Usunięcie jajników - wskazania, przebieg operacji, powikłania pozabiegowe. Profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów - adneksektomia 

Usunięcie jajników - wskazania, przebieg operacji, powikłania pozabiegowe. Profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów - adneksektomia 

Usunięcie jajników, medycznie nazywane ooforektomią, jest operacją, która może być konieczna w niektórych sytuacjach. W tym artykule omówimy czym jest operacja usunięcia jajników, kiedy jest konieczne jej przeprowadzenie, potencjalne ryzyko z nią związane, jej przebieg, powikłania pozabiegowe oraz co warto wiedzieć o życiu po takiej operacji.

Czym jest operacja usunięcia jajników?

Operacja usunięcia jajników, zwana ooforektomią, polega na chirurgicznym usunięciu jednego lub obu jajników. Jajniki są narządami odpowiedzialnymi za produkcję żeńskich hormonów płciowych oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Usunięcie jajników może wpływać na płodność i procesy hormonalne u kobiet.

Kiedy konieczne jest usunięcie jajników?

Usunięcie jajników może być konieczne w różnych sytuacjach. Najczęstsze wskazania do tego zabiegu to:

 • Obecność guzów jajnika: Jeśli stwierdza się obecność guzów jajnika, istnieje ryzyko, że mogą one być złośliwe. W takim przypadku zalecane jest usunięcie jajnika w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się raka.
 • Endometrioza: Endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu tkanki błony śluzowej macicy poza nią. Jeśli endometrioza prowadzi do ciężkich objawów lub powoduje uszkodzenie jajników, konieczne może być usunięcie jednego lub obu jajników.
 • Zakażenie jajnika: W zaawansowanych przypadkach zakażenia jajnika, które nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu, konieczne może być usunięcie zakażonego narządu.

Czy operacja usunięcia jajników może być ryzykowna?

Jak każda operacja, usunięcie jajników nie jest pozbawione ryzyka. Może wiązać się z pewnymi powikłaniami, takimi jak:

 • Infekcje: Po operacji istnieje ryzyko infekcji w okolicy operacyjnej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów infekcji, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, ból czy gorączka, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
 • Krwawienie: Chociaż krwawienie po operacji usunięcia jajników jest rzadkie, może czasami wystąpić. Jeśli kobieta ma nadmierne krwawienie pooperacyjne lub inne problemy z krzepliwością krwi, konieczne może być podjęcie odpowiednich środków ostrożności.
 • Zwyrodnienie kostno-stawowe: Usunięcie jajników przed wiekiem naturalnej menopauzy może zwiększyć ryzyko zwyrodnienia kostno-stawowego, co może prowadzić do osteoporozy. Regularne badania gęstości kości i odpowiednia suplementacja mogą pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka.

Jak przebiega operacja usunięcia jajników?

Operacja usunięcia jajników jest przeprowadzana przez zespół chirurgów w warunkach szpitalnych, z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Procedura może być wykonana za pomocą tradycyjnego nacięcia brzucha (laparotomia) lub za pomocą laparoskopii, która wymaga mniejszych nacięć.

W przypadku laparoskopii, lekarz wykorzystuje cienki długi instrument z kamerą, nazywany laparoskopem, który jest wprowadzany przez małe nacięcia w jamie brzusznej. Dzięki obrazowi wyświetlanemu na monitorze, lekarz może precyzyjnie usunąć jajniki. Ten rodzaj operacji zwykle wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i krótszym czasem rekonwalescencji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Powikłania pozabiegowe po usunięciu jajników

Po usunięciu jajników, kobieta może doświadczać pewnych skutków ubocznych. Najczęstsze z nich to:

 • Skoki nastroju: Usunięcie jajników może wpływać na równowagę hormonalną organizmu, co może prowadzić do skoków nastroju, wahaniom emocjonalnym lub depresji. W takiej sytuacji ważne jest poszukiwanie wsparcia psychologicznego.
 • Plamienia: Niektóre kobiety mogą doświadczać nieregularnych plamień po usunięciu jajników. Jeśli plamienia są intensywne, uporczywe lub jeśli pojawia się nietypowa wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Zmiany w życiu seksualnym: Usunięcie jajników może wpływać na zdolność do osiągania satysfakcjonującego życia seksualnego. Skutki te są jednak różne dla różnych kobiet. Istotne jest przeprowadzenie rozmowy z lekarzem w celu zrozumienia, jak zabieg może wpływać na życie seksualne.

Życie po usunięciu jajników: co warto wiedzieć?

Po usunięciu jajników, kobieta może wymagać odpowiedniej opieki i środków zaradczych. Należy zwrócić uwagę na:

 • Hormonalną suplementację: Usunięcie jajników może wpływać na poziomy hormonów płciowych. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić hormony zastępcze, aby złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju.
 • Zdrowy styl życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie nałogów takich jak palenie czy nadmierny stres mogą pomóc w utrzymaniu ogólnego dobrego samopoczucia.
 • Regularne kontrole: Po usunięciu jajników, regularne wizyty u lekarza są ważne w celu monitorowania ewentualnych powikłań oraz ogólnego stanu zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca