bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Patofizjonomika - czyli diagnozowanie z ludzkiej twarzy

Blog healthcare

Patofizjonomika - czyli diagnozowanie z ludzkiej twarzy

Ile informacji jesteś w stanie uzyskać, przyglądając się twarzy? Okazuje się, że wiele! Patofizjonomika to dziedzina nauki wywodząca się z medycyny wschodniej. Jej rozwój stwarza nowe możliwości diagnostyczne. Zmarszczki, bruzdy, niedoskonałości oraz worki pod oczami - patofizjonomika mówi, że nie stanowią one dolegliwości same w sobie, ale przekazują nam informacje o stanie zdrowia poszczególnych organów i układów ciała. Obserwacja własnej twarzy i pojawiających się na niej objawów może więc przyczynić się do wczesnego zdiagnozowania niektórych dolegliwości.

Spis treści

 1. Czego możesz się dowiedzieć patrząc w lustro?
 2. Oczy zwierciadłem stanu zdrowia organizmu
 3. Często oblewasz się rumieńcem? Sprawdź, co to oznacza
 4. Zmarszczki, wypryski, zajady - dlaczego się pojawiają?
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czego możesz się dowiedzieć patrząc w lustro?

Twarz pokazuje nie tylko nasze emocje, ale także kondycję wewnętrzną organizmu - w tych słowach najprościej można opisać patofizjonomikę. Ponadto ta dziedzina nauki skupia się nie tyle na oczywistych objawach, ile na poszczególnych partiach twarzy, do których przypisane są odpowiadające organy i układy organizmu. Patofizjonomiści posługują się narzędziem, które można określić jako mapę twarzy.

Część objawów jest powszechnie znana i wiemy co oznacza. Mowa na przykład o drżących powiekach, które sygnalizują niedobór magnezu. W diagnozowaniu na podstawie wyglądu twarzy nie bierze się jednak pod uwagę znamion, skaleczeń czy innych mechanicznych, zewnętrznych uszkodzeń skóry, gdyż nie mają one związku ze stanem wewnętrznym organizmu.

Oczy zwierciadłem stanu zdrowia organizmu

Kolejny poranek witasz z cieniami i obrzękami pod oczami? O czym wówczas myślisz? Znów się nie wyspałem! Owszem, zmęczenie i brak dostatecznej ilości snu może objawić się właśnie jako worki i cienie w strefie pod oczami. Niektórzy zmagają się z tym problemem, ponieważ „taka ich natura”. Zastosowanie maskującego korektora nie zawsze jednak okazuje się skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli za objawami kryją się poważniejsze problemy zdrowotne.

Często występująca opuchlizna wokół oczu może wiązać się z zaburzoną pracą nerek lub świadczyć o problemach z tarczycą. Widocznie podkrążone oczy mogą być związane także z nadciśnieniem. Dość powszechnym zjawiskiem są również drobne lub nieco większe żółte grudki. Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale występują one, gdy gospodarka lipidowa organizmu jest zaburzona. Mogą one świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu, a jego nadmiar wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego. Grudki mogą być również objawem nieprawidłowego funkcjonowania wątroby.

Często oblewasz się rumieńcem? Sprawdź, co to oznacza

Okazuje się, że widoczny rumieniec niekoniecznie zawsze oznacza zawstydzenie. Zmagają się z nim osoby o cerze naczynkowej, jednak to nie jedyny powód jego występowania. Jeśli rumień jest chwilowy, pojawia się w momencie silnych emocji, czy stresu - jest to zazwyczaj naturalna reakcja organizmu spowodowana przyspieszeniem krążenia krwi. Natomiast długo utrzymujące się rumieńce mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy, toczniu, zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach w pracy tarczycy oraz nadciśnieniu tętniczym. Żadnej z powyższych dolegliwości nie należy ignorować, gdyż nieleczone mogą prowadzić do znacznie poważniejszych skutków zdrowotnych.

Zmarszczki, wypryski, zajady - dlaczego się pojawiają?

Popularne zajady tworzące się w kącikach ust mogą być sygnałem, że w organizmie brakuje cennych witamin i minerałów, głównie cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Z kolei zmarszczki nie zawsze muszą oznaczać starzenie się skóry. Jeśli występują w określonych miejscach, takich jak: poprzeczne bruzdy na czole, na nosie oraz pomiędzy brwiami, mogą wiązać się z chorobami jelit, woreczka żółciowego, a także wątroby. 

Może obserwujesz niedoskonałości, które pojawiają się wyłącznie w jednej okolicy? Częstym miejscem ich występowania jest np. broda. Wykwity w tej strefie zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi, ale mogą być także skutkiem nadmiernej ekspozycji na stres. Wypryski mogą pojawiać się również na linii żuchwy - przyczyny mogą być różne, aczkolwiek stosunkowo często uwidaczniają się one w związku z alergią na nabiał.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat patofizjonomiki?


Jeśli interesują Cię szkolenia z tej kategorii to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Unikalne materiały co miesiąc, podawane w formie video, ebooków czy podcastów.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN