Usunięcie jajników - wskazania, przebieg operacji, powikłania pozabiegowe. Profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów - adneksektomia 

Usunięcie jajników - wskazania, przebieg operacji, powikłania pozabiegowe. Profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów - adneksektomia 

Usunięcie jajników, medycznie nazywane ooforektomią, jest operacją, która może być konieczna w niektórych sytuacjach. W tym artykule omówimy czym jest operacja usunięcia jajników, kiedy jest konieczne jej przeprowadzenie, potencjalne ryzyko z nią związane, jej przebieg, powikłania pozabiegowe oraz co warto wiedzieć o życiu po takiej operacji.

Czym jest operacja usunięcia jajników?

Operacja usunięcia jajników, zwana ooforektomią, polega na chirurgicznym usunięciu jednego lub obu jajników. Jajniki są narządami odpowiedzialnymi za produkcję żeńskich hormonów płciowych oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Usunięcie jajników może wpływać na płodność i procesy hormonalne u kobiet.

Kiedy konieczne jest usunięcie jajników?

Usunięcie jajników może być konieczne w różnych sytuacjach. Najczęstsze wskazania do tego zabiegu to:

 • Obecność guzów jajnika: Jeśli stwierdza się obecność guzów jajnika, istnieje ryzyko, że mogą one być złośliwe. W takim przypadku zalecane jest usunięcie jajnika w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się raka.
 • Endometrioza: Endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu tkanki błony śluzowej macicy poza nią. Jeśli endometrioza prowadzi do ciężkich objawów lub powoduje uszkodzenie jajników, konieczne może być usunięcie jednego lub obu jajników.
 • Zakażenie jajnika: W zaawansowanych przypadkach zakażenia jajnika, które nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu, konieczne może być usunięcie zakażonego narządu.

Czy operacja usunięcia jajników może być ryzykowna?

Jak każda operacja, usunięcie jajników nie jest pozbawione ryzyka. Może wiązać się z pewnymi powikłaniami, takimi jak:

 • Infekcje: Po operacji istnieje ryzyko infekcji w okolicy operacyjnej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów infekcji, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, ból czy gorączka, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
 • Krwawienie: Chociaż krwawienie po operacji usunięcia jajników jest rzadkie, może czasami wystąpić. Jeśli kobieta ma nadmierne krwawienie pooperacyjne lub inne problemy z krzepliwością krwi, konieczne może być podjęcie odpowiednich środków ostrożności.
 • Zwyrodnienie kostno-stawowe: Usunięcie jajników przed wiekiem naturalnej menopauzy może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia kostno-stawowego, co może prowadzić do osteoporozy. Regularne badania gęstości kości i odpowiednia suplementacja mogą pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka.

Jak przebiega operacja usunięcia jajników?

Operacja usunięcia jajników jest przeprowadzana przez zespół chirurgów w warunkach szpitalnych, z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Procedura może być wykonana za pomocą tradycyjnego nacięcia brzucha (laparotomia) lub za pomocą laparoskopii, która wymaga mniejszych nacięć.

W przypadku laparoskopii, lekarz wykorzystuje cienki długi instrument z kamerą, nazywany laparoskopem, który jest wprowadzany przez małe nacięcia w jamie brzusznej. Dzięki obrazowi wyświetlanemu na monitorze, lekarz może precyzyjnie usunąć jajniki. Ten rodzaj operacji zwykle wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i krótszym czasem rekonwalescencji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Powikłania pozabiegowe po usunięciu jajników

Po usunięciu jajników, kobieta może doświadczać pewnych skutków ubocznych. Najczęstsze z nich to:

 • Skoki nastroju: Usunięcie jajników może wpływać na równowagę hormonalną organizmu, co może prowadzić do skoków nastroju, wahaniom emocjonalnym lub depresji. W takiej sytuacji ważne jest poszukiwanie wsparcia psychologicznego.
 • Plamienia: Niektóre kobiety mogą doświadczać nieregularnych plamień po usunięciu jajników. Jeśli plamienia są intensywne, uporczywe lub jeśli pojawia się nietypowa wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Zmiany w życiu seksualnym: Usunięcie jajników może wpływać na zdolność do osiągania satysfakcjonującego życia seksualnego. Skutki te są jednak różne dla różnych kobiet. Istotne jest przeprowadzenie rozmowy z lekarzem w celu zrozumienia, jak zabieg może wpływać na życie seksualne.

Życie po usunięciu jajników: co warto wiedzieć?

Po usunięciu jajników, kobieta może wymagać odpowiedniej opieki i środków zaradczych. Należy zwrócić uwagę na:

 • Hormonalną suplementację: Usunięcie jajników może wpływać na poziomy hormonów płciowych. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić hormony zastępcze, aby złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju.
 • Zdrowy styl życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie nałogów takich jak palenie czy nadmierny stres mogą pomóc w utrzymaniu ogólnego dobrego samopoczucia.
 • Regularne kontrole: Po usunięciu jajników, regularne wizyty u lekarza są ważne w celu monitorowania ewentualnych powikłań oraz ogólnego stanu zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca