Co to jest paraliż senny? Jak sobie pomóc? Czy można wyleczyć paraliż senny? 

Co to jest paraliż senny? Jak sobie pomóc? Czy można wyleczyć paraliż senny? 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że obudziłeś się w środku nocy, ale nie byłeś w stanie ruszyć ani jednym mięśniem? To właśnie jest paraliż senny. To dość dziwne i nieprzyjemne zjawisko, z którym boryka się wiele osób. W tym artykule dowiesz się więcej o paraliżu sennym, jego objawach, mechanizmach oraz sposobach na radzenie sobie z tym problemem.

Co to jest paraliż senny? - Wyjaśnienie zjawiska i jego mechanizmów

Paraliż senny jest zaburzeniem snu polegającym na tym, że umysł jest już w fazie snu REM (rapid eye movement), ale ciało nadal jest sparaliżowane. Podczas fazy REM sen jest najgłębszy, mózg pracuje na najwyższych obrotach, a ciało jest sparaliżowane, aby zapobiec wykonywaniu ruchów zagrażających naszemu bezpieczeństwu, takich jak chodzenie i bieganie. W paraliżu sennym mózg "znika", a ciało pozostaje sparaliżowane, co powoduje uczucie lęku i beznadziejności. W tej fazie snu może wystąpić halucynacje, co jeszcze dodatkowo pogłębia nieprzyjemne doświadczenie.

Paraliż senny - Co to jest i jakie są jego objawy?

Paraliż senny, znany również jako zespół zakleszczającego się bezdechu, jest chorobą związaną z zaburzeniem snu. Objawy paraliżu sennego obejmują:

 • Uczucie beznadziejności i lęku
 • Paraliż ciała
 • Halucynacje wzrokowe i słuchowe

Jak wygląda paraliż senny? - Opis doświadczeń i odczuć w trakcie tego zjawiska

Doświadczenia podczas paraliżu sennego różnią się u każdej osoby, ale większości ludzi towarzyszą uczucie lęku i bezsilności. W trakcie paraliżu sennego osoba może odczuwać fizyczne przeszkody w oddychaniu, jak również wydawać z siebie dźwięki. Może również pojawiać się poczucie przeforsowania, w którym osoba czuje, że musi zacząć oddychać rękami lub nogami, aby w ogóle móc oddychać. Halucynacje są również częstym zjawiskiem w trakcie paraliżu sennego i mogą przybierać różnorodne formy, takie jak widzenie postaci lub zjawisk z pogranicza snu i jawy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny paraliżu sennego - Czynniki wpływające na występowanie tego zjawiska

Paraliż senny występuje u wielu osób, ale jego przyczyny nie są do końca znane. Są jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na jego częstotliwość i nasilenie. Są to:

 • Brak regularnego snu i niezdrowy styl życia
 • Łagodne lub ciężkie urazy mózgu
 • Używanie niektórych leków, takich jak leki nasenne i antydepresanty
 • Choroby psychiczne, takie jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa.
 • Cierpienie na zaburzenia snu, takie jak bezdech senny

Czy można umrzeć przez paraliż senny? - Fakty i mit o zagrożeniach związanych z tym zjawiskiem

Nie ma przekonujących dowodów na to, że paraliż senny może prowadzić do śmierci. Jest to zjawisko uciążliwe, ale zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia. Jednakże, jeśli paraliż senny jest częstym zjawiskiem i powoduje zaburzenia snu, może wystąpić zaburzenie rytmu serca, co może z kolei prowadzić do poważniejszych problemów z sercem, a nawet przedwczesnej śmierci.

Paraliż senny nie jest zaburzeniem, z którym łatwo sobie poradzić, ale istnieją metody radzenia sobie z tym problemem. Jednym z najważniejszych sposobów na walkę z paraliżem sennym jest utrzymanie zdrowego stylu życia, z cukrem i snem regularnym. Zmiana stylu życia fizycznego i unikanie lekarstw, które mogą prowadzić do paraliżu sennego, może pomóc w walkach z chorobą.


Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca