bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Cholesterol HDL I LDL

Blog healthcare

Cholesterol HDL I LDL

Jaki poziom cholesterolu jest odpowiedni dla naszego organizmu? Jakie badanie poziomu cholesterolu należy wykonać? Sprawdź to w poniższym artykule.

Spis treści

 1. Czym jest cholesterol ?
 2. Dlaczego cholesterol jest ważny dla zdrowia?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Zbyt wysoki poziom cholesterolu a choroby serca
 5. HDL i LDL - dobry i zły cholesterol
 6. Czy wysoki poziom cholesterolu powoduje choroby serca, czy jest odwrotnie?
 7. Badanie poziomu cholesterolu ?
 8. Jakie są możliwości leczenia wysokiego poziomu cholesterolu?
 9. Jak obniżyć poziom cholesterolu ?
 10. Podsumowanie
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Cholesterol - ldl czy hdl ?

Cholesterol to woskowaty tłuszcz znajdujący się we krwi. Jest on ważną częścią organizmu i pomaga chronić przed chorobami serca, powlekając tętnice. Jeśli jednak stężenie cholesterolu we krwi jest zbyt duże, może on przykleić się do wnętrza tętnic i z czasem spowodować ich zablokowanie. Jest to znane jako miażdżyca lub stwardnienie tętnic

Czym jest cholesterol ?

Cholesterol to woskowata, podobna do tłuszczu substancja wytwarzana w wątrobie i występująca w niektórych produktach spożywczych. Znany jest również jako lipid (tłuszcz). Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pomaga wytwarzać błony komórkowe, hormony, witaminę D i kwasy żółciowe, które pomagają trawić pokarm.Poziom cholesterolu całkowitego dla dorosłej osoby powinien wynosić do 200 mg/dl (5,2 mmol/l).

Dlaczego cholesterol jest ważny dla zdrowia?

Cholesterol to woskowata substancja wytwarzana przez wątrobę i niezbędna dla dobrego zdrowia. Jest on wykorzystywany do produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, które pomagają w trawieniu pokarmów. Cholesterol pomaga również chronić nerwy i komórki mózgowe, buduje błony komórkowe, wspiera układ odpornościowy i pomaga w produkcji witaminy D w naszym organizmie.

Poziom cholesterolu różni się u poszczególnych osób w zależności od ich uwarunkowań genetycznych, ale ogólnie rzecz biorąc wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca lub udar mózgu, jeśli nie jest prawidłowo leczony.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zbyt wysoki poziom cholesterolu a choroby serca

Cholesterol to woskowata substancja wytwarzana przez wątrobę. Jest on ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może powodować problemy zdrowotne, takie jak choroby serca.

Cholesterol pochodzi z trzech źródeł:

 • tłuszcze w diecie (mięso i produkty mleczne)
 • komórki ciała, które wytwarzają własny cholesterol
 • wątroba wytwarza więcej cholesterolu, gdy spożywasz pokarmy bogate w tłuszcze nasycone, takie jak masło lub tłuste mięso


HDL i LDL - dobry i zły cholesterol

Dobry cholesterol czyli cholesterol hdl (frakcja hdl), pomaga chronić nasze serce jak i naczynia krwionośne przed chorobami.Jest niezbędny dla dobrego zdrowia.Stężenie dobrego cholesterolu hdl było większe od 40 mg/dl (u kobiet powyżej 46 mg/dl).

Zły cholesterol czyli ldl (frakcja ldl) będący tym o niskiej gęstości odpowiada za transport cholesterolu wraz z lipoproteinami (a) z wątroby do komórek gdzie niewykorzystany nadmiar odkłada się w postaci złogów w naczyniach tętniczych.Stężenie cholesterolu ldl nie powinno przekraczać 115 mg/dl.

Lipoproteina (a) jest jedną z rodzajów lipoprotein o niskiej gęstości.Łączny poziom cholesterolu całkowitego we krwi nie powinien przekraczać 200 mg/dl.

Czy wysoki poziom cholesterolu powoduje choroby serca, czy jest odwrotnie?

Prawda jest taka, że nadmiar cholesterolu jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Nie jest on jednak przyczyną, a jedynie objawem leżącego u jego podstaw problemu. Pozostaje jednak pytanie: co powoduje stan zapalny i stres oksydacyjny?

Okazuje się, że istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tych problemów, w tym zła dieta (przetworzona żywność bogata w cukier i tłuszcze nasycone) i brak aktywności fizycznej. Ale jednym z ważnych czynników jest również stres - i nie możemy zapominać o genetyce!

Badanie poziomu cholesterolu ?

Poziom cholesterolu we krwi to woskowata, podobna do tłuszczu substancja we krwi, która pochodzi ze spożywanych pokarmów. Pomaga organizmowi wytwarzać hormony i budować komórki. Jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i udar mózgu.

Normy cholesterolu mierzone są w miligramach (mg) na decylitr (dL) krwi:

 • mniej niż 200 mg/dL jest uważane za zdrowe.
 • od 200 do 239 mg/dl to granicznie wysokie lub wysokie ryzyko chorób serca; może to oznaczać konieczność zmiany stylu życia lub przyjmowania leków w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Jeśli cierpisz na cukrzycę, chorobę nerek lub masz więcej niż 70 lat, może to oznaczać, że powinieneś natychmiast udać się do lekarza, ponieważ te schorzenia mogą zwiększyć ryzyko poważnych powikłań, jeśli nie będą leczone.

Zbyt duże stężenie poziomu trójglicerydów jest równie niebezpieczna dla naszego zdrowia gdyż stwarza ono ryzyko zawału serca i udaru mózgu.Trójglicerydy odpowiadają za to w znacznie większym stopniu niż cholesterol.

Jakie są możliwości leczenia wysokiego poziomu cholesterolu?

Opcje leczenia wysokiego poziomu cholesterolu obejmują:

 • zdrowa dieta, w tym dużo owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego mięsa
 • regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie)
 • leki pomagające obniżyć poziom cholesterolu LDL lub cholesterolu całkowitego
 • zioła obniżające poziom cholesterolu

Jak obniżyć poziom cholesterolu ?

 • zrównoważona dieta, która zawiera dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych; ogranicza również tłuszcze nasycone (znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego), tłuszcze trans (znajdujące się w przetworzonej żywności) i cholesterol.
 • jedz więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych: Wytyczne dietetyczne zalecają wypełnianie połowy talerza owocami lub warzywami podczas każdego posiłku. Należy również dążyć do włączenia produktów pełnoziarnistych, takich jak płatki owsiane lub brązowy ryż, co najmniej trzy razy dziennie.
 • ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cholesterolu: Tłuszcze nasycone znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i drób; niektóre oleje roślinne, takie jak olej kokosowy, mogą również zawierać ten rodzaj tłuszczu - dlatego uważnie sprawdzaj etykiety składników! Tłuszcze trans powstają w wyniku przetwarzania płynnych olejów roślinnych w stałe skróty lub margaryny podczas procesów produkcyjnych; są one zwykle wymienione na etykietach żywności jako "częściowo uwodorniony olej roślinny". Cholesterol występuje naturalnie tylko w tkankach zwierzęcych - więc jeśli chcesz mieć mniej problemów z sercem w przyszłości, ogranicz jego spożycie tak bardzo, jak to możliwe!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz cholesterol i jego wpływ na Twoje zdrowie. Wysoki poziom cholesterolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca czy chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej ale nie jest to jedyny czynnik.W rzeczywistości istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby obniżyć ryzyko, nawet jeśli poziom cholesterolu jest wysoki!

Chcesz żyć w końcu zdrowo ?

Jeśli interesujesz się swoim własnym zdrowiem i swoich najbliższych dołącz do pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz do naszej społeczności już dziś!

Już od kilkunastu złotych miesięcznie !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz