Patofizjonomika - czyli diagnozowanie z ludzkiej twarzy

Patofizjonomika - czyli diagnozowanie z ludzkiej twarzy

Ile informacji jesteś w stanie uzyskać, przyglądając się twarzy? Okazuje się, że wiele! Patofizjonomika (sprawdź nasze kursy TCM) to dziedzina nauki wywodząca się z medycyny wschodniej. Jej rozwój stwarza nowe możliwości diagnostyczne. Zmarszczki, bruzdy, niedoskonałości oraz worki pod oczami - patofizjonomika mówi, że nie stanowią one dolegliwości same w sobie, ale przekazują nam informacje o stanie zdrowia poszczególnych organów i układów ciała. Obserwacja własnej twarzy i pojawiających się na niej objawów może więc przyczynić się do wczesnego zdiagnozowania niektórych dolegliwości.

Patofizjonomika - czego można się dowiedzieć

Twarz pokazuje nie tylko nasze emocje, ale także kondycję wewnętrzną organizmu - w tych słowach najprościej można opisać patofizjonomikę. Ponadto ta dziedzina nauki skupia się nie tyle na oczywistych objawach, ile na poszczególnych partiach twarzy, do których przypisane są odpowiadające organy i układy organizmu. Patofizjonomiści posługują się narzędziem, które można określić jako mapę twarzy.

Część objawów jest powszechnie znana i wiemy co oznacza. Mowa na przykład o drżących powiekach, które sygnalizują niedobór magnezu. W diagnozowaniu na podstawie wyglądu twarzy nie bierze się jednak pod uwagę znamion, skaleczeń czy innych mechanicznych, zewnętrznych uszkodzeń skóry, gdyż nie mają one związku ze stanem wewnętrznym organizmu.

Oczy zwierciadłem stanu zdrowia organizmu

Kolejny poranek witasz z cieniami i obrzękami pod oczami? O czym wówczas myślisz? Znów się nie wyspałem! Owszem, zmęczenie i brak dostatecznej ilości snu może objawić się właśnie jako worki i cienie w strefie pod oczami. Niektórzy zmagają się z tym problemem, ponieważ „taka ich natura”. Zastosowanie maskującego korektora nie zawsze jednak okazuje się skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli za objawami kryją się poważniejsze problemy zdrowotne.

Często występująca opuchlizna wokół oczu może wiązać się z zaburzoną pracą nerek lub świadczyć o problemach z tarczycą. Widocznie podkrążone oczy mogą być związane także z nadciśnieniem. Dość powszechnym zjawiskiem są również drobne lub nieco większe żółte grudki. Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale występują one, gdy gospodarka lipidowa organizmu jest zaburzona. Mogą one świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu, a jego nadmiar wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego. Grudki mogą być również objawem nieprawidłowego funkcjonowania wątroby.

Często oblewasz się rumieńcem? Sprawdź, co to oznacza

Okazuje się, że widoczny rumieniec niekoniecznie zawsze oznacza zawstydzenie. Zmagają się z nim osoby o cerze naczynkowej, jednak to nie jedyny powód jego występowania. Jeśli rumień jest chwilowy, pojawia się w momencie silnych emocji, czy stresu - jest to zazwyczaj naturalna reakcja organizmu spowodowana przyspieszeniem krążenia krwi. Natomiast długo utrzymujące się rumieńce mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy, toczniu, zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach w pracy tarczycy oraz nadciśnieniu tętniczym. Żadnej z powyższych dolegliwości nie należy ignorować, gdyż nieleczone mogą prowadzić do znacznie poważniejszych skutków zdrowotnych.

Zmarszczki, wypryski, zajady - dlaczego się pojawiają?

Popularne zajady tworzące się w kącikach ust mogą być sygnałem, że w organizmie brakuje cennych witamin i minerałów, głównie cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Z kolei zmarszczki nie zawsze muszą oznaczać starzenie się skóry. Jeśli występują w określonych miejscach, takich jak: poprzeczne bruzdy na czole, na nosie oraz pomiędzy brwiami, mogą wiązać się z chorobami jelit, woreczka żółciowego, a także wątroby. 

Może obserwujesz niedoskonałości, które pojawiają się wyłącznie w jednej okolicy? Częstym miejscem ich występowania jest np. broda. Wykwity w tej strefie zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi, ale mogą być także skutkiem nadmiernej ekspozycji na stres. Wypryski mogą pojawiać się również na linii żuchwy - przyczyny mogą być różne, aczkolwiek stosunkowo często uwidaczniają się one w związku z alergią na nabiał.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat patofizjonomiki?


Jeśli interesują Cię szkolenia z tej kategorii to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Unikalne materiały co miesiąc, podawane w formie video, ebooków czy podcastów.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca