mgr Weronika Morawska
autor artykułuAstaksantyna - czym jest i jak działa na nasze ciało?
Astaksantyna to naturalny antyoksydant, czerwony barwnik, który znajduje się np. w morskich glonach, krylu, krewetkach i lososiu. To silny antyoksydant, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym. Jest związkiem, który neutralizuje wolne rodniki, które powstają podczas procesu tlenowego przemiany materii w organizmie.
Warto wiedzieć, że astaksantyna jest przyswajalna w 97% przez nasze ciało, co oznacza, że jest ona lepiej wchłanialna niż inne naturalne antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E czy beta-karoten.
Astaksantyna - działanie i korzyści dla zdrowia
Działanie astaksantyny polega m.in. na:
- Poprawie pracy serca i układu krążenia
- Zmniejszeniu stanów zapalnych
- Ochronie przed chorobami oczu (np. jaskrą, zwyrodnieniem plamki żółtej)
- Przeciwdziałaniu uszkodzeniom DNA
- Ochronie przed starzeniem się skóry
- Wzmocnieniu układu odpornościowego
- Poprawie stanu włosów, paznokci i skóry
Astaksantyna działa również przeciwutleniająco, co oznacza, że zapobiega przyspieszonemu starzeniu, a także chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer czy Parkinson. Wpływa również na redukcję objawów związanych z chorobami autoimmunizacyjnymi oraz łagodzi objawy stresu i zmęczenia.
Astaksantyna - właściwości zdrowotne i wpływ na organizm
Poza wyżej wymienionymi właściwościami, astaksantyna wpływa korzystnie na cały organizm. Ma ona m.in. właściwości:
- Przeciwutleniające
- Przeciwzapalne
- Immunomodulacyjne
- Przeciwnowotworowe
- Neuroprotekcyjne
Przyjmowanie astaksantyny wpływa także na poprawę wydajności fizycznej, zwiększa wytrzymałość organizmu, a także korzystnie wpływa na osoby, u których występują problemy z cholesterolu oraz cukrzycą.
Astaksantyna - czy to najsilniejszy antyoksydant na świecie?
Astaksantyna jest uważana za jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów na świecie. W sumie jest ona 10 razy silniejsza niż astaksantyna z kapsantyny i 100 razy silniejsza niż witamina E.
Badania wykazały także, że astaksantyna jest 65 razy silniejsza niż witamina C. Jednak należy pamiętać, że sama wartość mocy antyoksydacyjnej nie przesądza o skuteczności w zapobieganiu chorobom.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Skutki uboczne astaksantyny: Czy są jakieś ryzyka związane z jej stosowaniem?
Astaksantyna jest uznawana za bezpieczną, a jej stosowanie nie wiąże się z poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Jednak tak jak z każdym suplementem diety, warto zachować ostrożność i stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania.
Nie zaleca się także stosowania astaksantyny u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, a także dzieci poniżej 18. roku życia.