Astaksantyna - czy to naprawdę najsilniejszy antyoksydant na świecie? 

Astaksantyna - czy to naprawdę najsilniejszy antyoksydant na świecie? 

Nie wszyscy jeszcze zetknęli się z tego typu składnikiem, ale astaksantyna robi coraz większą furorę na rynku farmaceutycznym, a to z powodu jej rzekomego wpływu na zdrowie i jakości życia. Czym jest astaksantyna, jak działa i jakie korzyści przynosi zdrowiu? Czy faktycznie jest to najsilniejszy antyoksydant na świecie? A może istnieją jakieś skutki uboczne związane z jej stosowaniem? Dowiecie się odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Astaksantyna - czym jest i jak działa na nasze ciało?

Astaksantyna to naturalny antyoksydant, czerwony barwnik, który znajduje się np. w morskich glonach, krylu, krewetkach i lososiu. To silny antyoksydant, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym. Jest związkiem, który neutralizuje wolne rodniki, które powstają podczas procesu tlenowego przemiany materii w organizmie.

Warto wiedzieć, że astaksantyna jest przyswajalna w 97% przez nasze ciało, co oznacza, że jest ona lepiej wchłanialna niż inne naturalne antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E czy beta-karoten.

Astaksantyna - działanie i korzyści dla zdrowia

Działanie astaksantyny polega m.in. na:

  • Poprawie pracy serca i układu krążenia
  • Zmniejszeniu stanów zapalnych
  • Ochronie przed chorobami oczu (np. jaskrą, zwyrodnieniem plamki żółtej)
  • Przeciwdziałaniu uszkodzeniom DNA
  • Ochronie przed starzeniem się skóry
  • Wzmocnieniu układu odpornościowego
  • Poprawie stanu włosów, paznokci i skóry

Astaksantyna działa również przeciwutleniająco, co oznacza, że zapobiega przyspieszonemu starzeniu, a także chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer czy Parkinson. Wpływa również na redukcję objawów związanych z chorobami autoimmunizacyjnymi oraz łagodzi objawy stresu i zmęczenia.

Astaksantyna - właściwości zdrowotne i wpływ na organizm

Poza wyżej wymienionymi właściwościami, astaksantyna wpływa korzystnie na cały organizm. Ma ona m.in. właściwości:

  • Przeciwutleniające
  • Przeciwzapalne
  • Immunomodulacyjne
  • Przeciwnowotworowe
  • Neuroprotekcyjne

Przyjmowanie astaksantyny wpływa także na poprawę wydajności fizycznej, zwiększa wytrzymałość organizmu, a także korzystnie wpływa na osoby, u których występują problemy z cholesterolu oraz cukrzycą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Astaksantyna - czy to najsilniejszy antyoksydant na świecie?

Astaksantyna jest uważana za jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów na świecie. W sumie jest ona 10 razy silniejsza niż astaksantyna z kapsantyny i 100 razy silniejsza niż witamina E.

Badania wykazały także, że astaksantyna jest 65 razy silniejsza niż witamina C. Jednak należy pamiętać, że sama wartość mocy antyoksydacyjnej nie przesądza o skuteczności w zapobieganiu chorobom.

Skutki uboczne astaksantyny: Czy są jakieś ryzyka związane z jej stosowaniem?

Astaksantyna jest uznawana za bezpieczną, a jej stosowanie nie wiąże się z poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Jednak tak jak z każdym suplementem diety, warto zachować ostrożność i stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Nie zaleca się także stosowania astaksantyny u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, a także dzieci poniżej 18. roku życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
19Godzin
04Minut
10Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca