bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Witamina B6: Wpływ na metabolizm, układ nerwowy i nastrój. Witamina B6 – objawy niedoboru i nadmiaru. Witamina B6 – objawy niedoboru i nadmiaru. Witamina B6 – rola w organizmie, niedobór, nadmiar, suplementacja. Witamina B6 – właściwości

Blog healthcare

Witamina B6: Wpływ na metabolizm, układ nerwowy i nastrój. Witamina B6 – objawy niedoboru i nadmiaru. Witamina B6 – objawy niedoboru i nadmiaru. Witamina B6 – rola w organizmie, niedobór, nadmiar, suplementacja. Witamina B6 – właściwości

Witamina B6, zwana również pirydoksyną, jest jednym z kluczowych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia organizmu. Witamina B6 pełni ważną funkcję w metabolizmie białek i węglowodanów, a także wpływa na pracę układu nerwowego oraz nastrój. W niniejszym artykule omówimy dokładniej charakterystykę witaminy B6 oraz jej wpływ na zdrowie.

Spis treści

 1. Witamina B6 - charakterystyka i wpływ na zdrowie
 2. Niedobór witaminy B6 - objawy
 3. Nadmiar witaminy B6 - objawy
 4. Jaka jest bezpieczna dawka witaminy B6?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Gdzie można znaleźć witaminę B6?
 7. Skutki nadmiaru witaminy B6
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Rola witaminy B6 w organizmie

Witamina B6 - charakterystyka i wpływ na zdrowie

Witamina B6 jest rozpuszczalna w wodzie i ściśle związana z prosesem metabolizmu białek, które są niezbędne dla budowy i regeneracji tkanek. Witamina B6 odgrywa również ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek oraz zdrowiu układu nerwowego. Ponadto, pirydoksyna wpływa na synteze hormonów serotonin i melatoniny, które regulują nastrój i sen.

Niedobór witaminy B6 - objawy

Niedobór witaminy B6 może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, ponieważ pirydoksyna bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu. Objawy niedoboru witaminy B6 obejmują anemię, problemy z nauką i pamięcią, osłabienie układu odpornościowego oraz problemy ze skórą.

Nadmiar witaminy B6 - objawy

Nadmiar witaminy B6 jest bardzo rzadki, ale jeśli wystąpi, może prowadzić do różnych nieprzyjemnych objawów zdrowotnych. Objawy nadmiaru witaminy B6 obejmują zaburzenia pracy mięśni, mrowienie lub drętwienie w kończynach, a także uszkodzenie układu nerwowego.

Jaka jest bezpieczna dawka witaminy B6?

Według Ekspertów Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zalecana dzienne spożycie wynosi 1,4 mg dla dorosłych. Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dawka ta może się zwiększyć nieznacznie. Jednakże, suplementy diety z witaminą B6 powinny być stosowane tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ zbyt duża dawka pirydoksyny może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Gdzie można znaleźć witaminę B6?

Witamina B6 występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, jaja, migdały, ziemniaki, banany oraz produkty z pełnoziarnistego zboża. Suplementy diety z witaminą B6 są również dostępne w różnych formach.

Skutki nadmiaru witaminy B6

Nadmiar witaminy B6 może prowadzić do wystąpienia różnych skutków zdrowotnych. Jednym z nich jest neuropatia obwodowa, która objawia się mrowieniem, drętwieniem, bólami mięśni i trudnościami w koordynacji ruchowej. Może także prowadzić do uszkodzenia nerwów, powodując problemy związane z układem nerwowym. Wysokie dawki witaminy B6 mogą również wywoływać trudności w koncentracji, sennosc, nadmierne pobudzenie, drażliwość, a nawet depresję. Innym możliwym skutkiem nadmiaru witaminy B6 jest wystąpienieściem skórnych objawów alergicznych, takich jak wysypki, swędzenie i obrzęki. Jak w każdym przypadku, zalecana dawka witaminy B6 różni się w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki dobowej, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych. Jeśli masz wątpliwości co do dopuszczalnej ilości witaminy B6, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Rola witaminy B6 w organizmie

Witamina B6, znana również jako pirydoksyna, spełnia wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także jest ważna dla produkcji niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, która reguluje nastrój i sen. Ponadto, witamina B6 jest niezwykle istotna dla metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów. Pomaga przekształcać składniki pokarmowe na energię oraz wpływa na synteze hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu i składników odżywczych we krwi. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia neurologiczne, anemia, osłabienie układu immunologicznego oraz problemy skórne. Warto zadbać o odpowiednie spożycie tej witaminy poprzez zrównoważoną dietę, bogatą w produkty takie jak mięso, ryby, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa korzeniowe i owoce.

Witamina B6 pełni ważną rolę w metabolizmie białek oraz w produkcji czerwonych krwinek. Ponadto, wpływa na zdrowie układu nerwowego oraz nastrój. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, jednak nadmiar jest rzadki. Zalecana dawka witaminy B6 wynosi 1,4 mg dla dorosłych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz