bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zaparcia u dzieci: Sposoby na ich łagodzenie i rodzaje. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci. Leczenie zaparć u dzieci. Sprawdź jakie mogą być objawy 

Blog healthcare

Zaparcia u dzieci: Sposoby na ich łagodzenie i rodzaje. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci. Leczenie zaparć u dzieci. Sprawdź jakie mogą być objawy 

Sprawdź jakie są domowe sposoby na zaparcia u dzieci 

Spis treści

 1. Co na zaparcia u dzieci: Jakie są skuteczne metody łagodzenia zaparć u najmłodszych?
 2. Zaparcia nawykowe u dzieci: Przyczyny i sposoby radzenia sobie z chronicznymi zaparciami. Jakie są przyczyny zatwardzeń u dzieci? 
 3. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Zaparcia czynnościowe u dzieci: Objawy i sposoby leczenia opóźnionej perystaltyki jelitowej
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Zaparcia u dzieci - co podać? Jakie pokarmy wpłyną pozytywnie na trawienie i zmniejszenie ryzyka zaparć?

Co na zaparcia u dzieci: Jakie są skuteczne metody łagodzenia zaparć u najmłodszych?

Zaparcia są powszechne u dzieci i mogą stanowić poważny problem zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Zaparcia występują, gdy dziecko ma trudności z oddawaniem regularnych lub wystarczająco miękkich stolców. Często jest to wynikiem niezrównoważonej diety, niewystarczającej ilości ruchu, a także stresu.

Aby złagodzić zaparcia u dzieci, istnieje kilka skutecznych metod. Jednym z najważniejszych kroków jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości płynów. Regularne picie wody, soku owocowego lub innych napojów niegazowanych może pomóc w zmiękczeniu stolca i ułatwić jego wydalenie. Ważne jest również, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość błonnika w diecie. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona są bogate w błonnik i mogą przyczynić się do łatwiejszego wypróżniania.

Inną skuteczną metodą łagodzenia zaparć u dzieci jest regularna aktywność fizyczna. Dzieci powinny mieć wystarczająco dużo czasu na zabawę na świeżym powietrzu i uprawianie sportu. Regularny wysiłek fizyczny pobudza pracę jelit i przyspiesza trawienie.

Niektóre dodatkowe sposoby na łagodzenie zaparć u dzieci obejmują masaż brzucha, który może pomóc w pobudzeniu jelit, a także regularne wcześniej zaplanowane pory na wypróżnianie. Regularność ma kluczowe znaczenie, więc zachęcaj dziecko do korzystania z toalety w regularnych odstępach czasu, na przykład po posiłkach.

Zaparcia nawykowe u dzieci: Przyczyny i sposoby radzenia sobie z chronicznymi zaparciami. Jakie są przyczyny zatwardzeń u dzieci? 

Zaparcia nawykowe, zwane także przewlekłymi lub nawykowymi zaparciami, to trudności z wypróżnianiem, które utrzymują się przez dłuższy czas. Istnieje wiele przyczyn zaparć nawykowych u dzieci, takich jak nieodpowiednia dieta, brak ruchu, zmiany w życiu, jak np. rozpoczęcie przedszkola, a nawet stres. Jest to często problem związany z nawykami i stylami życia, który może być trudny do rozwiązania.

Aby radzić sobie z zaparciami nawykowymi u dzieci, najpierw należy zidentyfikować i zmienić czynniki wpływające na problemy z wypróżnianiem. Ważne jest, aby dostarczać dziecku odpowiedniej ilości błonnika i płynów. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe, a unikać należy tłustych i przetworzonych pokarmów.

Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu zaparciom nawykowym. Zaproponowanie dziecku zabawy na świeżym powietrzu lub codziennej sesji ćwiczeń fizycznych może przyspieszyć pracę jelit i ułatwić wypróżnianie.

Kiedy zmiana diety i aktywności fizycznej nie przynosi ulgi, często konieczna jest pomoc lekarska. Lekarz może przepisać leki i przeprowadzić dodatkowe badania w celu zidentyfikowania przyczyny problemów z wypróżnianiem.

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci można często złagodzić domowymi sposobami. Istnieje wiele naturalnych i bezpiecznych metod, które mogą pomóc dziecku w regularnym wypróżnianiu. Oto kilka skutecznych domowych sposobów na łagodzenie zaparć u dzieci:

 1. Zwiększenie spożycia błonnika: Warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe są bogate w błonnik, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego trawienia. Dodawanie tych produktów do codziennej diety może pomóc w regulacji wypróżnień.
 2. Picie dużej ilości wody: Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe. Woda pomaga zmiękczyć stolec i ułatwia jego wydalanie.
 3. Regularna aktywność fizyczna: Zachęcanie dziecka do codziennych aktywności fizycznych może pomóc w pobudzeniu pracy jelit i przyspieszeniu trawienia.
 4. Masaż brzucha: Delikatne masowanie brzucha w kierunku ruchu wskazówek zegara może pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie.

Warto jednak pamiętać, że gdy domowe sposoby nie przynoszą ulgi lub gdy zaparcia są chroniczne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zaparcia czynnościowe u dzieci: Objawy i sposoby leczenia opóźnionej perystaltyki jelitowej

Zaparcia czynnościowe u dzieci, znane również jako opóźniona perystaltyka jelitowa, są wynikiem zmniejszonej aktywności mięśni jelitowych, które odpowiadają za przesuwanie pokarmu przez jelita. To może prowadzić do trudności z wypróżnianiem i twardego stolca.

Objawy zaparć czynnościowych u dzieci mogą obejmować ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności i trudności w regularnych wypróżnieniach.

Leczenie zaparć czynnościowych u dzieci ma na celu stymulację perystaltyki jelitowej i ułatwienie wypróżniania. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków prokinetycznych, które pomagają w ruchu pokarmu przez jelita.

Dodatkowo, dieta bogata w błonnik i odpowiednia ilość płynów może pomóc w zmiękczeniu stolca i ułatwieniu wypróżniania. Regularna aktywność fizyczna, w tym zabawy na świeżym powietrzu i ćwiczenia, również może pomóc w stymulowaniu perystaltyki jelitowej.

Ważne jest również, aby nauczyć dziecko regularności w wypróżnianiu. Zachęcaj dziecko do korzystania z toalety w regularnych odstępach czasu, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelitowej.

Zaparcia u dzieci - co podać? Jakie pokarmy wpłyną pozytywnie na trawienie i zmniejszenie ryzyka zaparć?

Żywienie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i łagodzeniu zaparć u dzieci. Istnieje wiele pokarmów, które mogą korzystnie wpływać na trawienie i zmniejszać ryzyko zaparć. Oto kilka zalecanych pokarmów:

 1. Błonnik: Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona są bogate w błonnik, który pomaga w regularnym wypróżnianiu. Warto wprowadzać te produkty do diety dziecka w postaci sałatek, surówek, koktajli owocowych i posiłków opartych na pełnoziarnistych produktach zbożowych.
 2. Owoce suszone: Owoce suszone, takie jak śliwki, morele i rodzynki, są naturalnymi środkami łagodzącymi zaparcia. Można je podawać jako przekąskę lub dodatek do innych potraw.
 3. Jogurt i kefir: Produkty mleczne bogate w probiotyki, takie jak jogurt i kefir, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej w jelitach i ułatwieniu trawienia.
 4. Pestki dyni: Pestki dyni są bogate w błonnik i inne substancje odżywcze, które mogą pomóc w regulacji wypróżnień. Można je dodawać do sałatek, granoli lub jeść jako przekąskę.

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i może reagować inaczej na różne pokarmy. Jeśli obserwujesz, że pewne pokarmy mają negatywny wpływ na trawienie twojego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz