Zespół jelita drażliwego - dieta dla złagodzenia objawów. Dieta w Zespole Jelita Drażliwego (IBS). Zespół jelita drażliwego dieta. Jadłospis

Zespół jelita drażliwego - dieta dla złagodzenia objawów. Dieta w Zespole Jelita Drażliwego (IBS). Zespół jelita drażliwego dieta. Jadłospis

Sprawdź jak powinna wyglądać odpowiednia dieta przy zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego - wpływ diety na samopoczucie

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ZJD) to powszechny schorzenie przewodu pokarmowego, które objawia się bólami brzucha, nieregularnymi ruchami jelit, wzdęciami oraz zmienionym wypróżnianiem. Ten zaburzenie może znacznie wpływać na jakość życia, opóźniając codzienne czynności i ograniczając normalne funkcjonowanie.

Jednym z aspektów ZJD, który jest szczególnie ważny, jest dieta. Wybór odpowiednich pokarmów i unikanie tych, które mogą pogorszyć objawy, może złagodzić dolegliwości i poprawić samopoczucie pacjentów.

Co szkodzi w zespole jelita drażliwego?

Żywność wysokobłonnikowa

Wielu pacjentów z ZJD odczuwa pogorszenie objawów po spożyciu pokarmów bogatych w błonnik, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce czy warzywa. Błonnik może nie być dobrze tolerowany przez jelita i powodować ból i wzdęcia.

Niektóre warzywa i owoce

Niektóre warzywa i owoce, takie jak kapusta, brokuły, cebula, czosnek, jabłka czy gruszki, zawierają cukry fermentujące, które mogą powodować gazy i wzdęcia. U niektórych osób z ZJD może być konieczne unikanie tych produktów.

Napoje gazowane i alkohol

Napoje gazowane i alkohol mogą powodować wzdęcia i nasilać objawy ZJD. Działa to podwójnie - po pierwsze, gazowanie napojów może powodować powstawanie gazów w jelitach, a po drugie, alkohol może mieć drażniący wpływ na jelita.

Dieta w zespole jelita drażliwego - wskazówki i zasady

Stabilne posiłki

Zaleca się spożywanie regularnych i stabilnych posiłków, które są bogate w białko i węglowodany, ale niskie w tłuszcz. Ważne jest także spożywanie odpowiednich ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Unikanie potencjalnych wyzwalaczy

Każdy pacjent z ZJD może mieć inne pokarmy, które mogą wywoływać objawy. Ważne jest, aby prowadzić dziennik żywieniowy, w którym będą zapisane wszystkie spożywane produkty i notowane objawy. Dzięki temu możliwe będzie zidentyfikowanie potencjalnych wyzwalaczy i unikanie ich w przyszłości.

Przygotowanie posiłków

Ograniczenie używania tłustych potraw, dużo przypraw, kawy i czekolady, które mogą drażnić jelita, może pomóc w złagodzeniu objawów. Ważne jest także gotowanie na parze lub gotowanie na wodzie bez solenia, aby ograniczyć negatywny wpływ sodu i soli na organizm.

Efekty stosowania diety w zespole jelita drażliwego

Stosowanie odpowiedniej diety dla osób z ZJD może przynieść pewne korzyści, takie jak zmniejszenie bólu brzucha, zmniejszenie wzdęć, normalizacja rytmu wypróżnień oraz zwiększenie samopoczucia ogólnego. Warto jednak pamiętać, że dieta sama w sobie nie jest jedynym leczeniem ZJD. W przypadku nasilenia objawów zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta przy jelicie drażliwym - jadłospis

Poniżej przedstawiam przykładowy jadłospis dla osób z ZJD:

Śniadanie

 • Jogurt naturalny z dodatkiem płatków owsianych i jagód
 • Kanapka z chudym twarogiem i warzywami

Drugie śniadanie

 • Banan

Obiad

 • Grillowana pierś z kurczaka
 • Gotowane ziemniaki
 • Sałatka z pomidorów i ogórków

Podwieczorek

 • Marchewka

Kolacja

 • Ryż brązowy
 • Grillowany filet z łososia
 • Gotowany brokuł

Przekąska przed snem

 • Jogurt naturalny

Przykładowy jadłospis FODMAP można dostosować do własnych preferencji i tolerancji pokarmowych, unikając przy tym potencjalnych wyzwalaczy objawów ZJD.

Zespół jelita drażliwego dieta przepisy

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest to zaburzenie przewodu pokarmowego, które często objawia się bólem brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często związane jest z nieprawidłową pracą jelit, która prowadzi do problemów z trawieniem pokarmu. Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu IBS, ponieważ niektóre pokarmy mogą nasilać objawy, podczas gdy inne mogą je łagodzić. Przykładowymi pokarmami, które należy unikać, są: cebula, czosnek, brokuły, kapusta, kawa, alkohol i napoje gazowane. Zamiast tego, należy skupić się na spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i rośliny strączkowe. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków i unikanie jedzenia w pośpiechu. Oprócz diety, ważne jest również utrzymywanie zdrowego stylu życia poprzez regularną aktywność fizyczną, redukcję stresu i wystarczającą ilość snu. Przepisy dla osób z zespołem jelita drażliwego powinny skupiać się na lekkostrawnych i niezbyt obfitych potrawach, które nie drażnią błony śluzowej jelit.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca