Zaparcia: Przyczyny, skutki i sposoby łagodzenia. Zaparcia – przyczyny i leczenie. Zaparcia to problemy z wypróżnianiem się regularnie. Najczęstsze przyczyny przewlekłych zaparć

Zaparcia: Przyczyny, skutki i sposoby łagodzenia. Zaparcia – przyczyny i leczenie. Zaparcia to problemy z wypróżnianiem się regularnie. Najczęstsze przyczyny przewlekłych zaparć

Sprawdź najczęstsze przyczyny zaparć i sposoby na leczenie

Zaparcia - co to?

Zaparciami nazywamy utrudnione lub nieregularne wypróżnienia. Mogą one objawiać się mniej niż trzy wypróżnieniami w tygodniu, twardymi stolcami, odczuwanymi skurczami lub bólami brzucha lub wrażeniem niepełnego wypróżnienia. Zaparcia mogą dotyczyć każdego, zarówno dzieci, jak i dorosłych osób.

Zaparcia - objawy

Najczęstszym objawem zaparć jest utrudnione wypróżnienie. Ponadto, osoby z zaparciami często odczuwają bóle brzucha lub skurcze, wzdęcia oraz odczuwają wrażenie, że nie wypróżnili całkowicie. Może to prowadzić do nieprzyjemnych doznań, a nawet bólu. W niektórych przypadkach, osoby z zaparciami mogą również odczuwać ogólne złe samopoczucie lub zmęczenie.

Co powoduje zaparcia?

Istnieje wiele przyczyn zaparć. Niektóre z najczęstszych to:

 • Nieodpowiednia dieta, szczególnie dieta uboga w błonnik
 • Brak aktywności fizycznej
 • Przyjmowanie pewnych leków, takich jak opioidy lub leki przeciwdepresyjne
 • Niepotrzebne opóźnianie wypróżnienia
 • Niektóre choroby, takie jak choroba Crohna lub zespół jelita drażliwego.

Jak leczyć zaparcia?

Leczenie zaparć zależy od ich przyczyny. W przypadku leków, które przyczyniają się do powstawania zaparć, lekarz może zmienić dawkowanie lub zalecić inny lek, który nie będzie miał takiego wpływu.

Jeśli przyczyna zaparć tkwi w diecie lub stylu życia, zaleca się wprowadzenie zmian. Powinno się zwiększyć spożycie błonnika i wody, a także regularnie ćwiczyć. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków przeczyszczających, aby zmiękczyć stolce i ułatwić wypróżnianie.

Zalecenia dietetyczne przy zaparciach

Dieta jest kluczowa w leczeniu zaparć. Warto skorzystać z następujących porad:

 • Zwiększenie spożycia błonnika. Można znaleźć go w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach.
 • Pijanie dużej ilości wody (około 2 litry dziennie).
 • Unikanie jedzenia, które ma silne właściwości śluzujące, takie jak banany i ryż.
 • Unikanie jedzenia o dużym indeksie glikemicznym, takiego jak białe pieczywo, słodycze i słodkie napoje.
 • Regularne posiłki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zaparcia a choroby przewodu pokarmowego

Parcia to jedno z najczęstszych objawów chorób przewodu pokarmowego. Może ono wynikać z różnych przyczyn, takich jak zaparcia, biegunka, czynniki emocjonalne lub choroby zapalne jelit. Parcie jest związane z odczuwanym potrzebą wypróżnienia i może być bardzo uciążliwe dla pacjenta. Często występuje przy zaparciach, gdy stolec jest twardy i trudny do wydalenia. Może także towarzyszyć biegunkom, gdy każde naciśnięcie prowadzi do niekontrolowanego wydostawania się stolca. Czynnikiem wywołującym parcie może być również stres, który wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą również powodować uczucie parcia. Jeśli pacjent ma objawy parcia, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu zidentyfikowania przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia. 

Leki na zaparcia - jakie wybrać?

Zaparcia mogą być uciążliwe i bolesne, dlatego wiele osób decyduje się na zakup leków, które mogą pomóc w łagodzeniu tego problemu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na zaparcia, jednak wybór odpowiedniego może być trudny. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy mogą pomóc w doborze odpowiedniego leku. W zależności od przyczyny zaparć, może być konieczne zastosowanie innych sposobów leczenia. Leki na zaparcia dostępne są zarówno w postaci tabletek, jak i syropów czy czopków. W przypadku przewlekłych zaparć, często stosuje się preparaty zawierające błonnik, które pomagają w regulacji trawienia. Ważne jest również dostosowanie dawki i częstotliwości zażywania leku do indywidualnych potrzeb. Przed zakupem leku na zaparcia warto zapoznać się z ulotką i skonsultować się z ekspertem, aby wybrać odpowiedni preparat, który pomoże w skutecznym łagodzeniu problemu. 

Podsumowanie

Zaparcia to powszechne zaburzenie, które może prowadzić do nieprzyjemnych doznań. Przyczyn zaparć jest wiele i leczenie zależy od przyczyny. Można jednak wprowadzić kilka zmian w diecie i stylu życia, które pomogą złagodzić objawy. Jeśli zmiany te nie przynoszą ulgi, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby przewodu pokarmowego i mieć pewność, że ​​lekarstwa, które przyjmuje się żeby zmniejszyć zaparcia, nie pogorszą jej stanu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca