Astaksantyna - czy to naprawdę najsilniejszy antyoksydant na świecie? 

Astaksantyna - czy to naprawdę najsilniejszy antyoksydant na świecie? 

Nie wszyscy jeszcze zetknęli się z tego typu składnikiem, ale astaksantyna robi coraz większą furorę na rynku farmaceutycznym, a to z powodu jej rzekomego wpływu na zdrowie i jakości życia. Czym jest astaksantyna, jak działa i jakie korzyści przynosi zdrowiu? Czy faktycznie jest to najsilniejszy antyoksydant na świecie? A może istnieją jakieś skutki uboczne związane z jej stosowaniem? Dowiecie się odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Astaksantyna - czym jest i jak działa na nasze ciało?

Astaksantyna to naturalny antyoksydant, czerwony barwnik, który znajduje się np. w morskich glonach, krylu, krewetkach i lososiu. To silny antyoksydant, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym. Jest związkiem, który neutralizuje wolne rodniki, które powstają podczas procesu tlenowego przemiany materii w organizmie.

Warto wiedzieć, że astaksantyna jest przyswajalna w 97% przez nasze ciało, co oznacza, że jest ona lepiej wchłanialna niż inne naturalne antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E czy beta-karoten.

Astaksantyna - działanie i korzyści dla zdrowia

Działanie astaksantyny polega m.in. na:

  • Poprawie pracy serca i układu krążenia
  • Zmniejszeniu stanów zapalnych
  • Ochronie przed chorobami oczu (np. jaskrą, zwyrodnieniem plamki żółtej)
  • Przeciwdziałaniu uszkodzeniom DNA
  • Ochronie przed starzeniem się skóry
  • Wzmocnieniu układu odpornościowego
  • Poprawie stanu włosów, paznokci i skóry

Astaksantyna działa również przeciwutleniająco, co oznacza, że zapobiega przyspieszonemu starzeniu, a także chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer czy Parkinson. Wpływa również na redukcję objawów związanych z chorobami autoimmunizacyjnymi oraz łagodzi objawy stresu i zmęczenia.

Astaksantyna - właściwości zdrowotne i wpływ na organizm

Poza wyżej wymienionymi właściwościami, astaksantyna wpływa korzystnie na cały organizm. Ma ona m.in. właściwości:

  • Przeciwutleniające
  • Przeciwzapalne
  • Immunomodulacyjne
  • Przeciwnowotworowe
  • Neuroprotekcyjne

Przyjmowanie astaksantyny wpływa także na poprawę wydajności fizycznej, zwiększa wytrzymałość organizmu, a także korzystnie wpływa na osoby, u których występują problemy z cholesterolu oraz cukrzycą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Astaksantyna - czy to najsilniejszy antyoksydant na świecie?

Astaksantyna jest uważana za jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów na świecie. W sumie jest ona 10 razy silniejsza niż astaksantyna z kapsantyny i 100 razy silniejsza niż witamina E.

Badania wykazały także, że astaksantyna jest 65 razy silniejsza niż witamina C. Jednak należy pamiętać, że sama wartość mocy antyoksydacyjnej nie przesądza o skuteczności w zapobieganiu chorobom.

Skutki uboczne astaksantyny: Czy są jakieś ryzyka związane z jej stosowaniem?

Astaksantyna jest uznawana za bezpieczną, a jej stosowanie nie wiąże się z poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Jednak tak jak z każdym suplementem diety, warto zachować ostrożność i stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Nie zaleca się także stosowania astaksantyny u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, a także dzieci poniżej 18. roku życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca