Ajurweda - dosze - co to jest i jak poznać swoją? Jak równoważymy Pittę?

Ajurweda - dosze - co to jest i jak poznać swoją? Jak równoważymy Pittę?

Często szukając alternatywnych metod leczenia czy poprawy zdrowia, możemy natrafić na słowo "ajurweda". Ta tradycyjna indyjska medycyna jest przedmiotem zainteresowania wielu osób, ale jak poznać jej tajniki i zrozumieć własny organizm? Kluczem do tajemnic ajurwedy są trzy dosze - Vata, Pitta i Kapha. Poznanie swojego indywidualnego profilu doszowego może pomóc w osiągnięciu równowagi i dobrego samopoczucia.

Ajurweda - poznanie trzech dosz (Vata, Pitta, Kapha) dla równowagi

Ajurweda opiera się na filozofii, że człowiek jest częścią natury i równowaga między różnymi energiami jest kluczem do zdrowego życia. Dosze są trzema podstawowymi energiami, które kontrolują różne funkcje w naszym ciele.

 1. Vata: Jest to energia ruchu i przepływu. Osoby z dominacją doszy Vata są zwykle energiczne, ale mogą mieć skłonność do niepokoju, stresu i niestabilności emocjonalnej.
 2. Pitta: Ta energia kontroluje procesy metaboliczne i trawienie. Osoby z dominacją doszy Pitta mają zazwyczaj żywiołowy i ambitny charakter, ale mogą być podatne na problemy trawienne oraz nadmierną krytykę siebie i innych.
 3. Kapha: Energia Kapha jest związana z formą i strukturą. Osoby z dominacją doszy Kapha są zazwyczaj spokojne i zrównoważone, ale mogą mieć skłonność do nadmiernej wagi i uczucia ciężkości.

Dosze Ajurwedy - kluczowe elementy w tradycyjnej medycynie indyjskiej

W ajurwedzie, każda osoba ma swoje unikalne proporcje dosz, które wpływają na jej zdrowie i samopoczucie. Aby ocenić swoje indywidualne proporcje doszowe, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę:

 • Fizyczne cechy: Dokładne badanie fizyczne może dostarczyć wskazówek na temat dominującej doszy. Na przykład, osoby z doszą Vata często mają cienką i suchą skórę, natomiast osoby z doszą Kapha mają tendencję do masywnego ciała i wilgotnej skóry.
 • Zachowanie: Obserwowanie własnego zachowania może być również pomocne. Osoby z doszą Vata są zwykle energiczne i ekspresyjne, podczas gdy osoby z doszą Kapha są spokojne i wyważone.
 • Preferencje żywieniowe: Każda dosza ma swoje preferencje żywieniowe. Na przykład, osoby z doszą Vata dobrze tolerują ciepłe, lekkie i oleiste jedzenie, natomiast osoby z doszą Pitta najlepiej czują się po jedzeniu łagodnych i surowych pokarmów.

Test doszy Ajurwedy - odkryj swój indywidualny profil doszowy

Aby dokładnie poznać swoje proporcje doszowe, można skorzystać z testu doszy Ajurwedy. Istnieje wiele dostępnych testów online, które mogą pomóc w określeniu dominującej doszy w Twoim organizmie. Podczas tego testu będziesz musiał odpowiedzieć na pytania dotyczące swoich fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych cech. Na podstawie odpowiedzi, otrzymasz szczegółowy profil swoich dosz.

Ajurweda - badanie dosz w celu lepszego zrozumienia swojego organizmu

Poznanie swojego indywidualnego profilu doszowego w ajurwedzie jest kluczowe do lepszego zrozumienia funkcjonowania swojego organizmu. To wiedza, która może pomóc w dostosowaniu diety, stylu życia i rytuałów, aby osiągnąć równowagę i dobry stan zdrowia. Ponadto, odpowiednie leki ajurwedyjskie oraz techniki takie jak medytacja, joga czy masaż mogą być stosowane w celu przywrócenia równowagi doszowej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ajurweda - mieszane dosze i znaczenie ich równowagi

Niektóre osoby mogą mieć mieszane proporcje dosz, co oznacza, że ​​mogą mieć charakterystyki różnych energii. Na przykład, osoba może mieć dominującą doszę Pitta-Vata. W takim przypadku, równowaga między tymi dwoma energiami staje się kluczowa dla zdrowego funkcjonowania organizmu.

Ważne jest, aby pamiętać, że osiągnięcie równowagi doszowej w ajurwedzie jest indywidualnym procesem. Różne osoby mogą potrzebować różnych strategii i podejść. Dlatego warto skonsultować się z ajurwedyjskim specjalistą, który pomoże w dokładnym określeniu profilu doszowego i zaleci indywidualizowane podejście terapeutyczne.

Podsumowanie

Ajurweda jest fascynującą tradycyjną indyjską medycyną, która wykorzystuje wiedzę o trzech doszach - Vata, Pitta i Kapha, aby pomóc w osiągnięciu równowagi i dobrego samopoczucia. Poznanie swojej indywidualnej proporcji doszowych może być pomocne w dostosowaniu diety, stylu życia i rytuałów. Testy doszy Ajurwedy mogą pomóc w określeniu dominującej doszy, a skonsultowanie się z ajurwedyjskim specjalistą może zagwarantować indywidualne podejście terapeutyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca