bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ćwiczenia w ciąży - ćwiczenia z piłką i nie tylko - jakie są bezpieczne? Ćwiczenia na piłce w ciąży, bezpieczne ćwiczenia dla każdej ciężarnej

Blog healthcare

Ćwiczenia w ciąży - ćwiczenia z piłką i nie tylko - jakie są bezpieczne? Ćwiczenia na piłce w ciąży, bezpieczne ćwiczenia dla każdej ciężarnej

Ciąża to okres, w którym kobieta doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Warto jednak pamiętać, że regularna aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy. Jednym z modnych trendów wśród kobiet w ciąży jest wykonywanie różnych ćwiczeń na piłce, które mogą wzmocnić mięśnie i poprawić postawę. Niemniej jednak, ważne jest, aby wybierać ćwiczenia, które są bezpieczne dla ciężarnych. W tym artykule omówimy różne rodzaje ćwiczeń w ciąży, zwracając uwagę na te wykonywane na piłce, a także na inne rekomendowane formy aktywności fizycznej.

Spis treści

 1. Ćwiczenia na piłce w ciąży - wzmocnij mięśnie i popraw postawę
 2. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - utrzymaj kondycję i zdrowie w trakcie ciąży
 3. Jakie ćwiczenia w ciąży? - zalecenia dotyczące ćwiczeń odpowiednich dla ciężarnych
 4. Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży - wzmacniaj mięśnie kręgosłupa i zapobiegaj bólom w okresie ciąży
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jak wybrać odpowiedni rozmiar piłki do ćwiczeń?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Przeciwskazania do ćwiczenia na piłce przed porodem

Ćwiczenia na piłce w ciąży - wzmocnij mięśnie i popraw postawę

Wykonywanie ćwiczeń na piłce w ciąży może przynieść wiele korzyści. Piłka zapewnia stabilność i wsparcie podczas treningu, co jest ważne, aby uniknąć nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa w okresie ciąży. Poniżej znajdują się przykłady bezpiecznych i skutecznych ćwiczeń na piłce dla kobiet w ciąży:

 1. Przysiady na piłce: Usiądź na piłce i stopniowo oprzyj się o nią plecami, tak aby utrzymać równowagę. Następnie wykonuj przysiady, opierając plecy o piłkę. Ćwiczenie to wzmocni mięśnie dolnej części ciała i zapobiegnie bólom pleców.

 2. Rozciąganie mięśni grzbietu: Usiądź na piłce, ustawiając ją za sobą. Powoli wyginaj się do tyłu, aż poczujesz rozciąganie mięśni grzbietu. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. To ćwiczenie pomoże złagodzić napięcie mięśniowe związane z ciążą.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - utrzymaj kondycję i zdrowie w trakcie ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży jest kluczowa dla utrzymania kondycji i zdrowia zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się dziecka. Istnieje wiele innych form ćwiczeń, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży i mogą przynieść wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy kilka zalecanych form aktywności fizycznej dla ciężarnych:

Ćwiczenia w ciąży 1 trymestr - bezpieczne ćwiczenia na początku ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży ważne jest, aby unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Niektóre bezpieczne ćwiczenia, które można wykonywać na początku ciąży, obejmują:

Ćwiczenia w ciąży 2 trymestr - dostosowane treningi dla drugiego trymestru ciąży

W drugim trymestrze ciąży, kiedy brzuch zaczyna się powiększać, konieczne jest przystosowanie treningów do rosnącego brzucha. Niektóre dostosowane ćwiczenia, które mogą być wykonywane w drugim trymestrze, to:

 • Kegle: Ćwiczenia Kegla mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, co może pomóc w zapobieganiu problemom z nietrzymaniem moczu po porodzie.
 • Ćwiczenia wzmocnienia mięśni brzucha: Delikatne ścieżki brzucha i wzmocnienie mięśni brzucha mogą pomóc w utrzymaniu stabilności i wygodnej postawy.

Jakie ćwiczenia w ciąży? - zalecenia dotyczące ćwiczeń odpowiednich dla ciężarnych

Podczas wykonywania ćwiczeń w ciąży ważne jest przestrzeganie pewnych zaleceń i świadomość swojego ciała. Poniżej znajdują się ogólne wskazówki dotyczące ćwiczeń odpowiednich dla ciężarnych:

 • Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu treningowego.
 • Wybieraj ćwiczenia niskiego ryzyka i unikaj tych, które powodują ryzyko upadku lub przeciążeń stawów.
 • Pamiętaj o regularnym nawadnianiu i unikaj przegrzewania się podczas aktywności fizycznej.

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży - wzmacniaj mięśnie kręgosłupa i zapobiegaj bólom w okresie ciąży

Problemy z bólem pleców są powszechne w ciąży, ponieważ rosnący brzuch niewłaściwie obciąża kręgosłup. Poniżej znajdują się ćwiczenia, które mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni kręgosłupa i zapobieganiu bólom:

 • Mostek: Leż na plecach, zgięte kolana stóp ustawione na podłodze. Powoli unosząc biodra, napięciu mięśnie pośladkowe i dolnej części pleców. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli opuść biodra na podłogę.

Każda kobieta w ciąży jest wyjątkowa, dlatego najważniejsze jest słuchanie swojego ciała i dostosowanie aktywności fizycznej do swoich możliwości. Regularna aktywność fizyczna może przynieść wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego przyszłej mamy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wybrać odpowiedni rozmiar piłki do ćwiczeń?

Wybór odpowiedniego rozmiaru piłki do ćwiczeń jest kluczowy, aby zapewnić skuteczność treningu oraz uniknąć kontuzji. Pierwszym krokiem jest określenie celu ćwiczeń – czy chcemy poprawić siłę, równowagę czy elastyczność. Następnie powinniśmy wziąć pod uwagę nasz wzrost i wagę ciała. Dla większości dorosłych, standardowa piłka o średnicy 65 cm będzie odpowiednia. Jeśli mamy jednak niższy wzrost, warto rozważyć piłkę o średnicy 55 cm. Dla osób powyżej 185 cm wzrostu, piłka o średnicy 75 cm może okazać się lepszym wyborem. Ważne jest również, aby piłka była odpowiednio napompowana – zbyt twarda lub zbyt miękka może wpłynąć negatywnie na nasze ćwiczenia. Przed zakupem warto także dowiedzieć się o maksymalnym obciążeniu piłki, aby uniknąć jej uszkodzenia podczas intensywnych treningów. Dopasowanie rozmiaru piłki do naszych indywidualnych potrzeb pomoże nam czerpać maksymalne korzyści z treningu i osiągać zamierzone cele. 

Wybór odpowiedniego rozmiaru piłki do ćwiczeń jest istotny, ponieważ to on decyduje o efektywności treningu i zapewnieniu bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju ćwiczeń, jakie będziemy wykonywać. Na przykład, jeśli chcemy pracować nad siłą i stabilnością, to piłka powinna być większa i cięższa. Natomiast jeśli naszym celem jest poprawa równowagi i koordynacji, lepiej wybrać mniejszą i lżejszą piłkę. Warto również wziąć pod uwagę wzrost i umiejętności fizyczne. Dla osoby o niższym wzroście i mniejszej siłowej, odpowiedni będzie mniejszy rozmiar piłki. Warto też zwrócić uwagę na zalecenia producenta, który podaje orientacyjne rozmiary piłek w zależności od celu treningu. Przed zakupem warto również skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni rozmiar piłki, aby ćwiczenia były skuteczne i bezpieczne. Dobrze dobrana piłka do ćwiczeń zapewni nam wygodę i maksymalne korzyści z treningu. 

Przeciwskazania do ćwiczenia na piłce przed porodem

Przeciwwskazaniami do ćwiczenia na piłce przed porodem są różne czynniki. Przede wszystkim należy unikać aktywności fizycznej, która może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. Kobiety, które doświadczają skurczów, krwawienia lub mają historię wcześniejszych poronień powinny również powstrzymać się od ćwiczeń na piłce. Kolejnym przeciwwskazaniem jest obecność płodu w pozycji pośladkowej, co może spowodować powikłania podczas treningu na piłce. Dodatkowo, kobiety z nadciśnieniem tętniczym ciężarnych, cukrzycą ciążową lub innymi schorzeniami zdrowotnymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń na piłce. W każdym przypadku zaleca się uzyskanie zgody lekarza przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej podczas ciąży. Ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo zarówno własne, jak i dziecka, a to może oznaczać odłożenie ćwiczeń na piłce do czasu po porodzie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz