bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Patofizjonomika - czyli diagnozowanie z ludzkiej twarzy

Blog healthcare

Patofizjonomika - czyli diagnozowanie z ludzkiej twarzy

Ile informacji jesteś w stanie uzyskać, przyglądając się twarzy? Okazuje się, że wiele! Patofizjonomika (sprawdź nasze kursy TCM) to dziedzina nauki wywodząca się z medycyny wschodniej. Jej rozwój stwarza nowe możliwości diagnostyczne. Zmarszczki, bruzdy, niedoskonałości oraz worki pod oczami - patofizjonomika mówi, że nie stanowią one dolegliwości same w sobie, ale przekazują nam informacje o stanie zdrowia poszczególnych organów i układów ciała. Obserwacja własnej twarzy i pojawiających się na niej objawów może więc przyczynić się do wczesnego zdiagnozowania niektórych dolegliwości.

Spis treści

 1. Patofizjonomika - czego można się dowiedzieć
 2. Oczy zwierciadłem stanu zdrowia organizmu
 3. Często oblewasz się rumieńcem? Sprawdź, co to oznacza
 4. Zmarszczki, wypryski, zajady - dlaczego się pojawiają?
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Patofizjonomika - czego można się dowiedzieć

Twarz pokazuje nie tylko nasze emocje, ale także kondycję wewnętrzną organizmu - w tych słowach najprościej można opisać patofizjonomikę. Ponadto ta dziedzina nauki skupia się nie tyle na oczywistych objawach, ile na poszczególnych partiach twarzy, do których przypisane są odpowiadające organy i układy organizmu. Patofizjonomiści posługują się narzędziem, które można określić jako mapę twarzy.

Część objawów jest powszechnie znana i wiemy co oznacza. Mowa na przykład o drżących powiekach, które sygnalizują niedobór magnezu. W diagnozowaniu na podstawie wyglądu twarzy nie bierze się jednak pod uwagę znamion, skaleczeń czy innych mechanicznych, zewnętrznych uszkodzeń skóry, gdyż nie mają one związku ze stanem wewnętrznym organizmu.

Oczy zwierciadłem stanu zdrowia organizmu

Kolejny poranek witasz z cieniami i obrzękami pod oczami? O czym wówczas myślisz? Znów się nie wyspałem! Owszem, zmęczenie i brak dostatecznej ilości snu może objawić się właśnie jako worki i cienie w strefie pod oczami. Niektórzy zmagają się z tym problemem, ponieważ „taka ich natura”. Zastosowanie maskującego korektora nie zawsze jednak okazuje się skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli za objawami kryją się poważniejsze problemy zdrowotne.

Często występująca opuchlizna wokół oczu może wiązać się z zaburzoną pracą nerek lub świadczyć o problemach z tarczycą. Widocznie podkrążone oczy mogą być związane także z nadciśnieniem. Dość powszechnym zjawiskiem są również drobne lub nieco większe żółte grudki. Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale występują one, gdy gospodarka lipidowa organizmu jest zaburzona. Mogą one świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu, a jego nadmiar wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego. Grudki mogą być również objawem nieprawidłowego funkcjonowania wątroby.

Często oblewasz się rumieńcem? Sprawdź, co to oznacza

Okazuje się, że widoczny rumieniec niekoniecznie zawsze oznacza zawstydzenie. Zmagają się z nim osoby o cerze naczynkowej, jednak to nie jedyny powód jego występowania. Jeśli rumień jest chwilowy, pojawia się w momencie silnych emocji, czy stresu - jest to zazwyczaj naturalna reakcja organizmu spowodowana przyspieszeniem krążenia krwi. Natomiast długo utrzymujące się rumieńce mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy, toczniu, zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach w pracy tarczycy oraz nadciśnieniu tętniczym. Żadnej z powyższych dolegliwości nie należy ignorować, gdyż nieleczone mogą prowadzić do znacznie poważniejszych skutków zdrowotnych.

Zmarszczki, wypryski, zajady - dlaczego się pojawiają?

Popularne zajady tworzące się w kącikach ust mogą być sygnałem, że w organizmie brakuje cennych witamin i minerałów, głównie cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Z kolei zmarszczki nie zawsze muszą oznaczać starzenie się skóry. Jeśli występują w określonych miejscach, takich jak: poprzeczne bruzdy na czole, na nosie oraz pomiędzy brwiami, mogą wiązać się z chorobami jelit, woreczka żółciowego, a także wątroby. 

Może obserwujesz niedoskonałości, które pojawiają się wyłącznie w jednej okolicy? Częstym miejscem ich występowania jest np. broda. Wykwity w tej strefie zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi, ale mogą być także skutkiem nadmiernej ekspozycji na stres. Wypryski mogą pojawiać się również na linii żuchwy - przyczyny mogą być różne, aczkolwiek stosunkowo często uwidaczniają się one w związku z alergią na nabiał.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat patofizjonomiki?


Jeśli interesują Cię szkolenia z tej kategorii to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Unikalne materiały co miesiąc, podawane w formie video, ebooków czy podcastów.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz