Co daje sauna? Jakie są korzyści saunowania? 5 powodów dla których warto korzystać z sauny. Relaks – relaks i odprężenie to największe zalety korzystania z sauny. Sauna – właściwości i przeciwwskazania 

Co daje sauna? Jakie są korzyści saunowania? 5 powodów dla których warto korzystać z sauny. Relaks – relaks i odprężenie to największe zalety korzystania z sauny. Sauna – właściwości i przeciwwskazania 

Sprawdź co daje sauna, jakie korzyści są z saunowania

Sauna - korzyści i efekty stosowania

Sauna, znana również jako kąpiel parowa, to forma terapii, która opiera się na poddawaniu organizmu wysokiej temperaturze. Stosowanie sauny przynosi wiele korzyści dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Redukcja stresu i relaksacja

Sauna jest doskonałym miejscem do odprężenia i redukcji stresu. Wysoka temperatura sauny powoduje rozluźnienie mięśni, co obniża napięcie i stres. Dodatkowo, pobyt w saunie wpływa na wydzielanie endorfin, które są hormonami szczęścia, co przekłada się na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia.

Poprawa krążenia

Wysoka temperatura w saunie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi. To z kolei poprawia dostępność tlenu i składników odżywczych dla tkanek, co sprzyja regeneracji organizmu. Poprawione krążenie może także pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Detoksykacja organizmu

Borowina filtruje i oczyszcza skórę ze szkodliwych substancji. Sauna pomaga otworzyć pory skóry, co zapewnia lepsze usuwanie toksyn i nadmiaru sebum. Pobyt w saunie może również pobudzać układ limfatyczny, co przyczynia się do eliminacji toksyn z organizmu.

Sauna - jak saunować?

Przed rozpoczęciem saunowania warto przygotować się odpowiednio, aby cieszyć się pełnymi korzyściami i uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących saunowania:

Przygotowanie do sauny

 • Weź prysznic przed wejściem do sauny. Czysta skóra lepiej przewodzi ciepło.
 • Usuń biżuterię i inne metalowe przedmioty, aby uniknąć oparzeń.
 • Weź ze sobą ręcznik i chusteczki, aby usunąć pot z ciała.

Czas saunowania

 • Początkujący powinni zacząć od krótkiego czasu, około 10-15 minut.
 • W miarę zwiększania doświadczenia można stopniowo wydłużać czas pobytu w saunie do 20-30 minut.
 • Pamiętaj o przerwach podczas zabiegów saunowych. Wyjdź na chwilę z sauny, aby schłodzić się.

Prawidłowe zachowanie

 • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w saunie, aby nieprzeładować organizmu.
 • Pij dużo wody przed i po saunie, aby uniknąć odwodnienia.
 • Jeśli czujesz się źle lub masz dolegliwości zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem przed skorzystaniem z sauny.

Sauna sucha - jakie korzyści niesie ze sobą ta forma sauny?

Sauna sucha, znana również jako sauna fińska, charakteryzuje się niskim poziomem wilgotności powietrza. Właśnie ta cecha sauny suchej przynosi specyficzne korzyści dla organizmu.

Skóra

Wysoka temperatura sauny suchej powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna i nawilżona. Sauna sucha usuwa również martwe komórki skóry, co przyczynia się do poprawy jej wyglądu i kondycji.

Układ oddechowy

Pobyt w saunie suchej może wpływać na rozszerzenie oskrzeli i udrażnianie dróg oddechowych. To może przynieść ulgę osobom z problemami z układem oddechowym, takim jak astma czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Układ krążenia i metabolizm

Sauna sucha stymuluje układ krążenia, co może wpływać na poprawę metabolizmu. Wyższa gorączka spowodowana sauną suchą wywołuje reakcję organizmu, która zwiększa przemianę materii. To z kolei może przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.

Sauna parowa - co daje?

Sauna parowa, znana również jako łaźnia parowa, charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności powietrza. Stosowanie sauny parowej przynosi wiele korzyści dla organizmu.

Drogi oddechowe

Para w saunie parowej działa jak naturalny inhalator, co może przynieść ulgę osobom z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Ciepło i wilgotność powietrza w saunie parowej mogą łagodzić kaszel, katar i przewlekłe zapalenie zatok.

Skóra

Sauna parowa doskonale nawilża i oczyszcza skórę. Para otwiera pory skóry i pomaga usunąć zanieczyszczenia i toksyny. Ponadto, para skutecznie nawilża skórę, co może przynieść ulgę osobom z suchą skórą.

Relaksacja mięśni

Para w saunie parowej rozluźnia i relaksuje mięśnie. Działa przeciwbólowo i może pomóc w złagodzeniu bólu mięśni i stawów spowodowanego kontuzjami lub przeciążeniem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co daje sauna po treningu?

Po intensywnym treningu sauna może być świetnym sposobem na regenerację organizmu. Pobyt w saunie po treningu przynosi wiele korzyści:

Rozluźnienie mięśni

Gorące powietrze w saunie pomaga rozluźnić spięte mięśnie i złagodzić opuchliznę po treningu. To może pomóc w szybszej regeneracji i uniknięciu bólu mięśniowego.

Detoksykacja

Podczas treningu organizm produkuje toksyny, które są usuwane podczas pobytu w saunie poprzez otwarte pory skóry. Sauna po treningu wspomaga usuwanie produktów przemiany materii i wspiera proces detoksykacji organizmu.

Poprawa krążenia

Trening wzmacnia układ krwionośny, a sauna może jeszcze bardziej poprawić krążenie krwi. To z kolei przyczynia się do lepszej dostawy składników odżywczych i tlenu do mięśni, przyspiesza procesy regeneracyjne i zapewnia lepsze efekty treningu.

Wprowadzenie regularnej sauny do swojego harmonogramu treningowego może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Rodzaj sauny a korzyści zdrowotne

Sauny to miejsca, w których można korzystać z wysokiej temperatury i wilgotności, aby uzyskać różnorodne korzyści zdrowotne. Istnieje kilka rodzajów saun, z których każdy ma swoje unikalne cechy i korzyści. Oto kilka rodzajów sauny i ich potencjalne korzyści zdrowotne:

Tradycyjna sauna sucha:

 • Korzyści zdrowotne: Poprawa krążenia krwi, rozluźnienie mięśni, redukcja stresu i napięcia, eliminacja toksyn przez pocenie się, poprawa funkcji układu oddechowego (w przypadku sauny suchej, niska wilgotność powietrza sprzyja łatwiejszemu oddychaniu).

Sauna parowa:

 • Korzyści zdrowotne: Nawilżenie skóry, poprawa zdrowia układu oddechowego (wysoka wilgotność ułatwia oddychanie), łagodzenie bólu mięśni i stawów, relaksacja.

Sauna na podczerwień:

 • Korzyści zdrowotne: Głębsze przenikanie ciepła do ciała, poprawa krążenia, redukcja bólu mięśniowego i stawowego, wspomaganie procesu gojenia się, rozluźnienie mięśni, poprawa elastyczności skóry.

Sauna fińska:

 • Korzyści zdrowotne: Podobne do tradycyjnej sauny suchej, w tym poprawa krążenia krwi, relaksacja, eliminacja toksyn i rozluźnienie mięśni.

Sauna na mokro:

 • Korzyści zdrowotne: Poprawa nawilżenia skóry, łagodzenie problemów skórnych, takich jak łuszczyca lub egzema, redukcja napięcia mięśniowego.

Sauna turecka (hammam):

 • Korzyści zdrowotne: Nawilżenie skóry, relaksacja, poprawa zdrowia układu oddechowego, łagodzenie stresu.

Korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z saun mogą obejmować poprawę zdrowia serca, redukcję stresu, wsparcie dla układu odpornościowego, ułatwienie oddychania, poprawę skóry i łagodzenie bólu mięśniowego i stawowego. Ważne jest jednak, aby stosować sauny odpowiednio, przestrzegając zasad bezpieczeństwa, takich jak kontrola czasu spędzanego w saunie i unikanie przebywania w saunie w przypadku, gdy masz pewne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca czy nadciśnienie.

Przed rozpoczęciem regularnych sesji w saunie zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy zdrowotne. Dzięki temu możesz dostosować korzystanie z sauny do swojego stanu zdrowia i cieszyć się jej korzyściami zdrowotnymi w sposób bezpieczny.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca