Cholesterol HDL I LDL

Cholesterol HDL I LDL

Jaki poziom cholesterolu jest odpowiedni dla naszego organizmu? Jakie badanie poziomu cholesterolu należy wykonać? Sprawdź to w poniższym artykule.

Cholesterol - ldl czy hdl ?

Cholesterol to woskowaty tłuszcz znajdujący się we krwi. Jest on ważną częścią organizmu i pomaga chronić przed chorobami serca, powlekając tętnice. Jeśli jednak stężenie cholesterolu we krwi jest zbyt duże, może on przykleić się do wnętrza tętnic i z czasem spowodować ich zablokowanie. Jest to znane jako miażdżyca lub stwardnienie tętnic

Czym jest cholesterol ?

Cholesterol to woskowata, podobna do tłuszczu substancja wytwarzana w wątrobie i występująca w niektórych produktach spożywczych. Znany jest również jako lipid (tłuszcz). Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pomaga wytwarzać błony komórkowe, hormony, witaminę D i kwasy żółciowe, które pomagają trawić pokarm.Poziom cholesterolu całkowitego dla dorosłej osoby powinien wynosić do 200 mg/dl (5,2 mmol/l).

Dlaczego cholesterol jest ważny dla zdrowia?

Cholesterol to woskowata substancja wytwarzana przez wątrobę i niezbędna dla dobrego zdrowia. Jest on wykorzystywany do produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, które pomagają w trawieniu pokarmów. Cholesterol pomaga również chronić nerwy i komórki mózgowe, buduje błony komórkowe, wspiera układ odpornościowy i pomaga w produkcji witaminy D w naszym organizmie.

Poziom cholesterolu różni się u poszczególnych osób w zależności od ich uwarunkowań genetycznych, ale ogólnie rzecz biorąc wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca lub udar mózgu, jeśli nie jest prawidłowo leczony.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zbyt wysoki poziom cholesterolu a choroby serca

Cholesterol to woskowata substancja wytwarzana przez wątrobę. Jest on ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może powodować problemy zdrowotne, takie jak choroby serca.

Cholesterol pochodzi z trzech źródeł:

 • tłuszcze w diecie (mięso i produkty mleczne)
 • komórki ciała, które wytwarzają własny cholesterol
 • wątroba wytwarza więcej cholesterolu, gdy spożywasz pokarmy bogate w tłuszcze nasycone, takie jak masło lub tłuste mięso


HDL i LDL - dobry i zły cholesterol

Dobry cholesterol czyli cholesterol hdl (frakcja hdl), pomaga chronić nasze serce jak i naczynia krwionośne przed chorobami.Jest niezbędny dla dobrego zdrowia.Stężenie dobrego cholesterolu hdl było większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl).

Zły cholesterol czyli ldl (frakcja ldl) będący tym o niskiej gęstości odpowiada za transport cholesterolu wraz z lipoproteinami (a) z wątroby do komórek gdzie niewykorzystany nadmiar odkłada się w postaci złogów w naczyniach tętniczych.Stężenie cholesterolu ldl nie powinno przekraczać 115 mg/dl.

Lipoproteina (a) jest jedną z rodzajów lipoprotein o niskiej gęstości.Łączny poziom cholesterolu całkowitego we krwi nie powinien przekraczać 200 mg/dl.

Czy wysoki poziom cholesterolu powoduje choroby serca, czy jest odwrotnie?

Prawda jest taka, że nadmiar cholesterolu jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Nie jest on jednak przyczyną, a jedynie objawem leżącego u jego podstaw problemu. Pozostaje jednak pytanie: co powoduje stan zapalny i stres oksydacyjny?

Okazuje się, że istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tych problemów, w tym zła dieta (przetworzona żywność bogata w cukier i tłuszcze nasycone) i brak aktywności fizycznej. Ale jednym z ważnych czynników jest również stres - i nie możemy zapominać o genetyce!

Badanie poziomu cholesterolu ?

Poziom cholesterolu we krwi to woskowata, podobna do tłuszczu substancja we krwi, która pochodzi ze spożywanych pokarmów. Pomaga organizmowi wytwarzać hormony i budować komórki. Jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i udar mózgu.

Normy cholesterolu mierzone są w miligramach (mg) na decylitr (dL) krwi:

 • mniej niż 200 mg/dL jest uważane za zdrowe.
 • od 200 do 239 mg/dl to granicznie wysokie lub wysokie ryzyko chorób serca; może to oznaczać konieczność zmiany stylu życia lub przyjmowania leków w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Jeśli cierpisz na cukrzycę, chorobę nerek lub masz więcej niż 70 lat, może to oznaczać, że powinieneś natychmiast udać się do lekarza, ponieważ te schorzenia mogą zwiększyć ryzyko poważnych powikłań, jeśli nie będą leczone.

Zbyt duże stężenie poziomu trójglicerydów jest równie niebezpieczna dla naszego zdrowia gdyż stwarza ono ryzyko zawału serca i udaru mózgu.Trójglicerydy odpowiadają za to w znacznie większym stopniu niż cholesterol.

Jakie są możliwości leczenia wysokiego poziomu cholesterolu?

Opcje leczenia wysokiego poziomu cholesterolu obejmują:

 • zdrowa dieta, w tym dużo owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego mięsa
 • regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie)
 • leki pomagające obniżyć poziom cholesterolu LDL lub cholesterolu całkowitego
 • zioła obniżające poziom cholesterolu

Jak obniżyć poziom cholesterolu ?

 • zrównoważona dieta, która zawiera dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych; ogranicza również tłuszcze nasycone (znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego), tłuszcze trans (znajdujące się w przetworzonej żywności) i cholesterol.
 • jedz więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych: Wytyczne dietetyczne zalecają wypełnianie połowy talerza owocami lub warzywami podczas każdego posiłku. Należy również dążyć do włączenia produktów pełnoziarnistych, takich jak płatki owsiane lub brązowy ryż, co najmniej trzy razy dziennie.
 • ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cholesterolu: Tłuszcze nasycone znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i drób; niektóre oleje roślinne, takie jak olej kokosowy, mogą również zawierać ten rodzaj tłuszczu - dlatego uważnie sprawdzaj etykiety składników! Tłuszcze trans powstają w wyniku przetwarzania płynnych olejów roślinnych w stałe skróty lub margaryny podczas procesów produkcyjnych; są one zwykle wymienione na etykietach żywności jako "częściowo uwodorniony olej roślinny". Cholesterol występuje naturalnie tylko w tkankach zwierzęcych - więc jeśli chcesz mieć mniej problemów z sercem w przyszłości, ogranicz jego spożycie tak bardzo, jak to możliwe!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz cholesterol i jego wpływ na Twoje zdrowie. Wysoki poziom cholesterolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca czy chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej ale nie jest to jedyny czynnik.W rzeczywistości istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby obniżyć ryzyko, nawet jeśli poziom cholesterolu jest wysoki!

Chcesz żyć w końcu zdrowo ?

Jeśli interesujesz się swoim własnym zdrowiem i swoich najbliższych dołącz do pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz do naszej społeczności już dziś!

Już od kilkunastu złotych miesięcznie !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są objawy glisty ludzkiej? Jak to możliwe, że pasożyt ten występuje w tak specyficznym miejscu jak oko? Jak efektywnie leczyć tę chorobę? Jeżeli nie wiesz jeszcze odpowiedzi na te pytania, ten poradnik jest dla Ciebie.

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca