniem. Konieczne jest zbudowanie i poznanie świadomości własnego ciała, która polega na umiejętnym odczytywaniu sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Jednak to nie koniec, ponieważ równie ważna jest reakcja organizmu na konkretne symptomy.

Sprawne działanie czakr zależy od naszych reakcji na doświadczenia, zdarzenia losowe. W momencie kiedy czakry są zablokowane możemy odczuwać np. zaburzenia równowagi emocjonalnej, niskie poczucie własnej wartości, bóle głowy, problemy w sferze seksualnej, nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, centralnego układu nerwowego, pracy pęcherza, zaburzenia równowagi w organizmie, problemy z tarczycą, brak poczucia sensu życia.

Ich nieprawidłowy przepływ może być źródłem powstania chorób związanych ze sferą cielesną jak umysłową człowieka.

Energia czakr jest, więc bardzo ważna dla zachowania równowagi ciała i umysłu.

Znajdują się one wzdłuż naszego kręgosłupa. Należy jednak wiedzieć, że są to przyjęte formy energii. Wizualizacja odgrywa tutaj ważną rolę, ponieważ jeśli np. przetniemy wzdłuż rdzeń kręgowy na różnych poziomach nie zaobserwujemy kształtów odpowiadających nim.

Czakry to sposób na lepsze życie - poznaj ich działanie

System każdej czakry jest skonstruowany tak, że każda z nich jest odpowiedzialna za konkretne życiowe sfery. Czakry niższe odpowiadają za życiowe potrzeby, a czakry wyższe za aspekty manifestacji marzeń.

Wyróżnić możemy czakry zamknięte, otwierające się lub otwarte. Istnieją one w naszym ciele mniej lub bardziej rozwinięte i dlatego należy je balansować, popracować nad przepływem energii przez czakry.

O otwartych czakrach mówi się, gdy czujemy witalność organizmu, jasne myśli, wiążą się one także z wewnętrznym spokojem. To odblokowane myślenie, witalność, energia życiowa, mentalny spokój w sferze fizycznej i duchowej.

Często słyszymy stwierdzenie, że „pozytywne myśli przyciągają takie zdarzenia” - to najbardziej obrazowe określenie, o co tak naprawdę „chodzi” z czakrami.

Zablokowane czakry (zamknięte) to niskowibracyjna energia, która może wpływać na stany chorobowe. Pojawia się wtedy nierównowaga w ciele. Blokować ich przepływ może np. niezdrowa dieta, siedzący i stresujący tryb życia, negatywne myśli.

Warto wiedzieć, że na prawidłowe funkcjonowanie czakr wpływa joga, medytacja (no. z mantrą, czy w pozycji kwiatu lotosu). Dużą rolę odgrywają również wizualizacje i ćwiczenia oddechowe.

Czakry w medycynie akademickiej

Choć czakry nie są przedmiotem badań naukowców stanowią temat, nad którym warto się pochylić. Medycyna akademicka nie potwierdza istnienia czakr, ponieważ nie da się ich fizycznie zbadać. Wiedzę o nich czerpiemy głównie z nurtu Medycyny Chińskiej i Ajurwedy.

Czakr nie da się zbadać, dotknąć i zmierzyć, ale czakry można poczuć. Gdzie zatem szukać czakr? Są one ulokowane wzdłuż linii kręgosłupa - od czubka głowy do kości ogonowej. Choć liczba czakr nie jest konkretnie określona, wyróżnić możemy siedem głównych czakr, które omówimy poniżej. 

Siedem czakr


 • Czakra korzenia (czakra podstawy) - mieści się w podstawie kręgosłupa i odpowiada za poczucie bezpieczeństwa. Jeśli odczuwasz bezsilność, lęk lub odwrotnie, masz trudności z koncentracją i potrzebujesz bodźców, być może czakra korzenia nie funkcjonuje prawidłowo. Pozbądź się blokady ze strony czakry i daj się uzdrowić.
 • Czakra korony - umiejscowiona na czubku głowy. Łączona jest kolorem fioletowym lub białym. Jej sprawne działanie oznacza poczucie szczęścia, spełnienia, otwartość. Blokada w czakrze korony może objawiać się nietolerancją, zaburzeniami pamięci, problemami z układem nerwowym, a nawet depresją.
 • Czakra trzeciego oka - nazywana też czakrą intuicji, mieści się na środku czoła, nieco ponad linią brwi. Łączona jest z kolorem indygo. Wiąże się ze zdolnością do koncentracji uwagi i skupieniem na wewnętrznej mądrości. Jeśli czakra intuicji nie działa sprawnie, mogą pojawić się zaburzenia pracy narządu wzroku, problemy z zatokami i częste migreny. Chcąc pracować nad tą czakrą, warto wprowadzić medytację ze skupieniem na punkcie i wsłuchiwać się w swój wewnętrzny głos. 
 • Czakra gardła - zlokalizowana jest pomiędzy krtanią a gardłem. Jeśli działa odpowiednio, nie mamy problemów z wyrażaniem własnego zdania, asertywnością i kreatywnością. Gdy w tej sferze występują zaburzenia, możemy mieć trudności z komunikatywnością. Warto zwrócić też uwagę na tzw. przeładowanie energetyczne czakry gardła, które objawia się… gadulstwem.
 • Czakra serca - mieści się w okolicach mostka, nieco powyżej pępka. Osoby z otwartą czakrą serca potrafią bezwarunkowo kochać, cieszyć się i współczuć. Zaburzenia objawiają się trudnością z otwarciem się przed innymi i wyrażaniem uczuć. Jednak z drugiej strony możemy być nad wyraz sentymentalni, nadwrażliwi, a co więcej, na siłę pomagać innym.
 • Czakra splotu słonecznego - znajduje się bezpośrednio nad pępkiem. Sprawia, że jesteśmy odważni, nie boimy się długotrwałych relacji, szybko podejmujemy decyzje i jesteśmy świadomi własnej wartości. Agresja, wybuchowość, ale również lęk przed zmianą mogą stanowić objawy zaburzeń na linii czakry splotu słonecznego. Wśród dolegliwości chorobowych mogą pojawić się problemy żołądkowe.
 • Czakra sakralna (witalna) - zlokalizowana w podbrzuszu pozwala akceptować własne ciało i otwarcie wyrażać uczucia. Jeśli odczuwasz brak chęci do życia czy pesymizm, być może nadszedł czas, by wzmocnić tę czakrę energią. Z kolei jej nadmiar może prowadzić do postrzegania życia wyłącznie przez pryzmat przyjemności.

Wszystkie czakry są ze sobą powiązane i dlatego należy pracować nad odblokowaniem wszystkich z nich. Odpowiednie funkcjonowanie 7 czakr przyczyni się do sprawnego funkcjonowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Ponadto przyczyniają się do spokoju umysłu i ducha, lepszego wyrażania siebie. Odpowiadają za seksualność i zrównoważenie wszystkich sfer naszego życia. Energia i wibracje przepływające dzięki nim ma moc uzdrawiającą.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Szkolenie dotyczące czakr znajdziesz na platformie Bez Tabletek w postaci video/e-booka. Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej dla osób interesujących się zdrowiem.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN