Laparotomia - operacyjne otwarcie jamy brzusznej. Laparotomia zwiadowcza a laparotomia lecznicza. Laparotomia diagnostyczna i laparotomia zwiadowcza

Laparotomia - operacyjne otwarcie jamy brzusznej. Laparotomia zwiadowcza a laparotomia lecznicza. Laparotomia diagnostyczna i laparotomia zwiadowcza

W momencie, gdy konieczne jest dokładne zbadanie narządów wewnętrznych jamy brzusznej lub przeprowadzenie operacji, lekarz może zdecydować się na wykonanie laparotomii. Jest to inwazyjny zabieg polegający na operacyjnym otwarciu jamy brzusznej. Laparotomia umożliwia dokładne obejrzenie i manipulację narządami wewnętrznymi, co jest niezbędne do postawienia diagnozy lub przeprowadzenia procedury leczniczej.

Na czym polega laparotomia?

Laparotomia to procedura chirurgiczna, która odbywa się w warunkach sali operacyjnej pod znieczuleniem. Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie w dolnej partii brzucha, aby uzyskać dostęp do jamy brzusznej. Przez to otwarcie lekarz może przeprowadzić oglądanie, badanie, usunięcie guzów, naprawę uszkodzonych narządów czy przeprowadzić inne procedury chirurgiczne.

Jakie symptomy mogą wskazywać na potrzebę laparotomii? - wskazania

Istnieje kilka sygnałów zwiastujących konieczność wykonania laparotomii. Objawy, które mogą sugerować potrzebę otwarcia jamy brzusznej podczas operacji, to m.in.:

 • Ciężki ból brzucha, który nie ustępuje
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Ostry dyskomfort brzucha, który nasila się w miarę upływu czasu
 • Wzmożone wymioty i nudności
 • Powiększone i bolesne wyczuwalne guzki w jamie brzusznej

Jeśli występują powyższe symptomy, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania laparotomii w celu zdiagnozowania lub leczenia problemu.

Czy do laparotomii należy się jakoś przygotować?

Przed laparotomią ważne jest przestrzeganie wskazań lekarza oraz odpowiednie przygotowanie. W dniu zabiegu, pacjent zazwyczaj powinien być na czczo, nie spożywając żadnych pokarmów ani płynów co najmniej 8 godzin przed planowanym czasem operacji. Lekarz może również zalecić wykonanie dodatkowych badań i testów diagnostycznych przed zabiegiem.

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich aktualnych problemach zdrowotnych, lekach, które przyjmuje, oraz o alergiach. Konieczne jest również zrezygnowanie z palenia i spożywania alkoholu przed operacją.

Ile trwa operacja na narządach jamy brzusznej?

Czas trwania laparotomii może się różnić w zależności od rodzaju operacji, rozległości problemu i ogólnego stanu pacjenta. Czasami jest to krótki zabieg trwający kilkadziesiąt minut, a innym razem może trwać kilka lub nawet kilkanaście godzin. Lekarz przed operacją poinformuje pacjenta o planowanym czasie trwania zabiegu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak laparotomia wpływa na zdrowie pacjenta?

Laparotomia to inwazyjny zabieg chirurgiczny, który wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak infekcje lub krwawienia. Jednak w rękach doświadczonego chirurga i odpowiednio dobranych wskazań, laparotomia może być bezpieczną i skuteczną procedurą. Po zabiegu pacjent może odczuwać ból i dyskomfort, którym zaradza się odpowiednimi lekami przeciwbólowymi. W pooperacyjnym okresie konieczna jest regularna kontrola przez lekarza w celu monitorowania stanu zdrowia pacjenta i ewentualnego leczenia powikłań.

Czy po laparotomii mogą wystąpić powikłania?

Jak przy każdej operacji chirurgicznej, laparotomia niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Do potencjalnych powikłań po laparotomii należą m.in. infekcje rany, niewydolność narządów, szarpanie tkanek i problemy z gojeniem się ran. Wielu powikłań można uniknąć poprzez staranne przestrzeganie wskazań lekarza, higienę rany i odpowiednie postępowanie po operacji.

Podsumowując, laparotomia to operacyjne otwarcie jamy brzusznej, które jest wykorzystywane zarówno do diagnostyki, jak i do leczenia. Zabieg ten jest kompleksowy i powinien być przeprowadzany przez doświadczonego chirurga. Przygotowanie do operacji oraz staranne monitorowanie pacjenta w pooperacyjnym okresie są kluczowe dla uzyskania jak najlepszych wyników.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca